Jack Bauer Jack Bauer komentáře u knih

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

Knihu jsem četl už hodně dávno a vím, že se mi tenkrát hodně líbila jako vlastně všechny knihy těchto autorů, které jsem netrpělivě sháněl pod pultem. Dodnes jsem se ke starším knihám nedostal a asi nikdy nedostanu, jelikož čtu stále nové a nové sem tam mizerné či slabší., přitom ve starších knihách mám samé bestsellery.

08.11.2020

Peklo v bažinách Peklo v bažinách Stephen Hunter

(SPOILER) Začátek mě připomínal Ramba 4 - Do pekla a zpět, druhá polovina knihy známý western Sedm statečných. Neuvěřitelně čtivá kniha, ve které Hunter smíchal více žánrů dohromady, napětí téměř žádné, jelikož víme, že hlavní hrdina musí přežít do další knihy, zato akce a brutality si užijeme až dost. Nevěrohodné až brakovité, ale skvěle napsané, že nestíháte obracet stránku za stránkou. Vadil mě Sam se svým lidumilným charakterem a morálními právnickými zásadami což mu ovšem v brutálním světě bylo k ničemu. V knize čtvrté dlouhé popisy výběru sedmi statečných a co si kdo jakou zbraň vybral mě trochu nudilo, ale následný zvrat a akční konec opět vtáhne do děje. Možný SPOILER: (7 dní na žhavém slunci v rakvi bez vody? V 10m hloubce dědek se sekerou hned na první pokus rozsekne řetěz?) Ale což, důležité je že jsem se bavil a 600 stránek uběhlo jako nic, ještě bych 400 přidal.

01.11.2020 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Sice je to čtivá kniha, ale jelikož s podobnou tématikou jsem četl mnohem lepší knihy či viděl filmy, tak zas tak moc mě to nenadchlo jako její prvotina „ Za zavřenými dveřmi" byla jednou tolik lepší. Cass mě připadala děsně hloupá. Zpočátku se mě líbilo, jak se neustále zamotávala do nevinných lží, ale po chvíli to už začínalo nudit, zvlášť když jsem věděl kam příběh směřuje a jak asi dopadne. Po celou dobu kdy se nic nedělo jsem se těšil na Cassino odhalení, že to pak dostane pořádné grády, ale to už byl najednou rychlý konec. Většina vysvětlujících sms byla zbytečná, čtenář už si vše vyvodil.Takové zbytečné oddechové čtení pro ženy. 50%
Bože, jak hluboko jsem klesl. Už čtu ženské romány.

28.10.2020 3 z 5

Bolest šikanování Bolest šikanování Michal Kolář

Kniha mě hnula žlučí hned ze začátku, kdy prvňáček následkem šikanování oslepl. To bych vzal spravedlnost do vlastních rukou a šel pak sedět, když se jako obvykle agresorům nic nestane. Dalším popisovaným případům se ani nechce věřit. Zajímá mě proč tomu tak je? Proč se ze slušného žáka může stát agresor? A hlavně proč se 20 slušných nezastane a ještě se přidávají a pokud se šikanou nesouhlasí tak proč šikanistu nezpacifikují 20 proti jednomu nebo 100 proti třeba 5. Navnadila mě k této četbě předchozí kniha Mengeleho děti , kdy dosud slušní spolužáci a kamarádi začali jakoby mávnutím proutku šikanovat dvě židovky jen proto, že jsou židovky. A přidala se celá třída včetně učitelky. Chápu to jako fašistickou propagandu a davovou psychózu ,ale dnes? Když vidím v tv nebo na netu jak silnější bijí slabší a 20 spolužáků to natáčí na video, tak se mě otvírá kudla v kapse. Nikdo z nich nezasáhne, tudíž jsou všichni vinni. Přísnější tresty, agresory dát do vězení, ať si prožijí šikanu od bachařů a spoluvězňů. Snížit věkovou hranici tak na 12 let. Co z takových lidí vyroste a jaké budou pak jejich děti? Stále dokola. Druhá polovina knihy je určená pedagogům jak mají postupovat při šikaně. Bránit se asi nedá. Citát z knihy „Janovice nikdy více..." Co se stalo, když se proti tomu někdo postavil? To vůbec nešlo, dostal by hned na držku. Nebránili se ani ti, kteří byli fyzicky silnější, věděli, že by je systém sežvejkal. Vládli tam mazáci, důstojníci to věděli a nechali to tak být. Snažili jsme se to jen mírnit, víc se s tím stejně dělat nedalo. Bezmoc byla hrozná, vědět, že někoho šikanují a že nemůžete pomoct, to je šílené.

