Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Příhody žáků K+M jsou kanadské žertíky nechtěně vydařené a chtěné s důsledkem jiného významu.
Dnes, kdyby autor mohl příběhům zdeformovat slovní zásobu bylo by to cool.
Z obsahu v jiném znění : Ledová blamáž- cesta ke štěstí, Pukavec pro pěvecké sólo, Štěniční nadílka, Záchranář sněhulák, atd.
Citace:" Holku, kterou táta pleská, nezkazí se, bude hezká."
Využití školních znalostí v akčních nápravách životních trablů, kamarádů na život a na smrt.

25.02.2020 4 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Už si vlastně neumím představit, že bych se nemohla těšit na další komplikované, historické záludnosti v oblastech zločinnosti v příbězích z pera manželů Vondruškových.
Faktem je, že audioknihy jsou formou nej, hudebně zvukomalebné podbarvení a skvělá četba vykouzlí pohodu a zážitek je fajnový.
Pečeť a smrt, pokušení a trest, zkus jedno, druhé se vynoří.
V tomto příběhu jsou reálie, které obaleny zločinem, prostupují historii k počátku vztahu, končící dramatem. Citace:" Má drahá chotí, doufám, že se ti pán Záviš z Falknštejna bude líbit..."
Bezvadný.*****

24.02.2020 5 z 5

Teritoria Teritoria Olivier Norek

Druhá kniha od nové autorské hvězdy, je to jiný úhel pohledu na policejní práci, v tak mnohovrstevné společnosti na pařížském předměstí.
Druhý díl oddělení sekce 93, stylem neměnným podobný stylu F. Forsytha.
Doslova na jeden zátah, neodložitelné.
Autentické od znalce, případ boje o teritória v drogových rajonech s vynalézavostí ve variantách zlikvidovat a opanovat, všem státním složkám navzdory.
Eskalace napětí, barikády, hořící auta, kameny, traťové matice, výbušniny vrhané proti obrněnému šiku, pálky a vztek proti policejním složkám, kterým povolení ke střelbě se jen tak neuděluje, jen slzák, který se dá přežít.
Pro fajnšmekry doporučuji, superdílo.

22.02.2020 5 z 5

Ve stínu magie Ve stínu magie * antologie

Mám za to, že pro serióznost je třeba zveřejnit autory, kteří si prošli v duchu spolu se svými hrdiny tím magickým magoričnem, které možná stojí za námahu, za tu provizi, ale určitě zoceluje podvědomí odolat bludům, neboť současná skutečnost je daleko hrozivější a magie nemagie, odolají ti zdraví tělem i duchem.
Autoři:
Petr Stančík - Infernografie perpetum
Zuzana Strachotová. - Gienach
David Šenk - Nejdelší sbohem
Dalibor Vácha. - Bez konce

Bylo mi potěšením, sice ne vždy po celou dobu, ale vtáhnout čtenáře do fantazii se povedlo.
( Budiž nám blahosklonost zapomnění ve snech k prospěchu.)

21.02.2020 4 z 5

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

Příběh anglické společnosti z dob napoleonských válek.
Přítelkyně Becky - s životní jiskrou leč bez vznešeného původu a Amélie - původ vznešený leč jiskra nezřetelná; každá má jinak silné ambice, ale motiv pro sňatek stejný.
Láska je silou, která ten jarmark marnosti načechrá.
Společenské konvence mají řád, pro oživení nudy však dovedou přijmout někoho z nižších pater, ale cejch neurozenosti neodstraní.
Osudy se válkou zraní a v poválečných poměrech dojdou k vyjasnění vztahů a v té jarmareční marnosti najdou své místo k životu.
Filmové zpracování skvělé.

20.02.2020 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Hezky se to poslouchalo - audiokniha, která životem rodu Heřmanů povznese řemesla do historických kronik.
Je zde patrný vliv autorovy manželky Aleny, autorky několika knih o řemeslech - ručních prací. Jo, tajemstvím Benátek nebylo jen sklo, malba, ale i vyšívaná krása, ( tak ta mi sebrala dech, a nastartovala zžíravou závist ovládnout tento kumšt.)
Rozvětvený rod už zapouští kořeny i ve vyšších sférách společenských vrstev, a autor jim nedá zahynout, a tak možná se budou moci průvodci historických památek pochlubit jak silným dojmem musel tento kraj zapůsobit na autora, aby jej a možnou minulost zvěčnil v tomto díle.
Zásek se zdařil, pro vyrovnanost druhů čtiva, je tento nekrvavý poklid příjemným zadostiučiněním.

