Iki1 komentáře u knih
Jednoduchý děj s jednoznačným tahem na branku. Skvělá charakteristika nové hlavní postavy v autorových detektivkách. Několika črty poctivě vykreslené prostředí malé vesnice, kde se každý s každým zná a kam se hlavní postava po spoustě let vrací. Zločin, který se vlastně ani nestal mimochodem odhalí závažný trestný čin, i když zůstane trochu viset ve vzduchu. Jiskření mezi bývalým detektivem a současnou vyšetřovatelkou. A to vše mícháno autorovým skvělým vyprávěčským stylem, co se tak pěkně čte a není nijak uměle natahován. To vše signalizuje prima českou detektivku pro chvíle oddechu.
Pěkně koncipovaná příručka, která obsahuje dotazy, které položili různí uživatelé naší mateřštiny. Je pravda, že mnohá vysvětlení pravopisu daného jevu jsou příliš složitá. Já jsem se ale spíš při listování knihou soustředil na slova, která nám přinesla nová doba - tedy počítače, internet a angličtina obecně. A sem tam obdivoval, jak si dokáže čeština poradit s jejich začleněním do jazyka.
Výborná detektivka s trochou psychologie přinesla pátrání po ujetém úchylovi, co vraždí herečky přecházející z němého filmu ke zvukovému. Perfektně vykreslené prostředí počátku třicátých let v Berlíně. Také hlavním postavám autor věnoval pozornost, takže jejich charakteristika, myšlenky i dialogy jsou pěkně zpracované. Co mě ale nejvíc zaujalo, je nápadité vedení příběhu s dílčími odbočkami a jejich rozpracování tak, aby podpořily hlavní děj. Jako by byl loupán banán, postupně se nám odkrývá motivace vraha a příčiny jeho vyšinutosti, k čemuž autor využil také ich formy. Celkově se jedná o velmi dobré počtení, zvláště pro delší zimní večery.
Velmi precizně zpracovaná literatura faktu. Životopisný příběh nejúspěšnějšího agenta StB kupodivu zpracoval americký novinář. Dovedu si představit ono množství práce při prohrabávání a vytěžování archivů. Výsledek ale opravdu stojí za přečtení. Nechybí ani záznam z rozhovorů autora se špionem i menší fotografická příloha, abychom si mohli udělat obrázek o Karlově životě i prostředí, kde žil. Tím, že je autor novinář, předznamenává použitý jazyk, takže jsem knihu přečetl poměrně rychle. Součástí knihy je i bibliografie a zdroje, nechybí ani rejstřík.
Tenhle pokus o román klouže hodně po povrchu. Asi nejlépe se autorce podařilo vystihnout atmosféru přístavního města, kde jde vše tak nějak od deseti k pěti. Sem tam je v textu načrtnuto nějaké téma, aby bylo zanedlouho zcela opuštěno bez nějakého většího zanoření se do problému a následného rozvedení. Autorka ho prostě vytáhne jako králíka z klobouku, chvíli ho nechá viset na očích a vzápětí ho opět skryje a už se k němu nevrací. Hlavní představitelka je taková nemastná, neslaná, bez hlubší charakteristiky, typově odpovídající spíš generaci nejméně o deset let mladší. Kniha je naštěstí psána jednoduše, výrazy, které jsou vlastní mladé generaci, takže se dobře čte.
Nejdůležitější klad této knihy je v jejím výtvarném zpracování. Samozřejmě je fajn dát dohromady na jedno místo různá česká rčení, ale to lze snadno vytvořit například na internetových stránkách. Lze samozřejmě přidat k nim i jejich vysvětlení. Ale mít po ruce sumář rčení v útlé knížečce s krásnými ilustracemi by mohlo být pro kdejakého žáčka fajn k rozšíření jeho slovní zásoby.
V rámci původních českých detektivek se jedná o průměrnou knihu. Autor píše lehce jazykem, který se dá číst. Také dějová linka byla vcelku propracovaná, hlavní postavy dobře charakterizované. Na druhou stranu mi hodně vadilo nesmyslné natahování děje, i když už bylo naprosto jasné, kdo je pachatelem. A tak nám soukromý detektiv putuje po různých reklamních agenturách, nic nového nezjistí a děj je nakonec tak rozplizlý, až jsem musel knihu na chvíli odložit, abych nebyl totálně otráven.
Informace předložené v této knize jsou sice roztroušené v různých textech na internetu a v časopisech, a i proto jsou známé a některé z nich vícekrát zpracované a zveřejněné. Přesto si knihu stojí za to přečíst. Autor byl znám tím, že literaturu faktu zpracovává pečlivě, čerpá z více zdrojů a píše srozumitelně i pro takového čtenáře, který se s tématem setkává poprvé. Některá místa by si sice zasloužila zpracovat do hloubky, občasný redakční zásah by také nebyl na škodu, ale celkově se jedná o slušně provedenou koláž špionážních akcí z nedávné minulosti.
Skvělý thriller, dějově parádně vygradovaný, mě ponechal téměř celou knihu v tápání. Nové informace a upřesnění se na mě ze stránek postupně valily jedna za druhou, ale stále jsem si nebyl pachatelem úplně jistý. Kniha obsahuje dost krvavých scén, ale není to nic, co by čtenáři pokazilo výborný dojem. Navíc se mi líbí autorův jazyk - přímý, jdoucí k jádru problému, neukecaný. Jednoduše, pár tahy vykreslí prostředí, kam se hlavní vyšetřovatelé vydají pátrat. A vše sedí, při čtení se vše objeví před očima. Pro mě výborný čtenářský zážitek.
