heavy66 heavy66 komentáře u knih

Sympaťák Josef Bláha Sympaťák Josef Bláha Ladislav Chmel

Zábavná kniha plná zajímavých informací o legendě českého filmu. Musím přiznat, že jako malý kluk jsem se Josefa Bláhy hrozně bál, když jsem ho viděl v roli Toma Countyho v Princi a chuďasovi. Omlouvám se, Mistře, i když můj strach byl důkazem vašeho hereckého mistrovství!

01.06.2024 5 z 5

Bitva u Hradce Králové 1866 Bitva u Hradce Králové 1866 Josef Kolejka

Východní Čechy ještě jednou. Bitva u Hradce Králové, počtem vojáků největší bitva vybojovaná na našem území, která přešla do legend a písní. Dodnes lze v okolí bitevního pole shlédnout na 480 pomníků padlých. Díky časovému odstupu tak mohou vedle sebe nerušeně ležet Rakušané, Sasové, Prusové i čeští dělostřelci, jako smutná připomínka imperiální ctižádosti tehdejších vládců!

19.01.2023 5 z 5

Smršť Smršť Václav Kaplický

Dopadli jako sedláci u Chlumce! Kdo by neznal tragický výsledek selského povstání ve východních Čechách v 18.století? Je možné, že se chlumecké události za uplynulá staletí zveličily, a že všelidové povstání byla jen taková lokální rebelie! Ale když se příběhu chopí Václav Kaplický a doplní suchá historická data živými lidmi a jejich osudy, tak se to dobře čte. Milovníci historie Smršť určitě znají, ostatním doporučuji!

19.01.2023 5 z 5

Dvojice Dvojice John Lange (p)

"Často si také myslí, že problém je vyřešen, ačkoliv ve skutečnosti je hotov napůl nebo ze tří čtvrtin." (z psychologického profilu Johna Normana Gravese)
Dvojici jsem poprvé četl už v 80.tých, ale že je autor pseudonymem Michaela Crichtona jsem zjistil až před pár lety. Nevadí, stejně by mi to jméno tenkrát neřeklo nic. Ale Dvojice se mi hodně líbila, je to thriller ostrý jak břitva a každá stránka útlé knihy vydá za deset jiných!

21.05.2022 5 z 5

Noční můra Noční můra Thomas N. Scortia

"Dal byste si martini? Tohle by vám mohlo chutnat. Gin habhel, to je v těchto končinách vzácnost!"
Noční můru mám od Scortii a Robinsona nejraději. Nakažlivá choroba, napínavé hledání zdroje nákazy, obětí přibývá, a velké překvapení, když je zdroj konečně nalezen! Gin habhel jsem ještě neměl, a myslím, že ho nikdy neochutnám.

21.05.2022 5 z 5

Nová velká kniha etikety Nová velká kniha etikety Ladislav Špaček

Člověk je tvor společenský, a pravidla společenského chování platí ať chceme nebo ne. Velká kniha etikety přináší zábavnou a čtivou formou srozumitelný a přehledný návod, jak si neudělat ostudu větší, než je nezbytně nutné!

13.02.2022 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva Cornelius Ryan

V minulém příspěvku jsem doporučoval Vzdálený most. To samé platí pro Poslední bitvu. Komplexně a velmi přitažlivě popisuje Cornelius Ryan poslední gigantické střetnutí německého nacionálního socialismu se zbytkem světa. Známé historické milníky a postavy prokládá osudy obyčejných Berlíňanů, nikoho nešetří a nikomu nenadržuje!
Obdivuhodné je množství dat a lidí, od kterých čerpal informace.
Jen mě nedonutil Berlíňany litovat, ovšem kromě dětí a obyvatel místní ZOO!

10.07.2021

Liška Liška Frederick Forsyth

FF aplikoval pro svůj nový román tradiční šablonu. Dosadil hlavního hrdinu, západní tým klaďasů, východní tým padouchů, přidal lokace po celém obvodu zeměkoule a román je na světě. Liška má jednoduchý příběh, úsporný děj, tentokrát až příliš jednoduchý a úsporný, a řadu detailů použil někdy dříve.
To ale není všechno! Liška řeší jednu z největších záhad české politiky posledních let! V patnácté kapitole objeví pozorný čtenář větu "Hitler je čestný gentleman."
Nikoliv Ferdinand Peroutka, ale Frederik Forsyth je autorem tohoto výroku! Na vyplacení odměny vypsané zemanem Milošem z Nového Veselí netrvám, rád jsem pomohl.

19.09.2020

Červenka Červenka Jo Nesbø

z knih Jo Nesbo na mě Norsko dělá dojem veliké vesnice plné feťáků a alkoholiků, kde se všichni znají s Harrym, který chlastá první ligu. V Července je zajímavá dějová linie norských dobrovolníků SS, v Norsku zřejmě dodnes hodně citlivé téma!

24.04.2014 4 z 5

Black Metal. II, Předehra ke kultu Black Metal. II, Předehra ke kultu Dayal Patterson

Předehra ke kultu je o rozhovorech se známými osobnostmi black metalu!
"Myslíte si, že gesto vztyčeného ukazováčku a malíčku pravé ruky jako „rohů ďáblových“ zavedl v metalové kultuře a poprvé použil Ronnie James Dio?"
"Víte, Ronnie James Dio v 80. letech skutečně zavedl a zpopularizoval mezi metalisty gesto rohů ďáblových. Ovšem poprvé ho použil Otakar Brousek, ďábel v pohádce Dařbuján a Pandrhola, již v roce 1959. V tom jsou tedy Češi první!"