18.02.2020 5 z 5

Hrdelní pře anebo Přísloví Hrdelní pře anebo Přísloví Vladislav Vančura

Rozmarné mluvou jazyka, pozornosti dbajíce jsem k rozřešení případu zabloudila v slovesných zákrutách podivuhodností, přičemž ač lehce náročné je zdeť toto čtivo, líbivost se mi jeví coby oblažení kreativity ducha.
Citace :"Bylo tu zeleno od naděje."
"..neklid za něhož jste si ohryzal pěst, je mi zárukou neobyčejné povahy."
" Sotva jej propustilo ze slibu jedno bláznovství, již běhá za jiným."
"...při hostech lepší za tolar škody, než za haléř hanby."
" Veselá mysl hostě více sytí, než krmě a pití."
Lahůdka pro fajnšmekry, zvláště nadávka z mého dětství mi rozjasnila paměť v citátu :" Co mi lajete do šišimišů!" ( slušnost měla navrch, zúročila by se dnes?)

17.02.2020 4 z 5

Britannicus / Ifigenie / Atalia Britannicus / Ifigenie / Atalia Jean Racine

Nadšení zatím z veršované, rozhlasové hry Britannicus.
Autor žijící v dobách francouzského despotismu - Krále Slunce, Ludvíka XIV. coby básník a dramatik musel přispět k pobavení královského dvora sáhnout do Senekovy antiky, ve které by skryl podobenství své doby.
Britannicus je nevlastní bratr císaře Nerona, který v boji o nástup moci se svou matkou Agrippinou vchází na cestu krutovlády.
Mladičký Britannicus a jeho láska Junie se dostali Neronovi do zrádných osidel, ze kterých nelze jen tak uniknout.
Citace:( Agrippina Neronovi ) :" A lidstvo bude mít tvé jméno za surovce, nadávku pro zrůdy, jimž lidi jsou jen ovce."
Dílo je klenotem rozhlasového repertoáru ve hvězdném obsazení, doporučuji.

16.02.2020 5 z 5

Code 93 Code 93 Olivier Norek

Další autor do sbírky co stylem akční skutečnosti zmagnetizuje tu hladovost po napětí.
Předměstská pařížská kriminálka má pracovní excesy, které nechtějí ani kolegové z náměstí Zlatníků, je jedno, že prestiž z historie je sáhodlouhá, teď si za výsledky stojí každé oddělení samo. V sázce je ale prestiž jiná, ta ziskuchtivější, a tak tlaky jsou všestranné a zločiny bizarnější a komplikovanější.

Citace :" Některé vrstvy jsou příliš vysoko na to, aby si kvůli nim Spravedlnost hrála na horolezce."
Sonda do francouzských vod zločinnosti, stojí za to.

14.02.2020 5 z 5

Les Les Alexandr Nikolajevič Ostrovskij

Oblíbená divadelní hra.
Když na ruském venkovském statku vládne postarší vdově v hlavě hloupost a lakota, pak se není čemu divit, že okolní les vypadá jako pařezová mýtina, prodávaná po kusech, poddaní k vrchnosti jsou servilní a faleš ve vztazích korumpuje lásku i manželství.
Po příchodu herecké dvojice - chudý příbuzný, jenž po dlouhých letech navštíví svou zámožnou tetu, jakoby na jevišti z Nešťastlivce vyzařují ideály z mistrovských hereckých rolí a svým postojem k majetku nastíní opačnou hodnotu života - obdarovat je pocit svobodné vůle k nezaplacení.
Divadelní kus, ruská klasika.

13.02.2020 4 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Někdy se mi zasteskne po časech komorně salonních rozhovorů, afektovaných postojů, intrikánských spekulací a společenský výhodných klepů. Zde jsou všechny. Autor je mistrně vystavil na pranýřský piedestal, jakoby " ideální manžel" neměl mít ideální manželku, s puťkou, ale není o co usilovat, snad jen o ten pocit moci, alespoň v rodině.
Zrcadlo doby a její karikatura.
Citace:" Neexistuje ideální manžel. Ideální manžel zůstává svobodný."
Audioverze svižná a konfrontační s viktoriánskou morálkou.

