Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Nikdo není vinen? Nikdo není vinen? Eduard Fiker

Audioverze, hra a z ní zní : (bez textu)
"No tak vidíš Máňo, přece jsme tě lízli,
tohle jsi nám holka dělat neměla,
zradila jsi partu, spolčila ses s fízli,
teď dostaneš kulku do těla....."
Jo, je to o ní, o nešťastným životě na pražským předměstí.
Trocha citu v podsvětí a lepší vize pro příště, je to, pro co tahle zrada došla k tragédii, ve který "Nikdo není vinen?"
Autora mám teď rozečteného v dalších knihách, protože umí ¡!!!!!! (uměl) .

31.05.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Citlivá vypravěčská Story, audiokniha.
Objevovat rodinné osudy prošlé zlomy v historii je v rodokmenech rodů zajímavost, která dovede nadchnout, ale dostat se přes šťastné chvíle do dramat je v tomto případě odvaha k sebetrýzni.
Citace :"Nad každým očkem si snila svůj sen o háčkovaných záclonách, krajkových dečkách, o dokonalé rodině, manželovi a dětech."
Té přehlídce 5* se nedivím, že by zájem o tuto nelehkou dobu dostal do podvědomí i hodnoty prosté lidskosti ? Snad ano, budiž světlo v temnu neznalosti.
Historie z těžkých dob napsaná na jedničku.

29.05.2019 5 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Zasloužené ocenění, prvotina a hned thriller v nezvyklém prostředí tajemna.
V prvním momentě mi naskočil pocit z Trhliny, pak už autorka byla ve svým živlu a majestátní banka mohla ožít svými tajnostmi.
Klíčový klíč má šifru - klíčovou funkci v klíčové situaci, kde klíčí klíčivost zákeřná.
V příběhu se mi nevymáhatelnost jeví jako nedokonalost v zákoně, pak finanční thrillery mohou být častější než ty krvavé.
Citace:"Veliké osamělé hodiny ve vstupní hale První clevelandské banky odbíjely půlnoc. Jejich monotónní zvuk putoval chodbou od těžkých dveří a prázdných židlí na podlaží bývalé pobočky až do temné místnosti, kde se schovávala. ...Neměla moc co ztratit. To bude pravděpodobně důvod, proč se mu podařilo uvrtat mě do téhle šlamastiky, pomyslela si..Po ochrance ani stopy. Přesně jak slíbil."
Bezva, autorka v mých *****

28.05.2019 5 z 5

Starofrancouzské zpěvy milostné i rozmarné Starofrancouzské zpěvy milostné i rozmarné Hanuš Jelínek

Skvost a díky za ten jarní dar, podmaňuje city tento veršotepec, a já jihnu s každičkým rýmem, který dokáže okouzlit mysl mou.
Citace:" O Aristotelovi
Byl Alexandr mocný král
On Řecko, Egypt ovládal,
Indie dobyl daleké
a připojil ji k říši své.
Ač věkem ještě zcela mlád,
on zemím svým přemoudře vlád.
Nad drahý kámen, zlatý skvost
rytířskou cenil statečnost.
...
Však postačilo děcko malé,
by přemohlo jej, králů krále,
a ten jenž půli světa vlád,
před Amorem se sklonil rád
a s duší láskou poraněnou
pokorně klek před krásnou ženou.
...
Náš dvůr kdys nejslavnější byl,
než láskou král se pobláznil.
To všechno velmi těžce nes
aténský Aristoteles.

A dál už musíte sami, je zde moudro, krása, žal, blázen by odtud pospíchal.

25.05.2019 5 z 5

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Mnohočetná rodina - otec, macecha, sedm sourozenců s manželi, manželkami a dětmi, má povinnou tradici společných oslav všech narozenin, svátků jejich i národních, výročí svateb, úmrtí a židovských. Nejmladší z dospělých je Bruce Gold, ač nejvzdělanější, tak si v této společnosti připadá jako ponížený štvanec. Za to z Bílého domu se sypou nabídky na posty za projevy vytříbeného talentu, vtipu, inteligence a společenské odvahy.
Je to boj - citace :"koncentrovaného vzteku otce, pichlavé zdvořilosti dětí, podřízeného hněvu".
Citace:" A když pochodoval ve státu Alabama s Martinem Lutherem Kingem a bojoval tak oddaně proti všem reformám rasové segregace, ani na okamžik ho nenapadlo, že přijde den, kdy začne chátrat jeho vlastní čtvrť a kdy bude muset posílat děti do drahých soukromých škol, aby se vyhnuly fyzickému nebezpečí při přepravě autobusem, integraci a zhoršující se kvalitě výchovy, kterou nabízejí veřejné školy. Nebyly zvyklé na to být bílou menšinou."

