Jack Bauer Jack Bauer komentáře u knih

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Kniha naprosto bez děje, akce a napětí a přesto se mě na ní něco líbilo. Krásně popsané různé charaktery postav s mnoha zajímavými postřehy ze života. Čte se sama. Určitě si od Steinbecka zase něco přečtu.

27.01.2021 5 z 5

Saturnský ruchch Saturnský ruchch Robert L. Forward

Po spolknutí balónu ruchchem jsem s knihou praštil, abych se k ní znovu vrátil a po další kapitole s ní navždy praštil. Už samotný název knihy mě podvědomě odrazoval, ale po přečtení dvou předchozích o Čilech jsem to riskl. Nejen že mě vadili jména jako Petra s Petruou, Chastiti, ruchch apod., ale po přistání na obřím ruchchu v stometrovém peří plném vší a parazitů mě to naprosto přestalo bavit. Jako bych četl fantasy s prvky hard sci-fi. Někde v polovině jsem s knihou sekl. Téměř v roce 2000 napsat takovou slátaninu, to hlava nebere. Zlaté starší sci-fi jako Nonstop, Ráma, Vesmírná odysea, Rajské fontány apod. Také se mě nelíbí Forwardův styl psaní.

22.01.2021 1 z 5

V úkrytu V úkrytu Liz Nugent

Ze začátku mě vadilo neustálé přeskakování postav, přesto mě příběh držel až do nečekaného konce. Docela dobré s mnoha postřehy k zamyšlení.
citace: všichni jsme tam přišli z různých cest životem
každé dítě si je bližší s matkou než s kýmkoliv jiným
...že je možné říkat pravdu a přesto se cítit jako lhář

17.01.2021 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Děsně nudná sci-fi do které jsem se musel neustále nutit a dočetl s velkým sebezapřením, když to před lety tak vychválili. Naprosto souhlasím s Razičem. Teď po tolika letech se zpětně píše komentář dost těžko, když už nevím, o čem to vůbec bylo. Jediné na co si vzpomínám že se mě to spolu s vychvalovanou Dunou vůbec nelíbilo. Ještěže jsem hned stačil tyto dva klenoty sci-fi literatury prodat.

04.01.2021 1 z 5

Maniak Maniak Martina Cole

Moje první kniha od Martiny Cole , kterou jsem tehdy pro svůj šokující a drsný příběh zhltnul jak malinu, ale zda byla nejlepší si říct netroufám, protože i další knihy byly naprosto dokonalé snad i svou čtivostí lepší. Skvělá autorka, která píše neuvěřitelně čtivě. Jelikož jsem četl první brožované vydání kde bylo spousta překladatelských chyb, které snižovaly zážitek ze čtení, tak hodnotím o hvězdičku méně, možná po druhém čtení zvednu hodnocení.

03.01.2021 4 z 5

Hvězda Obrů Hvězda Obrů James Patrick Hogan

Opět zdlouhavý nezáživný začátek než kniha dostane nějaký spád .Opakování a vysvětlování předchozích dílů, neustálé tlachaní vědců i přes svou nesmírnou zajímavost začíná dost nudit. Ve výsledku je ale celá dosavadní trilogie přes horší čtivost naprosto dokonalá. Proč se dosud toho nechytli filmaři, když si neustále stěžují, že neví co točit a točí stále dokola samé nákladné braky, komiksy apod. Po třetí to už tak nebaví, navíc dost překombinované spoustou různých civilizací a moralizování. Jako celku bych dal plný počet, jen na čtivosti ubírá to neustálé tlachání. První dva díly se mě dost líbili, po třetí už nuda, až do konce jsem se nemohl nějak začíst, přitom na tento díl jsem se těšil nejvíc.

03.01.2021 2 z 5

Něžní obři z Ganymedu Něžní obři z Ganymedu James Patrick Hogan

Druhý díl má větší spád. Zaujal mě rozhovor se Zoracem o válce a zabíjení. Mají všichni pozemšťané mozkovou poruchu? Velmi příjemná sci-fi tak jak mám rád, dobrá myšlenka a rozuzlení.

