Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Ve stínu mafie Ve stínu mafie Jozef Karika

Hrozný, odložený, drsný-nečtený, na milost vzaný, dočtený román Ve stínu mafie.
Po Trhlině, nešlo autora ignorovat. Ale to jsem si dala.
Jeho styl, děsu přidává na intenzitě a zde až nad hranici únosnosti.
Citace:"Legislativa sloužila především k legalizaci dosud nelegálních kroků. Kdo ji ovládal, obhájil cokoli. Zákona se bát nemusel, většinu svých krádeží a podvodů spáchal zcela legálně, v souladu s literou zákona, i když v naprostém protikladu s jeho duchem. Ale duch naštěstí v téhle zemi nikoho nezajímal."
Dril latinských citátů - extra bonus.
"Finis coronat opus" (Konec korunuje dílo).
Hrátky zla.

03.04.2019 4 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Vondruškiáda, má jarní, zde bojem se hrotilo ostří víry, a v plen šly naděje na klid a mír. Neposlušné byly ve víře a u vatikánského stolce z kacířství nařknuty České země.
Je s podivem, že čistotu víry Ježíšovi pravdy nepochopily ostatní národy, ale jen české, a ty se za ni dostaly do klatby. Jasně není pravda, jako pravda, ale taky mít pravdu, to hřeje na duši a s tím vzrůstá odvaha k hrdinským činům, i když žití jde pak do kytek.
Hezký poslech v mém boji s Kozí nožkou - bršlicí pod kvetoucí mandloní.
Audičetba jako tradičně pokojně příjemná.

01.04.2019 5 z 5

Přijmout Staříka, jako prvek pro zobrazení světových vládních činitelů složený ze zpráv, je povedená knižní satisfakce novináře s nadhledem. (tip mi vyšel, pro mě - to zářící na Orbitu)
Do parády bere vše co stojí za satirický i ironický pohled v souvislostech současné vážné politiky nadlehčený humorem.
Citace:"Přimlouvala bych se, abyste si tuto informaci, ve jménu světového míru, ponechal pro sebe." Okamžitě toho zalitoval. Ministryně zahraničí mu právě vložila do rukou světový mír, což by nepřál ani svému úhlavnímu nepříteli."
"...zvažoval, že kontaktuje k.....skou vládu,..ale tady zrovna proběhly volby, a ty dopadly tak nešťastně, že ten co vyhrál, poté co vyhrál, prohrál u Nejvyššího soudu, takže se bude volit znovu. Buď opozici podvedli a volby ve skutečnosti vyhrála, nebo opozice podvedla ostatní, aby to vypadalo, že byla sama podvedená."
"Noviny nyní hlásaly, že šéfovi úřadu hrozí sedmdesát tisíc korun pokuty, vyhazov a nejméně čtyři miliony odstupného."
"Během týdne, kdy se toto drama odehrávalo, nevymyslel Donald Trump ani jedinou novou hloupost. Média se zaměřovala na něco jiného než na jeho dřívější ... přetrvávající šílenosti."
Bez servítků, ale exkluzivně naservírováno.
Další tip - Černá díra ?

01.04.2019 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Trudný styl nevybočuje ani zde, v posledním dílu.
Všechny složitosti ženského světa, jak na výstavce problémů, kterých si moc nevšímáme.
Citace:" ...a tak zapomněla na rakovinu, bolesti a strach... Možná se ve skutečnosti jednalo o jakési božské gesto, že ta hloupá husa přivedla posledním pohledem někoho k tak nadpozemské rozkoši. Možná byla prozřetelnost určitým způsobem jak obětí, tak viníkem tohoto symbiotického vykoupení. Odevzdáním i probuzením života."
Zevšednělá bolest, marnost, nepochopení, palčivost svědomí viny, msty, to vše je skryto v čtivém Selfie.

26.03.2019 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Audiokniha, téma únosu dítěte s dokonale využitými možnostmi, a ty jsou zde procítěné na dřeň.
Na nadhozenou vějičku směru příběhu se mi plnily předpoklady možností vývoje - trénink přímo výukový.
Rozprostřené drama, kde každý má důvod, vztek, závist, mamon, psychotrauma, podvod, citová závislost, pomsta, jen si vybrat tu nejvíc zakamuflovanou, a pak se závěrečným koncem "když už, tak už".
Mučivost s představami je trestem - sám sobě nelítostně a tvrdě.
Vygradované svázané napětí. 5*.