02.08.2022 5 z 5

William a Harry: Bitva bratrů William a Harry: Bitva bratrů Robert Lacey

V každé rodině je holt něco, taky jsem se s bráchou párkrát pohádal, ale novináře jsme do toho netahali. A když nejde o život..!
Pro monarchii a Její Veličenstvo královnu mám celoživotní slabost, proto jsem přečetl tuto knihu bez společenských předsudků, s otevřenou myslí, a docela mě bavila.

01.05.2022 3 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Titulní povídka je skvělá, pár dalších dobrých, ale celkově mi přijde sbírka spíše průměrná. Povídky Kinga seniora se mi líbí víc!

01.05.2022 3 z 5

Vrahův žold Vrahův žold Ed McBain

Stručný jednoduchý nekomplikovaný příběh, z autorova raného období, o rizikovém povolání vyděračů a milostných pokušeních detektiva Hawese!

27.02.2022 5 z 5

Havíři před tváří boží Havíři před tváří boží Jan Rohel

Kniha krásných pohádek z ostravského podsvětí, plná nadpřirozených bytostí, černých havířů, a důstojné, starozákonní poetiky, smutku a nostalgie.

07.01.2022 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Bylo mi sotva 17, když mi řekl Mick Jagger "pleased to meet you, hope you guess my name!" Požádal jsem nejchytřejší holku z naší třídy, aby mi tu knihu půjčila. Řekla mi "but what's puzzling me,is the nature of your game?!"
Ale půjčila mi ji a já se do ní zamiloval (do knihy, ne holky), a čtu ji pořád znovu a znovu!

Rockový hit Sympathy for the devil od Rolling Stones mě přivedl k Mistrovi a Markétce. Poprvé jsem román četl v roce 1983 a byl pro mne živou vodou. Všechny ty pitoreskní střety Wolanda, Korovjeva a Kňoura s utrápenými dialektickými materialisty, kontrast lásky Mistra a Markétky a slizkých, přízemních postav zlodějů, podvodníků a práskačů, typických představitelů toho "nejspravedlivějšího" světového řádu! Gala ples u Satana a scéna s kapesníkem jsou pro mě vrcholem románu. Když Woland a jeho suita opouští město, bylo mi smutno za všechny Moskvany, že zůstanou v té komunistické šedi sami, že nemají šanci svůj život změnit a prožít něco krásného a svobodného....

27.12.2013 5 z 5

Světem zvířat V.: Bezobratlí 2 Světem zvířat V.: Bezobratlí 2 Jiří Zahradník

The last but not least! Při prázdninových návštěvách prarodičů v Jižních Čechách a v Beskydech si pamatuji obrovské množství krásně barevných motýlů a krásně tmavých můr. Jako chlapec školou povinný jsem byl hrdým chovatelem páru roháče obecného, který jsem vypustil do horského smíšeného lesa. Kde jsou všichni ti zajímaví tvorové? Snad ne pouze na stránkách Světa zvířat!

20.08.2024 5 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Strážce jsem koupil zabalené společně s Beznadějí, u stánku poblíž stanice metra Palmovka. Byla to pořádná nálož stránek a manželka tušila, že o mě několik dnů neuslyší. Beznaděj byla vynikající, Strážci mi připadali slabší a podruhé jsem se k nim nevrátil. Možná bych to měl někdy udělat!

01.08.2024 3 z 5

Mamlasové a Mizerové Mamlasové a Mizerové Per Odebrant

Mamlasy a mizery jsem četl hned po jejich vydání v roce 1982. Podle obálky myslím, že mi je přinesl Mikuláš. Kniha je břitce satirická, dýchla na mě svoboda říkat svůj názor, možnost kritizovat špatné věci, nonkonformismus a bezstarostnost. Prostě všechny ty věci, kterých se nám tenkrát nedostávalo! Dneska nevím, zkusím ji zase někdy otevřít!

04.07.2024 4 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Nejsem žádný extra gurmán, vaření mě nebaví, a běžně nevečeřím Cargolade, Tielles Rouille de seiche nebo Foie gras à l'oeuf de caille et truffe noire.
Kritika této knihy je trochu nezasloužená. Speciality z kuřecích kůží zkoušet nebudu, ale řada receptů použitelná je, jako rychlé a jednoduché jídlo. Levné nevím, ceny v závorkách dnes už asi neplatí?! Přidám recept chudých studentů ze strahovských kolejí, Láďa ho může doplnit do příštího vydání.
Vezmi jedno vejce (nebo dvě, jsi-li při penězích), rozklepni do misky, rozšlehej, dochuť octem, solí a pepřem, namáčej kousky suchého chleba z menzy a nech si chutnat. Nevěřili byste, jak je to dobré, když byl hlad a peněženka prázdná! :-)

08.08.2022 3 z 5

Velká kniha vtipu – Pavel Kantorek Velká kniha vtipu – Pavel Kantorek Pavel Kantorek

Mám moc rád vtipy Paula Kantorka! Kočičky a jiná zvířátka, osobnosti české historie, manželské dialogy....... Můj oblíbený jsou "Líhně blbců". Ten je skutečně nadčasový!

27.01.2022 5 z 5