Gordonlord Gordonlord komentáře u knih

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Další pomník mé úcty ke klasickým spisovatelům padl. Hrabal je neskutečný packal a senilní trouba.

"Slavnosti Sněženek" jsou sborníkem povídek bez příběhu, naplněných žvatláním rádoby zajímavých postav a popisem všeho, co mě nezajímá. Žádná z povídek téměř vůbec neobsahuje příběh, nebo alespoň myšlenku. Paradoxně nejvíce vyčnívá a nějaký dojem zanechá povídka "Maminčiny oči", která těží z té nejlacinější formy bolestného sentimentu. Ale zpracovat ho takhle nenápaditě a klišovitě si dnes nedovolí snad ani sedmileté děcko při psaní slohu ve škole.

Nechápu, jak se tohle mohlo stát klasikou. Snad jen proto, že někdo rozhodl zařadit tenhle škvár do osnov a stádo poplatné myšlení, že co je slavné, musí být dobré, ho pojalo za klasiku. Pokud v tom někdo vidí minimálně "klasickou Hrabalovskou poetiku", nebo nějakou podobně vybájenou kokotinu, tak se nejspíš snažil mnohem více, než sám autor při psaní tohohle odpadu.

12.11.2019 1 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Z počátku jsem se do toho nemohl začíst. Nejprve je vám představen docela sympatický, neprůbojný hrdina jménem Jooust jenom proto, aby se v knize už nikdy více neobjevil. A hned druhá kapitola přivede na scénu bez nějakých příprav Kaze, Moru, Jespera a další postavy, které budou skutečnými hrdiny této knihy. Ovšem jsou hned z kraje tak neskutečně nesympatičtí, že jsem měl sto chutí knížku vyhodit. Kaz je namachrovaný arogantní kokot, a všichni jsou z něho totálně hotoví. Ostatní postavy jsou pořád hrozně "cool", tedy pokud zrovna nejsou hotoví z toho, jaký je Kaz borec. Tohle mě vážně vadilo.

Naštěstí po nějaké době najede jasná zápletka, charaktery hlavních hrdinů se více otevřou, příběh zamotá a zhruba od poloviny knihy jsem se přistihl, že mě to už baví. Bylo to dobře napsané a vztahy mezi hrdiny, zápletka a zvraty mě fakt bavily. Nic nečekaného se tu více méně nedělo, děj byl občas nelogický a děravý, ale bylo to vážně fajn.

07.11.2019 3 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Před patnácti lety jsem Pratchetta hodně četl a bavil mě. Nevím co se za ty roky změnilo. Ani tehdy jsem se u jeho knih nesmál, ale ta veselá nálada jejich příběhů mě bavila. Když jsem ale po těch letech začal číst Magický Prazdroj, vyvalila se na mě totální kravina plná zoufale trapných pokusů o humor bez vtipu, valených kulometnou kadencí jeden za druhým tak, že jsem se totálně ztrácel. Poslouchal jsem to jako audioknihu a jsem vážně rád, že jsem měl sluchátka, protože při popisech toho, jak je na Zeměploše všechno zvláštní, nečekané, absurdní a jiné a tím pádem vlastně určitě "hrozně vtipné" , jsem byl rudej až na prdeli, jak jsem se za autora styděl. Podobné kokotiny jsem se spolužáky vymýšlel, když mi bylo 8 let. Nechci nikoho urazit, prostě to uzavřu tím, že tenhle humor fakt není pro mě a bohužel už mi není 15. A to se mi stále většina kulturních výtvorů, které jsem si v pubertě zamiloval, stále líbí. Pratchett ne.

22.10.2019 odpad!

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

Zase to jde rovně dopředu bez jediného překvapení. Hraničáři se pořád jeden druhému diví, jak je možné, že se k nim někdo z nich dokázal tak neslyšně přiblížit, Will s Horácem jsou hrozně skvělí, pružní, stateční, zkušení, chytří, vzdělaní a silní na svůj věk a vůbec se opakuje spousta otravných esejí z minulých dílů, díky kterým už začínám Flanagana podezdřívat ze senility. Nečekejte tady žádný vývoj charakterů, zvraty, ani překvapivé dějové kličky. Všechno proběhne a skončí naprosto přesně tak, jak čekáte. Já vím že je to knížka pro děti, ale ani děti nejsou debilové a tohle je už místy docela otravné. A nejvíc ze všeho rádobyvtipné slovní výměny mezi hlavními hrdiny, které měli být asi zábavné, ale jsou nepopsatelně trapné.