24.03.2019 5 z 5

Kniha od scénáristy ( i z tohoto díla má být film, i když by asi seriál toho zveřejnil víc, ale tolik děsu, zvrácenosti, nelidskosti by se asi ukazovat nemělo, a taky bledost a sinalost zde nelze spatřit), je jistou prezentací Ameriky, ze které se dělá zle, ale autor je jako pokušitel, dávkuje tu obludnost po kapkách víc a víc, jako jedovatý opiáty.
Jako exkurze v zemi svobody, možné i z nemožného je možné, i když, kdo ví proč je autorův obsah jeho děl (scénářů pro filmy a tato kniha), právě tak demonstrující ve své drsnosti.
Citace: "Byl si naprosto jistý, že jestli existuje peklo, není to vyhřáté místo."
"Odkdy umí noční tma chodit? " " To bude spíš temná hmota."
Čtivé, Země svobody a její marasmus.

22.03.2019 5 z 5

Zpěv v ráhnoví Zpěv v ráhnoví Ngaio Marsh

Autorka to klasicky dobře zašmodrchala, až tak, že jsem podezírala i inspektora, Pasažéři i posádka jsou jeden vedle druhého excentrici, a každý po svém svou roli nemíní měnit, tudíž důvod pro zabití, už jen z vyhroceného jednání je ve vzduchu.
Pro květinového vrahouna je plavba z Londýna až do Kapského Města asi přestávkou v řádění, neboť hyacintů se po cestě nedostává, ale ta kytková umanutost si najde důvod i zde.
Šmrnc to nepostrádá.

20.03.2019 4 z 5

Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Josef Bernard Prokop

Sámo - v historických kronikách, ten který v čele Slovanů svrhl avarskou porobu, porazil krále Franků a stal se panovníkem první slovanské říše.
Je to druhá verze O Sámovi po A. Pludkovi, rozvinutější bohatší o manželské svazky, neboť nabídky spojenectví v rámci sňatků se neodmítají a tak mnohoženství dalo Sámovi do budoucna trumf v podobě potomků.
Citace : k dětem : " Máte jiné matky, ale jednoho otce."
Báje a ságy jsou pro poznání kořenů z nichž potomstvo čerpá uvědomění a hrdost k vlastní identitě, to nejcennější, bez které by vlast byla slovem planým.
Audiočetba.

19.03.2019 4 z 5

Zavěšená pizza Zavěšená pizza Vítězslav Jareš

Značka V.J. je pro mě jistota nevšedního zážitku, neboť jakýkoliv žánr si autor vezme do knižní parády, tak mě nadchne a nelze je nemít. Takže je mám všechny, tudíž i na tu Pizzu s hřebíkem se těším.
Thriller Intrikáni - perfektní, 1212 - senzační, V hlavní roli - jedinečná, Vor v zakoně - skvělá, Dědeček - humor bezvadný, Zloději času - něco extra, Všichni proti všem - superdílo.
Není nad instinkt z poznání, :-)

18.03.2019 5 z 5

Záhada pro blázny Záhada pro blázny Patrick Quentin (p)

Poctivá detektivka z minulého století.
Milionář v ústavu pro duševně choré. Jestliže se začne ventilovat poslední vůle, pak je třeba nechat ziskuchtivost vygradovat, v možných dědicích i v těch nepředpokládaných, k činům pro blázinec jaksi vražedně konstruktivním.
Dramatizace, krok za krokem vede k rozuzlení, i když nápad zvolit dědice chca nechca, je asi tím blázincem v milionářského duchu, fakt dotčený.
Citace:" Vraždou ke zdraví, i když k doléčení ji chybí zájem o život."
No, nevražděte, když ústav je skleníkem pro vyšinuté a zapadnout lze, jak na stranu pacientů i těch co je hýčkají.
Fajn, dobrý.

18.03.2019 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Audiočetba a jedinečná.
Prostá niterní dramata, která v životě jdou ruku v ruce, takže motto "život je boj" je v rozhodování a v přesvědčování vlastního já v postoji k ostatním vlastně bojem neustálým.
Obdivuhodně deníkovsky výstižné, každá z postav je zrcadlovým odrazem dnešní doby, jejich postoje jsou uhrančivě opravdové.
Dramata všedního života s dávkou nostalgie.
Citace :" To bude, ale zatím o tom nevím." (hezky vyladěný konec)
Fajn.

