JanaProchazka JanaProchazka komentáře u knih

Pán much Pán much William Golding

Skvělá sociologická studie na téma "člověk pod tíhou strachu" zabalená do celkem dobrodružného a čtivého hávu.

28.10.2020 5 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Další balzám. Kniha se četla sama, je moderně napsaná, přesto z ní dýchá doba, v níž se odehrává.
Témata emancipace a problémy prosazování žen, která jsou v knize popsána, ukazují, že se doba zase o tolik v těchto ohledech neposunula, spíš jen zdánlivě.
Kniha byla velmi dojemná, má spousty krásných pasáží, odehrála se mi před očima jako film. Moc doporučuju.

05.03.2024 5 z 5

S duší lvice S duší lvice Petra Langová

Kniha na me vyskocila tady, na databazi knih, jinak bych se o ni nejspis nedozvedela. Zaujala me, sehnala jsem si ji a za tri dny ji precetla. Cte se dobre, postavy jsou uveritelne a vetsinu jsem si jich oblibila. Je to osvezujici, protoze je ted moderni psat o postavach, ktere jsou nesympaticke - to me na soucasne ceske literature rozciluje. Tato kniha byla proste fajn!

13.04.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Proč má tahle kniha tak vysoké hodnocení a tolik doporučení na sítích? Věděla jsem, že to nemám dělat, ale nevydržela jsem to, chtěla jsem oddychovku. Výsledek? Raději budu číst o sériových vrazích! Děs!

24.04.2022 odpad!

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Mám problém takové knihy číst sama, protože se bojím. Nejsou to horory, ale ta temnota je v nich vylíčená tak hmatatelně, že mi ani svícení po celém domě nepomůže, abych se ubránila strachu. Skvěle napsaná věc nejen o tom, jak přemýšlejí sérioví vrazi. Doporučuju všem, kdo mají rádi detektivky a ponuost. Já se jdu vrátit k pozitivnějším věcem. Ale rozhodně tuto knihu nezatracuju.

24.04.2022 5 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Surové vyprávění, smutné, ale velmi čtivý text, který byl prvním autorovým textem, s nímž jsem se setkala a oblíbila si ho.

22.10.2021 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Myslím, že nejen Zulejka otevírá oči, ale i já. Líbí se mi, jak je příběh vystavěn - velmi nenásilně. Nemá to klasický dějový oblouk, o to lepší kniha je. Svá.
Zulejka je člověkem, v němž najde každý kus sebe, zároveň otevírá oči čtenáři ve smyslu přijímání věcí, které život nabízí. Ani slovo v ní nebylo navíc. Krásné.

10.03.2024 5 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Po knize jsem sáhla, abych se aspoň částečně zorientovala v problematice na BV, konkrétně v Izraeli. Dozvěděla jsem se nějaké nové informace, kniha tedy účel splnila. Četla se dobře.

10.11.2023 5 z 5

Raci v hlavě Raci v hlavě Rudolf Král

Dobre napsane, ale necetlo se to snadno, trvalo mi to asi ctrnact dni. Pribeh me misty prekvapil, takze davam plny pocet.

13.04.2023 5 z 5

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Výběr tématu knihy kvituji, nikde žádný komunismus, nacisti ani cynické řeči a pokusy o bonmoty. Je to současné a svěží, čtivě napsané a zároveň se to zabývá docela závažnými tématy, jako je ochrana přírody. Postavy tomu dodávají na čtivosti, nemáte pocit, že už jste se s nimi setkali v jiných knihách. A to je dobře.

24.04.2022 5 z 5

Hodně jsem nikde Hodně jsem nikde Michael Třeštík

Krásný text, jsem nadšená!

Tak zatím, Natálie Tak zatím, Natálie Michel Faber

Každá stránka ve mně ještě několik minut rezonovala. Je to bravurně napsané.

10.11.2023 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Překrásná kniha, dojemná a drsná zároveň, na konci jsem plakala.

04.09.2023 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga. Napínavá.

21.10.2021 5 z 5

Spirála zločinu Spirála zločinu James Patterson

Celé mě to bavilo a ten konec byl naprosto fantastický!

20.10.2021

Vzpoura na lodi Bounty Vzpoura na lodi Bounty Vítězslav Kocourek

Skvělý dobrodružný příběh, který bych mohla číst znovu a znovu. Už od třinácti.

20.10.2021 5 z 5

Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Izrael a Palestina, Palestina a Izrael Pavla Jazairiová

Mám ráda způsob, jakým umí tato publicistka a spisovatelka popisovat svět kolem sebe. Vyprávění o Palestině a Izraeli bude vždycky trochu zabarvené, člověk se při psaní neubrání emocím, pokud nejde vyloženě o vědeckou publikaci, u této knihy mám ale pocit, že se autorce podařilo vyhnout se jakési hysterii a kus reality se jí popsat povedlo. Bravo.

28.10.2020 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Tohle mě nikdy nechytlo :(

20.12.2021 2 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Miluju Španělsko pro jeho atmosféru a tuhle knihu trochu taky. :-)

Běsa Běsa Dita Táborská

Lepsi nez Malina!