Ivan F Ivan F komentáře u knih

Biele ticho Biele ticho Jack London

Absolútne výborná kniha, neskutočne som si užil každú poviedku a musím napísať, že po mnohých rokoch som konečne dorástol do veku, v ktorom si tvorbu Jacka Londona viem vychutnať. Túto knihu som mal doma dlho predlho a pamätám si, že som sa ju ešte možno v osmičke na základke pokúsil prečítať - nešlo mi to a pocit márnosti vo mne zostal. No a tak sme sa roky rokúce míňali, až sme sa v správnom čase našli. Dnes, ako citlivý cynik alebo cynický citlivec (šmárja, to je teda slovný opis samého seba) Jakovu tvorbu oceňujem a určite sa s jeho dielom stretnem opäť. Už teraz sa teším. Knihu odporúčam všetkým milovníkom snehu a zimy, ako aj dobrodružstiev a výziev prírody z čias, kedy sa na Aljašku nedalo pohodlne doletieť, ale priviesť sa na psom záprahu.

P.S. Kedysi som veľmi chcel ísť na Aljašku, avšak keď mi spolužiak, ktorý tam bol poukazoval fotografie, ako je zdecimovaná vďaka spoločnosti Shell, tak už tam ísť nechcem. Nechcem konfrontovať realitu s Jackovými opismi - tie jednoznačne vyhrávajú, vtedy bola príroda viac-menej nepoškvrnenou.

16.11.2021 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Príbeh o tom, ako sám pán notár ťažký prípad vyšetruje a popritom sa aj zamiluje. Vyšetrovanie mu ide od ruky, síce sa sem tam na tŕnistej ceste k zdarnému cieľu občas potkne, ale vždy nájde správny smer. Jeho ľúbostný život novými citmi vzplanie a nie je to ver žiadne sprisahanie, len Amorov šíp ho presne zasiahne, veď nedá sa (v jeho prípade) nemilovať švárnu a lepú devu. V jeho prípade veru nie, somár starý to je, aj s okuliarmi - hoc vtedy vyzerali úplne inak než dnes.

Sólo pre notára je super, čitateľ sa mnoho dozvie o histórii, a že jej je požehnane (vrátane povier) na našom, mnoho ráz Tatármi, Turkami, Hunmi a inými pohanmi preoranom, krásnom území tu, priam v srdci Európy. Škoda len, že sme nepoučiteľní a opakujeme tie isté chyby, až sa mi chce napísať, že si túto našu krajinu nezaslúžime. To však nič nemení na tom, že Juraj je príjemný dejepravec/dejaklamec (hoc si mnoho vymýšľa, ale má to svojské čaro) a svedomito ťuká do klávesnice, aby sme mali čo čítať.

12.11.2021 4 z 5

Mačka medzi holubmi Mačka medzi holubmi Agatha Christie

Milé čítanie s atmosférou zašlých čias a veľmi dobre opísaným prostredím prestížnej dievčenskej školy (niečo ako Chilton z Gilmoriek, akurát starosvetskejší), v ktorom sa drobný Belgičan objavuje až v polovici príbehu. Nie je to vôbec na škodu, je to príjemná zmena a čitateľ čaká kedy sa slávny fúzač dokotúľa na scénu, aby rozlúskol ďalší oriešok. Keď sa dočká, vyšetrovanie naberie pomerne rýchly spád a hotovo, prípad vyriešený. Pre mňa úplná spokojnosť, na rozdiel od súčasných autorov je príbeh prostý popisov brutalít, stačia "obyčajné" vraždy.

