happy-smile happy-smile komentáře u knih

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Dobře napsané, dobře se to četlo, ale chybělo mi to, co mě tolik dostalo u prvního dílu. Zdá se mi, že Kim se svým ironickým humorem tentokrát nedostala tolik prostoru a tak to už pro mě ztratilo to kouzlo. Ale jinak dobrá detektivka. anglické spisovatelky poslední dobou zase frčí.

06.02.2017 4 z 5

Zezačátku jsme si říkala, že je to taková normální kniha jako každá jiná a že moc nechápu to nadšení okolo - tak se prostě Harold vydal na pouť, no a co. Asi v půlce se to všechno začalo tak nějak komplikovat a začalo to být dost zajímavé. Díky lidem, které Harold na své cestě potkává, a díky problémům, o které se s ním tito lidé snaží podělit, se Harold začne zamýšlet nad svým životem a zjistí, že nemůže přestat myslet na svou manželku a syna, i když s oběma měl doteď zvláštní vztah. Stejně jako v Ovem, ke kterému je kniha často přirovnávána, dochází k pozitivnímu posunu mezilidských vztahů. Zároveň ale dochází také ke ztrátě iluzí. Setkání s Quennie není vůbec takové, jak si ho Harold maloval a Harold neví, jak se chovat. Z Haroldovy osobní poutě se stane veřejná zprofanovaná věc a pouť i "slávu" přebírají jiní lidé a na Harolda si nikdo ani nevzpomene... Ukazuje se, že byla důležitá cesta, ne cíl. Nakonec to bylo tak plné zajímavých myšlenek, že jsem neváhala dát 5 hvězdiček.

24.01.2017 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Zajímavá jednohubka. Pro mě další malý krůček k dílu Murakamiho (zatím jsem zkoušela jen povídku Podivná knihovna). Musím říct, že mě to zaujalo a že by to podle mě mělo potenciál i na delší knihu. Trochu mi přišlo divné to, že se hlavní hrdinka odkazovala na "dítě", kdyby mluvila o dceři nebo synovi, tak mi to zní normálně. Ale to bude možná problém překladu, protože v japonštině to může tato formulace působit normálně.
SPOILER: Uříznutý konec (i když se o něm mluví v každém komentáři tady, tak nevím, jestli to i nadále považovat za spoiler) podle mě chtěl čtenáři říct, že se jednalo pouze o takový slice of life. Půjčili jsme si kukátko a bylo nám dovoleno na chvíli nakouknout do světa hlavní hrdinky, ale vyměřený čas skončil a už můžeme jenom spekulovat, co se se ženou dělo dál.

24.01.2017 3 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Je to podivuhodné, ale zdá se mi, že si tato série drží pořád stejnou úroveň. Číst o této partě vyšetřovatelů mě prostě baví a opět se mi to četlo stylem, kdy jsem si na konci každé kapitoly říkala: Ještě si přečtu jednu. Stejně tak jsou pánové mistři na to vás na konci nalákat na další díl. Doporučuju.

21.01.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kvalitně napsaná detektivka. Sice asi zápletka nebyla bůhvíjak geniální nebo originální, ale autor píše opravdu čtivě. Navíc českým čtenářům může imponovat, že se zde objevují Slovenky a Praha. Těším se na další díl.

20.01.2017 5 z 5

Zázračný lék Zázračný lék Harlan Coben

Od Harlana toho vyšlo spousta a je to poslední dobou dost oblíbený autor, tak jsem si říkala, že od něj musím něco zkusit. A nelituju. Sice jsem už asi četla i promakanější thrillery, ale velmi dobře se mi to četlo a i pointa byla překvapivá. Rozhodně se těším na další jeho knihy. Vzhledem k tomu, že toto je jeho prvotina, tak očekávám vzrůstající tendenci co se kvality týká.

12.01.2017 4 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Pro mě docela zklamání. Chybělo mi tam něco, co v sobě měly předchozí knihy autorky. Tato detektivka mi oproti nim taková suchá, FB je sice aktuální věc, ale na sledování diskuze nic moc objevného nebylo a kromě tohoto se v knize nic moc dalšího nedělo. Asi pro mě Ursula originálními nápady ve svých ostatních knihách nasadila laťku až moc vysoko...

12.01.2017 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Mám pocit, že na tomto se dá rejžovat donekonečna. Styl humoru čtenáře pořád baví a když pro každý díl dokáže autor vymyslet pár epizodek, které pospojuje starými známými vtipy, tak tohle může pokračovat ještě hodně dlouho.

02.01.2017 4 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Překvapilo mě, jak moc se na výsledném obraze Poirota podílel přímo David Suchet a jak moc s oblibou tuto roli hrál, jak se s ní sžil (což na nás dýchá z každé stránky této knihy). Je pro mě neuvěřitelné, že si David takto pamatuje každý film o Poirotovi, kde hrál. Na druhou stranu těch 70 filmů mu zabralo 25 let života, takže z tohoto pohledu je to asi pochopitelné. Líbilo se mi, jak ke všem knihám bylo připojeno, kdy byly vydané a kdo v jejich televizní adaptaci hrál, i když někomu by se mohlo zdát, že tyto informace zpomalují dynamiku (a také, kdo se vyloženě nezajímá o britskou hereckou scénu, tak asi spoustu herců vůbec nebude znát). Moc milá kniha, která fanouškům Poirota nemůže uniknout.
Stejně jako ostatním mi přišel hodně divný český překlad dáma Agatha, na druhou stranu nevím, jak jinak by se měl šlechtický titul dame přeložit. Podle mě k tomu ani žádný vypovídající český ekvivalent není, leda to nahradit slovem lady.

