jankum jankum komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Opět naposoucháno jako audiokniha, skvělý zážitek i románové podání pohnuté česko-polské historie v období vzniku samostatného Československa. Osudy hlavních hrdinů jsou plné utrpení, ale přesto dokážou mít radost ze života... Možná inspirace pro náš dnešní neklidný "český svět"

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Fascinující román výborně načtený Pavlem Rimským. Sága americké rodiny z Kalifornie má všechno, co charakterizuje epické mezigenerační ságy a podávají pravdivý obraz těch temných stránek lidské duše. Doporučuji

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Dan Brown je mistrem napínavého thrilleru, což dokazuje ve všech dílech s profesorem Langdonem. I po jednadvaceti letech od prvního vydání knihu považuji za nejlepší z celé série

Spasitel Spasitel Andy Weir

Román -space odyssey zařaditelný do klasických science fiction typu Clarka či Heinleina. Dnes již v tomto žánru Sci-fi mnoho knih u nás nevychází, takže lahůdka. Poslechnuto jako audiokniha, dopručuji (i přes značnou délku)

16.08.2024 5 z 5

Larssonovy a Keplerovy krimi romány jsou mým reprezentanem severské krimi, důstojnými pokračovate dvojise Sjövalová- Walhoo, na kterých jsme žili v 70. a 80. letech min. století

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Skoro devatenáctihodinová četba v podání Igora Bareše přidává tomuto poutavému příběhu Towlese na uměleckém zážitku.

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Z tetralogie jsem přečetl jen tento první díl, krátce po jeho prvním vydání v češtině (1975- 6). Nyní vyšla jako audiokniha, výborně načtená, a tak jsem neodolal. Clarkovy, Simakovy a Heinleinovy sci-fi romány ve mě zformovaly v 70. a 80. letech moji oblibu k tomuto žánru, která trvá dodnes...

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Nevěděl jsem, že se jedná o jediný román S. Zweiga, i když jsem předtím znal jen jeho skvělé "Hvězdné hodiny lidstva". Poslechnuto jako audiokniha a nejprve smíšené pocity bezprostředně při "konzumaci" ustoupily do pozadí, nyní hodnotím jako pozoruhovou analýzu citového pohnutí hlavních hrdinů.

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Jako všechny romány Irvinga se čte jedním dechem. A zde rozhodně doporučuji i film s vynikajícím výkonem Michaela Caina.

Hora v moři Hora v moři Ray Nayler

Krásný příběh, skvěle napsaný. Trochu deja vu s Merleho "Až delfín promluví". Obě knihy řadím do zlatého fondu Science fiction.

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Opět jako audiokniha ve fantastickém podání Pavla Soukupa. Souhlasím s čtenáři, že na dnešek je to trochu těžkopádné čtení, ale právě v tom je audiokniha bonus, že umožňuje vnímat román ve více úrovních.

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Posloucháno jako audiokniha, a stojí to za to. Příběh doktora Živaga ukazuje hodně o ruské povaze a krutém osudu lidí, jdoucích z jedné diktatury do další. Film Davida Leana je hodně povedený, ale o osudech ruských lidí v té době toho tolik jako kniha nevypovídá.

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Skvělý román, opět několikavrstevný zážitek- jako beletristicky ztvárněný pohnutý osud Gruzie a jako audiokniha jedinečně načtená Martinou Hudečkovou. Doporučuji každému, komu se líbí ságy a la Jih proti Severu

31.08.2024 5 z 5

S láskou k vlasti nejdál dojdeš S láskou k vlasti nejdál dojdeš Johannes Mario Simmel

Tento román (jako paperback v němčině) jsem koupil v 70. letech min. troletí v Budapešti v prodejně zahraniční literatury. Přečetl jedním dechem s hodnocením "no tak toto u nás nikdy česky nevyjde". Jsem moc rád, že jsem se mýlil. Doporučuji všem, co se chtějí dozvědět víc o německo-německých vztazích v době, kdy se ještě Němci v obou státech toužili spojit do jednoho...

16.08.2024 5 z 5

Tři krvavé historie: Rudá žeň / Maltézský sokol / Hubený muž Tři krvavé historie: Rudá žeň / Maltézský sokol / Hubený muž Samuel Dashiell Hammett

Tři skvělé příběhy, vynikající překlad R. Nenadála. Co říci víc ?

Skleněný klíč Skleněný klíč Samuel Dashiell Hammett

Pro mě jeden z nejvíce fascinujících příběhů americké "drsné školy" a vedle Rudé žně nejlepší Hammetův román. Jako gymnazista jsem přečetl jedním dechem.

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Výborně napsáno (i načteno Otakarem Brouskem ml.), ale reálile i prostředí líčené v detektivce (mimochodem s mistrným vykreslením charakterů jednotlivých postav) jsou dnes již "mimo mísu". Skoro bych to charakterizoval jako historický detektivní román...

31.08.2024 3 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

"Dočetl" jsem jako audioknihu díky výbornému přednesu. Místy jako doku-román, zejména konec. Rozhodně zajímavé pro představu o životě profesionálního vojáka na frontě - s vkládanými postřehy a úvahami jeho manželky doma v USA.

31.08.2024 3 z 5

Pastýřův hlas Pastýřův hlas Upton Sinclair

Tak tento díl, který byl v USA vydán roku 1949, už pochopitelně v Československu vyjít nemohl. Plukovník Lanny Budd jako největší americký špion obléká uniformu a po boku generála Pattona se vydá do srdce nacistického Německa... Tato kniha uzavírá období konce druhé světové války a norimberských procesů.

Brána je dokořán Brána je dokořán Upton Sinclair

Vzkaz uživateli 12kája34 : přesně to je můj případ, rodiče mi vypůjčili v 80. letech od známého postupně všechny díly (s výjimkou těch, které po únoru 1948 již nemohly česky vyjít) a já to četl jako dějiny světa od roku 1900 napsané jako románové drama. Nyní dočítám postupně podruhé...