Nicméně tomu zase dávám tři hvězdičky, protože se to jako audiokniha opět nádherně poslouchalo. V ději se nikdy neztratíte, postavy jsou jasné jako facka a Flanagan pořád umí čtivě psát. Bavilo mě to i přese všechno, co jsem vypsal v prvním odstavci.

22.10.2019 3 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Oproti předešlému dílu zde tentokrát nebyla žádná tajemství, zvraty, ani napětí z toho, jak to celé dopadne. Od začátku bylo jasné, kudy děj půjde a kam dojde. Hrdinům pořád všechno vychází, hlavnímu padouchovi se postupně všechno rozpadá pod rukama a každou chvíli tu máme litanii o tom, jak je Horác nebo Will navzdory svému mládí skvělý, úžasný, vyvinutý, respektovaný, nadaný a nejlepší. Špičkování mezi hlavními hrdiny má působit legračně, ale je spíše trapné a bez humoru. Zlo je poraženo na hlavu a dobou neutrpí ani jedinou ztrátu. Ano - já vím. Je to pohádka. Ale i tu jde udělat zajímavě, jak ukázal první, či alespoň minulý díl ( i některé mezi tím, ale paměť mi moc dobře neslouží...)

Poslouchal jsem to ve formě audioknihy a ani jednou jsem se neztratil. Příběh je naprosto přehledný, i když na chvíli vypnete soustředění, tak pořád víte co se děje a která z postav co a kde zrovna dělá. Nikdy neztratíte nit. Napsané je to obratně a i přes výše vypsané nedostatky mě to bavilo.

15.10.2019 3 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Vidím, že je tenhle díl hodnocený docela nízko. Nevím proč, mě to hodně bavilo. Má to trochu jiný, ale poutavý příběh, který ke konci získá skvělé, zneklidňující napětí a hlavně je tu pár úhledných zvratů, které pěkně zamíchají příběhem a pohledem hlavního hrdiny na věc. Otevřený konec mi vzhledem k tomu, jak je série dlouhá a jednotlivé díly provázané nevadí, ba ani mě nepřekvapuje.

Navíc jsem tuhle knihu poslechl v audiu už vloni a zapomněl jsem ji ohodnotit. Dnes jsem si ji nevědomky pustil znovu a zase mě bavila tolik, že jsem ji doposlechl i podruhé až do konce.

10.10.2019 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Název knihy brutálně spoileruje dvě třetiny celého příběhu. Hlavní hrdina je proklet starým cikánem a začne hubnout. A vlastně tohle je všechno. Mimo pár zbytečných keců mimo mísu a tuny vycpávkové vaty se tu vůbec nic neděje a všechno plyne lineárním, kily ubývajícím způsobem bez špetky vzruchu, zvratů, napětí, či nedejbože narušení stereotypu tentokráte dost nenápaditého vyprávění. Brutálně nevyužitý potenciál geniálního námětu.

Dva body dávám za poslední třetinu knihy, kde hrdinovi KONEČNĚ dojde, že má jít hledat cikána, co ho proklel a za pomoci svého mafiánského přítele ho donutit kletbu sejmout. Tady to konečně začne být zajímavé a na poslední chvíli dokonce zavane typické Kingovo mystično narvané zneklidňujícím napětím, na které po většinu románu marně čekáte. I když je i poslední třetina knihy totálně předvídatelná a to včetně závěru (což je u Kinga docela neobvyklé), tak tyhle drobnosti pro mě celý tenhle počin zachránili.

07.10.2019 2 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Totálně nezáživná, suchopárná, neosobní a nudná rusácká sračka bez chuti a bez příběhu, na kterou nehodlám plýtvat více než jednou větou.

07.10.2019 odpad!

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

King si očividně chtěl odpočinout od hororu a psychologie a napsal docela přímočarý akčňák, s nahláškovaným a tvrdě vtipným hrdinou. Kniha se stala klasikou a co si pamatuji, tak filmové zpracování s Arnoldem určitě nemělo tak brutální konec plný střev, jako jeho předloha :-)

02.10.2019 3 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Totálně tuctová a obyčejná detektivka s mysteriózním nádechem, navíc poměrně odfláknutá a unavená. Z šedého průměru nudy tuhle tuctovku vyzvedává neodolatelný spisovatelský šmrnc mistra Kinga., který tentokrát i z vody uvařil ne úplně nejhorší polívku,

25.09.2019 3 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Kdyby tohle napsal kdokoliv jiný, byl by to naprostý odpad.

