HarryHaller komentáře u knih
Budu už psát
jen o vzpomínkách
co nyní žiju
nestojí za to
abych o tom psal
natož vzpomínal.
Éluard převedl ve verše mé vlastní sny. Neskutečně sugestivní a citlivé zároveň. Prorokování obrazných vizí surrealisticky pokřivené mysli skloubené dohromady s naivním okem romantického básníka keatsovského či shellyovského typu. Skutečně. Kniha se zařadí nejblíž k mému lůžku, s těmi básněmi se chci probouzet!
Krátký, stručný úvod, který čtenáře seznamuje se základními myšlenkovými proudy 20. století, a především jejich aplikaci do světa literární vědy. Pokud je čtenář obeznámen s koncepty hermenautiky, dekonstrukce a podobně, bude pro něj kniha opakováním základům, ale opačnému typu čtenáře dá jednoduše ochutnat z každého kousku a nechá na něm, zda jeho zájmy propuknou a nechají se odvést k některému z oborů. Culler je více skeptikem než dogmatikem a tak se stává, že v jeho slovech je více otázek než odpovědí, ale tak to má s teorií, pokud tedy teorií má zůstat, být.
kdyby tvé oči neměly barevnost měsíce,
ohně, břidlic a práce v úsvitu vlídném,
kdybys neovládala hbitý let vichřice,
kdyby ses nestala pro mne jantarovým týdnem,
kdybys mi nebyla chvílí, která je plavá,
když po břečťanech podzim šplhá k půnebí,
kdybys nebyla chlebem, jež luna zadělává
a při tom rozprašuje mouku po nebi,
ó milovaná, sotva bych láskou k tobě se mučil!
Já objímám svět, když beru tě do náručí,
písčiny, stromy, čas, déšť, co se lije
a všechno, co existuje, abych já mohl žít,
všechno mám blízko, všechno smím okusit:
ve tvém životě vidím všechno, co žije.
Myslím si, že Warren Miller nalezl pro svého geniálního Prezydenta Krokadýlů inspiraci právě zde.
"Prozradím vám velké tajemství. Odvěkyž trik lidstva. Vpřed - to je kamkoli."
Jako bych četl další pokračování Tristrama Shandyho. Nemůžu se dočkat, až si přečtu i Diderotovu "verzi" :)
Velký bratr tě sleduje..neustále sleduje! Jestli je jen z poloviny pravda co zde autor nastínil, tak vidět Severní Koreu by pro mě znamenalo být v depresi až do konce svých dní..
Moudrost není sdělitelná. Moudrost, kterou se pokouší moudrý sdělit, zní jako bláznovství...
Nevěřil jsem vlastním očím! Tolik naturalismu, nihilismu, nechuti a opovržení světem a lidstvím! Skryté pocity a noční můry promlouvaly skrze písmo!
Ač je prakticky zločinem udělat tak drobný výběr z tak hektického a plodného období, jakým bylo století dvacáté, musím říct, že nebýt této knihy nepoznal bych spoustu skvělých autorů a na seminářích světové literatury bych jen seděl tiše v koutku a ani nedutal:)
Po formální stránce je geniální udržet vyprávění pouze za pomoci monologu a neustálým opakováním některých jeho subjektů značit běh času, ale po příběhové stránce nezaujalo. Asi je třeba v brzké době druhé čtení.
Naprostéo psychopatické, ke konci až lehce avantgardní, šílenství, jehož spojení s Dr. Jekyllem a panem Hydem není jen nějakou náhodou ;)
Hodnocení už spíše z nostalgie, musím ale říct, že kolem osmnáctého roku života mě tento příběh fascinoval a já jej četl pořád dokola.
V dobách, kdy jsem Kerouaca četl a miloval a toužil žít, tak jak on psal, se mi do rukou dostal i tento něžný a milý příběh. A musím říct že to nebyla ta správná doba. Kerouac v něm předvedl protipél Big Sur, který je jeho největším experimentem a já se nemohu dočkat, až si tuto přečtu znovu a snad ji ocením lépe.
Pravda, nečetl jsem zřejmě příliš pozorně a nebo jsem v té době příliš nerozuměl formalismu, cyberpunku a avantgardě, jinak věřím že bych byl jistě nadšenější..
Ač je to jen část (a chybí nám tedy úvod a závěr prvního dílu Světa Swannových, tedy část V Combrei), příběh sám o sobě má veškerý znaky který má román mít. A vyprávění na pomezí romantismu, psychologicko-sociologického románu s prvními prvky experimentu, kterým celé Hledání bezesporu je, prostupuje, z této drobné knížečky, v každé stránce v každé větě a my musíme jen čistě číst protože tomuto se skutečně říká krása básnictví ve formě románu ;)
Kniha knih! Škoda jen, že další díly se schání tak špatně :(