12.02.2020 4 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Povídky mistra, zdeť šmrncovního, česky pestrého hororu.
Citáty :" ... Zvažoval jsem, že přepadnu sám sebe.. Vyléčený imbecil podlehl mystice... Gulášová přísaha...Dárek pro tchýni ve stráni... Vánoce na onom světě... Koketérie malíčkem u nohy v morbidních hrátkách na hradě...Tupá břitva.. aj."
Audiokniha, radost poslouchat, ve skvělém podání Jiřího Lábuse ********

11.02.2020 5 z 5

Asante Asante Zora Castillo

Skutečný příběh o tom, zda lze dojít útrapami k blahobytu, nebo opačným směrem k životnímu postoji.
Tanzánie země skromných obyvatel, krásami oplývající, nerostného bohatství plná, je v této knize zdrojem pro plenící investory půdou neoranou.
Příběh je poutavý, plný pocitů, jako skutečnost, že se vždy najdou ziskuchtivci, neboť dřina se s vychytralostí neslučuje.
Bohatství zraňuje city, vztahy, optimismus je jako virus a pesimismus zabíjí sny.
Jaksi mi tu schází přesah, to záměrné pohlazení pro přírodu a čistý lidský charakter pro domorodce, a tak mi vlastně musí stačit, že překlad titulu, hodnotou slova Asante významově vyvažuje - korunuje vše.
Třetí kniha od oblíbené autorky.

11.02.2020 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Audiokniha, po knize bych nesáhla.
Příběh jsou hrátky s osudem a místo s příznačným vlivem je okolí hřbitova, v tomto případě dětská zkomolenina trochu jiného, který má v indiánském území jistou moc. Dotek, pokus o využití síly moci, je jako vstoupit na tekuté písky, zachvátí představivost a pozitivum které vyvolává je role ve hře na Boha, Ježíše.
Mistr hororu má očitý záměr, pokus o řešení v citlivosti dětských neznalých pocitů dokázat bolest ze ztráty změnit, ale pokusy napravovat jsou na zcestí....
Citace :"Když si chceš zmapovat všechny katastrofy, zajdi k lékaři."
Vývoj přirozenosti jde cestami, které mozek fantasty přijímá jako výzvu. Skutečnosti dnešních časů jsou ukázkou hrátek mocné přírody. Boj s ní ji dává jen možnost další variability.

10.02.2020 5 z 5

Stopy vedou prérií Stopy vedou prérií Wieslaw Wernic

V Milwaukee se v nemocnici léčí ze svého poranění medvědem traper Karel. Léčba je neúspěšná a má dojít k amputaci. Příchozí indiánští šamani svému příteli přes nevoli lékařů ránu hojivými mastmi a lektvary vyléčí. Traper pozve chirurga do Skalnatých hor.
Zde přátelství v lůně přírody se utužuje a dobrodružství mají všechny varianty možného.
Indiánské kmeny, bizoni, medvědí, rosomáci, požáry, zločiny, zlato, vzpomínky na velkou bitvu s generálem Castrem a živé přírodní scenérie v příběhu , kde zločiny je třeba trestat a pro záchranu indiánských kmenů vytvořit naději.
Hezké čtení, styl, po drsných dramatech, jako balzám pro fantazijní představivost.

05.02.2020 5 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karl May

Pro znovu zobrazení čistého ideálu z dětských let.
Citace :" Proč indiánské kmeny mezi sebou válčí a zabíjí se, a proč všechny bílé tváře nejsou jak ty, můj bílý bratře ? "
Slavná jména byla jistým symbolem - zárukou cti , takže podlehnout jim v souboji nebyla ztráta důstojnosti.
Syn lovce medvědů na cestě k vysvobození svého otce z indiánského zajetí má sebou přátele a proti sobě znesvářené indiánské kmeny. Slavná dvojice, která cíleně napravuje bezpráví a zločiny, zde opět přináší nové záruky pro mír.
Tak zase někdy, u stromu "setkání".
Audiokniha, hezký poslech.

