freejazz freejazz komentáře u knih

Osmnáct Jeruzalémů Osmnáct Jeruzalémů Jiří Šotola

silné príbehy smutnej doby. historické nepresnosti našťastie neuberajú tejto mozaike na účinnosti.

Kuře na rožni Kuře na rožni Jiří Šotola

Šotolu som dlho obchádzal, na vlastnú škodu. freska - fraška o hrdinských bojoch a bojovníkoch zverbovaných trosiek.

Kotva se utrhla Kotva se utrhla Miroslav Stoniš

z nostalgie siaham po všetkých knihách z vydavateľstva Profil Ostrava. vychádzal tam rrad veľmi zaujímavých titulov a objavil som niekoľkko skvelých prozaikov o básnikov. toto ale nie je ten prípad. priemerné, na vlnách aktuálneho záujmu napísané oddychové dielko. síce neurazí, ale keď knihu odložíte, budete mať problém spomenúť si, o čom bola.

01.11.2019 3 z 5

V čierťažiach búrok V čierťažiach búrok Imrich Sedlák

veľmi poučné čítanie o „sebauvedomovaní“ a „emancipačnom procese“ ľudu na východe Slovenska. mali hlboko v päte nejaký boj o spisovný jazyk a vždy im bol bližší ohnutý chrbát než národovectvo... v podstate iný - moderný (aspoň v 19. storočí) pohľad na svet a miesto človeka v ňom sem privliekli vzbúrenci zo západu, tým ľudkom na východe určite nezáležalo na tom, aby trpeli za nejaké panslávske myšlienky. napokon - idea „národa Slavjakov“, implantovaná na „šaľeni vichod“ po roku 1918 z Hungárie spojená s požiadavkou, aby sa územie, obývané „Slavjakmi“ stalo súčasťou Maďarska hovorí za všetko...
trochu ťažký akademický štýl, ale naozaj to stojí za čítanie.

Pražský zázrak Pražský zázrak Irena Dousková

mená známe nielen z literatúry v poetickej verzii. príjemné zastavenie.

Cez noc Cez noc Stig Sæterbakken

surový a uveriteľný príbeh. čo je neuveriteľné - že autor tohto diela tu už nie je. premýšľal som o tom počas čítania. Nórsko... pol roka noc, zima. divné vzťahy. ale nelezie mi to do hlavy. škoda ho, mohol napísať ešte peknú kopu kvalitných diel.

25.10.2019 5 z 5

Fikcie Fikcie Jorge Luis Borges

je krásne zablúdiť do sveta, ktorý vlastne neexistuje, čítať recenzie diel neexistujúcich autorov, zoznamovať sa so svetom, ktorý nemá hranice, ale ani jasné obrysy. je to nádherné, ak sa vám to stane s Borgesom, človekom, ktorý pre svoje nevidomé oči videl oknoho viac, než sa nám eln vládze prisniť.

22.10.2019 5 z 5

Oliverov príbeh Oliverov príbeh Erich Segal

áno, tešil som sa na pokračovanie Love Story. ale nedá sa vstúpiť dvakrát do tej istej vody. ani keby ju držali v jednom lavóri. možno keby bola vyšla v čase vydania originálu, mohla zasvietiť, takto sa iba zaradila medzi priemerné oddychovky, akých už v tom čase boli plné pulty.

11.10.2019 3 z 5

Lekári Lekári Erich Segal

prečítané len preto, lebo Love Story. ale je jasné, že Segal je majster jednej knihy, do ktorej dal všetko. vďaka za ňu. to ostatné sú len ornamenty na pripomenutie.

11.10.2019 3 z 5

Chlapci z Harvardu Chlapci z Harvardu Erich Segal

po Love Story prudké sklamanie. prvoplánovo napísaný bestseller bez snahy o hlbší ponor do témy. čítanie na kúpalisko - ak aj knihu zabudnete, nič sa nestane, aj tak ste už dávno zabudli, o čom bola.

11.10.2019 2 z 5

Odpolední pátek Odpolední pátek Jan Sláma

jedna z mojich obľúbených básnických zbierok. pôvodne som ju bral do ruky kvôli ilustráciám, kto pozná Josefa velčovského, vie, že majú krásnu poetiku. ale keď som sa začítal do veršov, zistil som, že to je presne ten typ poézie, aký mi sedí.

11.10.2019 5 z 5

Pavel Dobšinský - život s rozprávkou Pavel Dobšinský - život s rozprávkou Ondrej Sliacky

vynikajúci medailón nášho najznámejšieho spisovateľa.
a ak sa dnes niekto pozastavuje nad stavom slovenskej kultúry, iba také zrnko z knihy:
kým v Prusku sa rozprávky bratov Grimmovcov vypredali hneď po vydaní a Němcovej rozprávky vychádzali opakovane, získal Pavel Dobbšinský na druhý zväzok svojich „Povestí“ až 3 (slovom troch) predplatiteľov...

