jaroiva Online jaroiva komentáře u knih

Emauzy Emauzy Alessandro Baricco

Tento příběh mě nijak neohromil, ale prostě se mi líbí, jak Baricco píše...
Těším se na další jeho knihu.

02.12.2023 4 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Úplně mi ten styl neseděl. Ale jinak mám Radůzu ráda... Tak to bylo relativně příjemné zpestření.

02.12.2023 3 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Hledám, jestli je to YA nebo pro děti, nebo kdo je cílová skupina.
Podle mého je to dobrý námět, je správné upozornit na rizika a závislost lidstva na elektřině. Co všechno nebude fungovat, pokud nebudeme mít záložní řešení.
Ale přesto se mi kniha nakonec moc nelíbí.
Je to moje první kniha od tohoto autora. Už v počátku jsem poznala, že je Rakušan. A jeho rakouský světonázor mi trochu vadil (úplně jsem viděla ty rakouské protesty proti Temelínu před lety). Na jedné straně dokážu pochopit rakouské stanovisko, ale na druhé straně na ně nejsem zvědavá, aby mi to někdo podsouval v beletrii.
Navíc je ta kniha psaná tak nějak naivně. Trochu jsem si vzpomněla na slabší kousky Dana Browna, ale ten píše aspoň napínavě. Tohle mě nechávalo poměrně chladnou, pokud nepočítám hlášku o neschopných operátorech call centra, kterou sice pronesla nesympatická knižní postava, ale stejně mě to uráželo (jakožto kdysi dávno operátora call centra).
Měla jsem v plánu přečíst i jeho další knihy, ale jestli je to všechno psané tímto stylem (jak chytrý Honza překonal všechny překážky a stal se králem), asi mě to už neláká.

01.12.2023 3 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Kupodivu se mi to i líbilo, ale ten konec je nějaký useknutý!
Nemám ráda vynucování si pozornosti tímto způsobem, aby si čtenář musel shánět další díl.

30.11.2023 4 z 5

Tak to dělá Virgin Tak to dělá Virgin Richard Branson

Určitě zajímavá kniha, ale je určená spíš pro majitele a vyšší management společností. Možná i pro nižší vedoucí, kteří přijímají zaměstnance se budou některé věci hodit. Už nemám ambice vést další tým, proto pro mě byla kniha spíš pro zajímavost.
Poslouchala jsem audioverzi, tam bych měla nějaké výhrady - chyby v textu (občas zjevně použité špatné podobné slovo, občas nějaká ta divná výslovnost), ale darovanému koni (výpůjčce z knihovny) na zuby nehledím.

30.11.2023 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Vždyť já fantasy nečtu! Co mě to zas přivedlo k tomuto?
Ale jo, Bureše čtu... Tuto knihu jsem teda zrovna poslouchala, a byl to parádní zážitek. Skvěle vymyšleno. A teď nevím, jestli mám čekat, že bude další díl v audiopodobě, nebo si ten další díl přečíst.
V kouscích knihy mi probleskovaly reminiscence na bitvy z Propasti času, ale jinak to bylo podle mého konzistentnější dílo a propracovanější souvislosti.
Hodně dobré. Musím doporučit i těm, kdo (stejně jako já) fantasy normálně nečtou. Tohle nejsou žádní elfové nebo čarodějové, tohle je prostě peklo! Jak tam dole, tak i na Zemi...
Brala bych to skoro jako náboženský text. Tam fakt nechcete.
A mimochodem - moje noční můra! - když se mi zdálo o Pekle, bylo to o tom, že se tam může všechno, jen ne spát. Tak i tohle mi autor vzal z těch nejhorších snů.

27.11.2023 5 z 5

Třikrát za svítání Třikrát za svítání Alessandro Baricco

Komorní "povídky", 3 náhodná setkání muže a ženy, 3 různé situace...
Každá povídka rozehraje svůj vlastní kousek příběhu, ale skončí, než se rozední.
Melancholické vyznění příběhu je tak následně ukončeno svítáním a nutným začátkem dalšího dne, kdy může zase nastat cokoli a věci se mohou obrátit jak k lepšímu, tak i k horšímu. Každý nový den přináší nové možnosti a záleží, jak se k tomu postavíme.
Knížka je velice krátká, stihla jsem ji přečíst za jednu návštěvu sauny, kde jsem ji našla v poličce ke čtení. Ale dotkla se mě, zapůsobila svým úsporným stylem, přesto však dostatečně zajímavým na to, abych měla o čem přemýšlet.
Musím rozhodně doporučit.
Budu shánět další knihy tohoto autora, jeho styl slibuje i další zajímavé čtení.