07.11.2021 5 z 5

Slovensko NOIR Slovensko NOIR * antologie

Veľmi príjemný zjav na slovenskom literárnom poli. Sú to síce poviedky a k tým ja nemám najvrelejší vzťah, ale obsah a spracovanie knihy je skutočne super. Pre mňa osobne je najlepou poviedkou Vražda v kúpeľnej ulici, to je skutočný majsterštyk. Priaznivcom série o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi dávam do pozornosti poviedku Mátohy na Krížnej, ktorá je sólopríbehom notára v Prešporku a čitatelia sa dozvedia, čo to znamená prefúknuť komín, aby nebuchli sadze. :-) Nie všetky poviedky ma zaujali, ale ako celok hodnotím Slovensko noir skutočne pozitívne.

03.11.2021 5 z 5

Cesta domov Cesta domov Sebastian Fitzek

Druhá prečítaná kniha od Fitzeka a rovnaké rozčarovanie, ako pri prvej. Zostáva mi záhadou, čím tento autor dokáže zaujať ľudí, že mi ho viacerí odporúčajú, napríklad: vyskúšaj a uvidíš, nebudeš ľutovať, je to pecka, super, perfektné zvraty a tak podobne ... no a vo výsledku to je akurát tak, že vyskúšal som, neoslovilo ma to, pecka to nie je, ani super, perfektné sú akurát tak zvratky spláchnuté dole toaletnou misou. K samotnému príbehu len toľko: priehľadné od začiatku, otrlý čitateľ krimi premisu uhádne po druhej kapitole, jediné v čom bolo plus je, že v tom kalendárový vrah nešiel sám. No a ešte sa mi páčila obálka, ten malý štvorcový výrez je fakt cool. Uvidím, autorovi dám ešte jednu šancu, do tretice sa hádam trafím do takej knihy, ktorá bude dôkazom, že Fitzek si svoje honoráre zaslúži.

30.10.2021 2 z 5

Udělal jsem to já! Udělal jsem to já! Ed McBain

Ako mi plynula stránka za stránkou som si uvedomil, že som tento príbeh z 87čky kedysi čítal. Ľudská pamäť má tú výhodnú nevýhodu, že je v nej síce mnoho uloženého, ale aj pozabúdaného. Tak som mal o zážitok postarané, pretože som si ani omylom nemohol spomenúť, kto bol vrah - a to kvôli úplne bezvýznamnej veci prišli (hoci len na stránkach knihy) o život štyria ľudia.

Salvatore alias Ed neustále dokazuje, že hoci si zvolil pokleslý žáner, tak bol brilantným spisovateľom. Ani jedno slovo pri jeho opisoch mesta, práce detektívov, ich rodín, priateľstiev, starostí a radostí, tak ani jedno jediné slovo nie je zbytočné. Naopak, ak by pridal viac, bolo by to ešte lepšie čítanie.

27.10.2021 4 z 5

Po pohrebe Po pohrebe Agatha Christie

(SPOILER) Úplne nadšený som z tohto príbehu nebol, nevedel som sa začítať a rozuzlenie mi prišlo pritiahnuté za vlasy - myslím tým zrkadlo, ani omylom by som si pohyb nenacvičil na opačnú stranu (skôr som taký profesorský typ ako v Money Heist) - na druhú stranu je to však originálna myšlienka (naozaj si nepamätám, že by to už niekde bolo použité) a s ľahkým prižmúrením oboch očí to viem prehryznúť. Agatha napísala pomerne veľa detektívnych príbehov a s ohľadom na pomerne veľa lepších častí s HP si "Po pohrebe" plný počet nezaslúži.

24.10.2021 4 z 5

Syn klanu M Syn klanu M David Hine

Stručne a jasne: podľa mňa Syn klanu M patrí na okraj marvelovského univerza. Je to nezaujímavý príbeh odetý do rádoby noir hávu, ktorý však kvôli nepodarenej kresbe a nevýrazosti nedokáže zaujať - len prvý zošit bol dobrý, zvyšných päť už boli podpriemer a to som ešte mierny v hodnotení. Potenciál to malo, ale scenárista z neho nedokázal nič podstatné vytrieskať - ako celok je to celé ufňukané a také nemastno-neslané. S prižmúrením oboch očí hodnotím tromi hviezdičkami.