15.03.2019 5 z 5

Zmizelý svět Zmizelý svět Dennis Lehane

Pokračování knihy " Pod rouškou noci".
Z obálkové citace:"Nejlepší gangsterka od dob Kmotra." Stephen King
"Lehane povýšil gangsterku na antickou tragédii." Aktuálně.cz
No, nadílka hustá, krvavá, proradná, zákeřná, nelítostná, kde city jsou jen pro vzpomínky a pokolení, pro přítomnost ani ň.
Film - režie i hlavní role Ben Affleck, super.
Život, ze kterého se nelze vymanit, vztahy, minulost, publicita, bohatství, prestiž a odkazy pro dědice jsou ukotvené a osvobozující je jen to konečno v nekonečnu.
Citace:" Když člověk uspořádá večírek, na kterém se lepší společnost mísí s pouličními gangstery a soudci klábosí s mafiánskými bossy, jako by se nikdy dřív nesetkali, ať už v soudní síni, nebo někde v zákulisí, když se ukáže farář od Nejsvětějšího srdce a požehná celému sálu, načež začne nasávat se stejným gustem jako ostatní ...a černoch hrozivého vzezření dokáže bavit skupinku prudérních starých bělochů historkami o svých eskapádách v první světové válce, .. žádné opilecké faux pas, lze jej rovnou označit za největší úspěch sezóny."
Bezvadný.

14.03.2019 5 z 5

Oheň a meč Oheň a meč Harry Sidebottom

Propadnout se do historie zvané " Trůn Ceasarů " je pro mě zážitek.
Vytvořit obraz doby, zde roku 238 n.l. je jako ve dvou předešlých dílech, z historických reálií římského impéria, v tak bohaté době na politické zvraty, je unikátní jedinečnost.
Malý segment :
Za naději na post nejvyšší, musí kandidát zlikvidovat svou minulost, a to svůj plebejský původ, v osobě vlastního otce, jehož dobrovolným činem pro úspěch svého syna je užití jedu ze synova prstenu. Výčitky, ty jsou pak jako harpyje.

Citace:"A i když najdete muže, jehož cnost dokáže odolat pokušení, muže jenž bude vládnout ve prospěch druhých a nikoli ten svůj, historie nás učí, že jeho dědicové se stanou tyrany, kteří se budou oddávat pouze své vlastní zkaženosti."
"Duše... se plně neodkryje až do okamžiku, kdy se ocitne nad zákonem, mimo jakákoli omezení."
"Trůn je osamělý vrchol."
" ... vzkřísit svobodnou republiku ...zhmotnit utopii."
Poutavé a poučné, F.

12.03.2019 5 z 5

Pomsta Pomsta Fern Michaels (p)

Jde to, ale dře to.
Takhle rozjetý důvod je jako být na dráze pro start mezikontinentální střely. Představu si pro příště zakážu.
Autorka se nesnaží vymanit ze sirupového klišé, ale když se dvojice ostře pohádala, to jsem se skoro lekla, že nastala změna, no napravili to ujištěním, že jsou si navzájem stále láskou a oporou.
Pochopit sérii pomůže, dozvědět se něco z autorčina životopisu. Takže jo, špatné zkušenosti, rozkol, hořkost za selhání i z rozčarování, oddanost vůči pěti dětem, a zidealizovaný nový vztah a jeho cenná hodnota, a vztahy jako to, co je třeba zušlechťovat. Takto cítím tuto četbu, vzít ji, i přes ten lehce pocukrovaný děj, jako informaci o životních zkušenostech, ve kterých, alespoň v románu je možné si užít msty.
Je jiná, taková svérázná, ale ve výsledku trefně přijatelná.

09.03.2019 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Audiočetba, no, síla, ale jaksi citově naladěná, od aktéra bez rodinných vztahů a celý vývoj jeho osobnosti nemá v realitě šanci na vysněný ideál.
Citace :" Moc člověka kazí a peníze jsou moc."
Moc peněz je silná, ale někdy prostě nestačí, a tak si city tvoří problémy, dramata.
Snad umění a kouzla proher by se mělo vyučovat.
Pokračování v plánu, doufám v předěl.