Satirik, který se nebojí po válečných útrapách rozpitvat politiky (Kissingera, Nixona) za Vietnam - mašinérii s mottem "za peníze všechno".
Bohatě pestré, satira jak z filigránu, skvělé, poučné.

24.05.2019 5 z 5

KalendaMeron KalendaMeron Ivan Mládek

Je to už pár let, co jsem ji četla a neboť zvuková upřímnost z překvapivých zvratů a nápadů se nedala jen tak ututlat, tak knížka postupně obešla bandu kamarádů a příbuzných se stejným účinkem zmožené bránice.
Byla to odvaha, ale jak známo Ivan Mládek je mistr rétoriky a dovede vykudrlinkovat se z nevhodných výrazů do těch s úsměvem přijatelných. A tak sice bez újmy na duši, ale zato s újmou na těle, můžu pro fandy srandy prostě doporučit. :-)

22.05.2019 5 z 5

Cyranův ostrov Cyranův ostrov Ivan Mládek

Troufla jsem si po přečtení doporučit Aristokratce z Kostky - seznámit se s touto familií. Tahle je extra klasa.
Autor je klasik slušňáren v choulostivém tématu, a to já cením.
E-kniha oplývající odvážným humorem veskrze českého naturelu.

22.05.2019 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

"Konkláve" - několik těchto procedur mám knižně, seriálově a filmově takříkajíc za sebou, tak čím novým se nechám překvapit?
Autor - britský thrillerista si dal záležet, prostředí prostudoval, informace vysondoval a zvyky s příhodami si nechal povyprávět a pak stvořil "Konkláve" - na volbu nového papeže, je třeba zohlednit zásluhy, odpovědnost, charisma, sílu slov a sílu víry.
Nelehký úkol pro letité kardinály, před každým úkonem modlitby, ani náznak vývoje debat a hlasování nesmí uniknout, zabedněná okna, nedostatek denního světla a klaustrofobie v jizbách, pak jen fresky a knihy k rozjímání o úkolu na čí bedra položit tu poctu, nebo kříž?
Stoosmnáct kandidátů všech barev, finanční překvapení, drama v režii historie, citů, násilí, a jen vnuknutí od Nejvyššího má přesvědčit ty co by v duchu svých ambicí chtěli, ať raději nechtějí, a ty co odmítají, aby dostáli své oddanosti víře.
Četba přece jen s napětím, obrazně pestrá, když už víte co obnáší Borgiové, Mladý papež, aj. tak je jasné, že v tomto prostředí není "ve volbě nejmocnějšího duchovního vůdce planety nouze o hřïchy, které nedokáží skrývat".
Autor - do mých *****

20.05.2019 5 z 5

Rudý pes Rudý pes Louis De Bernières

Moc hezký, vzpomínky se vrací, a není mi lehko.
V tomto příběhu je pes osobnost, a to, že chodí jako na návštěvu je ideální vztah, svoboda - volnost je to nejcennější po zdraví a životě co máme a co můžeme někomu dopřát.
Citace:" Skutečný Rudý pes se narodil roku 1971 a zemřel 20.11.1979. Veškeré příhody, které tu vypráví k, jsou založeny na skutečný událostech...Život Rudého psa je vylíčen ve dvou knihách, jedna z nich je od Nancy Gillespieové vyšla roku 1983..."
Autor - jak mám tu čest, dovede dokonale zúročit i plyny.
Citace:"...ten pes je fakt smraďoch. .. Škoda, že se takovej talent nedá zpeněžit. To by z nás byli milionáři natotata.... Měli bychom ho pronajmout letectvu. Shodili by ho na nepřátelský území, on by ho do tří dnů víceméně zneutralizoval a teprv pak by tam poslali výsadkáře. Byla by to nová éra v letecké válce."
Další bezva kniha od autora.
Tu další mám odloženou na měsíc k moři, neboť po dvou stránkách jsem měla pocit, že vstupují na lehce zamrzlou bažinu, do které se zase propadnu, a k nutnosti vydýchávat jisté pasáže bude asi chladivá mořská koupel blahodárná. Mám pocit, že tam budu furt. Těším se, má to grády hned na první stránce. (Omlouvám se za vsuvku, ale nedalo mi to.)
Upřímné díky za překlad té náruče knih Viktoru Janišovi.

