heavy66 heavy66 komentáře u knih

Skřeti z podsvětí Skřeti z podsvětí Theun de Vries

Skřety jsem četl v 80.letech a je to ďábelsky dobrá kniha. Byl jsem několik dnů sám ve velkém prázdném domě, pil rum, kouřil startky a četl tu knihu tak dlouho, až z ní Melchiorovy obrazy začaly vystupovat a byly mnohem zajímavější, barevnější, děsivější než originály mistra Hieronyma. Pak se čas vytratil, nebylo ráno, ani večer, jen tma a skřeti, čerti, pakobolti, pitvory, víra, hereze, trýznivá láska a Tet......

tmavým koutem černého pokoje z lásky pluje sumec po nebi
je Amor a jeho nahá dívka rašelina s mládětem a krvavou ratolestí
plechový satan s ocasem a křídly a jeho zuřivci sprostí hledají Grál
lebku uhrančivé panny prales roztoužených laní
ryba ukrytá v cudném pouzdře měkkými ústy hltá svou šedobílou potravu

na černém saténu vodního mechu pukají v šíleném kroužení
jak krysy ve své zvrhlosti krásou i krutostí spojení
v obruči vášně odpadky kramářů zvony zlatý kanárek na zkaleném čumáku
rudá ústa smějí se kouzelně svíjí se maso blána krůpěj rybí jazyk...

Tak takhle, přátelé, maluje Melchior Hintham!

23.06.2018 5 z 5

Posel neštěstí Posel neštěstí Jaroslav Velinský

Počáteční dialog s kráskou ve slunečních brýlích připomíná Čapkovy povídky z jedné a druhé kapsy. Příběh rychle přejde v klasickou detektivku, která udrží čtenáře v napětí až do akčního finále ve stylu mafiánských thrillerů. Vážně dobrý!

25.10.2015 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Musím přiznat, že mě Doktor Spánek moc nezaujal. Příliš rozvláčné, spousta odboček, dlouhé hovory pomocí mimosmyslového vnímání, tak trochu opakování sebe sama - něco z Osvícení, něco z Bag of Bones, trochu ze Zelené míle, nebo z Fire Starter. Místo poctivého masakru motorovou pilou jen jakési cucání páry rodinkou světských z Matějské pouti....pro mě slabší kingovka!

19.06.2015 2 z 5

Vzdálený most Vzdálený most Cornelius Ryan

Operace Market Garden - skvěle naplánovaná a technicky zajištěná, největší výsadková operace všech dob, která se proměnila v hořkou porážku Spojenců. Kniha velice barvitě a detailně popisuje všechny fáze operace.

22.06.2014 5 z 5

Václav Havel. Politická tragédie v šesti dějstvích Václav Havel. Politická tragédie v šesti dějstvích John Keane

K Václavu Havlovi mám rozporný vztah, jak už mladší ke starším autoritám někdy mívají. Náš nejvýznamnější "porevoluční" prezident, který přivedl Českou republiku z východního vazalství zpět do Evropy. Zároveň prezident, který rozdělil národ, měl, jako každý z nás, slabé stránky a musel ve své funkci činit kompromisy. Člověk, který patří mezi významné osobnosti českých dějin, ale ne na piedestal poloboha. I o tom je kniha Johna Keane.

21.06.2014 4 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

"Ranaři zůstali stát u dveří. Vypadali jako sourozenci, ale při pohledu do jejich očí, sourozenci byli možná už jejich rodiče."
Guli daj, Joro-gumo nebo Iblis nejsou názvy želé bonbonů pro děti, ale jména nebezpečných démonů, se kterými se potýká Tomáš Kosek a jeho tým od Havany po Tokio.
Trochu slabší než Swingers party, ale bavilo mě to!

21.10.2018 4 z 5

Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem Miloslav Švandrlík

Můj první erotický román, který jsem kdy četl! Švandrlík uměl sugestivně popsat erotické dusno, Neprakta zase kreslit vnadné krasavice, bylo to docela vzrůšo!

19.01.2017 5 z 5

Bestie z Tamberku Bestie z Tamberku Jaroslav Velinský

Napínavá detektivka z kraje, který mám rád. Jenom ta rozhledna Tamberk, kde to může být? Možná Bramberk, tam to před pár lety působilo dost strašidelně!

12.08.2015 5 z 5

Osada pravěkých lovců Osada pravěkých lovců Alexandr Michajlovič Liněvskij

temný, mrazivý, až naturalistický příběh z historie kmenů Dálného severu.

23.03.2014 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Afghánistán, ukrajinská mafie, slovanský panteon, McDonald, Shermann.
U všech bohů, to je ale slátanina!

15.03.2020 3 z 5

Můj rok s inženýrem Můj rok s inženýrem Barbora Černohlávková Večeřová

A hele, první komentář od chlapa, navíc inženýra!
Fejetony jsou typu "já jsem normální, a všichni okolo jsou blázni!" Krátký formát s více či méně výraznou pointou je v pořádku. Úsměv ano, ale salvy smíchu u mě nevyvolaly. Zajímalo by mě, zda Iva je skutečná osoba nebo je to autorčino alter ego?!

