hrubec: hrubec: komentáře u knih

Království z kostí Království z kostí J. D. Kirk (p)

Za poslední dobu jsem četl velké množství publikací z tohoto žánru a tato kniha je velmi průměrná. Nicméně se ani nedá říct, že by se jednalo o propadák, to vůbec ne. Knížka má relativně svižné tempo, atmosféra také nebyla úplně k zahození a relativně dobře se četla. Hlavní postava je na můj vkus dosti generická, autor zde není moc originální, což je veliký škoda. Měl jsem také trochu problém s koncem, který mi přišel zvláštní a do teď nechápu co autora vedlo k takovému zakončení. Ve finále se jedná o solidní knihu, která vás neurazí , ale opravdu ani nenadchne. 7/10

10.10.2024 3 z 5

Podivná doba Podivná doba Caimh McDonnell

Nikdy bych nečekal, že mi vyrazí dech právě tato kniha. S fantasy žánrem nemám žádné velké zkušeností, ale tohle byla opravdu jízda. Do děje jsem byl vtažen téměř okamžitě a knihu jsem hltal plnými doušky. Autorovi se podařilo podle mého názoru senzačně skloubit napětí s humorem a vytvořil tak podivnou atmosféru, která vás bude provázet celou knihou a je jednoduše zábavná. Proto se už nemůžu dočkat až se pustím do dalších autorových děl. Abych to nějakým způsobem shrnul, knihu bych doporučil každému, rozhodně vás nezklame a zamilujete si celou redakční kancelář Podivné doby. 10/10

10.10.2024 5 z 5

Botanik Botanik M. W. Craven

Moje první setkání s touto knižní sérií. Neměl jsem příliš vysoká očekávání, byl jsem ovšem rychle vyveden z omylu. I přes to že jsem nejspíš začal od prostředku této série mi postavy rychle přirostli k srdci. Příběh byl dle mého názoru originální a měl svižné tempo. Nebyly zde žádné pasáže kde bych se vyloženě nudil. Jediný problém jsem měl s tím, že místy kniha působí opravdu neuvěřitelně, nejsem na to zvyklý a mírně mi to v některých pasážích vadilo. Nicméně si myslím že se tato kniha celkově velmi povedla a určitě se k této knižní sérii brzy vrátím. Hodnocení: 9/10 (velmi zdařilá publikace)

15.08.2024 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Tato publikace byla mojí druhou zkušeností se spisovatelem Robertem Bryndzou. Ke knížce jako takové nemám téměř žádnou výhradu, ale nedá se říci že bych byl nadšený stejně jako u předchozího čtení. Nedá se říci že je kniha špatná, to vůbec ne. Čtení je příjemné s relativně dobře napsanými postavami, mým jediným problémem je neoriginalita. Přišlo mi že něco podobného jsem četl již mnohokrát a chybělo mi něco nového, co by mi vyrazilo dech. Aby jsem tuto recenzi nějak uzavřel, všem fanouškům detektivek i nováčkům v tomto žánru bych knížku s radostí doporučil. Jen nečekejte že by vám z příběhu spadla čelist. Hodnocení: 6,5/10

15.08.2024 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Tato kniha byla moje první setkání se spisovatelem Robertem Bryndzou. Od knížky jsem neměl moc velká očekávání, nicméně pro mne byla příjemným překvapením. Příběh se točí okolo údajné sebevraždy manžela hlavní hrdinky Maggie. Děj zde podrobně rozepisovat nebudu, nicméně mi přišel poměrně poutavý a do jisté míry originální. Bohužel se mi místy zdál trochu moc fantaskní, to je z mého pohledu jediné mínus. Na druhou stranu se mi velice líbilo zapojení neobvyklé lokace pro detektivky, a to Chorvatska. Celkově autor přichází s relativně originálními nápady, což dokážu vždy ocenit. Knihu bych ohodnotil jak skvělý nadprůměr a těším se až si přečtu další autorovy publikace.

14.07.2024 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

První kniha z více dílné série, kde je protagonista poprvé Harry Hole. Příběh se ze začátku velmi táhne, nicméně ke konci skvěle eskaluje. Téměř celý se odehrává v Austrálii, kam je Harry vyslán aby vyšetřil vraždu norské občanky. Ze začátku se děj točí okolo minulosti detektiva a vyšetřování se kvůli nulovým důkazům ve směs moc nepostupuje. To se však změní asi v polovině knížky, kde děj poměrně nečekaně nabere rychlý spád. Finále je napínavé a opravdu jsem měl problém přestat se čtením. Celkově se mi tato kniha i přes již zmiňovaný pomalejší start líbila, vypíchl bych různorodost vedlejších postav, některé mi přišly velice originální. Shrnul bych tento autorův počin jako velice zdařilý a těším se jaké další příběhy přinesou další díly této série.

14.07.2024 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Druhý díl kriminální série kde je protagonistou již podruhé Harry Hole. Tento díl přímo navazuje na dílo Netopýr. Jak jsme u Jo Nesba zvyklí rozjezd je pomalejší, nicméně ke konci knížky jsem měl problém přestat číst. Tentokrát Harry vyráží vyšetřit vraždu až do dalekého Bangkoku. Příběh je relativně originální a zatáhne nás na různá místa velkoměsta a ke konci je dosti napínavý a dramatický. Ohodnotil bych tento počin jako skvělý nadprůměr a doporučil bych ho téměř komukoliv, kdo má rád detektivky.

13.07.2024 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Třetí díl kriminální série, kde je protagonistou opět nám dobře známý Harry Hole. Začátek je pomalejší, jak už jsme koneckonců u Jo Nesba zvyklí. Jediné mínus této knížky bylo časté skákání v čase a velké množství jmen, která jsem si musel občas zpětně dohledávat, aby jsem věděl o jakou postavu se jedná. To ale ani v nejmenším nekazí zážitek ze čtení, možná i naopak, ponoříte se o to více do příběhu. Když se bavíme o příběhu, ten je poutavý, do jisté míry originální a rozhodně zde nejsou pasáže, kde by jste se nudili. Navíc se zde Harry po dlouhém celibátu a traumatech opět zamiluje, což mu přejete celým svým srdcem. Knihu bych nakonec ohodnotil jako výbornou, chybí ji opravdu málo k dokonalosti.

13.07.2024 4 z 5

Odepsaný Odepsaný Osamu Dazai (p)

Začnu tím, že jsem od této knihy měl velmi vysoká očekávání a bohužel se nedá úplně říci, že by jich tato publikace dostála. Nicméně jsou zde pasáže, se kterými jsem soucítil, at´ už se jedná o protagonistovu nerozhodnost nebo problémy se sociální úzkostí, které dle mého úsudku byly ztvárněny skvěle a dokázal jsem na chvíli s hl. hrdinou soucítit. Tím bohužel pozitiva této knížky končí, jak jsem již zmiňoval, čekal jsem něco víc ať už z hlediska čtenářského zážitku, tak i z přesahu samotného díla. Celkově bych tuto knížku ohodnotil jako lehce nadprůměrnou, nicméně plánuji si ji přečíst v anglickém vydání, kde doufám že půjde o lepší čtenářský zážitek…

13.07.2024 2 z 5