26.11.2023 5 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

S přihlédnutím k tomu, že je to YA, můžu hodnotit veskrze kladně.
Kdyby to mělo být pro starší dospělé, měla bych pár výhrad, ale takhle jo, dobré, beru to.
Normálně tuhle literaturu nevyhledávám, ale když se objevila audioverze, načtená M. Šmídem, kterého jsem už dlouho neposlouchala, ráda jsem vyzkoušela neznámého autora.
Přes všechny výtky, které občas M. Š. schytává, já ho poslouchám moc ráda pro jeho příjemný hlas, který mám spojený s thrilerovou a krimi tematikou, takže mi to opět hodně sedělo. Užila jsem si to.
Příběh je možná trochu moc šroubovaný na to, jak je ve skutečnosti jednoduchý, jednu ze základních skutečností jsem uhodla velmi brzo, takže jsem byla netrpělivá, kdy to konečně objeví i postavy v knize, ale celkově se mi to líbilo. Být o 20 let mladší, asi budu nadšená.
Jediné smítko je LGBT kus, který už mi připadá zbytečný a normálně bych strhla hvězdu, ale tentokrát mě to tak neštvalo.

Trochu jsem si vzpomněla na Kingovy Nezbytné věci.

26.11.2023 5 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Autorka používá moc pěkný jazyk, prostředí je mi blízké, jak tím, že je to Morava, tak i časem, věcmi které si pamatuji z dětství (ale drago jsem teda nejedla a nikdy jsem to nechápala, co na tom spolužáci mají).
Tentokrát mě ale příběh nechytnul tak jako Šepot. Zatímco u Šepotu byla mysteriózní část příjemným vytržením z běžného stereotypu, tady byla už až přehnaná, poněkud přitažená za vlasy nebo se moc tlačilo na pilu. Pořád slušné čtení, ale Šepot z lesa se mi líbí mnohem, mnohem víc.
Díky audioverzi se to poslouchalo pěkně, ale víc jsem měla čas vnímat rušivé elementy jako například asi product placement Albert, slova jako Okamura a Babiš... Nevím, jak to mají ostatní, ale pro mě tohle nedokresluje atmosféru, ale spíš mě vyruší z konceptu. Mám raději díla, která mohu považovat za plus mínus nadčasová. Tohle ztratí za pár let působivost, že to nikdo nebude chápat.
Zatímco reminiscence do mého dětství byly veskrze příjemným oživením neznámého textu, politická vsuvka ze současnosti mi rozbourává koncentraci.
Zdá se, že autorka je sečtělá, má něco nastudováno. Možná je to někdy spíš na škodu. Nemohla jsem si místy nevzpomenout na zlo ve tvaru Kingova To, proti kterému se postaví parta kamarádů. Bohužel zrovna Pennywise a zápletku s ním spojenou bych z Kingova románu vyhodila, bavil mě u To ten zbytek.

Tedy knize Zvedá se vítr dohromady dávám střed, ale jsou to spíš 2,5 hvězdičky než 3,5.

25.11.2023 3 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Samotná detektivní linka mě moc nezaujala. Ale prostředí celkový dojem vylepšilo, zaujalo.

24.11.2023 3 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Zvláštně psané. Poněkud nechutné.
Už od začátku jsem pochopila, že to nepsala ženská (ne, že by ženy neuměly nechutné thrillery, ale ta ženská psychologie je spíš ze světa mužských snů, než z reality). Takže jsem si našla, že autorka je vlastně trio autorů :).
Líbí se mi španělské prostředí a španělská jména a názvosloví. Příjemná změna.
A přesto, že se mi kniha v zásadě líbí, moc bych ji nedoporučovala. Nejsem nijak cimprlich, ale mouchy a červy fakt nemusím.
A možná raději ani nechci vědět, jak bude pokračovat ten úplný konec knihy.

21.11.2023 4 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Tenká kniha, silné vyznění.
"Jenom" nějaké dopisy...
A to je napsaná už v roce 1938! No síla 8-0

19.11.2023 5 z 5

Muž, který si pletl manželku s kloboukem Muž, který si pletl manželku s kloboukem Oliver Sacks

Hodně zajímavé případy, ale forma mi tentokrát moc nesedla. Takže obsah bych hodnotila na 95 %. Ale celkově tak 70 %.