26.05.2019 3 z 5

Zlo přichází třikrát Zlo přichází třikrát Svatopluk Doseděl

Jarošov nad Nežárkou, včetně okolních lesů, luk a hájů, je pro mě místo zalité sluncem, plné pohody a klidu. Povídky jsou dobré (mě osobně se nejvíc líbil Batalion), ale příliš vážné, temné a naturalistické, což s pohodou a klidem Jarošova nekoresponduje. Potřebovaly by okořenit kapkou švandrlíkovského nadhledu a humoru!

16.03.2016 3 z 5

Rodáci a Odrodilci Rodáci a Odrodilci Jaroslav Matějka

Kniha se mi líbila hned, když jsem ji poprvé četl, a to už je pěkně dávno. Přišlo mi to hodně ze života. Zapsal jsem ji do seznamu maturitní četby - tenkrát se ještě takové knihy mohly číst :-) a paní profesorka češtiny se dost divila, že to znám.

24.06.2014 4 z 5

Songaré Songaré Ladislav Mikeš Pařízek

celkem napínavý, revoluční příběh z Guiney, která se v roce 1958 osvobodila z francouzského koloniálního jařma. Hlavní postavou je vesnický chlapec Songaré, který nadšeně pomáhá budovat novou společnost a bojuje proti náboženskému tmářství reakcionářských a imperialistických struktur.
Jen nevím, když se podívám na novodobé dějiny Guiney, jestli dneska není stařičký Songaré trochu naštvaný a neříká si "zlatí Frantíci"?!

21.06.2014 4 z 5

Doznání Doznání Artur London

Těžko rozhodnout, zda 5* nebo Odpad. Vše, co se stalo účastníkům Slánského procesu, stalo se právem vyšší spravedlnosti, nevidím v nich hrdiny a není mi jich líto. Většina jich pomáhala budovat zločinný režim, který je následně semlel. Jako svědek doby a pro detailní popis zákulisí procesu a tehdejších vyšetřovacích metod, má kniha svoji hodnotu.

21.06.2014 3 z 5

Ďáblův hlas - Heavy metal Ďáblův hlas - Heavy metal Ian Christe

Read Loud!! - nejlepší kniha o nejlepším hudebním stylu všech dob, od Otců zakladatelů až po soudobé měkké i tvrdé kovové aktuality. Moje oblíbená kapitola o historii vzniku norského black metalu v 90.letech, o pálení kostelů a vraždách mezi hudebníky. Kdo pochybuje, že to Mayhem mysleli smrtelně vážně, nechť si poslechne jejich De Mysteriis Dom Sathanas.

21.06.2014 5 z 5

Hudlaři Hudlaři Ed McBain

Poslední příběh 87.revíru o brutálních vraždách starých lidí a vyrovnávání dávných účtů. Příběh plyne pomalu, aby se starci nezadýchali a je kořeněný milostnými problémy Berta Klinga a Ollieho Weekse.

16.09.2018 4 z 5

Kdy, kde, proč a jak se to stalo – Nejdramatičtější historické události, které změnily svět Kdy, kde, proč a jak se to stalo – Nejdramatičtější historické události, které změnily svět kolektiv autorů

Wikipedie v podobě vázané knihy. Dvě až čtyři stránky pro každou významnou událost, která ovlivnila dějiny lidstva. Zvolení Václava Klause prezidentem ovšem chybí! Spousta obrázků a doplňkových informací, které jsem mnohdy neznal, ke každé kapitole. Pěkné!

07.07.2018 5 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

"Tvrdíte, že věříte v Boha, protože chodíte v neděli do kostela, protože špatně nakládáte se svým bližním, protože nevíte, co je hanba, a protože vás nehryže svědomí...Co je mi do vašich polí! Co je mi do vašich dobytčat a dětí! Žijete nečistý a hmotařský život. Nevíte, co je luxus..A já vám ten luxus nabízím: nabízím vám Boha...Bůh však nemá rád déšť...Bůh nemá rád vičku, Bůh se starou belu stará o vaše vičky a zábavičky. Bůh, toť poduška ze zlatého brokátu, toť diamant zasazený do slunce, Bůh je vzácný šperk vytepaný z lásky, to jsou elegantní čtvrti, hedvábné sutany, vyšívané ponožky, náhrdelníky a prsteny, Bůh toť nepotřebné, zázračné, toť elektrická monstrance...A pršet nebude!"
Pěna dní je o lásce až za hrob, a Srdcerváč je strašně temným a depresivním pokračováním toho příběhu - narodí se děti, a láska se redukuje na bolest, krev, strach, sex, hovna, hřích, vězení a smrt....Brr!
Je to skvělý román.

10.12.2016 5 z 5

SS: Peklo na východní frontě SS: Peklo na východní frontě Christopher Ailsby

Dobře napsaná kniha, zajímavé informace, zajímavé fotografie. Jen se mi zdá, že autor není úplně nezaujatý historik, že tak trochu Waffen SS fandí a obdivuje!

27.04.2019 4 z 5