Isew Isew komentáře u knih

Láska a krev. Druhý díl Láska a krev. Druhý díl Vlasta Javořická

Nevím, jestli je síla krve zrovna v náboženství silnější než výchova. Osobně si myslím, že to až tak nebude. Ale je to jen má domněnka. Úplně mi zatrnulo, když se šla Miriam s profesorem koupat k rybníku, v dálce zahřmělo a blížila se bouřka. V hlavě mi už naskakovaly nejčernější scénáře a ani se mi nechtělo pokračovat. Hned se mi vybavily poučky, jak se chovat za bouřky. Živě se mi vybavil ten blesk, který udeřil na hladinu rybníka a v ní oba dva mladí lidé ... Představivost je někdy na nic. Já už tam viděla mnohostránkovou zápletku a autorka jen suše konstatovala: "A bouřka trvala tři dny." Musím přiznat, že tam trochu zklamání bylo, no.

06.06.2018 4 z 5

Láska a krev. První díl Láska a krev. První díl Vlasta Javořická

Paní Javořická uměla psát o běžných věcech tak, že cítíte, jako byste tam byli. Příběh plyne a ačkoli víte, kam to směřuje a co bude asi následovat, tak to vůbec nevadí. Krajina, lidé i atmosféra je vykreslená tak, že se cítíte být součástí dvacátých let dvacátého století. Nádherné odpočinkové čtení.

05.06.2018 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Rainer M. Schröder

Jsem rozpolcená. Na jednu stranu je to chvílemi neuvěřitelně nudně napsané a za chvíli je to zase strhující. Jak kdyby to psali dva lidé. Rytířství i čest, pád Akkonu a mystika Svatého grálu. Nakonec se to s dalo. Asi se pustím i do druhé dílu, ale dám tomu nějaký čas.

05.06.2018 3 z 5

Návštěva staré dámy Návštěva staré dámy Friedrich Dürrenmatt

Dürrenmatt je moje srdcová záležitost, přesto se pokusím být objektivní...... Je to skvělé! Obdivuji, jak dokonale v každé své hře dokáže propracovat psychologii postav. Klára je nádherně mnohovrstevná. Alfred III má také své momenty a lidé v městečku? Po prvotním šoku se začali chovat ... no jako lidé. Sobecky, egoisticky, podle. Nádherná studie lidských charakterů.

31.05.2018 5 z 5

Vánoční vražda a jiné povídky Vánoční vražda a jiné povídky P. D. James (p)

To téměř všeobecné nadšení sdílet nemohu. Tuctové detektivní povídky. Neobjevné a schématické. Což mě mrzelo o to víc, že Adam Dalgliesh byl detektivem mého dětství. Jedna z TV detektivek, jméno si už nevybavím, kdy oběti byly zabíjeny sondou přímo do žaludku, se mi někdy ve snech ještě někdy vrací. Ale tohle byl opravdu jen slabý odvar.

22.05.2018 2 z 5

Přebyteční Přebyteční Gemma Malley

Když se mi dostala do rukou kniha Sirotčinec slečny Peregrinové, tak jsem ji dlouho odkládala, protože jsem se obávala, že se dočtu o věcech, ze kterých mi bude fyzicky nevolno. Nakonec byl úplně o nečem jiném. Od Přebytečných jsem také čekala něco úplně jiného a četla jsem o tom, čeho jsem se obávala u Sirotčince slečny Peregrinové. To jsou paradoxy. Dalo by se to přirovnat k Vyhoďte ho z kola ven o dětech. Paní Pincentová si v ničem nezadá s Velkou sestrou. Proč byl u nás vydán jen první díl, je mi záhadou. Docela bych si pokračování dala, protože si myslím, že Peter měl velký potenciál ten svět Vyvolených slušně nabourat.

22.05.2018 4 z 5

Společenstvo klíčníků Společenstvo klíčníků Daniela Krolupperová

Nedokončený závěr? Myslím, že byl dokončený a promyšlený. Rozhodně mě nezklamal. Naopak. Kdyby v truhle byl zlatý poklad Templářů, tak bych byla zklamaná. Takhle ne. Sice těch náhod při hledání klíčů bylo opravdu hodně ... Pěkný námět i zpracování. Jen ta vsuvka s Boženou Němcovou mi tam přišla trochu navíc. Ale zase jsem se dověděla, že Němcová vymýšlela náměty svých knih při vaření, to mi ve škole neřekli. Daniela Krolupperová se stává mou oblíbenou autorkou pro děti.

