freejazz freejazz komentáře u knih

Písať príbeh Písať príbeh Dušan Dušek

Dušek a Puškáš v jednej knihe, spoluautori, spoluučitelia... obaja vynikajúci prozaici a scenáristi. ak chcete pochytiť niečo z ich kumštu, knihu by ste nemali obísť, hoci sa veľmi ťažko zháňa.

Proklínám řeku času Proklínám řeku času Per Petterson

mám rád severskú literatúru, ale toto ma nejako neoslovilo...

Po stezkách k dálnicím Po stezkách k dálnicím Jiří F. Musil

kniha je síce poplatná dobe svojho vzniku, ale prináša ucelený prehľad vývoja cesty ako komunikačného prostriedku.

Pravda v reklamě Pravda v reklamě John Kenney

áno, fajn. reklama je navoňaná zdochlina. šampón, ktorý vyživuje vlasy od korienkov, koenzým Q10, kyselina hyalurónová a omega 3 mastné kyseliny. jednoducho, keby nebolo hlupákov konzumentov, nemohla by byť ani reklama. a potom by ľudia nemohli prežívať neskutočné, často hlúpe a neuveriteľné historky. dobrý vhľad do témy, ale tí, čo sú v tom mlynčeku, by to asi pochopili až ako ppt prezentáciu...

kedy ste videli naposledy vtipnú a kvalitnú reklamu?

Mysli ako freak Mysli ako freak Steven David Levitt

vždy som mal rád a vyhľadával ľudí, ktorí mysleli a premýšľajú inak než stádovitý priemer. vidím, že nie som sám.

Sága Vikingov Sága Vikingov Peter Brent

mám rád históriu a každá nová informácia je ako sklíčko z kaleidoskopu, ktoré pomáha vytvárať vzrušujúce obrazy. škoda len prekladu.

17.09.2018 4 z 5

Čary a veštby - Mágia v ľudovej kultúre Slovenska Čary a veštby - Mágia v ľudovej kultúre Slovenska Katarína Nádaská

očakávam trochu viac, preto ma toto vydanie sklamalo. je to také „bleskovo-plusjednodňové“ balenie pre tých, čo radi listujú leporelami. príliš populárne, príiš rýchlikové, príliš široký záber. miš-maš.
najcennejší je prehľad použitej literatúry.

Leto s pehavou pannou Leto s pehavou pannou Andrej Chudoba

zaujímavé najmä jazykom. je neuveriteľné, ako sa výrazové prostriedky za 50 rokov zmenili. občas som si pripadal ako pan Brouček medzi husitmi...
príbeh trochu rozťahaný, náznaky filozofovania, náznaky spoločenskkej reflexie, občas nie celkom logické posuny v deji...
fakt, ten jazyk stojí za prečítanie.

Ten, který si všímal Ten, který si všímal Andy Andrews

čtěte a přemýšlejte, nemusíte neustále hodnotit, nemá smysl být stále nad věcí. prostě stačí zapomenout na pózu, kterou nabízíte světu. svět totiž na vaše pózy kašle.
rád bych si s takovým starým tulákem promluvil. určitě by to nebyla ztráta času.

Ten, který se vrací Ten, který se vrací Andy Andrews

když to nečtu jako návod na užití života, ale jako příležitost k zamyšlení, je to fajn. a takové ty americké motivační ornamenty prostě nemusím vnímat. za přečtení stojí.

Habermannův mlýn Habermannův mlýn Josef Urban

jako Bludovan jsem po této knize nemohl nesáhnout... ale líp se to čte těm, kteří nikdy na Šumpersku nebyli a nic o této historii neví. film jsem neviděl a asi ani nechci vidět.

Marně hledám slov Marně hledám slov Edward St. Aubyn

vo svetle posledných škandálov okolo Nobel Prize to dostáva ďalšiu šťavu...

Kniha zrkadiel Kniha zrkadiel Eugen Ovidiu Chirovici

výborné remeslo, ktoré sa nehrá na závažnú výpoveď, neuráža čitateľa, ponúka zmysluplný a logický príbeh bez falošných gest a emócií. čo si v dnešnej dobe prefabrikovaných tupých celevríť viac želať?

15.09.2018 5 z 5

Roztrhaný čas a iné poviedky Roztrhaný čas a iné poviedky Amparo Dávila

asi sme sa nestretli v správnom čase a na správnom mieste. nezaujalo ma to.

11.09.2018 3 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

hlášky sú fajn a vôbec sa im nečudujem, pretože svojho času odo mňa distingvovaná dáma v kníhkupectve požadovala glóbus Európy a rodičia promujúceho mladého muža ako dar hodnotnejšiu knihu - hodnotnejšiu v zmysle cenovo náročnejšiu. myslím si, že kníhkupci majú v talóne oveľa väčšie špeky než to, čo pozbierala autorka v anglických kníhkupectvách.
čo je však obrovské mínus je redakčná práca s knihou. taký šmejd vyrobiť a poslať na pulty a ešte za to pýtať peniaze, je nehorázna drzosť a vydavateľ by sa mal minimálne v hlbokom predklone ospravedlniť. ale čo by som chcel u nás...

11.09.2018 3 z 5

Zahradnictví Zahradnictví Petr Jarchovský

čakal som určite viac. po vynikajúcich knihách, ktoré som mal predtým v ruke, však Zahradnictví vyznelo tak nejako do stratena, akoby sa to celé odohrávalo za sklom, malo detailne ohladené hrany, emócie a výbuchy boli orezané automatickým režimom... pripomenulo mi to nekvalitné magnetofónové nahrávky z 80. rokov, pri ktorých sme sa spoliehali na automatiku. najviac ma rušilo, že tu nebolo nič rušivé. farbotlačový obrázok, pekný obal knihy, dobrý casting (film som nevidel). jedným slovom sklamanie.

11.09.2018 2 z 5

Pražské maličkosti Pražské maličkosti Jan Nepomuk Assmann

milá knížka pro ty, co se Prahou toulají a chtějí o ní něco málo vědět.

25.08.2018 5 z 5

Atlantis ve světle moderní vědy Atlantis ve světle moderní vědy Zdeněk Kukal

asi som čakal viac.
je to výborné zhrnutie všetkých teórií, ktoré svet navymýšľal do poolovice 80. rokov okolo existencie či neexistencie Atlantídy, ale chhýbal mi tam nejaký prvok prekvapenia, možno nová teória, možno viac fantázie. je to príliš vážne. ale pre toho, čo chce získať vhľad do problematiky fajn súhrn.

25.08.2018 4 z 5

Pogodowitz Pogodowitz Maroš Krajňák

Tešil som sa na nové dielko, ale pravdupovediac, je to možno prvá kniha, z ktorej si nepamätám ani ň. najskôr preto, že som popri čítaní dával dokopy inú knihu a tá mi zožrala celú mozgovú kapacitu. ale výhoda knihy je v tom, že ak chcem, môžem sa k nej vrátiť.

25.08.2018 3 z 5

V tesnej blízkosti V tesnej blízkosti Pavol Rankov

na záver tretej poviedky už mi veľmi zimomriavky po chrbte nebehali, lebo mi bolo jasné, čo mám čakať.
nie, že by to bolo zle napísané, ale nejako som sa pri tom nudil, nevedel som sa začítať.
skúsim inú, vidno,, že Rankov je inteligentný pisateľ, žiadny Čukča.

25.08.2018 3 z 5