Isew Isew komentáře u knih

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Tři časová období. Třicátá léta dvacátého století, padesátá léta a rok 2017. Řekla bych, že každé období je popsáno poměrně věrně, ať už jazykem, tak i společenskými okolnostmi. A překvapivě z toho rok 2017 nevychází zrovna nejlépe. Povrchnost, hrubost, sprostota, bezcílnost a zbytečnost z hlavní postavy tohoto období úplně čiší. Vždy, když se děj přesunul do roku 2017 jsem se začala nudit. Vlastně se tam téměř nic nedělo. Děj se téměř nikam neposouval. Obě předchozí období byla mnohem zajímavější.

SPOILER
Proč se vlastně Josef zdržoval s Dominikem a nešel přímo za Karlosem? Ušetřil by si tím poměrně dost času. Vždyť se přece znali. Nedává to smysl.

07.12.2019 4 z 5

Jsi jednička, Zuzko Jsi jednička, Zuzko Věra Řeháčková

Kniha přesně odráží dobu svého vzniku a nástrahy raného kapitalismu. Je to klasický dívčí román. Problémy v rodině, první zamilování, nebezpečí z naivity ... Kniha ze záplavy jiných dívčích románů vyniká jen v tom, že tam téměř žádná postava nemluví normálně. Všichni hláškují, jak kdyby na tom závisel jejich život. U puberťačky bych to možná brala, ale u dospělých to znělo opravdu zvláštně. Devadesátá léta si pamatuji a opravdu si nevzpomínám, že by takhle někdo mluvil. Kdyby s tím autorka šetřila, bylo by to jako koření, které by knihu obzvláštnilo. Pokud to však sype kulometnou palbou, brzy to začne unavovat. Kdyby mi bylo patnáct, asi bych hodnotila lépe.

07.12.2019 3 z 5

Superholky Superholky Anna Marie Kyšová

Mým dcerám se kniha líbila. A to je hlavní, neboť byla psána pro jejich věkovou skupinu. Proto budu hodnotit mnohem lépe, než kdybych ji hodnotila jen za sebe. Osobně mám ke knize mnohem větší výhrady, neboť pachatel je vysoce nepravděpodobný a komplicové pachatele ještě méně. Ona vůbec celá ta zápletka je trochu postavená na hlavu. Ale jak jsem říkala, dětem se to líbilo.

23.11.2019 3 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Zmrtvýchvstání Kadrnožky bylo jedním z největších šokujících vrcholů této knihy. Potěšil mě ale i návrat jiné z hlavních postav prvního dílu. Říkala jsem si, co se s touto postavou asi stalo a má zvědavost byla uspokojena. Takže bych jednu hvězdičku ubrala za nepochopitelné Kadrnožkovo zombie a hvězdičku přidám za mysteriózní femme fatal z chatrče vrostlé do kopce. Velmi dobře vykreslená doba husitských časů, které do země vnesly nesváry, bezpráví a v žádném případě to nebyla idylická doba, na kterou bychom mohli s pýchou vzpomínat.

16.11.2019 4 z 5

Zajatci stříbrného slunce Zajatci stříbrného slunce Miloš Kratochvíl

Knížka, kterou by si měli přečíst všichni, kteří hrají bojové počítačové hry. Možná by se pak na takové hry dívali jinýma očima. Každá akce způsobí reakci a tady byla ta reakce hodně moc mrazivá.
Mám jen jedinou výtku, jinak výtečné knihy.

SPOILER Adam říká, že neví, proč se tam objevil. Evidentně to byl hráč, který vystřílel město ještě před tím, než ho vystřílel hlavní hrdina. A chtěl Marka varovat, aby nedělal stejnou chybu. Stejně tak, jako se o to chtěl pokusit Marek. Myslím, že menší děti tuto skutečnost nerozklíčují. Podle mě je velká škoda nevyužít takový potenciál.

02.11.2019 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Skvělý i druhý díl. Tohle je historický román podle mého gusta. Věrně vykreslená doba. Husitské války byly pohromou pro tuto zemi. Jakákoliv válka je zlo. A ještě když proti sobě bojují lidé, kteří ještě před pár lety byli přáteli. Budu hodnotit stejně jako první díl, i když ten se mi líbil více. Uznávám, že to bylo jen tím, že situace v království nebyla tak vyhrocená, jako v předvečer husitských válek. Historická analogie s neschopným a alkoholickým panovníkem na trůně byla až mrazivá. Vím, že třetí díl bude ještě hutnější, neboť se naplno rozpoutají husitské války, ale těším se. Mám jen jedinou výhradu. Pražská defenestrace byla velmi odbyta. Byla to významná událost, která měla přímý vliv na smrt Václava IV. Čekala bych, že se jí bude autor věnovat mnohem více.

