Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Smrt přichází oknem Smrt přichází oknem Rex Stout

Tajemný, mírně napínavý žánrový průměr.

20.01.2024 3 z 5

Pán stříbrné růže Pán stříbrné růže Ludmila Vaňková

Vzhledem k tomu, že mám knihy autorky ráda, je mi moc líto, že jsem se nedokázala začíst. A následně vlastně příběh plynul jen setrvačností.

20.12.2023 2 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Hrozně ucouraný vypravěčský styl. V podstatě nuda, řekla bych.
Úplně to zabilo příběh.

05.09.2023 1 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Námět vypadal čitelně, začátek se mi líbil. Následovalo takové vlažné čtení. V paměti zůstane málo.

03.03.2022 3 z 5

Potopa Potopa John Creasey

Pokus o něco apokalyptického trochu s prvky sci-fi. Na příběhu je znát práce zubu času.

16.02.2022 odpad!

Hrad mrtvých Hrad mrtvých Jan Bauer

Aáále, nebylo to špatné.

11.02.2022 3 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Nezaujalo.
Popis "děje," nikoli prostředí, úmyslů, důvodů. Nedej bože, abych postřehla charaktery postav.
Upřímně, nemám chuť ani čas si vytvářet pozadí, které v té knížce prostě už mělo být.

18.08.2020 odpad!

Tanga z Hamburku Tanga z Hamburku Arnošt Lustig

Tanga byla umělkyně. Tedy štětka. A neopustilo ji to ani v táboře.
Často sprosté, nehraje si to na opak. Vlastně poměrně přirozené... Ale téma furt stejné - v celé trilogii.

Téma koní jako pěst na oko. Volnost, kterou lidi neměli. Trefné.

05.06.2020 4 z 5

Král z Luxoru Král z Luxoru Philipp Vandenberg

Čekala jsem víc archeologie a dobrodružství, ne erotickou fixaci na starší učitelku z jeho strany. A z její strany taky pěkné podivnosti.
Prostě Sára v každé druhé větě. Zklamání.

07.04.2020 2 z 5

Ve skříni Ve skříni Tereza Semotamová

Místy absurdní a často chaotické.
Ale právě tohle dost dobře vystihovalo realitu.
Jenom mi vadilo, že jsem místy netušila, "kde a kdy" se zrovna nacházím.

14.12.2019 4 z 5

Superhlubinný vrt a tři blondýnky Superhlubinný vrt a tři blondýnky Vojen Kettner

Ambiciozní geologický projekt se "torchu zvrtne."

Blondýnky vůbec nejsou tak blbé, jak se o nich běžně říká.
A napínavá část je fakt super. Třeba únos novinářky Petry je výborná - černo-humorná záležitost :). Příběh se navíc odehrává ve dvou rovinách v rozmezí nějakých dvanácti let a události se průběžně odkrývají a dovysvětlují.
Rozhodně originální příběh z českého prostředí, navíc na pozadí skutečných událostí.
Slyšela jsem audio podobu knihy.

22.10.2019 4 z 5

UFO - únosy lidí: setkání s mimozemskou inteligencí UFO - únosy lidí: setkání s mimozemskou inteligencí Johannes Fiebag

Kniha obsahuje několik kratších příběhů o kontaktech lidí a "neznámého."
Zachycuje historické zmínky o setkání s bludičkami, vílami, (když si lidé divné prožitky nedokázali vysvětlit jinak), nebo s různými sukuby, tvory připomínajícími kombinaci člověka a zvířete, či jinou havětí (rychle pobíhající potvory se žlutýma očima, v noci... mě dostaly).
Co se člověku musí stát, aby viděl tohle :) a věřil, že právě popsané potkal...

Autor sprostředkoval i několik "svědectví" únosů do UFO. Buď formou vzpomínek hypnotizovaných lidí, protože nechybí ani zmínky o únosech přímo z pelíšku, šedivácích s černýma očima a zmínkách o testech. Přiblížil i vyprávění očitých svědků nezvyklých událostí (světla na nebi, divné zvuky v lese, ztráta času při cestě z místa A do místa B :)).
V tomhle konkrétním případě si myslím, že se dotyčný Mexičan při cestě z práce zatoulal do hospody :), ale jeho manželka pro něj na místo, kde se z čista jasna objevil, jela devět hodin, (a údajně fakt spěchala), takže tu trochu něco nesedí :) a opravdu je o čem přemýšlet.