26.10.2020 3 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Zaujal mě i začátek knihy, jak se ze slušných lidí, spolužáků, kamarádů stanou lusknutím prstů ti nejhorší svině kvůli nějaké propagandě. Když jednou kamarádím s Židem, cikánem, Arabem a vím, že je to slušný člověk, nikomu neubližuje, neškodí tak přece nemůžu kvůli nějaké propagandě, pomluvám a lžím najednou tak obrátit a přestat s ním kamarádit, to mě hlava nebere, jak jsou lidi zmanipulovatelní. Neustále čteme tyto knihy s tím, aby se to neopakovalo, ale já věřím, že kdyby se podobná situace naskytla bylo by to tu znovu. Ještě ani nezačali Mengeleho hrůzy a už v proslovu, kdy dvojčata odtrhli po příjezdu od matky mě jímala hrůza a to už mám spoustu této literatury načteno. Rád cestuji a byl jsem v několika muslimských zemích a vždy jsem se setkal se samými milými a velice přátelskými, pohostinnými lidmi což se o nás bílých říct nedá. U nás jsou zdrogovaní, zchlastaní, agresivní, závistiví lidé (ne všichni ovšem), on i ten zatracovaný islám mám něco do sebe. Letos jsem se kvůli covidu nedostal do Izraele , kam se už několik let chystám a asi se tam už nikdy nepodívám, neboť mě mé cestovatelské touhy povedou zas jinam, ale kdo ví. Druhá polovina knihy je už o životě po osvobození. Z fašismu do komunismu což je vlastně jedno a to samé. Tentokrát mě spíš zaujal začátek knihy kdy se v kinech promítal předfilm „Zabij Žida"a ve škole se vyučovala matematika typu když z pěti Židů zabiješ dva, kolik ti zbude? Co mě ale dostalo, když nakonec Eva dokázala odpustit Mengelemu. Já odpouštět nedokáži, to můžeme rovnou odpustit i Hitlerovi. Taky nedokáži pochopit, když matce nějaký psychopat znásilní a brutálně zavraždí, umučí děti a ona mu odpustí. Díky fotkám jsem poprvé viděl Mengeleho, představoval jsem si ho zrůdněji. Kniha v popisovaných hrůzách, zvlášť od Mengeleho mě připadla slabší, ale to neznamená, že nestojí si to i tak přečíst. Ono je to totiž zrůdné i bez popisovaných hrůz.

22.10.2020 3 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Tento příběh mě moc nezaujal, snad to bylo stylem psaní a moc krátké, jako bych četl zkrácenou předlohu k nějakému románu. I přes hrůzný příběh dle skutečné události jsem se do děje nemohl nějak vnořit. Chtělo by to víc do hloubky, vžít se do různých postav a dát tam trochu napětí než zkráceně popisovat co provádí nějaký psychopat. Chtělo by to prostě lepší zpracování.

20.10.2020 3 z 5

Neúplná mozaika Neúplná mozaika Joy Fielding

Kniha mě vůbec nezaujala, nemohl jsem se začíst a od 70 stránky jsem ji vzdal. Fieldingová nebude moje parketa. Po skvělé „Jane utíká" jsem si myslel, že to bude skvělá spisovatelka, ale jak vidím, píše jen o ženách pro ženy. Typické ženské romány. A kdoví, zda by se mě ještě „Jane utíká" vůbec líbila. Nedočteno, nehodnotím, ale k této autorce se už asi nevrátím.

19.10.2020

Nomád Nomád James Swallow

Vynikající špionážní román, akce stíhá akci, nenudí, nutí neustále obracet stránky za stránkou, barvitě popsané prostředí Londýna a i jiných míst. Mám rád příběhy typu hon na nevinného. Kniha má především pobavit a být čtivá a to Nomád splňuje na výbornou.