Ale King tomu dal opět hlubokou a poutavou psychologii postav, otisk svého typického rukopisu a pár nadčasových drobností, na které člověk nikdy nezapomene ("Křapíci", "přeskalhotovka", a jiné obskuritky, které se vám navěky zaříznou z nějakého důvodu do hlavy) . Navíc průběh vztahu hlavního hrdiny k jeho vysněné lásce na začátku knihy patří k těm zajímavějším událostem příběhu.

Dál už je to vcelku o ničem. Nudná lunaparková šeď, kterou nevytrhne ani docela ploché vyšetřování staré vraždy ke konci knihy. Ale výše zmíněná pozitiva plus samozřejmě typická a dokonce i za těchto okolností nějakým způsobem poutavá Kingova spisovatelská patina to celé v mých očích posouvá na tři hvězdičky.

19.09.2019 3 z 5

Nemesis Nemesis Larry Correia

Topaz, korund, diamant, Franks ! - nová stupnice tvrdosti.

Totální masakrální jízda, narvaná neskutečně přehnanou akcí až za hranice absurdity, kdy se hlavně kulometů žhaví do běla a příliv krve pod neustálým krupobitím kulek nikdy neustává. Hlavní hrdina Owen je v tomto díle mimo hru, ale dozvíme se hodně z Franksovy minulosti, padnou mnohá tajemství a dojde i na vytoužený souboj Harbinger vs. Franks !

"Nemesis" není tak dobrá jako geniální první dva díly, ale je mnohem lepší než ty dva předešlé.

16.09.2019 4 z 5

Legie Legie Larry Correia

Úroveň téhle série jednoznačně klesla s třetím dílem "Alfa" a ani další pokračování s názvem "Legie" na tom nic nemění. Lovcům Monster holt došel dech.

Velké mínus je obrovský počet postav, který se Larry snažil narvat do děje. Když už si myslíte, že je z toho totální guláš, kde žádná postava nemůže mít dostatek prostoru, ( a většinou nemá - pracuje se s tím, že už je musíte znát z minulých dílů) tak tam Larry narve ještě další postavy, které se objevili v jedné z předchozích knih plus pár naprosto zbytečných, jejichž dějová linka je nadbytečná a které ještě více rozmělňují dost zabržděné tempo příběhu. V mnoha momentech je pak vidět, že se snaží každé z nich dát za každou cenu alespoň trochu prostoru a roubuje jejich přítomnost do situací, kde už nejsou potřeba, nebo kde dokonce působí jako pěst na oko a naopak některé důležité postavy prostě zmizí z děje, protože už na ně jednoduše v tom maglajzu nezbývá místo.

Zářným příkladem zbytečné postavy je Ředitel. Spadá do škatulky typicky prvoplánového "humoru" postaveného na kontrastu skutečností, že Ředitel je drak, spadající tudíž mezi klasická fantasy monstra, který se ovšem ´nečekaně a paradoxně´ chová jako současný "cool" byznysman. Asi jsem z toho měl jít do kolen smíchy, ale tenhle typ humoru mi přišel jednoduchý, otřepaný a levný už někdy před pubertou.

Jako zajímavý nápad může z počátku vypadat konfrontace hlavních hrdinů s jejich nočními můrami - ale jak jsem už výše zmínil - postavy znáte z dílů minulých, takže už z kraje tušíte, jak to celé proběhne a od dané představy se obsah knihy vážně moc neodchýlí.

A aby toho nebylo málo - od okamžiku, kdy se hrdinové dostanou do světa nočních můr, začíná docela nepřehledný guláš plný nečekaně nudné akce, kde jsem už měl chuť se na to vykašlat. Oproti minulým dílům boje s monstry nemají ten drive a koření skutečné hrozby, strachu o hrdiny a jakési životnosti. Jako by to psaní Larryho moc nebavilo.

A naplno se zde ukazuje seriálovitost celé série. Legii není absolutně možné číst bez znalosti předchozích dílů a stejně tak téměř všechny dějové linky budou pokračovat v díle dalším.