17.10.2021 3 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Tento príbeh - napriek tomu, že všetky jeho ingrediencie sú takpovediac fake - sa mi skutočne páčil a to od prvej stránky po poslednú. Výborne vykreslené postavy (najmä Gratchik), no a atmosféra je skutočne ťaživá - asi ako v Horizonte udalostí - doslova sa dá krájať. Toto Fabianovi skutočne ide a takisto je cítiť, že sa orientuje vo svete hlavní, pažieb, zásobníkov a s tým súvisiacich propriet a všetko, čo má v sebe traskavú/detonačnú podstatu, tak to aj reálne (teda na stránkach knihy) vybuchne/exploduje/detonuje. Takisto oceňujem, že autor nedáva odpovede na všetky nastolené otázky, ale necháva všeličo na predstavivosti čitateľa. Plusom je aj fakt, že kniha nekončí šťastne, nekoná sa zázrak na poslednú chvíľu, skrátka čo je v príbehu ponuré, tak dostane na konci a to bez pátosu veko od rakvy (ak je čo pochovať) a vyznamenaie in memoriam sa nekoná, predsa sa jednalo o trestancov. Skrátka a dobre, Robert je priaznivcom série Alien a fanúšik Ridleyho Scotta a jeho nasledovníkov. Za mňa výborný čitateľský zážitok a to military SF nemusím - lenže tu je to správne nadávkované v hororovom háve.

13.10.2021 4 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Sú knihy, ktoré nedokážem prečítať, ale vypočuť áno. To je aj prípad tejto knihy. Chyba bude vo mne, pretože mnoho diel je pre mňa napísaných nezáživno-náročným štýlom, hoci iných oslovia - poväčšine sú to knihy napísané pred druhou svetovou. Ešteže existujú audioknihy - a mnoho klasikov je tak pre mňa stráviteľných. Netuším ako koho, ale mňa najviac oslovili kapitoly o Pilátovi, tie majú jednoznačne plný počet hviezdičiek. Lenže potom sú tu ťažkopádne kapitoly o tom ako Majster Margarétu našiel a cez tie by som sa neprehrýzol. Našťastie existuje audioverzia načítaná Zuzanou Krónerovou a je skutočnou lahôdkou pre uši - spevný hlas, prídychy na správnom mieste, výslovnosť excelentná, dikcia a fonetika ... no nebudem sa viac rozplývať, je to jedna z najlepšie načítaných kníh. No a vďaka prednesu pani Krónerovej som vydržal aj - pre mňa - nudné pasáže. V konečnom dôsledku som rád, že som si knihu vypočul a určite sa k audiverzii ešte raz vrátim - prečítať M&M by som však nedokázal.

08.10.2021 4 z 5

Tandaradei! Tandaradei! Andrzej Sapkowski

Sapkowski je nepochybne majster poviedky, o tom niet pochýb. Dlhšie prózy mu už tak - z môjho pohľadu - dobre nejdú. Tandaradei! je poviedková zbierka (hodnotím tri poviedky mimo cyklu o Zaklínačovi), s ktorou však našinec bude mať problém, pretože nepozná poľské reálie, na ktoré Sapkowski v textoch priamo poukazuje. To neznamená, že poviedky nie sú dobré, práve naopak, sú výborné, lenže im úplne nerozumieme. Takisto by Poliaci nerozumeli niektorým dielam našich spisovateľov, pretože sa neorientujú v našich reáliách, napr. Samko Tále, Pavol Rankov alebo Kateřina Tučková. Osobne som takmer tri roky býval v Poľsku, ale aj to bol pomerne krátky čas na pochopenie poľského zmýšľania, hoci mnohé som pochopil a pozerám sa na mnoho vecí a udalostí inak. Napriek tomu mi táto poviedková zbierka veľa nedala - chyba je v tom, že až na poviedku "V kráteri po bombe" mi ostatné za pár dní vyšumia z hlavy, pretože sú takpovediac o ničom, hoci sú majstrovsky napísané. A to je pre mňa málo.