01.01.2021 4 z 5

Kdo zdědil hvězdy Kdo zdědil hvězdy James Patrick Hogan

Začátek takový neslaný nemastný, nemohl jsem se začíst a chtěl jsem to pomalu vzdát. Od objevení 50 000 let starého kosmonauta na Měsíci, mě kniha začala už zajímat a následné rozlouskávání záhady s dalšími nečekanými překvapeními mě chytlo docela. Škoda, že knize chybí větší spád či dynamický příběh, dala by se z toho vykřesat nádherná space opera. Snad další díly budou lepší. Rozhodně je to velice zajímavá sci-fi s dobrou myšlenkou.

30.12.2020 4 z 5

Půlnoční běžci Půlnoční běžci Zdeněk Zapletal

Vynikající kniha v tehdejší době, kterou dnešní někteří čtenáři asi nepochopí a budou ji vnímat jako sci-fi.. Budu se na ni znovu muset vrhnout a zavzpomínat na tehdejší časy. To zas bude zážitek jako cestovat v čase. Vidět to zase z dnešního pohledu a nechápat, jak jsme takto mohli žít.

29.12.2020 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Agentka Sayer si tak dlouho hrála s komboloi, až ho ztratila. Když v každé kapitole sáhla po komboloi už mě to slovo lezlo na nervy. Naštěstí místo hraní si s komboloi začala vyšetřovat velice zajímavý případ jak přes kopirák z jiných románů. Vždy musí nějaký psychopat vraždit podle nějakého vzorce. Stále dokola stejný model, ale kniha je velice čtivá hned od začátku, takže se to dalo překousnout. V napětí nedrží jenom hledání a záchrana dívky v kleci, ale také kdo za tím vším je a zda se nakonec shledá se svým komboloi.

28.12.2020 3 z 5

Rudý Mars Rudý Mars Kim Stanley Robinson

Zajímavé sci-fi o osídlování Marsu, ale téměř bez příběhu, dosti nudné krom krásných popisů Marsu. Na knihu jsem se hodně těšil, konečně reálné sci-fi, ale styl vyprávění mě nějak nesedl. Stálo by za zfilmování. Vše co je o Marsu, ať kniha či film je jaksi špatně zpracované, krom „Marťana."
Nedočteno. Zhruba do poloviny, pak jsem to vzdal i kdyby se příběh krásně rozjel, už mě přestal zajímat.

23.12.2020 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Bylo to o myších, králících nebo štěňatech? Silný příběh, o velkém přátelství který mě svým stylem psaní moc neoslovil. Možná proto, že na podobné téma jsem četl a viděl lepší zpracování, třeba Zelená míle od S.Kinga. Takže jsem tušil, jak Lennie asi skončí.

18.12.2020 2 z 5

Panenka Panenka Hollie Overton

Opět ukázka ženských myšlenkových pochodů, typický román pro ženy. Tohle čtení není pro mě, dočetl jsem jen díky velké čtivosti. Autorka píše sice hezky, ale asi mě nesedí její moc žensky zaměřený styl. Další knihu asi už číst od ní nebudu, jelikož na podobné téma je spousta lepších knih. Ke knize jsem se dostal díky knize „Za zdmi", která mě velmi nadchla, tak jsem sáhl po její prvotině, která je o hodně slabší, i tak jsem chtěl s knihou několikrát praštit. Celá kapitola u kadeřníka, neustálé objímání, samé ženské problémy. Stále jsem čekal kdy přijde „útěkem to teprve začíná" a ono stále nic. Abby mě docela lezla na nervy a závěr mě dost zklamal.

16.12.2020 2 z 5

Zpoždění Zpoždění Francis Clifford

Krátká oddechová dobrodružná četba v níž autor perfektně vystihl útrapy pouště, žízeň, horko, ale „Strach v hrsti prachu" byl mnohem lepší. Konec mě připadl dost useklý.

14.12.2020 4 z 5

Hvězdotřesení Hvězdotřesení Robert L. Forward

Robert L. Forward dokonale vystihl popsat vývoj jedné civilizace na neutronové hvězdě, konečně úplně odlišné než si dovedeme představit. Žádné bytosti podobné lidem. V románu popisuje všechny možné fyzikální zákony až po časoprostory a různé paradoxy - bifurkace, ale číst to je utrpení. Vyspělí pozemšťané pomohou primitivním Čilům k rozvoji, kteří je díky rozdílnému plynutí času mnohem předčí a pozemšťané se stanou primitivními Pomalými, až jim nakonec čilové ještě musí pomáhat. Rovněž názvy čilů a vše převedené do podobenství pozemského života stojí za to. Malá ukázka:„Nech moji plazuli na pokoji nebo ti vysaju oční bulvy, hvězďáku"...
nebo „Hledám profesorku Neutronové odkapávání řekl Časokruh Dychtivým očím." Prostě úžasná sci-fi hůře čitelná, ale celkový dojem stojí za to.