28.10.2019 4 z 5

Vyčůránci - Strýčkova paruka Vyčůránci - Strýčkova paruka Alena Penzešová

Druhá kniha za námi a pachuť zůstala. Nemám nic proti lumpárnám, ale nesmí být zákeřné a zlé. V této knize ale na jinou nernarazíte. Kluci si ubližují vzájemně a ubližují i ostatním. Například střílení prakem po sousedce s tím, kdo se první trefí do její bradavice. A to není jediné. V době Foglara by hlavně Michal, byl typickým záporákem. Oproti Michalovi i Dlouhé bidlo byl téměř vzorňák. Jestli tohle má být vzor pro mladou generaci, tak je něco špatně. Třetí díl už nedáme.

20.10.2019 2 z 5

Magický křeček Magický křeček Alena Penzešová

Půjdu proti proudu, ale mně se ta kniha nelíbila. Ne, že by neměla spád, ale má neuvěřitelně podlé zápletky. Dvojčata, která se nemají ráda a dělají si naschvály? To už se mi mnohem více líbila Podařená dvojčata od Enid Blytonové. Je pravda, že moc dvojčat kolem sebe nemám, ale ta co znám, drží spolu. Mám dvě děti (ne dvojčata) a určitě by se mi nelíbilo, pokud by měly spolu takovýto vztah. Oba kluci jsou zákeřní a to se mi vážně nelíbí. Hvězdičku přidávám za to, že dceři se to docela líbilo. Tak jdu do dalšího dílu (ne příliš nadšeně), třeba to bude lepší.

19.10.2019 3 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Také se přidám k chvále. Téměř vše, co bych chtěla napsat, tu už bylo napsáno, tak jen jedno. Už se těším na další díl.

18.10.2019 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Jako cílovou skupinu vidím mladé teenagerky, které se už trochu stydí, že se jim líbí pohádky, ale pořád je ve skrytu duše mají rády. V téhle knížce je jedna hodně slavná pohádka zakuklená (jak už je zřejmé z názvu). A sice už dávno nejsem teenagerka, přesto stále miluji pohádky, a proto se mi tahle knížka líbila.
SPOILER
Chtěla jsem znát detaily toho, jak princ (císař) bude hledat Cinder všude možně, bude mávat v ruce její robotickou nohou a až ji najde, tak ji tu nohu romanticky nasadí. Trošku mě mrzí, že mi to autorka nedopřála. Ale co, nevadí.

27.09.2019 4 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Posloucháno jako audiokniha načtená autorem. Velmi příjemná odpolední jednohubka.

16.09.2019 3 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Je znát, že Dánsko nebylo přímým sousedem Německa a vojáci wermachtu se tam chovali přece jen trochu jinak, než například v naší zemi. To, že se Dánům podařilo skoro všechny dánské židy dostat do neutrálního Švédska jsem nevěděla. Velmi oceňuji koordinovaný odboj, který Němce a jejich psy, i s pomocí látky v kapesníku, oblafl. I to, že Švédsko nabídlo potřebným svou pomoc a například se podílelo i na již zmíněné těkavé látce. Velmi zajímavý pohled na válku z jiného úhlu pohledu.

29.08.2019 3 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Miluji tuto knihu. Zejména její první část, než přijedou do lázní oba spolu nemluvící bratři. Interakce Aleny a Věry se světáky Gastonem a Percym jsou dokonalé. Poláčkovi se nádherně podařilo vykreslit předválečnou pohodovou atmosféru lázní.
Nikde jsem se nedočetla, proč tvůrci filmu změnili zápletku se Šimonem Tatrmužem. Mnohem víc se mi líbila knižní varianta než filmová. Film, i když není špatný, kvalit knihy zdaleka nedosahuje.

Vyslovil jste odvážnou myšlenku, pane. Nesouhlasím, ale chci s vámi diskutovat, hned jak složím prádlo.

25.08.2019 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Po delší době jsem se zase pustila do detektivky. U Agathy Christie netečou potoky krve, neobjevují se sadistická monstra, ale jedná se o poklidnou logicky odůvodněnou cestu k usvědčení vraha. Má volba tedy padla na ni. Kvalit mých milovaných Deseti malých černoušků to nedosahovalo. Bylo to velmi upovídané a párkrát jsem se přistihla, že je mi jedno, kdo je vrah. A to by se asi u detektivky stávat nemělo. Možná tam bylo až moc vikáře a málo slečny Marplové.

