freejazz freejazz komentáře u knih

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

pamätám si na obrovskú hrdosť, s akou nás Dáni vzali na najvyššiu horu na polostrove. mala nejakých 170 m n.m. a vyzerala skôr ako vyrážka v nekonečnej rovine. vtedy mi napadlo, či oni pre ten rovinatý povrch tak trochu netrpia.
táto kniha mi povedala, že si z nedostatku hôr vedia celkom fajn vystreliť.
príjemné čítanie s mnohými odkazmi na iné literárne inšpirácie. len posledný príbeh sa mi zdal dosť lacný.

31.10.2018 4 z 5

Dobrodružství milovníka knih Dobrodružství milovníka knih Charlie Lovett

Love story medzi knihami a vzácnymi tlačami. výborné čítanie a hoci sa postupne dalo vydedukovať, ako to celé skončí, stálo to za ten čas. no a po dlhom čase ma kniha prinútila gúgliť a niečo viac sa dozvedieť.

30.10.2018 5 z 5

Stačí škrtnúť zápalkou Stačí škrtnúť zápalkou Celeste Ng

výborný zážitok. písať sa dá naozaj jednoducho a výsledkom môže byť skvelý text. za predpokladu, že ste vnímaví, máte bohatú fantáziu, výbornú slovnú zásobu a netrpíte falošnou citovosťou.
teším sa na ďalší príbeh z pera tejto výnimočnej autorky.

28.10.2018 5 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

hm...
toto je druhá kniha, ktorú som zahodil do koša. neskutočný blaf, poplatný dobe a trendom, bezcenné ľapotanie. až sa mi nechce veriť, že túto hrôzu napísal Irving.

24.10.2018 odpad!

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

knížka jako katalyzátor - okamžitě odhalí smýšlení čtenáře.
je zajímavé, že největší potíže se čtením takovéto knížky mají ti, co nejvíc hučí po svobodě, toleranci, „jiném“ myšlení. a pobavilo mě, že si někteří čtenáři z celé knihy pamatují akorát poslední poznámku pod čarou.
prostě přemýšlení bolí. médii předžvýkaný a natrávený hamburger supertolerantní společnosti, která ovšem například nesnáší zvonění kostelních zvonů a proto musely zmlknout, nabídnutí přednosti a podržení dveří při vstupu do místnosti klasifikuje jako harašení a spocený chlap je nehodná bytost na úrovni Tolkienova Miláška je zjevně pro milovníky „krásného nového světa“ přijatelnější, než trochu bolesti při uvědomování si sama sebe. dnešní ufňukaná ubečená (de)generace, neschopná přežít bez mama hotelu a lebedící si v průzračných meditacích, vytvořených v powerpointu je dokonalou zárukou toho, že Hamplovy chmurné vize dojdou naplnění.
I když se úplně nestotožňuji s autorovým pohledem na svět, v mnohém mu dávám za pravdu. ovšem úplně nejhorší, co vidíme v přímém přenosu, je to, jak se ta naše elita mění na jelita. dovolím si tvrdit, že k vyhubení evropské civilizace vůbec není potřeba islámské agrese, zvládneme to sami.

24.10.2018 4 z 5

Krédo Krédo Fedor Gál

poznámky starého unaveného muža. viem sa vžiť do jeho pocitov, ale neviem sa stotožniť s tým odchádzaním. myslím, že má stále čo povedať.

24.10.2018 4 z 5

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

nevím jak kdo, ale já v té knize nenašel nic o prohnilém křesťanství ani spásnosném taoismu. spíš jsem našel něco o neschopnosti člověka žít a o tom, že neustále nás něco nutí hrát role, o kterých si myslíme, že je po nás ostatní vyžadují.
je to jednoduché. opravdu stačí zapomenout na honění postů a pozic a svět začne vypadat úplně jinak.
doporučuji především zapřisáhlým hlasatelům všech různých ismů a krmičům kariér.

19.10.2018 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

jednoduchý príbeh, aby vynikla téma, nekomplikované vety, aby človeku zostalo viac priestoru na otázky. motivačné knihy ma neberú, ale to, ako autor prinúti čitateľa zastaviť sa a nájsť iný pohľad na svoj život je výborné.
ak hľadáte návod na použitie života, ani nezačínajte, toto nie je žiadna instantná polievka.
ak vás baví vnímať svet a hľadať a objavovať, potom ste v tejto knihe správne.

19.10.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

lehce humorný příběh... mi postupně začal připadat těžce násilný. prostě jsem se u čtení dřel. možná míň by bylo víc. je to opravdu naše vesnice - a nejenom ta česká, slovenská vypadá navlas stejně. jenom mě nějak nebaví číst o tom, co vidím denně za okny, v kostele, v krámu, na ulici a navíc poslouchám to samé.
nicméně, autorka si zaslouží pochvalu za odvahu a vytříbený styl, takže dílko nezatracuji. jenom mě přešla chuť na její další knížky.