30.12.2016 4 z 5

Pozdvižení v klášteře Pozdvižení v klášteře Donald E. Westlake

Prostě klasická Westlakeova knížka. Další díl o Dortmunderovi a jeho kamarádíčcích, řekla bych, že si drží stejnou úroveň jako předchozí jeho příběhy. Sice je to docela ulítlé, ale jestli jste s touto partou zažili už předchozí dobrodružství, tak vás nic nepřekvapí.

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Dobře napsané důstojné pokračování prvního dílu. Napínavé a se zajímavou zápletkou. Opět jsem zvědavá na pokračování.

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

První půlku knížky jsem měla docela problém s tím, že spousta těch zápisků zněla spíše jakoby je psalo asi 12ti leté dítě a ne 15letý puberťák. Nakonec jsem se ale do toho nějak dostala a nakonec musím říct, že to na mě celé působilo hezky a pozitivně a zanechalo to ve mně dobrý dojem.

Zloděj duší Zloděj duší Clive Barker

Moc pěkná a originálně vymyšlená pohádka. Clive Barker má evidentně velkou představovivost, a to jak co se týká vytváření kouzelného světa jako takového, tak také příběhů, které se v něm odehrávají. Nevím ale, jak velkým dětech bych to primárně směřovala, protože některé části byly docela strašidelné.

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Myslím, že jsem našla dalšího autora kvalitních detektivek. Zase jedna taková knížka, která se čte sama. Závěr byl opravdu nečekaný a jsem hodně zvědavá na další díl. Z té červené knihovny jsem sice taky byla docela rozpačitá, ale vem to čert.

23.11.2016 5 z 5

Četla jsme v angličtině hned, jak to vyšlo. Je nutno to brát tak, že se jedná původně o scénář, ne o beletrii, takže prostě nemůžete očekávat ty košaté literární kudrlinky, které Rowlingová prostě umí a díky kterým se HP tak dobře čte. Zbydou vám jen dialogy a zápletka. Ano, příběh je asi docela divoký, ale vždyť to bylo psané pro vizualizaci na prknech. Takže já to beru jenom jako příjemný bonus k celé sérii HP s tím, že jsme se díky tomu dozvěděli, jak vypadá další kouzelnická generace. Je to scénář, neočekávejte žádný další bohatý literární kousek a dostanete docela dobrou zábavu.

16.11.2016 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Ač sci-fi normálně nefandím, tak toto je něco úplně jiného. Pokud jste někdo fanoušky seriálu Black Mirror, který ukazuje velmi zajímavé nápady, kam až by dojít vývoj vědy a techniky a jaké by to mohlo mít (negativní) důsledky, tak toto je něco pro vás. Svět jako takový byl odsunut na druhou kolej a lidé se "přestěhovali" do virtuálního světa OASIS. Navíc se všichni blázní za bájným pokladem a to až tak, že odsunou všechno ostatní na druhou kolej a v podstatě se snaží žít život toho, kdo celé toto bláznovství spustil. Je velmi zajímavé vidět, co se tím vším rozpoutá a kam až jsou lidé schopni zajít. Na začátku mi trochu dělala problém se prokousat tou částí, která rekapitulovala současný stav a jak se do něj lidstvo dostalo (ale rozhodně je to tady potřeba), ale jakmile začal hon, tak už se ta knížka prostě nedala odložit z ruky...

16.11.2016 5 z 5

Případ Pegasus Případ Pegasus Gregg Loomis

No tak nevím no... Podle mě se o nic výjimečného nejedná a kniha mě spíše nudila, nemohla jsem se do ní pořádně začíst. Druhý díl už si nejspíš nepřečtu...

16.11.2016 3 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Tradičně dobrá kniha od Petera Maye. Začátek mě hned uchvátil a navodil atmosféru tajemna a konspirace. Potom jsme se z ostrova přesunuli do Edinburghu a musela jsem přehodnotit navozené očekávání, protože se zde začala odvíjet druhá půlka příběhu o opuštěné rodině. Když jsem se smířila s tím, že příběh se bude ubírat trochu jiným směrem než se podle začátku knihy zdálo, a nechala se vést tam, kam Peter May zamýšlel, tak jsem přece jenom dostala dobře vymyšlenou konspiraci plnou nečekaných zvratů.

16.11.2016 5 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Ze začátku mi trvalo, než jsem se do knížky začetla, a to díky častému střídání časových linií. Normálně mi to u knih nevadí, ale tady mi to trochu způsobovalo problém v soustředění se na děj. Jak už jsem se ale do toho jednou dostala, tak už to potom šlo samo. Samotná zápletka byla dobře vymyšlená a její rozuzlení překvapivé. Pojetí příběhu mi přišlo docela netradiční.

16.11.2016 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Detektivní zápletka jak dobře vymyšlená, tak dobře napsaná. Čte se to samo a na konci čeká čtenáře překvapení. K tomu teda opravdu neskutečně svérázná parta detektivů. Trochu se bojím, že pro někoho ten jejich všudypřítomný kousavý humor může být až moc. Mně to naopak vyhovovalo a považuju to za velké plus. Už se těším na další díl.

21.10.2016 5 z 5