21.05.2018 4 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Klasika od Vlastimila Vondrušky. Mord, záhada, vyřešení a příjemné chvíle strávené ve společnosti mého oblíbeného Jiřího Adama z Dobronína. Přemýšlela jsem o tom, proč mám série knih o Jiřím Adamovi raději než o Oldřichovi z Chlumu. Nejen kvůli samotnému Jiřímu Adamovi, který mi přijde "životnější" než Oldřich, ale i kvůli jeho pomocníkům. K proutníkovi Otovi jsem si nikdy nenašla cestu. Rozárka a Petr jsou jiná liga. Jiskří to mezi všemi třemi. A to je velmi osvěžující. Příběh, tak jak je autorovým zvykem, odsýpal a nikde nedrhnul.

19.05.2018 4 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Škoda, že nesní o tom, jak se vrátí zpět na Slovensko. To bych pak možná dala jednu hvězdičku. Marketingový blábol Marka Prchala, pod který se podepsal trestně stíhaný premiér ČR. Fuj.

10.05.2018 odpad!

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Ani nevím proč, ale na střední škole jsem se Evženu Oněginovi vyhýbala jak čert kříži. Ač jinak jsem velká milovnice ruských autorů přelomu 19. a 20. století. Dostal se mi do rukou až nyní a mrzí mě, že jsem to nedala na té střední škole. Je to ideální četba pro ten věk. Drama a láska. Možná tenkrát bych v Oněginovi našla zalíbení, možná bych mu tolerovala, že je to floutek, když pak vlastně dojde cestou k poznání. Teď už mám mnohem kritičtější oči a tak mě to nutí se ptát. SPOILER Miloval by Oněgin Taťánu, kdyby nebyla zadaná a nedostupná? Nebyla to právě ta její nedostupnost, která ho vábila? Bylo by toto dílo tak slavné a opěvované, kdyby skončilo happy endem? Všechny tyto otázky však nemění nic na tom, že až budou
dcery na střední škole, Oněgina jim doporučím. Protože vážně stojí za to ho znát.
PS: Se vší úctou musím konstatovat, že řeč, ve které Oněgin Taťáně vysvětlil, že on není nic pro ní, je vážně dokonalá. Líbí se mi dokonce i víc, než onen slavný milostný dopis Taťáně.

21.03.2018 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Svět bez bolesti, emocí a tužeb. Všechno naplánované a na roky dopředu jasné. Sterilní, nudné a hlavně hodně jednoduché. Možná by do toho někdo šel, možná by to zaujalo hodně lidí, kteří nechtějí o ničem rozhodovat, nic řešit a mít se dobře. Já k nim nepatřím a nikdy patřit nebudu. Knížka, která jen tak neproplyne vědomím, ale něco ve vás zanechá. Nutí přemýšlet. A to na knížkách oceňuji.

12.03.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Ačkoliv nemám ráda všechna ta přirovnání a podobenství, uznávám, že na tom názorném příkladu s houbařením něco je. Představte si dva houbaře. První je houbař nenasytný, co chce posbírat všechny houby hned a proto lítá po lese jak splašený a přesto přinese maximálně pár shnilých prašivek. Druhý houbař je rozvážný a pomalejší. Projde les pomaleji, ale o to důkladněji a vysbírá vše, co les nabízí.
První příklad je Saturnin se vrací od Miroslava Macka. Druhý příklad je Saturnin Jirotkův. Miroslav Macek neměl nazývat tuto knihu Saturnin se vrací, ale Teta Kateřina, Milouš a strýc František se vrací. V Jirotkově knize byl Saturnin nenápadným a o to důkladnějším hybatelem děje. V Mackově verzi se Saturnin vytratil a vše přebírá výše uvedená trojice. Ačkoli se Macek snaží Jirotku vykrádat nehorázným způsobem, přesto mu to nejde. Veškerá poetika se vytratila. Na malém prostoru se Macek snaží nacpat co nejvíce historek. A to tak splácaných dohromady, že se za chvíli ztratíte a je vám jedno, kde hlavní hrdinové jsou a proč tam jsou. Hlavně, že nám strýc František či kdokoli jiný poví další svou "zajímavou" historku. Za mě velké šlápnutí vedle. Znovu se můžeme přesvědčit o tom, slovy tety Kateřiny, že když dva dělají totéž není to totéž.