03.10.2021 3 z 5

Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Agatha Christie

V prípade kníh, ktoré môžeme označiť ako 3x (a že ich je) ide zväčša o výber toho najlepšieho, čo spisovatelia dokázali napísať. Tak isto je to aj tu, lenže v prípade A.Ch. sa má z čoho vyberať a tak, ako niekomu príde táto zbierka výborná, tak iní môžu oponovať, že má aj lepšie príbehy - a všetci majú pravdu. Za mňa je po vynikajúcich (a krásnych) nových vydaniach 3xHP tento výber z roku 1979 určite jedným z najlepších výberov z detektívok, kde hrá prím belgičan Hercule. Čítanie som si vyslovene užil a príbehy ma skutočne bavili - čo viac si môžem priať? Nuž, len ďalšie knihy, ktoré majú označenie 3x ...

30.09.2021 5 z 5

Bankovky Československa, Českej a Slovenskej republiky Bankovky Československa, Českej a Slovenskej republiky Radim Václavík

Ľudia zbierajú všeličo a je medzi nami nemálo takých, ktorí zbierajú bankovky. Patrím medzi nich a uvedená publikácia je skvelou pomôckou pre všetkých tých, ktorí sa vo svete utvárania ucelených kolekcií/zbierok bankoviek pohybujú. Je zaujímavé sledovať fakt, že v knihe sú aj orientačné ceny bankoviek, ktoré platili cca v roku 2019 a ich vývoj, kedy sa obchodovanie s touto komoditou presunulo do online priestoru (vďaka covid) ceny neskutočne zdeformovalo, a to až tak, že nezdravo. Je to na škodu veci, pretože mnohí zberatelia si nemôžu dovoliť rozširovať svoje zbierky a tí, čo majú doma viacero exemplárov a postupne ich predávajú za premrštené ceny, pomerne rýchlym tempom bohatnú. A nemusia nič robiť, len čakať.

25.09.2021 5 z 5

Zlo pod slnkom Zlo pod slnkom Agatha Christie

Po Vražde na Níle je toto asi najlepšia detektívka od pani Agathy. Tentoraz ma previezla a hoci všetky indície boli v knihe uvedené, tak som sa pri odhaľovaní vraha veru nepochlapil - hoci schéma, že vrahom bude tá najnepravdepodobnejšia osoba bola v tejto knihe použitá. No nič, čítanie som si skutočne užil a trochu ponamáhal sivé bunky. Príbeh, motív a jednanie zúčastnených ma vtiahli hneď od prvej strany do deja a záverečné Poirotove vystúpenie som očakával s napätím - bolo skvelé. Knihu radím k tomu najlepšiemu čo A.Ch. naťukala na písacom stroji.

23.09.2021 5 z 5

Osudová trojka Osudová trojka Stephen King

Po Pištoľníkovi, ktorého som čítal cca pred tromi rokmi, som nemal chuť pustiť sa do Osudovej trojice a dlho som prečítanie odkladal, hoci som sa v komentároch dočítal, že po prvom diele netreba sériu Temná veža zavrhnúť. Komentujúci mali pravdu - v tomto diele je to už typický Stephen so všetkým, čo k jeho tvorbe patrí - nepredstaviteľne dlhé naťahovanie deja a mnoho kudrliniek a odbočiek v ňom. Veľmi podarené pokračovanie, ktoré je stále len akýmsi úvodom na ceste... ...na ceste niekam, ktorá je sama sebou tým, čo robí Kinga skvelým rozprávačom a nás čitateľov dokáže zaujať. To až tak, že sme na jeho knihách jemne závislý - ja určite.