08.03.2019 4 z 5

Oko za oko Oko za oko Fern Michaels (p)

Druhá v sérii Sesterstvo, no, když už první mě navnadila svým cílem msty a to nelegálně spravedlivým, tak jízda v druhém dílu musí být alespoň na hraně. A taky byla. Chystaná pomsta od další mstitelky zasáhla i další padouchy, ale i mě, byl to růžové, nadýchané a vonělo to sladce po malinách. Růžová vata napatlaná na akci, kde místo krve, tekly pachatelům slzy dojetí, (mě i :-), detailní představa :
Citace :"Mám počítat do tří? " Namířila a počítala od jedné do tří. Když se ani nehnul, střelila ho do špičky vyleštěného střevíce. Kolem se rozstříkly kousky černé kůže a třísky z parketové podlahy spolu s kapičkami krve nalepenými na cáry černé ponožky. " (A on nic, přitom ten výsledek vypadal na nášlapnou miniminu.)
" Od úsměvu ji rozbolely už i zuby.". (Asi by se předem měla zmínit o zánětu v dutině ústní, snad sanice, ale i zde nic.)
Pomocný zásah od korunované hlavy byla z nouze ctnost - či z průšvihu post ?
Spousta nekonečného obdivu a horoucí lásky v dlouhodobém vztahu postarších bohatých partnerů a neustálé bezbřehé financování dechberoucích nápadů, tak to je náročné nekombinovat to kapkou Krve z meče a ohněm.
No, byla to teprve druhá pomsta, a tak třetí snad přečtu bez cukrového zásahu, stačila by špetka humoru, ale to asi nehrozí, takže překvapení v očekávání, neboť pomsta v tomto dílu byla neskutečně "Fikaná". (F)

06.03.2019 4 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Kniha je prvotina a tudíž jistá rodinná souvislost se tu jeví.
Čistý, jednoznačný popis nás pozve do roku 1913 - 1914.
Jednotvárnost života naruší syn vracející se ze světa, kde neuspěl. A pak se jen jako na houpačce střídají ponížení, povýšení, ponížení, boj o místo na výsluní společenské smetánky města.
Na dobré mravy se v městečku dbá, ale i ty mají volné pole působnosti v nočních hodinách, kdy není vidět na místo, kde se lze oddávat nesplnitelným a vybájeným snům.
Citace:" Žlutý dům na ostrově byl jim opiovým doupětem, harémem cařihradským, kasínem na azurovém pobřeží, krčmou amerických přístavů s povolenou uzdou neřesti světa."
Štěstí je vrtkavé, když si usedne, přijde léto 1914 a výčitka osudu.
"V Pardubicích dostali dragouni rozkaz - brousit šavle."
"Konečně mám bohatství, postavení, krásnou ženu, ale jsem voják."
Deníkový popis s detaily, které se takto uchovaly jsou pokladem.
Audiočetba s autentickým pohledem své doby.

05.03.2019 5 z 5

Štvanice Štvanice Janet Evanovich

Značka Evanovich + Gold. nemůže zklamat, takže opět supr.
Druhý případ dvojice s jiskřením v dráždivé přitažlivosti uprostřed zločinných akcí za spravedlnost.
Citace:"Potřeboval bych vědět, jestli si mě ...ovi prodal, nebo tě přinutil mluvit."
"Jaký je v tom rozdíl?"
" Protože, kdyby tě uplatil, necítil bys k němu zášť. Potřebuju tvoji pomoc, abych ho dostal."

Labužnická delikatesa - sušenky polité bohatou vrstvou podmáslí.
Vydařené dílko s perfektním šmrncem.

04.03.2019 5 z 5

Apokryfy Apokryfy Karel Čapek

V mém případě extrovní zážitek z poslechu.
Ano, je to hra, tvrdá realita verzus duchovní osvobozující idea.
Citace:" Prý : " Všechno rozdej a následuj mě; ale kdo bude péct a to s těmi pěti chleby neměl dělat. On jen vzhlídne k nebi a nakrmí jimi zástupy a my pekaři se máme jít pást? Je to nekalá soutěž, ať platí daně , jako my."
"Jaká marná věc je vládnout."
Postavičky, které tvoří děj a vyjdou z něj pro historii s nesmazatelným charakterem, zde mají prostor pro představu, která v tu dobu z nich vytvořila legendu. (Marie a Marta, Lazar, Lot a jeho žena aj.)
Každá kapitola je plná života, je zde nadšení, pohoršení, mrzutost, rozčarování, i filozofie co by kdyby.
Bezvadný, ***** Doporučuji.