08.12.2020 4 z 5

Dračí vejce Dračí vejce Robert L. Forward

Touhou po dobré inteligentní sci-fi jsem sáhl po delší době vyhýbající se tomuto žánru kvůli špatným zkušenostem či výběrem samých braků po Dračím vejci díky vynikajícímu neotřelému obsahu. Velice zajímavý příběh mě zpočátku zaujal, ale jakmile se na scéně objevili Čilové na což jsem se těšil nejvíc, četba mě začínala popisem jejich počátečního vývoje dost nudit. Boje s klany o semena a lusky, pak vznik náboženství a víra v jediného Boha, v tom momentě jsem s knihou někde před polovinou praštil což děsně nesnáším když nedočtu nějakou knihu. Ale svým způsobem mě příběh zaujal, tak jsem se ke knize opět vrátil a i přes nudně leč zajímavě vyprávěný příběh mě to opět chytlo. Nakonec se mi tohle hard sci-fi svou podstatou velice líbilo, jen kdyby bylo lépe napsané a dokázalo více vtáhnout do děje. Sci-fi je můj neoblíbenější žánr, ale najít dobrou sci-fi v záplavě braků, fantasy a různých odnožů daného žánru je docela těžký oříšek. Buď je to nesmysl nebo zdlouhavý nudný příběh.

04.12.2020 4 z 5

Grázlové Grázlové Stephen Hunter

Po předchozí čtené knize tohoto autora jsem od Grázlů očekával něco jiného. Inteligentnější vyšetřování a honbu za uprchlíky, více pronásledování s nepředvídatelnými a téměř neřešitelnými situacemi. Tady jsem dostal něco jako povídku, jednoduchý příběh, kdy se uprchlíci schovají na jedné farmě a udělají jediný výpad než je dopadnou.
Kapitoly s trestanci se střídají s nudnějšími téměř hluchými z policistova rodinného života, zbytečný a zdlouhavý popis jak jeho syn vyhrává v soutěži apod. Jinak je to kniha opět čtivá, jen jsem čekal něco víc.

30.11.2020 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Cesta odnikud nikam. Výborné děsivé, depresivní post-apo i film o putování bez naděje, strachu z jiných přeživších lidí, tohle nás jednou čeká pokud se nevzpamatujeme.

30.11.2020 5 z 5

Lidé a Netvoři Lidé a Netvoři William Tenn

Dobrá oddechová tenká kniha, která mě po revoluci v době hladu po sci-fi zaujala ve stánku PNS svou obálkou. Příběh je jako v Nonstopu od Briana Aldisse o postupném poznávání lidí, kde se ocitli. Při hledání komiksu Lidé a netvoři ze série Návštěvníci z kosmu podle myšlenek Ericha von Dänikena ( vyšel pouze 1. díl, škoda) jsem vyhrabal tuto knížku, kterou si znovu rád v brzké době přečtu.

Vše zestárne i knihy a nejhorší jsou na tom sci-fi. V době vydání, když na trhu byl hlad po sci-fi jsem tu knihu z PNS hodnotil plným počtem, čteno dnes to vidím jako brakovou sci-fi na slabé 2 * Velmi hloupě a jednoduše psané. Nesedí mě popisy velikostí a vzdáleností.

29.11.2020 5 z 5

Copperfield & spol: Nejlepší triky velkých čarodějů: Kouzla nejsou žádné čáry Copperfield & spol: Nejlepší triky velkých čarodějů: Kouzla nejsou žádné čáry Robert Rau

O kouzla a triky jsem se zajímal už v raném dětství a dodnes nevím, zda je dobré trik znát či ne. Kdykoliv se nějaký trik dozvím, tak jsem nesmírně naštvaný jak je to jednoduché a jak z nás kouzelníci dělají blbce. Přesto je nesmírně miluji dokud trik neznám. Vynikající kniha pro milovníky kouzel, kde je jich mnoho prozrazeno, ale pokud nechcete přijít o zábavu a vzrušení z kouzel a triků raději nečtěte.

29.11.2020 5 z 5