18.09.2021 4 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Prvý dôkaz o spisovateľskom majstrovstve Salvatore Lombina je práve v tejto knihe, druhým dôkazom je kniha Džungľa pred tabuľou - vtedy bol už úplne vyzretým spisovateľom. Áno, tento príbeh letmo sa dotýkajúci 87ho obvodu je skvelou ukážkou pisateľskej zručnosti, ale zároveň nás, skalných čitateľov Salvatoreho príbehov, necháva tak trochu chladnými, pretože toto nie je typický príbeh z 87čky. Teda je, len je inak napísaný, netypicky v porovnaní s inými jeho knihami. U mňa spisovateľsky bez výhrad, samotný príbeh však gradáciu a spád najlepších Salvatoreho diel nedosahuje.

13.09.2021 4 z 5

Záhada hovoriacej lebky Záhada hovoriacej lebky Robert Arthur jr.

Oddychové čítanie na dobrú noc (pre mňa) a napínavé pre potomka. Užili sme si to a v podstate som rád, že som objavil diel, ktorý som si v časoch svojej mladosti nemal možnosť prečítať. Pre mladšie deti je to však výborné čítanie, ktoré im prinesie pôžitok z odhaľovania záhady - a mne pobavenie nad tým, ako sa dokážu čudovať nad tým, čo dospelí uhádnu. :-)

10.09.2021 4 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Robert použil sci-fi háv len ako akési maskovanie príbehu o jednom poriadnom podraze a k tomu si pridal kocúra, ktorý hľadal svoje dvere do leta a koniec-koncov ich spolu so svojím majiteľom aj našiel. Ako majiteľ štvornohého osrsteného tvora s riadne ostrými pazúrmi som sa usmieval pri opisoch správania sa kocúra Petroniusa - presne takto isto sa správa aj naša mačka a dokáže sa občas tak pozrieť (a zhnusene si k tomu otriasa labky), že čo to je vonku za počasie, až mám pocit, akoby som zaň mohol. Kniha je také príjemné pohladenie pre všetkých ľudí, ktorí veria na šťastné konce, lásku a majú radi aj iné zvieratá, nielen mačky a nenechajú sa odradiť technickými detailami, ktoré sú z dnešného pohľadu úsmevné - vlastne tento retro pohľad je pridaná hodnota, pretože vieme, aké to je v roku 2021 a aké to v rokoch 2000-2001 bolo.

04.09.2021

Za modrým horizontem událostí Za modrým horizontem událostí Frederik George Pohl Jr.

Z môjho pohľadu ani lepšie ani horšie než Gateway. Čoho bolo v prvom diele priveľa, tu je toho menej a naopak, čoho bolo primálo, tu je toho podstatne viacej. Takže sa misky váh pekne vyrovnali. Postupne sa odkrývajú jednotlivé tajomstvá a Pohl ich čitateľovi starostlivo dávkuje - predsa len má sága šesť dielov - takže si na to, ako to dopadlo s Klárou musím počkať. Príbeh je pútavý, je to klasické sci-fi bez všetkých paškvilov a už teraz sa teším na Rendezvous with Heechee. Jednoducho Frederick George Pohl jr. písať vedel a mne jeho štýl lahodí. No a mať takého Alberta k dispozícii, ako mal Robinette, tak iný Einstein by bol úplne zbytočný.

02.09.2021

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Napriek tomu, že sú knihy zo série Hraničiarovho učňa (hoci v tejto knihe už je Will dávno pradávno zaslúžilým hraničiarom a nie učňom) napísané podľa rovnakej šablóny (alebo ak chcete mustru), tak sa vždy nechám tým kúskom mojej čitateľskej duše, určenej dobrodružným (a naivným) príbehom, prehovoriť a siahnem po ďalšom pokračovaní. Myslím si, že robím dobre. Dobre, pretože tieto knihy vyzdvihujú tie črty a vlastnosti ľudí, ktoré v dnešnom pokrútenom svete chýbajú, alebo sú zaznávané. A takisto sa tu všetci párujú tak, ako sa majú - len tradičné hodnoty. Za to patrí Flanaganovi moje ďakujem.

30.08.2021 3 z 5