17.05.2019 5 z 5

Prostopravda / Paměti Prostopravda / Paměti Mikuláš Dačický z Heslova

Jsem nadšenec staročeštiny a zde je jen tato.
Kronika - Prostopravda, je národní unikum, a závazek několika generací rodu Dačických je pokladem pro naši historii.
Úvodem jsou zde prostopravdy,
Citace:" Ne hned pojednou všemu věř,
neb jse k pravdě plichtívá lež.
Ne se vším na plac, o čem víš
aniž vše zjevuj, co umíš."
Od roku 1278 je každý rok zapsaná ta nejdůležitější zpráva - panovnické sňatky, zrození, úmrtí, války, církevní glejty, povstání, kacířství, válečné výhry, prohry, pustošení. Pozvolně výčet informací přechází do Kroniky města Kutné Hory. Město Kutna, díky stříbrným dolům je bohatstvím a panovníky jsou havíři osvobození od válečných povinností, desátek aj. V zápisech jsou zde soudní a exekuční ( katovské) ortely, výkony, úmrtí, sňatky, pohromy - požáry, povodně hladomory, morové epidemie a tragédie, i zemětřesení ( v roce 1348 při němž zemřela i královna česká Blanka Valois, manželka Karla IV.).
Živý sled dějin, později už jen městská kronika.
Obdivuhodné dílo, inspirativní materiál pro nadšence.

16.05.2019 5 z 5

Poustevník z Eytonského lesa Poustevník z Eytonského lesa Ellis Peters (p)

Anglie 12 století, mnich Cadfael má dar pozorovat, naslouchat a léčit, svým klidným konáním se mu daří spletitosti zločinů objasňovat, ne trestat.
Citace :"Je mi třeba zpovědi, pokud mi budete dělat kněze," začal C...
"A pomlčím o vašem vyznání - já vím! Samozřejmě. Ještě jsem nezažil, že byste ode mě potřeboval rozhřešení."
Pestrý ruch v době obléhání, války, šlechtických záměrů o rozšíření panství, klášterní moci a poddanství.
"Vždy býval dobrým posluchačem, (H) ...nikdy mu neuniklo ani slovo a k pochopení mu jich stačilo málo."
Hezký.

16.05.2019 4 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Audiokniha co se dobře poslouchá, závěr mi rozhodil hodnocení, takže tak.
Doba otevřenosti musí mít následky.
Příběh jakoby se stal, možná, že v nějaké podobě ano. Je to už pár desítek let, zločinné důvody jsou dodnes stejné, jen technika vyšetřovatelů je vylepšená, i když nebýt lidského faktoru, tak by se musela najít cesta bezdůvodného důvodu k důvodu zločinnému.
Nedá mi to, snad kdyby autor vzal na vědomí národnostní jmennou zvyklost, tak by nebylo hodnocení v modrém.

15.05.2019 4 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Dům v Bretani si autorka renovuje a krášlí, z obdivu tvoří zhmotněný sen, o probuzení zašlého prastarého stavení z bývalých časů do nových pro okouzlení prostředím, ve kterém vzpomínky na "pražský salon" se znovu zhmotňují, a přírodou, do které zásah nastolil změnu, ale venkovskou pohodu zdůraznil, což se po letech opravdu k obdivu všech přátelských návštev zdařilo.
Po přečtení životopisu, objevuji osobnost, a její chuť do změny, vlastně prvním usazením své duše v cizí krajině, jako s pozvánkou "zde ti bude blaze", a stalo se.
Coby fejetonistky, jsou jejich zahraniční výlety výpravné natolik, že už vím, kde co se vaří, kde to nechutná, kde se raději nedívat, kam snad ani nejezdit, nač jsou hrdí, čím neurazit, kde je to pozlátko, kde je krásně, ale zima, nechutná mi, dozrát k tomu, že doma (tam, kde se tak cítíte), je doma.
M.D. ve svém domově v Bretani věnovala svým přátelům životní okamžiky, které jsou zachyceny v malířských obrazech a ve vzpomínkách. Byla duší česko- francouzského salónu ve svém domě v Bretani.
Audiokniha o touze a vůli.

14.05.2019 4 z 5

100 nábojů: První výstřel, poslední šance 100 nábojů: První výstřel, poslední šance Brian Azzarello

Když komiks, tak něco extra, a fakt dobrý, až na některé výrazivo, které by ale upravením nesplnilo ten plánovaný rozsah šokingu.
Povídkový - Balík s náboji je pro mstitele, s jistou zárukou, ale jde o zhodnocení rozsahu a svědomí, to nejtěžší je volba.
Náměty žhavé, kresby oslnivé, celek v superkvalitě.
Pro fandy d o p o r u č u j u.