03.03.2019 5 z 5

Putování za Svatým Grálem Putování za Svatým Grálem neznámý - neuveden

Citace z obálky:
"Cyklus Svatého Grálu se dochoval v řadě rozdílných rukopisných verzí.
1) Příběh Svatého Grálu, v němž se vypráví , jak byl Grál přenesen z Orientu na hrad Králů Rybářů;
2) Příběh Merlinův, který začíná narozením Merlinovým, vypráví o Artušově intronizaci a končí narozením Lancelotovým ;
3) Lancelot z Jezera, nejrozsáhlejší část, která končí početím Galáda, syna Lancelota a dcery krále Pelese;
4) Putování za Svatým Grálem, končí smrtí Galádovou a zmizení Grálu;
5) Smrt krále Artuše, v níž artušovská říše podléhá zkáze.
Rukopis Putování za Svatým Grálem vznikl někdy v letech 1225-1230. Literární historikové vyslovili domněnku, že autorem vyprávění byl patrně někdo, kdo měl blízko k cisterciáckému řádu a kdo v psychologicky jemně popsaném putování Galádově zachytil obraz asketického a mystického ideálu.
Příběh je mimořádným dílem nejen v kontextu celého pětidílného cyklu, ale i v kontextu celého francouzského písemnictví 13. století.
" Dokonale zvládnutý mýtus hledání Grálu se stává velkolepou metaforou cesty k osobnímu zdokonalení a k nadosobnímu řádu.
V mistrovsky stavěném vyprávění se prolínají a prostupují reminiscence novozákonní a mýtickými prvky (nebezpečný stolec, zkouška s mečem a je patrné, že autor dokonale ovládal látku biblickou i příběhy artušovských legend. Linearita vyprávění o putování postav je neustále prostupována rozhovory s poustevníky, kteří postavám příběhu osvětlují význam jejich dobrodružství a zasazují je do rámce historického či eschatologického . Pohyb v Putování za Svatým Grálem je více cyklický než lineární. Svatý Grál se vrací na své původní místo do města Sarrazu, který představuje nebeský Jeruzalém, a Galad se vrací do země svých předků Davida a Josefa Arimathejského. Jedině Bohort vykoná tradiční, byť rovněž cyklickou cestu ; vrací se dvůr krále Artuše, aby zde vyprávěl o dobrodružství Svatého Grálu.
Básník Yves Bonnefoy, spoluautor překladu textu do moderní francouzštiny, píše, že celou hloubku skrytou v mýtickém příběhu možná nikdy nepochopíme :" je možné, že smysl oněch vyprávění, který nám uniká, nebyl třeba ničím jiným než přeludem , křížením vlivů dávných keltských příběhů, dvorské erotiky a křesťanských prvků."
Petr Turek, slovesný dramaturg

Malý segment :
Bojiště, dilema - zachránit na smrt zraněného bratra, nebo od únosu čistou královskou pannu; když pannu, pak odměnou je ona, a odmítnutí (z důvodu vlastnímu slibu čistoty pro vznešenější slib Bohu) znamená pohanu a ta se mstí v boji; po setkání se zachráněným a uzdraveným bratrem mu bratr vyhlašuje nelítostnou mstu za jeho zradu vůči němu a to bojem bez slitování.
Meč je vším co má, je darem, slibem, vzpomínkou na zlo, na hříchy a zrady, je zrcadlem tváře i duše.
Meč jako varovný prst pro znesvěcení a hřích, za čistotu duše - ideál.
Citace:" Meč tak krásný, má paměť krve -krev Ábelovu;
zradí, kde má být milostivý;
kdo jej bude chválit, bude mít nejvíc důvodů jej hanět."

Ani se nedivím D. Brownovi, že propadl vášni Grálu, (Šifra...), historie - legenda od roku 45 n.l.
Audiočetba - načtená Janem Hartlem a to exkluzivně.
Legendy uchovávané ve skrytu klášterních tajemstvích.

02.03.2019 5 z 5