18.10.2020 4 z 5

Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Raymond A. Moody

Kniha je velice čtivá a v době koupě po revoluci jsem hodnotil plným počtem, bylo to pro nás něco nového. Dnes kdybych ji četl poprvé dal bych odpad, ale aniž bych ji četl podruhé nebo se k ní chtěl někdy v budoucnu vrátit jsem ji po čase prodal, tyhle nesmysly jako ateista nehodlám znovu číst , zato se mě díky této knize líbil horor „Příšeří" od Petera Jamese.

16.10.2020 5 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Úhlavním nepřítelem náboženství je rozum.
Martin Luther King
z knihy: Kdybych říkal pravdu vždycky a za každou cenu, nebyl bych dobrý kněz.
Velice čtivá dechberoucí kniha o náboženském fanatismu na základě skutečné události. Více se mi ale líbila kniha „Nikde o tom nemluv" , kde je můj výstižný komentář hodící se i k této knize. Udivuje mě, kolik miliard lidí v 21.století je stále takto zfanatizováno. Pošahané jeptišky, pedofilní kněží, staví se nové kostely, lidi chodící každou neděli do kostela , fanatici, ovce, vymyté mozky, vše si dokáží ve jménu Boha odůvodnit ať je to tak nebo tak. Kolik válek bylo , je a bude ve jménu Boha. K pochopení nesmyslnosti jakékoliv víry doporučuji knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/wyman-ford-rouhani-23483 , kde nejde pouze o napínavý příběh, ale o myšlenku nesmyslnosti náboženství a víry. A pro zapřísáhlé ateisty jako jsem já doporučuji knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/bozi-blud-21520.

z blbcema se bojovat nedá, předem prohraný boj, blbec má vždycky pravdu

„Kde blb, tam nebezpečno.“
— Jan Werich

Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství.
Čím vyšší má člověk inteligenci či dosažené vzdělání, tím méně často vyznává jakoukoli víru.

15.10.2020 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Absolutně dokonalý thriller, který zaujme hned první větou a už nestačíte obracet stránky, bez jediného hluchého místa. Ukázka toho, že dobrý děsivý thriller se dá napsat i bez sebemenší kapky krve. Děsivé bylo už jenom to, když Ráchel přemýšlela, které roztomilé dítě unést, ale dál to bylo čím dál děsivější. Odteď abych se bál zapnout pc.

14.10.2020 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Nevěrohodný hloupoučký thriller, ale velmi čtivý.Typická literatura pro ženy. Grace měla tolik příležitostí jak ze z dané situace dostat, ale to by pak nebylo o čem psát, konec předvídatelný jak facka, zbytečně natahovaný až klišovitě trapný. Přečteno za jedno odpoledne, aspoň mě to nutilo neustále obracet stránky, příběhy psychoteroru mám rád, ale i přes svou napínavost mě to přišlo děsně hloupé. Já prožil něco podobného s manželkou, z které se po 16 letech taky vyklubal psychopat. Náznaky tam sice nějaké byly, ale já to celou dobu jaksi přehlížel. Budoval jsem skvělou rodinu, ale po druhém dítěti se vše zvrtlo. Snad změna hormonů po porodu či změna chování z braní léků, nevím. Kdybych napsal knihu, také by mě ji nikdo nevěřil. Hodnotil bych pět a víc, ale jednu ubírám za přitaženost za vlasy. Doporučuji přečíst od Chrise Cartera knihu Zloba dle skutečné události, lépe pochopíte charakter a povahu detektiva Huntera, když budete číst od prvního dílu popořádku, pak vás Zloba ještě víc dostane. Těším se na další knihu od této autorky.