18.10.2018 4 z 5

Tradície na Slovensku Tradície na Slovensku Zora Mintalová Zubercová

pri týchto knihách si uvedomujem, koľko toho Slováci nevedia o svojej histórii a tradíciách. pekné čítanie a pripomenutie, odkiaľ sme a z čoho by mohla čerpať naša autentická kultúra, ak by v súčasnosti chcela byť originálna.

15.10.2018 4 z 5

Ako sme kedysi žili Ako sme kedysi žili Zora Mintalová Zubercová

možno až príliš populárne poňaté dielko. autorku určite nepodozrievam z naskočenia na módnu vlnu záujmu o folklór a etnografiu, vyvolanú hlúpou súťažou Zem spieva, zamyslieť by sa mohli vydavatelia, čomu a kedy dávajú prednosť. lásku k histórii, krajine a národu ťažko získa človek pri čítaní fantasy, hororov a thrillerov z cudzieho prostredia. a už vôbec nie pri hltaní alternatívneho toaletného papiera z neočervenej knižnice.
odporúčam, ak chcete získať základný vhľad do problematiky. zoznam použitej literatúry je fajn návod, ako pokračovať.

15.10.2018 4 z 5

Na cestě: Rukopisný svitek Na cestě: Rukopisný svitek Jack Kerouac

nelze vstoupit do téže řeky dvakrát, řekl by klasik...
je to nesporně pilíř moderní prózy, pamatuju si na chvění při prvním čtení - jenomže to bylo tak dávno, až se to stydím říct. doporučuji všem, kdo rádi čtou a rádi objevují, ale nevím, zda by se do čtení Kerouaca měli pouštět i ti dřív narození.
přesto hodnotím 100 %.

12.10.2018 5 z 5

Nedostižný komorník Nedostižný komorník Pelham Grenville Wodehouse

pravdupovediac, trochu ma táto ľahká konverzačná fraška wildeovského charakteru nudila. je to divadelná hra, prepísaná do novely, ľahko predvídateľný dej, iba náznak suchého anglického humoru... najlepšie je predstavovať si pri čítaní, kto by mohol stvárňovať jednotlivé postavy.

10.10.2018 3 z 5

Brooklynské frašky Brooklynské frašky Paul Auster

čítalo sa to samé...
určite to nie je prvoplánový popis a ak človek chce pri knihe premýšľať, má tu dosť inšpirácií. našťastie Auster neskĺzol do radoby filozofických úvah, ani nás neobšťastňuje sériou bonmotov a aforizmov. je to jednoducho príjemné čítanie vzdelaného autora, ktorý hovorí o tom, aký je život zvláštny a v konečnom dôsledku dobrý a fajn, hoci si občas myslíme, že je to presne naopak.

06.10.2018 5 z 5

Matčiny dary Matčiny dary Cecilie Enger

nádhera. knižka plná lásky. knižka na dlhé zimné večery ku krbu, knižka na premýšľanie, čo všetko o živote svojich blízkych nevieme alebo vieme nesprávne.

30.09.2018 5 z 5

Nemezis Nemezis Philip Roth

tak toto nebol Philip Roth, na ktorého som zvyknutý. a dosť som sa pri tejto prvoplánovej jednoduchej knihe nudil. akoby to bola povinná jazda, chýbalo mi v nej napätie, kontrasty, menej priehľadná a vypočítateľná zápletka... všetko to bolo akési nemastné - neslané.
keby som si to nedal do výzvy 2018, ani knihu nedočítam.

27.09.2018 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

fajn, vyzerá to tak, že autorka má vzťahy medzi ľuďmi na dedine prečítané. trochu mi tam nesedel blbeček z bulváru, ale beriem ho ako karikatúru, lebo v tej branži aj tak nemôže robiť normálny rozmýšľajúci človek.

24.09.2018 5 z 5

Turci na Slovensku Turci na Slovensku Ľubomír Križan

dobré zhrnutie, ale na podrobnejšie štúdium treba inú literatúru

24.09.2018 4 z 5

Jeden deň Ivana Denisoviča Jeden deň Ivana Denisoviča Alexandr Isajevič Solženicyn

viem, že to bola pre nás bomba, objaviť túto knihu. priniesol ju spolužiak a na konci 70. rokov to bolo ako svetlo v dobe absolútneho temna. navyše to zaváňalo problémami, takže sme ju všetci poctivo a radi prečítali. a potom už mohol súdruh Brežnev hovoriť naozaj hocičo a s Honeckerom mohli urobiť aj 69, pochybujem, že im ešte niekto veril...

17.09.2018 5 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Michel Bataille

bez veěkých slov a gest, krásny komorný príbeh, pri ktorom asi neozsoatlo suché ani jedno čitateěské oko. aký rozdiel oproti súčasným na efekti vypočítaným dojákom...

17.09.2018 5 z 5