18.11.2023 3 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Působivá kniha. Jen některé kousky mi připadaly, že najednou zničehonic se vynoří dost důležitá okolnost, až vražda, a o pár vět dál je vysvětlování konec a skoro, jako by nebyla důležitá. Stylem cukr a bič, nebo spíš med a bič?
Ty ostatní věci plynou pomalu a klidně.
Audioverze se mi moc líbila.

17.11.2023 4 z 5

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Na to, jak je to krátké, jsem to musela číst hodně dlouho. Tady je nutné nejen vnímat, ale někdy i studovat každé slovo, aby si tu vymazlenost slovních hračiček člověk užil až u žil...

14.11.2023 5 z 5

Bezonomie Bezonomie Brian Dumaine

To je děs! Po přečtení mám chuť vyhodit Kindle z okna. A možná raději i chytrý mobil. A to je to vydáno před 3 lety, takže ještě není na koni GPT.
Nějak se nám ten svět obrací v ...l. Musíme si asi zvykat.
Ještě mám naštěstí blbou domácnost, blbé auto a nesleduju žádný streamovací videokanál.
Měla bych omezit minimálně Facebook a internet, ale to bych nemohla zjišťovat, jaké knižní novinky jsou k dispozici k půjčení v elektronické verzi... Au... A jsme tam, kde jsme byli, není jednoduché uniknout, i když nejsem zrovna členem Amazon Prime.
Kniha je prostě děsivá, na úrovni nějakých sci-fi ... Chystejme se žít v Qualitylandu s Klárou a sluncem a Stroji jako já...

P.S.
Koncem knihy už docházel dech i korektorovi nebo překladateli (nebo oběma), protože se množily chyby a překlepy.

13.11.2023 5 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Kdybych to brala jako film, pak má kniha zajímavou a netradiční "kameru".
Skoro bych věřila, že je to autobiografická kniha. Velmi realistická ve své zvláštnosti. Jen ... autor se narodil až po válce, takže teda ne.
Ale kniha je rozhodně působivá. Mohu doporučit.

12.11.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Tohle nebude patřit k mým oblíbeným mistrovým knihám.
Nechat neřízeně řádit fantazii, jak zrovna sama ubíhá, není v tomto případě zrovna ideální způsob psaní.
Poslouchala jsem audioknihu a do konce jsem vydržela jen díky výbornému čtení M. Rumlem.
Jinak mi to připadalo chaotické a moc mě to nebavilo.
Od Kinga jsem zvyklá na mnohem, mnohem lepší knihy. Ale žádná z těch nej není z posledních let. Pochopila jsem, že by rád omládnul, To bych i já ráda. Aby psal ty staré dobré Kingovky jako za mlada.

11.11.2023 2 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Mágové jsou mou nejméně oblíbenou sérií Zeměplochy, fotbal mě taky nebaví, ale tento díl se mi zdá nejlepší z mágské série. Poslední kniha ze Zeměplochy, která mi chyběla k přečtení (kromě Vědy, kterou nebudu už číst, protože mě nebavila).
Starý dobrý známý Pratchett, ráda jsem se vrátila do těch dob, kdy jsem četla ty starší knížky.
Příběh je trochu romantický, hodně humorný, samozřejmě nesmí chybět trochu toho "antirasismu" a narážek, které můžete a nemusíte pochopit. V mém případě jistě u toho fotbalu bylo víc těch, které jsem nepochopila. Ale ty, které jsem zachytila, mě pobavily.

11.11.2023 5 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Trochu jiný Irving, než byly předešlé knihy, které jsem "spásla" v posledním měsíci.
Chvíli se to tváří vážně, vtipně, pak najednou zčista jasna katastrofa nebo nějaká tragédie, pak zas vtípky... vlastně jsem při čtení místy nevěděla, co si o knize mám myslet, kam ji zařadit. Snad "absurdní drama"? Dramatické situace se střídají s úplnými ujetostmi. Nebo předchůdce bizarro fiction?
Nejvíc ze všeho se mi zdá, že je to humor. V této knize byly úsměvné i ty tragédie, se mi skoro zdá.
Ale ve výsledku bych to označila jako absurdní realismus.

Na stupnici humoru bych to zařadila někam mezi Ante Tuomainena s jeho knihou Než natáhnu brka a Jonassona se Stoletým staříkem, který už je úplný extrém v tomto žánru absurdního humoru.

08.11.2023 5 z 5