Upřímně některé kapitoly jsou silně přitažené za vlasy, ale pozor, kniha podává i uvěřitelná vysvětlení nevysvětlitelného :).
Třeba zrovna jedna z prvních kapitol vypráví příběh pasažerů letadla, kteří na nebi najednou uviděli slona. Fakt prostě slona.
"No, co dělá slon na nebi, že?" Řekli byste si a byli z události celí vyplašení. Nedej bože, aby se vyplašil i pilot...
Pasažéři si mysleli, že jde zpočátku o nějaké UFO divného tvaru. Pak se událost vysvětlila tím, že slon byl nafukovací a uletěl z cirkusu nacházejícího se deset kilometrů pod dráhou letadla :).
Jednoduché jako facka. Sice nevím, jestli balón z cirkusu zvládne výšku deseti kilometrů, aááále, nechme to tak.

Říkám si, že i různé jiné jevy mohou mít podobně logická vysvětlení. Agent Mulder by zajásal a tvrdil, že určitě nemají :), vyváděl by a pobíhal s baterkou po lese...
Já myslím,... že... má pravdu!
JSOU TADY!!!

P.S. Posledních dvacet hodin života si nepamatuji, v nose mě svrbí implantát a nějak špatně se mi sedí, asi špatný průměr použité anální sondy, ale kniha se mi moc krásně poslouchala.

10.10.2019 4 z 5

Spolek pro ochranu zvířat Spolek pro ochranu zvířat Jiří Robert Pick

Hm, nevadí mi humor v takových podmínkách.
Jenom mi nepřišel vtipný.
Příběh má atmosféru, ale styl mi nesedí.

06.10.2019 2 z 5

2110 - Jak bude vypadat svět za sto let? 2110 - Jak bude vypadat svět za sto let? * antologie

81 různých pohledů na dobu za sto let má společnou jednu věc: nikdo nemůže s jistotou říci, co nás čeká. Můžeme se dohadovat, snít, bát se, přesto se, jak píše jedna z autorek, sedmnáctiletá Nikola Havlasová, pravdu dozví teprve ti, kteří budou za sto let žít.

Úvahy nutí k zamyšlení a dodávají uklidnění, neboť zjišťuji, že současná mladá generace si svou odpovědnost za roky příští nejen uvědomuje, ale dokáže ji i nějakým způsobem definovat.

06.10.2019 5 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Audio: Pavel Soukup čte příjemně, tempem "tak akorát."
Pěkný svět. Líbila se mi představa asfaltových cest mizejících v lesním podrostu. Divná růžová bouře a hromada polo-známých rostlin a živočichů (vlkuma je výborná, chci kresbu :)).
Nedá mi to - vlk a puma? To je ono? To musela být šlupka, že umožnila páření psovitých a kočkovitých šelem :). Mazec :).

Líbilo se mi dokonce i rozdělení společnosti a zprávy, hlásané Citadelou, vsunuté do děje. Autorka tak krásně a jednoduše nastínila situaci každodenního života společnosti, (popravy vždycky zaberou) :). Zákaz umění (trochu to připomínalo Equilibrium).
Zamlouvaly se mi i různé zdravotnické vychytávky jako ze Star Treku :). Nevadilo to.

Skvělý byl též začátek - honička, část v jeskyni, důvod, proč Seru v Citadele "potřebují."
Náboženští fanatici nikdy neměli takovou moc, jak si sami mysleli a problémy na jejich straně písečku mě bavily. Chování některých "představených" už ne. V jisté chvíli byli na ránu.
A fakt nevím, jestli je to chyba, ale když se někdo jmenuje třeba Antonius, tak mi rve ucho skloňování stylem "viděl jsem otce Antoniuse, dal jsem to Antoniusovi." To je vážně správně?