23.08.2019 3 z 5

Potvrzení o zrušeném létu Potvrzení o zrušeném létu Jana Knitlová

Nesebevědomá obézní hrdinka, která žárlí na svého manžela, protože on je na rozdíl od ní hubený. Její frustrace dostoupí vrcholu, tak odjede do lázní na redukční dietu. Tam potká vyděrače, což ovlivní její návrat do běžného života. Popis socialistické reality mi nedělal moc dobře, což ale není chyba této knihy. Naopak. Vystihuje dobu naprosto věrně.
I s populárními ozdravovnami zaměřenými na dietu. Podle popisu této diety (drastické hladovění) se dalo za tři týdny určitě hodně shodit, nehubly se však tuky, ale svaly, což znovu vedlo k následnému jojo efektu. A tak to bylo vlastně v hrdinčině práci i v domácnosti. Všechno jen na efekt. Zůstává ve mně pachuť té doby.

20.08.2019 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Pokud bych byla geek, tak bych si tuto knížku užila mnohem víc. Většinu her, o kterých se zmiňuje autor, no vlastně všechny (kromě Pack-mana), neznám. Kdysi dávno, když jsem u jedné hry, tuším, že to byla Knight and merchants, strávila skoro celý den a noc, jsem se rozhodla, že tohle ne a s hraním jsem sekla. Už je to skoro dvacet let a kromě pár her na mobilu jsem to dodržela. A fakt nelituji. Ani filmy, které byly v knize zmíněné neznám tak dokonale, abych mohla citovat repliky. Takže většinu knihy jsem sledovala něco, o čem se předpokládalo, že vím, ale já nevěděla. Začalo mě to bavit až když Wade udělal nečekaný twist a ocitl se tam, kde jsem to nečekala. A až do konce jsem byla napjatá. Pokud bych znala alespoň část her a filmů, o kterých se kniha velmi podrobně zmiňuje, tak by mě to bavilo asi víc.

20.08.2019 3 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Skvělé zakončení skvělé série. Lépe než NymphMeave bych to nenapsala. Jsem nadšená a vřele tuto sérii doporučuji.

17.08.2019 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Existuje ještě něco horšího než démoni v pekle? Někdo tak hrozný, že budete držet palce a fandit pekelníkům. Ano, existuje. Bohužel druhá světová válka v plné nahotě ukázala, čeho jsou lidé schopní a není to pěkné pomyšlení. Pokud existuje peklo a každý, kdo si ho zaslouží se narodí jako lidský dobytek, tak mi to nevadí. Každý je svého štěstí strůjcem. Moc mě bavil Lónan a pokud by Roman Bureš někdy napsal prequel o jeho životě, vůbec bych se nezlobila.

02.08.2019 5 z 5

Cílovníci Cílovníci Eva Papoušková

Nevěděla jsem, že těsně po válce existovala elitní internátní škola v Poděbradech. Že v ní studovalo mnoho budoucích slavných (Forman, Passer, Klemens, Havel) i neslavných (bratři Mašínové). To, jak byla rozprášena tato elitní škola komunisty, mě utvrdilo v tom, že naše republika není a dlouho nebude konkurenceschopná v rámci Evropy ani světa. Ti, kteří vynikají jsou vypuzeni (1620, 1948, 1968) a nebo dobrovolně opouštějí tuto kotlinku (po roce 1989), protože jejich výjimečnost je potlačována v rámci zažitého principu průměrnosti. Kdo je průměrný, je úspěšný. Kdo je nadprůměrný, tak jsou mu házeny klacky pod nohy. A není to jen případ této elitní skupinky dětí z Koleje Jiřího z Poděbrad. Bohužel tento princip přetrvává a je mi z něj dost smutno. A i když tato kniha přinesla zajímavou (i když velmi strohou) sondu do tehdejšího uspořádání elitní školy, přesto ve mě zůstal nepříjemný smutek. Právě proto, že to není smyšlený, ale reálný příběh.

19.07.2019 3 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Pokud někdo porovnává autorku s Vondruškou, tak jen v tom, že se jedná o historickou beletrii. Vondruška je autor, který používá stále stejné šablony a jeho knihy jsou zaměnitelné. Od autorky znám zatím jen tuto knihu, tak nemohu porovnat a jen si přeji, aby to tak nebylo v budoucnu i u ní. Už to, že (na rozdíl o výše zmíněného autora) zločiny vyšetřují rychtáři, kteří nejsou hloupí a svému řemeslu rozumí, je potěšitelné. Přeji autorce, aby si uchovala tento standard a nesklouzla do vod, kterými nyní pluje pan Vondruška. Kniha je velmi čtivá a reálie doby jsou vykresleny velmi zajímavou formou.

28.06.2019 4 z 5