Přesto, že tohle na mě působí jako méně povedený 389. díl nějaké akční telenovely, kde se nepovedlo tak úplně ukočírovat z počátku velmi dobře načatý příběh, kde potenciál spousty situací a postav zůstal až trestuhodně nevyužitý, tak je to pořád ještě průměrně dobrá akční vymejvárna se známými postavami, která ve své podstatě a při celkovém shrnutí neurazí a dokonce má pár dobrých momentů - jako například začátek knihy, kde je pár vtipných momentů a interakcí mezi lovci a docela solidní úvodní akce, kdy je pořád ještě vše přehledné.

Jinak nakonec jsou samozřejmě obrovským a zásadním plusem jsou za prvé postavy, které i přes svůj neukočírovatelný počet jsou vážně silné, záleží vám na nich a mají co říct a za druhé Larryho urputná snaha o pořádnou ´over-the top´ akční jízdu, která se samozřejmě opět dostaví (i když tentokrát ze židle vážně nezvedne).

09.09.2019 3 z 5

Alfa Alfa Larry Correia

O třídu horší než první dva díly.

Nevadilo by, že se v tomhle díle nesetkáme s žádnou z hlavních postav krom Harbingera, (který zde vystupuje v roli hlavního hrdiny) ale docela vadí, že nové vedlejší postavy po většinu děje nemají dostatečné charisma jako obsazení z prvních dvou knih.

Rovněž i děj je tentokráte méně "over-the-top", méně bombastický i akční a naopak více komorní. To by také nevadilo, kdyby odsýpal, překvapoval zvraty a kořenil děj trefnými vtipy tak, jak jsme byli zvyklí. A nebo kdyby alespoň byl trochu zajímavý - ale zde je to pouhá detektivka s vlkodlaky a předvídatelným mystickým pozadím.

Dalším mínusem (které ovšem do hodnocení nezapočítávám) je, že při poslechu z audioknihy je často velmi matoucí, jestli se zrovna odehrává dějová linka popisující Harbingerovu minulost, či jestli se odehrává ta v současnosti. To přidává otravný prvek do poměrně gulášovitého a šedého děje prvních dvou třetin knihy.

Každopádně ke konci se všechno zase rozjede - jak tempo děje, tak akce. Dokonce i z nových postav jako například Heather a ten agent, kterého vycvičil Franks (jehož jméno jsem teď pozapomněl, sorry...) kápne ke konci trocha charismatu a osobitosti, jako by se projasnily zakalené vody. A konec knihy je opět skutečně dojemný.

Suma sumárum, úroveň série jednoznačně klesla, ale úplný průser to ještě rozhodně zdaleka není !

02.09.2019 3 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Říkal jsem si, že laťku geniálního prvního dílu není možné udržet. Ovšem Larry mě vyvedl z omylu. Hned od začátku servíruje poutavé zápletky mezi hlavními hrdiny, ještě většího mega-padoucha než v prvním díle a ještě víc over-the top akci. A když už jsem si myslel, že je to takhle tak akorát skvělé, objevila se další postava, která děj ještě více zajímavě opepřila :)

Bod dolů dávám za to, že je zde - paradoxně k tomu, co jsem napsal - těch postav už trochu moc ...sice každá z nich dostane skutečně potřebné množství prostoru a jejich charakter a vykreslení, rovněž i interakce a vztahy s ostatními hrdiny jsou naprosto bravurní, což smekám klobouk - to nebývá ve většině knih, co se mi dostanou do ruky vůbec pravidlem - ale je v tom už místy kapku zmatek. Navíc potenciál některých postav nebyl dostatečně využit, o některé hlavní hrdiny se pomalu přestávám bát, protože zjišťuji, že jsou supermani a i můj vztah k nim díky tomu lehce ochladl. Poslední mínus je finále, které je sice absurdně přehnané a totálně přes čáru - což miluji !!! - ale je potřeba to dobře zvládnout a to se zde Larrymu moc nepovedlo.

Vypadá to, že kritizuji až moc, ale výše zmíněné výtky podle mě nejsou zas až tak vážné jak vypadají. Pořád je to neskutečně nabušená akce plná skutečně zajímavých a poutavých postav, která odsýpá, nenudí ani vteřinu a směřuje k pompéznímu a správně přehnanému finále. Akce se střídá s humornými momenty, které jsou velmi povedené, skvěle zvládnuté a dobře zapadají do naturelu a prostředí Lovců monster, a nechybí ani dokonale poutavé vztahy mezi sympatickými a zajímavými hrdiny, jejichž osud vás prostě nemůže nechat chladnými !