Spíše než povídky mi přišlo, že autor sepsal soudničky. Nejsou v nich totiž příliš vykreslené postavy ani prostředí, ve kterém se odehrávají. Autor nijak nerozvíjí ani vztahy mezi hlavními postavami a bohužel ani jejich charakteristiky a případný vývoj postavy. Takže se o hlavní postavě dozvídáme, že kouří, pije rum, slivovici a občas koňak (je-li nabídnut) a má ráda ženské. Takže, i když se jedná o detektivku, přijde mi to nedostatečné. Hodně plochý je také děj, mnohé motivy se v dalších soudničkách opakují. A neposledku i autorův jazyk, který při psaní používá, s několika opakovanými obraty, které mi ke konci už značně lezly krkem.
Centrem Prahy nás provádí vcelku sympatický hrdina s pozitivními i negativními vlastnostmi. Autorem je vcelku dobře charakterizován. Kniha je ovšem takový neslaný nemastný mišmaš všech myslitelných žánrů, což mě přivádělo k častému odkládání knihy. Detektivní dějová linka se postupně vytrácí, mysteriózní linie s rádoby hororem místo tajemství přinesla rozčarování, průvodce gotickou Prahou únavu. A korunu tomu nasadily autorovy filosofické komentáře.
Kniha mě velmi zaujala svým pečlivým zpracováním a hlavně spoustou historických pohlednic a fotografií. Přímo láká k turistické návštěvě tohoto pohoří a prohlídce mnoha míst, která si v minulosti prošla nepříliš příznivým osudem. Za mě je fajn, že Krušné hory nejsou příliš zalidněné, protože pak si zájemci jejich návštěvu opravdu užijí.
Velmi čtivá detektivka z českého prostředí. Kvalitně zobrazené reálie začátku devadesátek, hodně uvěřitelný děj, sympatický vyšetřovatel. Do toho autorův jazyk, který míří přímo k jádru problému bez zbytečných kliček a okras, sem tam okořeněný lehkým humorem. Co víc si přát pro oddech u dobré knížky?
Za mě zatím nejslabší finkovka. Možná proto, že Ota vyráží na hory, není tedy ve "svém" proletářském prostředí, které autor přetváří v břitký humor, který se Otovi "převaluje" v hlavě. Tentokrát se nám humor objevuje mezi trempy, ale je příliš řídký, aby vypodložil celou knihu. K tomu se děj postupně značně zpomaluje, až se téměř nehýbe (čtenáře téměř umrtví) a nezrychlí se ani na konci při rozuzlení. To je ovšem navíc očekávatelné a odhadnutelné. Celou knihu aspoň trochu vylepšuje autorův jazyk, kterým jsou tato a další knihy této série napsané.
Příjemné počtení o autorových oblíbených místech na Křivoklátsku. Co hodnotím velmi kladně, je vyprávění příběhu, který se k prezentovanému místu váže, a doplnění o autorské fotografie. Ty jsou černobílé a navozují nostalgickou náladu, která pomáhá pochopit autorovy myšlenky a kladný vztah k místu. V knize jde především o duchovní přesah místa, o čtenářovo pozastavení a uvědomění si vztahu s našimi předky. Teprve v druhé poloze se snad jedná o jakého průvodce, který nás má nalákat k objevování méně známého. Vždyť Křivoklát navštívil kdekdo, ale kdo z nás byl i na zde představených místech?
Tento typ humoru je přesně pro mě. Lehký, psaný krásným vypravěčským stylem. Povídky mají hlavu a patu, s náznakem výchovného vyznění na konci. Pochopitelně nejsou všechny na pět hvězdiček, leckterá je slabší, ale každá mi přinesla kus dobré nálady, u mnohé jsem se přímo řehtal. Fajn listopadové počtení po brzkém setmění. No, kdo z nás na to má, aby svižným jazykem dokázal popsat své dětství a dospívání, a aby s takovou láskou vzpomněl na své rodiče?
Pro mladší generaci je tohle asi ten pravý komiksový Kafka. Pro mě staršího je s velkou výhradou, a to je velikost textu v komiksových obdélníčcích. I když kniha má velký formát, písmo je ponecháno příliš, příliš malé. Jinak grafické zpracování all exclusive.
Zajímavá sonda do myšlení mladých lidí. Je pravda, že dnešní svět je pro mladé hodně malý. Je fajn, že mají spoustu možností k jeho poznání, k poznání života v různých končinách, k navazování přátelství. Kniha je napsaná lehce, vtipně, s mnoha komentáři vztahujícími se jak k nitru autorky, tak i k dění kolem ní. Mnohé myšlenky opakuje, či recykluje, ale to je nejspíš dáno její fascinací prostředím, ve kterém se ocitla. A samozřejmě i jejím věkem, protože má pochopitelně jiný náhled i životní hodnoty.
Další dva proletářské detektivní příběhy, které je prostě radost číst. Už jen kvůli úžasné poetické češtině, kterou autor tyhle příběhy píše. Detektivky mají jednodušší dějovou linku, ale to nic neubírá hlavní postavě na skvělých dedukcích, kterými čtenáře obšťastňuje při svých vnitřních monolozích. K tomu parádně vystižená atmosféra komunistických padesátek se zaplivanými hospodami s harmonikářem a rázovitými postavičkami, na které dnes už nenarazíme. A je to škoda, protože tohle všechno ozvláštňovalo tehdejší šedivý svět.
Je fajn, že takovéto knihy vznikají a lidé se tak mohou dozvědět o krásných (a mnohdy zapomenutých) koutech naší vlasti, o životě obyčejných obyvatel. Autor se snažil pomocí deníkové formy zapsat zážitky, které při svém putování zažil. Vše doplnil množstvím fotografií. Knihu jsem četl s chutí, mnohé postřehy mě i příjemné překvapily.