11.10.2020 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Jelikož nemám rád severské detektivky, nikdy mě moc nenadchly, ale je to spíše chladným stylem psaní než samotným příběhem, tak jsem se tomuto autorovi neustále vyhýbal i když jsem všude na něho slyšel samou chválu. Na doporučení, že se příběh odehrává v Austrálii, která je zde krásně popsaná, další díl v Thajsku rovněž prý krásně popsané prostředí a život v něm se ve mně probudil můj cestovatelský duch rozhodl jsem se to risknout a jsem opět zklamán. Nuda, nuda, nuda i když pěkně napsaná. Samé plané řeči, vyprávění různých příběhů a legend, nudné zdlouhavé vyšetřovaní bez akce a napětí, knize schází dynamika. Proboha, co na tom bylo napínavého jak se tu někteří zmiňují? Čtivá ano, ale pomalá, nudná, v polovině knihy jsem měl chuť přestat číst a škoda, že jsem nepřestal. Proč tam Nesbo cpe anglické věty? I když anglicky umím, je to takový rušivý element. Přesto zkusím ještě druhý díl z Thajska. Ke konci samé cha cha. což mě také lezlo na nervy. Severské detektivky mě připadají jakési chladné, chybí jim větší šmrnc. Od teď, jakmile mě kniha hned ze začátku nechytne tak už dočítat nebudu. Ztráta času. Prý bestseller č. 1. Cha Cha Cha
Protože je to můj první Nesbo a autor je velice vychvalovaný, zkusím ještě pár knih ze série Harryho Hole.

10.10.2020 2 z 5

Vyprávění mnoha žen z bloku 10, které i po osvobození a přežití v Osvětimi prožívají po zbytek života velká traumata kvůli pokusům sterilizace a následné neplodnosti. Dnes se to zdá až sci-fi, že toto byla skutečnost, co lidi dokáží za zvěrstva. Psáno nečtivou formou, jako bych četl útržky z novin, ale i tak za přečtení stojí. Koho toto téma zajímá doporučuji „ V pekle plynových komor a Smrt je mým řemeslem ", jedny z nejhrůznějších knih na toto téma. Nezačíná tohle zlo už šikanou na školách? To jsou přesní adepti na týrání lidí , kdyby se situace opakovala.
Proto je potřeba velmi tvrdě trestat jakékoliv násilí na lidech už od útlého věku.

07.10.2020 2 z 5

Odvolání Odvolání John Grisham

Téma knihy se mě líbilo, hned ze začátku mě to chytlo, ale prostředek se mě zdál už zdlouhavý a konec zase dobrý. Zajímavé, jak se točí peníze, někteří bohatí si jich neváží, miliarda sem, miliarda tam, ale když mají vyplatit menší sumu chudým lidem, že by ani nepoznali, že jim ubylo, tak se zdráhají. Krásně popsán propastný rozdíl mezi chudými a bohatými.

03.10.2020 3 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

Druhá kniha hned po Klientovi, kterou jsem od Grishama četl a opět naprostá pecka. Bohužel, ne všechny knihy z právnického prostředí se mě líbí, ale tyhle dvě se velmi povedli.

30.09.2020 5 z 5

Klient Klient John Grisham

Moje první kniha od Grishama a zrovna jedna z nejlepších. Od té doby jsem tohoto autora začal vyhledávat a začalo mě zajímat právnické prostředí o kterém jsem si myslel, že to bude nudné jako politika, která mě také nikdy nezajímala. A vida, dnes patří politické knihy a filmy k mým oblíbeným. I film se velmi povedl.

30.09.2020

Hra na nikdy Hra na nikdy Jeffery Deaver

Nová postava Coltera Shawa je skvělá, ale příběh je slabší. Začátek slibný, ale jak se to dostalo do prostředí počítačových her od setkání s Maddie mě to začínalo trochu nudit. Autor s Lyncolnem Rhymem nasadil laťku dost vysoko, možná i proto jsem se nemohl tak začíst. Schází tomu větší napětí, přesto si rád přečtu další pokračovaní. 60% :)

29.09.2020 2 z 5

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

V dětství v době vydání knihy jsem z ní byl naprosto unešený, dnes už to sci-fi ani není, ale realita. Kdyby nevycházeli stále nové a nové knihy, že člověk nestíhá a neví kterou dřív číst, tak bych se k ní vrátil, snad si ji někdy ještě přečtu.

29.09.2020 5 z 5

Druhý ostrov doktora Moreaua Druhý ostrov doktora Moreaua Brian Wilson Aldiss

Spolu s Nonstopem dvě moje oblíbené knihy mládí, dnes už zastaralé, ale rád si je opět přečtu. Kdybych četl dnes poprvé dal bych mnohem nižší hodnocení.

29.09.2020 5 z 5