No a já už se těším na třetí díl. Tahle série v e mě našla oddaného fanouška :-)

21.08.2019 4 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

No, nejdříve jsem v hlavě měl sesumírované hodnocení, kdy knize kvůli pár výtkám dám 4/5, ale nakonec jsem to promyslel a přehodnotil, protože to, co chci knize vytknout není natolik vitální, aby se to odrazilo na nižším než absolutním hodnocení !

Začnu tedy "mínusy" : Dějová linka s Earlovým tajemstvím zahrnujícím původ jeho nadlidských bojových schopností mi byl do puntíku jasný hned po první větě a nechtělo se mi věřit, že to doopravdy bude tak neskutečně průhledné a odhadnutelné, avšak bylo. Do puntíku. Další mínus je zahrnutí cestování časem do děje. Tenhle prvek nenávidím a většinou příběh totálně dokurví tím, že se všechno totálně zamotá a je vlastně jedno co se stane, protože všechno jde návratem do minulosti odčinit. Zde je to naštěstí kulišácky podchyceno tak, aby to nejen knihu nezničilo, ale zároveň ani nerušilo příběh. Posledním mínusem je z mého pohledu lehounce neukočírovaný závěr, který byl hodně "over-the top" (což naprosto miluju !!!!) tím způsobem, který už nelze uvěřitelně odvyprávět.

Jinak je to naprosto klišoidní příběh o borci, který se dostane do skupinky lidí, kteří pracují jako zabíječi monster. Hlavní hrdina si tam najde holku o kterou musí bojovat, na konci ji zachránit, zjistí, že je vyvolený a musí porazit neskutečně bad-ass padoucha. Někdo by řekl, že je to totální klišé jako prase - a měl by pravdu. Jenže tohle klišé je neskutečně zábavně podané. Všechny postavy jsou naprosto uvěřitelné, navíc se zde s nimi skvěle pracuje. Když zrovna nezuří akce na plné obrátky, dozvídáte se lidské stránky a detaily hlavních hrdinů, nakouknete pod pokličku jejich životů a jsou vám přiblíženi takovým způsobem, že se o každého z nich při akčních pasážích skutečně bojíte ! Tohle je zlatý vypravěčský grál, který jsem dlouho u žádně knihy neviděl!

Akce je dobře popsaná, výborně odsýpá, pořád se něco děje a na konci zapadnou všechny předchozí detaily do jednoho logického celku. Navíc kombinace skvěle vykreslených charakterů, dobře dávkované akce, nenuceného a velmi dobře fungujícího jemného humoru a hlavně ultra namakaného super-padoucha, z kterého jde respekt a jeho posluhovačů - sedmi upířích pánů - vám absolutně nedá vydechnout ! Já Lovce Monster poslouchal jako audioknihu, a zůstal jsem v práci přesčas, abych ji mohl doposlechnout ! Takhle návykový pro mě byl naposlydy "Nadaný Žák" od S. Kinga. Vím, že je tohle srovnání trochu mimo mísu, ale co do zábavnosti děje a pohlcení světem knihy, naprosto srovnatelné.

Pokud máte rádi "Asfalt" od Štěpána Kopřivy, nebo "Příliš dlouhou swingers party" či knihy od Kotlety, tak po tomhle skočte bez váhání. JE to zábava podobného střihu, jen s ještě lepšími postavami !

14.08.2019 5 z 5

Království tvé Království tvé Mark Waid

Čekal jsem víc. Legendami opředené a vychvalované dílo se konečně dostalo k mým očím.

Malba je skutečně pěkná. Neříkám nádherná, protože dnešní standarty dokáží oslnit oči mnohem více, ale Alex Ross je malíř a má svůj styl, který se mi líbí.

Dalším plusem je základní premisa příběhu. Potomci starých superhrdinů, kteří zanevřeli na hodnoty svých otců a začali se chovat jako hovada a navíc uvažování o tom, zda by se lidé neměli spoléhat místo superhrdinů sami na sebe, popřípadě s nimi spolupracovat, jsou fakt dobré.