03.02.2020 5 z 5

Vrah rodu císařského - Skutečný příběh syna Rudolfa II. Vrah rodu císařského - Skutečný příběh syna Rudolfa II. Jan Žáček

Je to jak rána na solar.
Snad to Jan Werich nevěděl, snad ani netušil.
Nový pohled na temné stránky naší historie, pohled jako do křivého zrcadla.
S gustem chopený a dobře zpracovaný, ze známých skutečností a úryvků z deníku sestavený příběh, který se děsivostí vyrovná hororu, neodložíte.
Julius Caesar ďAustria - jak cílevědomé pojmenování pro prvorozeného císařského potomka. Z pohledu vzdáleného se to jeví jako kletbou postižený rod.
Nějak jsem nemohla uvěřit, stačil pohled do Wikipedie a vzpomínka na průvodcovský výklad jisté podivnosti v historii Českého Krumlova v uličkách města a bylo jasno.
Jak vlídně a milé jsou proti skutečnosti zobrazeny ve filmech historické postavy Rudolf II., Petr Vok z Rožmberku, kněžna Stradová. Toto zfilmování raději nechtějme.
Citace:\" Někdy člověk udělá chybu. Jenže volání pudů je tak mocné...\"
Bizarně vykreslená skutečnost, čtivé a poučné.

01.02.2020 5 z 5

Nebojte, pěšky se daleko nedostane Nebojte, pěšky se daleko nedostane John Callahan

Toto je životní příběh, který autor výstihl citátem :" Všechno ve svém životě jsem obracel v žert a doufal jsem, že se mi tím uleví."
Je to hořká zpověď, velmi poutavá autobiografie.
Dětství s poznáním adopce, mládí v roli sígra se všemi zápory, a v jednadvaceti jedním nárazem paraplegikem a to dvacet osm let na vozíku. Síla fakt, thriller, aneb jaký to je být postižený v zemi "svobody".
Každý problém se umocňuje a zkrotit vůli a emoce, odolat zhoubě závislosti na všem co ulehčí bolest, trpkost, sebelítost, prázdnotu, samotu, beznaděj je jako očistec na zemi.
Jak žít a uživit se je nutností žonglovat mezi sociálními dávkami, a seberealizací svého intelektu v kresleném humoru a to z pohledu paraplegika, který znázorňuje spíš nešvary ve vztazích a v pochopení.
Foto na netu, životopis a kreslené dílo je bohatě vypovídající, ale k nitru duše vede tato jediná kniha.
Citace:" Dojel jsem na most nad silnicí mého tragického životního zvratu. Byl jsem tam sám, přikurtovaný k vozíku, uprostřed hvězdné noci, sám se svým odhodláním ukončit to, co se zde zrodilo. Zvedl jsem hlavu k nebi, ten jediný možný pohyb k tomu zářícímu nekonečnu, Bože pomoz mi... "
Jistá data v tomto příběhu jsou i v mém životě nezapomenutelná.
Takže jsem se s Johnem ve vzpomínkách vracela v tom horkém létě, sobotního dne, kdy jeho osud se plnil bolestí a můj pocitem štěstí.
V mých F. s jistým Áčkovým syndromem v tomto čase smutného výročí.

29.01.2020 5 z 5

Otec svého syna Otec svého syna Karel Poláček

Je po válce (I.), v zavedeném podniku je vytyčené heslo -vše pro firmu. Skvrnou na jméně jsou návštěvy lokálů místo zodpovědnosti ze strany ovdovělého majitele firmy. Synova ambicemi bohatá tvůrčí angažovanost dojde k závěru, že otce je třeba dostat do jistých mezí, a sňatek je v tímto případě přímo ideální. Sebenabídka od vdavek chtivé neteře je zavržena, a tak přichází na řadu sňatková kancelář, s bohatým vzorníkem čekatelek. Ty příchodem do firmy vzbudí v otci agresi. Jediná ženská duše co skýtá pohodu a uklidnění je sekretářka Jarmilka. "Žádám vás o ruku pro svého otce", touto žádostí je čest J. dotčena a výpověď poletuje vzduchem.
V očích se city zrcadlí a svateb bude víc, inu "Vše pro firmu" - je motivační i osudové motto.

Citace:" Už cítím rozkoš z odříkání. Dodejte kolekci nevěst do domu. Je třeba odvrátit prostopášnost sňatkem."

Autor je virtuóz humoru českého jazyka, super.

28.01.2020 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Autorův styl je obohatit děj románu o nezvyklou zajímavost, která poskytuje k objasnění případu logickou pomůcku.

Entomologův odkaz je mimořádnost sama, a to "Poslední večeře", (koho, čeho, s kým, s čím,) ??? ...čtěte, poslouchejte, bezvadnost, jako vždy, co se dotkne mysli P.M.
Audiokniha skvělá, načteno Davidem Maláskem.

27.01.2020 5 z 5