ilicka komentáře u knih
Námět románu je zajímavý, grafické zpracování luxusní (křídový papír, ostrý kontrast bílé a červené, obrázky), bohužel vyprávěný příběh zůstává za očekáváním, příliš mnoho zápletek a motivů je jen lehce nahozeno a nedořečeno, a bohužel nikoli v prospěch díla. Škoda.
Výborný origin série Stín krkavce. Zajímavé postavy, především řádových bratří, a pozvolné odhalování informací a motivací postav pro další rozvoj série.
Jako již sedm let olomoucká mám Sýkorovy svérázné detektivky ráda, tahle se navíc nedala odložit - ač se vymyká předchozím příběhům detektivů od Trojice, udržela mou pozornost po celý večer, kdy jsem ji četla. Ukázalo se totiž, jak moc funguje kouzlo starých nevyřešených případů, propletených rodinných vazeb a fakt, že narozdíl od filmové verze, je Marie Výrová zábavná a životná postava.
Těšila jsem se na epický klenulý příběh, jaký se mi u Mawera líbil ve Skleněném pokoji. Bohužel množství introspekce (nesympatické) hlavní postavy mě dost zklamalo.
Pro majitele koček nedocenitelná zábava - i když kvalita stripů mírně kolísá, tak některé z kocourových eskapád mi přivodily záchvaty smíchu.
Nápad za milion, skvělé koncepty pro postavy: Praha, Itivan, vlastně i Vašek. Dost jsem ale klopýtala přes literární realizaci, pročež jsem se nemohla bezezbytku začíst. Nakonec mě ale Renčín přesvědčil a nelitovala jsem, že jsem se do Městských válek pustila.
Ač se dá odhadnout velmi rychle, jak se do sebe linie Máji a Drásta budou zaplétat, tuhle Renčínovu novelu nelze odložit, ať už kvůli působivé atmosféře či hledání světla na konci pořádně depresivního tunelu.
V sérii takový komornější, tišší díl, po epickém a poněkud přepáleném Levhartovi se s Harrym vracíme do Osla a ke kořenům - k Rachel a Olegovi. Zároveň Přízrak buduje základnu pro velké finále - opět strhující Policii. Jako takový mě ale dostatečně nezaujal. Dám mu ale ještě určitě šanci.
Pentagram spolu se Spasitelem považuji za nejlepší Nesbův román - je úžasně napínavý (dobře vybudované základy v Července a Nemesis), přitom nezapadá do škatulky spotřebního čtiva, prolínání motivů (historie města, stoupající teplota, různé úrovně hry), hra s perspektivami a členěním textu mě velmi bavila. A pokud jsem to dosud nezmínila, Harry je tady, ve středu série, skvělá postava.
Tady už Nesbo kombinoval možná už trochu přes čáru. I když je Sněhulák pořád působivě vystavěn a promyšlen, především s přesahem do hororu, nemám tento Nesbův román příliš ráda.
Jednoduché, ale nesmírně úderné. Kniha se nedala odložit. Body navíc získává Olsen za netuctové vyšetřující trio.
Vyvážená kombinace poučných, nonsensových i dospělých pohádek. Jako dítě jsem si nejvíce užívala třeba Palác na rozbíjení, o patnáct let později mě svou brutální upřímností rozsekal příběh Tety Ady. K Pohádkám po telefonu se opravdu ráda vracím.
Série Inkworld Cornelie Funke gradovala postupně a právě poslední díl mě překvapil nečekanou porcí temnoty a beznaděje. Zároveň dostává hodně prostoru Mo/ Bluejay a Dustfinger. Jen škoda, že finále je poněkud uspěchané a role Meggie je redukována na volbu partnera. Zážitek z knihy umocněn nádherným přednesem Allana Cordunera, vypravěče audioknihy.
Deprimující nefantasy s antihrdiny, kterým se dá fandit (Calder, Dávivec, Beck). Historie jedné války se vší malostí a nesmyslností a sérií špatných rozhodnutí. O text jsem při čtení sice chvílemi zakopávala, ale začetla jsem se.
Mimořádně slabý překlad, i kvůli tomu se tato detektivka tak špatně čte.
Dlouhý, místy utahaný román, který se však nedá odložit z ruky. Vztah Cormorana s Robin je místy zajímavější než hlavní detektivní linka. Jedovatý portrét literárního světa a jeho internetového podsvětí však pobaví zaručeně.
Povídka za pět, román za tři. Za rozmělnění geniální, znepokojivé povídky by se mělo trestat.
Nečekaně vypointovaná detektivka s dobově oblíbeným tématem přechodu přes železnou oponu.