15.09.2019 5 z 5

Dievča, ktoré čítalo v metre Dievča, ktoré čítalo v metre Christine Féret-Fleury

aj pekné, aj nekonzistentné, chvíľami mi to pripomínalo iné príbehy. letná oddychovka

09.08.2019 3 z 5

Support Support Michal Truban

kedysi som z websupportu, ktorý je hostingom aj pre niektoré moje stránky, dostal e-knihu. ako staroľub som ju iba uložil k ďalším tisíckam stiahnutých e-publikácií, že raz, keď budem mať čítačku a čas... nemám ani jedno, ani druhé. ale v našej knižnici som objavil 3. dotlač hitu Support pár dní po tom, čo Michal Truban kdesi hovoril o tom, že je pripravený robiť premiéra našej krajiny.
dočítal som. potešil som sa. aj kvalitou textu, aj jasným vyjadrovaním a ešte jasnejším myslením.
a konštatujem, že Michal Truban by bol dobrým a kvalitným premiérom, akého Slovensko ešte nemalo. a v takom prípade sa teším na zoznam členov vlády - lebo ak ich bude vyberať ako ľudí do svojej firmy, zažijeme skvelé časy. už to naozaj dosť potrebujeme.
a hoci som knihu už prečítal, asi si ju kúpim a zaradím k Sethovi Godinovi a niekoľkým ďalším inteligentným autorom, ktorým ide o čosi iné ako mastenie ega.
odporúčam, ak ste váhali, určite čítajte!

22.07.2019 5 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

siahol so po knihe len preto, že David Mitchell. čítal som a čakal. ale toto nie je môj obľúbený žáner. čosi na pomedzí fantasy hororu a fiction. a čím som bol ďalej, tým viac ma obostierala nuda. a rozpaky. toto v zlatom fonde literatúry chýbať nebude.
áno, remeslo je skvele zvládnuté. zajtra si už nespomeniem, o čom to bolo... na rozdiel od Atlasu alebo Tisíci podzimů...
no nič, pustím sa do ďalšieho Mitchella.

17.06.2019 2 z 5

Na druhej strane Na druhej strane Pavol Rankov

Rankov nie je žiadny príštipkár, ale ponáška na „starú“ literatúru ma nijako nechytila, čítal som ju do kopca, až som ju napokon nedočítal. nemusím prečítať všetko...
„moderná“ časť - nie som si istý, či to, čo tu je ponúkané ako pubertálny prejav bratislavského decka je dostatočne autentické, možno by sa na tom adolescenti z Bradavice na Dunaji smiali podobne, ako sme sa mi kedysi smiali nad učebnicovým príkladom bratislavského dialektu: „Táhol čáru na elinu.“ ešte aj dnes mi to vyvolá úsmev na tvári. nedôveryhodná je predovšetkým rozsiahla slovná zásoba, ale verím, že niektorí výnimoční jedinci poznajú aj viac ako 500 slov a 1000 emotikonov:)
rozhodne to nebolo na zahodenie a plus dostáva kniha aj za spracovanie, hoci to nie je zďaleka prvá podobne spracovaná väzba.

14.05.2019 4 z 5

Kelti Kelti Gerhard Herm

zaujímavo podaná história, hoci spočiatku sa zdalo, že Kelti boli v očiach autora predovšetkým bojovníci a lovci

14.05.2019 5 z 5

Vstaň a choď Vstaň a choď Peter Repka

nadčasová kniha, ktorej postrehy dostávajú zaujímavé významy aj dnes. navyše majstrovstvo práce so slovom Petra Repku môže fungovať ako učebnica. určite sa oplatí čítať.

27.04.2019 5 z 5

Nábřeží mlh Nábřeží mlh Pierre Mac Orlan (p)

kdysi dávno jsem tuto knížku zahlédl v knihovně u kamarádky. nechtěla mi ji půjčit a v knihovně taky nebyla k mání. náhodou jsem ji našel nedávno v jednom antikvariátu. připomněla mi časy rodokapsů, nekomplikovaných dobrodružných příběhů, takže to bylo takové vzpomínání na doby dávno zašlé.

16.04.2019 4 z 5

Postavenie a úlohy samosprávy v občianskej spoločnosti Postavenie a úlohy samosprávy v občianskej spoločnosti Jiří Zaťovič

hříchy mládí... dneska už to vidím poněkud jinak...

16.04.2019 3 z 5