11.05.2019 5 z 5

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Skleněný les - jde o ty střepiny, které místo obyčejných třísek
v zraněné duši napáchají nevyhojitelné šrámy.
Kapku zdlouhavější, díky rozvolněné rodičovské péči ; věkový rozdíl manželů, má vždy nepředvídatelné následky z překvapení z minulosti, a tom to je.
Citace, té v tomto "thrilleru" jaksi "zklidňující" : Pomocí židle z jídelny, telefonního seznamu a utěrky, kterou jsem našemu děťátku utáhla kolem pasu, jsem pro PJ vyrobila provizorní židličku. Naklonila jsem se k němu a krmila ho chlebovými kousky svého sendviče, které spokojeně žvýkal dásněmi bez zoubků. ...Všimla jsem si, že (ona) pozoruje našeho chlapečka, aby v zápětí uhnula pohledem, jako kdyby nechtěla, abych si všimla, že se dívá na mé dítě."
Jo, mladá prvorodička rovnou v thrilleru, se všemi zvraty, které vrhnou její čerstvé manželství do víru rodinné zkázy.
Od mladé autorky, napětí v mladém duchu.

11.05.2019 4 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Česká literární stopa v zamlžených dějinách evropské víry.
Je rok 1314-5 v Čechách vládne Jan Lucemburský, ve Francii Filip Sličný, Templářský řád rytířů bohatne navzdory papeži i francouzskému králi. Ortel smrti pro rytíře je jen otázkou co jim vyslovit za vinu, a tak když se víra a pletichy mocných prolnou je z toho masakr, který ve Francii z posloupnosti historické je jistým způsobem zakletím. (Barolomějská noc, Francouzská revoluce)
Kniha je úžasně bohatě výpravná, všechny detaily jsou logicky i pocitově provázané, jako scénář z deníku templářů.
Je neskutečné, jak myšlenka nutné víry pro blaho duše těch nuzných , dokázala ďábelský zotročit duše těch v kněžském rouchu.
Vývoj k Viklefovi a Husovi (přesně za 100 let) je následkem rozmachu církevní moci.
Audiokniha skvělá.

10.05.2019 5 z 5

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Křižáci je román zobrazující tvrdou nesmlouvavou církevní zášť o moc a vládu s pomocí nepřátelských, německých, křižáckých vojsk.
Tak jako ostatní jeho díla i tento román má výpravné pojetí , které bylo ve své době a je i dnes vlasteneckým odkazem.
Bohatý příběh z "Krásné literatury" v excelentní audioprovedení 5*.

08.05.2019 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Ďábelská, mučivě psaná " dražba života".
Ženský prvek ovládající hrací pole.
Velmi palčivé téma, emočně výstižné, čtivé dílo, ale 1* mínus za předlouhé přípravy, bezbřehé sliby, policejní akce beze zbraní, slabá akceschopnost.
Citace :" Skutečný strach neponechává prostor pro žádnou jinou emocí."
" Ztráta sváděla boj se zradou, přátelství s prioritou, přežití s čestností."
Autorka krutého, ženského pohledu na nebezpečí.

07.05.2019 4 z 5

Anglický špión Anglický špión Daniel Silva

Další špionážní díl od mistra zákulisních praktik tajných služeb.
Chtěla bych říct bravo, ale ta "psí hlava" mi v tomto díle dost vadí.
Škoda, snad v dalším románu bude změna polarit.
Citace:" Není to krása? Ten sníh vykupuje Vídeň z jejích hříchů. Na Vídeň se snáší sníh a na Tel Aviv zatím prší rakety."
Srdcovka s rankou.

06.05.2019 4 z 5

V přírodě V přírodě Vítězslav Hálek

Básník jemuž příroda byla chrámem.

Citace:"
Na drnu kyprém v kořání
sedla si krása, bez zvaní,
sedla si měkce vedle mne,
s mladostí v tváři dojemné.

U nohou tenké praménky,
sedla si v kapraď, v pomněnky,
nad sebou větvic vlažný stín,
hleděla lesům do hlubin.

"Hledals mě v mořích, výšinách,
v světů a nebes končinách,
hledals mě v žití, v žalu svém
a já tak blízko doma jsem."

Seděla, hlas jak do zpěvu,
na tváři důlek úsměvu,
oko jak duše prohřátá,
rty jako růžím poupata.

"Však tys mne hledal nejradši
kde jsou mi květy nejsladší.
proto jmu v plnou lásku tě -
našels mě v pravdě, v prostotě."

04.05.2019 5 z 5