Nebavila mě hlavní hrdinka, její (v sedmadvaceti) pubertální manýry a nevyzrálost. Šátek, který si nechá, i když ho může někdo poznat? To už jsem si povzdechla.

Hlavní hrdina byl od počátku "trochu jiný," ale chyběl mi uvěřitelný důvod, proč jim to v Citadele nevadilo, když každou odlišnost trestali minimálně smrtí.

Líbilo by se mi dozvědět se víc o světě, i když tuším, mám ráda maličkosti, jejich historii a nástin budoucnosti. Nemůžu za to :), ráda se hrabu v detailech.

Jako prvotina to není vůbec špatné, mladistvým slečnám se to bude moc a moc zamlouvat.
Druhý díl si poslechnu, pokud bude audio.

05.10.2019 3 z 5

Hitlerovy děti Hitlerovy děti Gerald Posner

Už se v tomhle tématu plácám poměrně dlouho. Netušila jsem, že by mě ještě něco dokázalo překvapit.
Zpovědi děti odhalují mnohdy zajímavé informace a nečekané myšlenky (nikoli ve prospěch nacistů), i když někteří potomci své otce obdivovali právě pro to, čím byli. Některé ne.

25.09.2019 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Já fakt nevím. Enzo mi je spíš nesympatický, ale ty příběhy mají něco do sebe. Plynou pozvolna, ačkoli by možná mohly rychleji. Zvolněnost trochu kazí celkový dojem.
Například Šarlota je žárlivá můra, která mi vyloženě vadí. Všechny ty výlevy samiček... Fakt mě vytáčí ženy, které přijdou na to, že čekají dítě, ale o možnosti potratu informují muže stylem "je to moje tělo, moje věc." To jim s početím nikdo nepomáhal? A nemá pak ten někdo také právo mluvit do pokračování?

Entomologa někdo zabije, ale on ještě stihne zanechat vzkaz. Přišel totiž na něco, co je nutné říct světu.
Autor opět umně spojil dvě, až několik na první pohled nespojitelných témat.
Proto mě May asi stále baví, i když tahle série je zdaleka nejslabší.

MOŽNÝ SPOJLER (k vrahovi vás nedovede)
A dvacet let neodmražená lednice mě dostala. To jako ani jednou nevypadl proud? Nikoho nenapadlo prázdnou lednici vypnout, aby neběžela zbytečně?

31.08.2019 2 z 5

Přeměna Přeměna Kingsley Amis

Silný vliv církve se ze středověku dochoval i do dnešní doby.
Elektřina se nepoužívá, věda je něco, o čem se sice ví, ale moc se to nepraktikuje. LIdé k přepravě používají koně, povozy, auta "prastarého" typu :).
Jde o takovou variaci na alternativní budoucnost. Jenomže ta není rozvedena.

Hlavní hrdina, jedenáctiletý Hubert, je díky svému talentu zpěváka, který by zničila nevyhnutelnost dospívání, vtažen do sporu mezi zájmy církve a jeho jako dítěte, kluka, budoucího muže.
Vykastrovat, nevykastrovat, to je to, oč tu běží :).

Románu by pomohlo proškrtání a více akce. Styl je utahaný a příběh vyžaduje pozornost. V podstatě tolik se toho nestane. Děj je lehce dobrodružný, hodně hloubavý, mírně detektivní, ke konci odhaluje jeden takový "ďábelský plán," ale ve výsledku na knihu brzy zapomenu.

31.08.2019 3 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Krátké, ale nezaujalo. Snaha byla, vrátila jsem se ke knize dvakrát. Bohužel až moc popisů na úkor děje. Jako bych si prohlížela atlas mimozemských forem života a neměla k tomu co říct.
Nerada odkládám fantastiku, ale holt vesmír je velký a čeká v něm spousta zajímavějších věcí. Naštěstí autor je umí napsat, takže to nevzdávám s ním, jen s tímhle příběhem.

03.08.2019 2 z 5

Třikrát černý Harlem Třikrát černý Harlem Chester Himes

Úplně jiný druh příběhů, než které normálně čtu.
Autor odvedl výbornou práci.
Uživatelka "Koka" to vyjádřila přesně.

18.07.2019 4 z 5