Ale příběh samotný je tragédie. Úplně stejně, jako u NAPROSTO VŠECH superhrdinských crossoverů, i tady na vás z každého panelu vyskakují desítky a desítky superhrdinů. Tím pádem žádný z nich (krom Supermana a Batmana) zde nemá dostatečný prostor, tím pádem každý z nich působí naprosto zbytečně a člověka to už neskutečně unavuje. Není zde tedy ani šance opět někomu fandit, o nějakém napětí nemůže být vůbec řeč a zvraty, vývoj děje a závěr jsou jak podle milionkrát omleté šablony.

Nebýt kultovní malby pana Rosse a základního (a těžce nevyužitého nápadu) s přesahem (jenž ne každý odhalí) a chytrým poselstvím, byl by to jeden z nekonečné řady podprůměrných comicsů, kde se fůra šašků v kostýmech navzájem mlátí.

06.08.2019 3 z 5

Zkouška bratrství Zkouška bratrství Tracy Hickman

SPOILER !!!

Ze začátku to vypadalo jako neskutečná nuda, cca prvních 50-70 stran by se dalo shrnout pěti stránkami, ale spisovatelské duo mělo opět grafomanský záchvat. A to se týká celé knihy - opět děj nafukuje zbytečnými slovy, popisy a vatou.

Ale děj je tentokrát dobrý. I přesto že kniha opět trpí Tolkienovskou neschopností a neochotou rozepsat a rozvést ty nejzajímavější momenty, stěžejní události a bitvy a místo toho je úplně vynechá a jde radši popisovat šotkovy myšlenkové pochody a nebo cestu po schodech jedné z vedlejších postav. Ale to jsme už zase u té vaty...

Další mínus je, že Raistlin je zde tentokráte prostě a jen zlý. A nic jiného. A Tanis na mě působí jako hystericky cholerický idiot, který si vůbec nezaslouží roli hlavního hrdiny. Jinak přese všechny tyhle nedostatky se příběh konečně žene do svého finále, v rámci mantinelů klasické naivní fantasy je tu pár zábavných a slušných momentů, cestování časem, které každý příběh dokáže vždy spolehlivě zničit, zde vůbec nerušilo a konec byl skutečně dojemný.

06.08.2019 3 z 5

Válka zatracených Válka zatracených Tracy Hickman

Je zvláštní, že zrovna tenhle díl trilogie má nejnižší hodnocení. Není zde tolik grafomanské vaty jako v předchozích dílech Dragonlance a navíc je zde mnohem více a podrobněji rozpracován bratrský vztah Karamon/Raistlin, který tento díl posouvá do mnohem silnější psychologické roviny než kdy dříve, což jsou věci, které zrovna u takto klasické fantasy nebývají zvykem.

Narozdíl od jiných knih z téhle série, zde jsem se nenudil ani jednu stránku a to je co říct. Do dokonalosti to má samozřejmě hodně daleko a stále to ještě trpí vadami kostrbaté béčkové fantasy a 4/5 dávám s odřenýma ušima...ale tohle bylo povedené.

A samozřejmě plusem je, že zde bylo méně otravného Tasslehoffa.

Úprava ...ne, tohle není na 4/5. Dávám 3. Sorry.

04.08.2019 3 z 5

Batman: Návrat temného rytíře Batman: Návrat temného rytíře Frank Miller

Frank Miller změnil tvář Batmana z veselé postavičky na chmurného temného rytíře s tvrdým životem. Tahle kniha zásadně změnila pohled na Batmanovský mýtus.

Každopádně i premisu příběhu, která je sama o sobě silná - "stárnoucí hrdina se po letech vrací aby podnikl ještě jednu poslední akci" se povedlo rozpracovat do výborného příběhu, kterému nechybí dobré nápady a silné momenty.

Kresba j neučesaná a syrová, což k povaze a temnotě comicsu sedí mnohem více, než mainstreamová a hezká kresba např. Jima Leeho. Její nevýhodou je ovšem místy docela matoucí nepřehlednost kdy nevíte, co se v panelech vlastně odehrává.

Tohle, a ještě i prapodivně zpracované dějové návaznosti, které se zde občas vyskytnou, mě nutí ubrat jednu hvězdičku z jinak nadčasového a skvělého comicsu.

Pokud chcete totální dokonalost, tak tenhle comics by zpracován rovněž jako animák, kde je všechno již naprosto dokonalé !

04.08.2019 4 z 5