05.03.2018 2 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

V poslední době jsem neměla moc štěstí na knížky. Tato mi to v plné míře vynahradila. Není to standardní kniha, kde se necháte vláčet dějem a nepřemýšlíte o tom, co bude dál. Tady jsem přemýšlela téměř od počátku. Proč si Augustus vybral právě Hazel Grace, když na první pohled bylo zřejmé, že je smrtelně nemocná? Proč i předtím chodil se smrtelně nemocnou holkou? Má nějakou úchylku? Napsal Císařský neduh opravdu Van Houten? Proč se Van Houten chová, tak jak se chová? Skončí kniha taky v polovině věty? Posedlost Hazel Císařským neduhem chápu, taky jsem v jejím věku chtěla znát odpovědi na naprosto nepodstatné věci. Zkrátka se mi kniha tak nějak trefila do rozpoložení a ani filosofické pasáže, které byly tak nepravděpodobné pro 17ti letého kluka, mi vůbec nevadily.

15.02.2018 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Viděla jsem film a nic ve mně nezanechal. Poslechla jsem si knížku načtenou přímo autorem a efekt byl úplně stejný. Hodně rušivé byly kraťoučké kapitoly. Povrchnost stříká jak z filmu, tak z knížky. Půjdu asi hodně proti proudu, ale tahle knížka se dle mého vůbec nepovedla.

09.02.2018 2 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Road trip do Santiago de Composela. A protože v žádném road tripu není o vzrušující momenty nouze, není ani tady. Sem tam nějaká vražda a na konci tajemství, které se v žádném případě nikdo nesmí dovědět. S historickými nepřesnostmi ve Vonduškově díle počítám. Je to fabulace a tak k ní i přistupuji, i když si myslím, že s ohledem k lidem, kteří se o historii nezajímají, je to trestuhodné. Ale třeba to někoho přiměje zajímat se o danou dobu i jinde. S čím však mám velký problém, je to velké tajemství. Jestli si dobře vybavuji, tak to velké tajemství bylo psáno latinsky. To Sherlocku Holmesovi z doby Přemysla II. nedošlo, že apoštolové latinsky neuměli? Že je to jasný podvrh? Vím, že je to fabulace a nikdy nic takového neexistovalo, ale v knize se s tím jedná jako s faktem, tak k tomu tak i přistupuji. SPOILER Co opravňuje jakéhosi bezvýznamného úředníčka z Českého království, tak důležitý dokument zničit? Jen proto, že si myslí, že to tak bude lepší? Má patent na všechno? Začínám k Oldřichovi z Chlumu pociťovat jakousi nechuť.

06.02.2018 2 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Asi nejsem cílová skupina. Kniha mi přišla upovídaná, plochá, nudná. Postavy naprosto neživotné. Byla krátká, tak se to dalo snést, ale to téměř všeobecné nadšení sdílet nemohu.

29.01.2018 2 z 5

Pokušení A-ZZ Pokušení A-ZZ Vladimír Páral

Četla jsem před maturitou. Vzpomínám si, jak jsem se měla učit maturitní otázky a já raději četla tuhle knížku. Moc hezké vzpomínky.

27.01.2018 5 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Číst čtvrtý díl, který dějově předchází třetímu? Ale proč ne. Kdybych nevěděla, jak to bude s Bridget, až jí potáhne na padesátku, tak by si řekla, že to bude super máma. Pokud si chtěla autorka napravit pošramocenou pověst po třetím dílu, tak se jí to docela povedlo. Není to tak vtipné jako první díl, ale dá se to. Jednohubka na jedno odpoledne. Jsem zvědavá, jestli se dočkáme ještě dílu, až bude Bridget šedesát.

27.01.2018 2 z 5

Pán much Pán much William Golding

Pokud se v krizových situacích chovají "zvířecky" dospělí, proč očekávat, že by děti měly být jiné. Každý člověk je jiný a na stresovou situaci reaguje jinak. Problém je v tom, když se poměrně slušní lidé dají strhnout davem. Vůdci, kteří touží po moci, penězích , pomstě nebo v tomto případě po krvi, jsou vždy nebezpeční. Beletristicky popsané to, co se píše v mnoha sociologických knížkách o skupinové dynamice. Tak drsný konec jsem ale přece jen nečekala.

23.01.2018 3 z 5

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

Přečteno v rámci čtenářské výzvy - kniha žánru, který běžně nečtu - a ani tato kniha mě nepřesvědčila o tom, že bych na tom něco měnila. Povídky neobjevné, na jedno brdo. Za pár dní mi vyvane z paměti a nebude to žádná škoda.

03.01.2018 1 z 5