Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Četba doby, ve které vždy s potěšením ráda ustrnu. Bohatý příběh na rozvinuté bravurní komplikace, mnoho ambicí, zášti, přetvářky, každá postava má svou pestrou osobitost, city, touhy a domněnky mezi zákeřností a hrabivostí tvoří paletu s působivým dojmem.
Citace : " Nevinným lidem dá Bůh sílu, aby při mučení necítili bolest, pouze zločinec se na mučidlech přizná, protože cítí bolest několikanásobnou." (Boží soud).
"Rozum je lepší než síla."(Slaměná obrana na cimbuří - proti rachotící přesile v počtu prstů jedné ruky v podhradí.) :-)
Bezvadný.

27.06.2018 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Bylo by fajn znát alespoň smajlíkem názor na tento počin K.J.Erbena.
Můj a možná i jeho by byl :-) pouze a jen u Věštkyně.
Jaksi má představa tohoto zadání, i když se jedná o vyjádření smutku, krutostí a marných šťastných konců, byla tvorba jako od M.Alše, M.Švabinského, J.Mánesa, A.Muchy a v extra síle i od Káji Saudka. Ladovský styl by z toho vytvořil asi úplně jinou kategorii. To vše jest nereálné již neobživnou, .....ale PC grafika je zázrak, co kdyby ...
Tomuto dílu bych dala podtitul - poňato soudobou kreativitou.

24.06.2018

V nemilosti V nemilosti Dick Francis (p)

Asi bych ji mohla doporučit do návrhu nové Výzvy v kategorii "Kniha iritující, přesto přečtená".
Výstižněji a krátce řečeno, tak jsem nikdy při četbě tolik nespílala sobě a oblíbenému autorovi za námět. Už po prvním popisu věcného důkazu jsem své " to snad ne, končím" četbu odložila a ne naposledy, pak ale zůstala nezodpovězená otázka kdo ( kterej h.....k - toaletník) a proč, takovou výzvu řešít u audiočetby ztlumením zvuku jde, ale bez toho to moc platné není, neboť kniha s cenou A.E.Poea už má ten punc výjimečnosti, což jsem zprvu netušila.
Tratoliště lidské mi už, až tak, tolik problémů nedělá, ale to, těch němých tvorů, to jo a hrozně.
Mám to z krku, pachatele autor usadil do vrstev, kterým se možná chtěl pomstít, neboť i ten důvod z toho jaksi vyvěral.
Za styl vic za téma míň, celkem 4*.

24.06.2018 4 z 5

Šílená hudebka Šílená hudebka Hana Stehlíková

S humorem na aktuální problémy školství, účinné triky a finty presu, s láskou k hudbě aplikované do mozkoven těch našich, ničím nedotknutelných (rákoskou, lepancem), svobodomyslným, kde jako jediné omezení svobody pociťují - "nedosažitelnost sítě", sice nevědoucích o životě vrstevníků ve století minulém, zato mohou učit hrátky s PC na Univerzitě třetího věku.
Citace :"Šestá rada pro přežití : Nikdy není potřeba si zoufat, když už nezabere nic, ani příběh, ani písnička, tanec zabere vždy. Nejenže to dokonale spojí davy, ale také nádherně unaví a povídat si s unavenými puberťáky, kteří ze sebe vytančili ty přeslazené svačiny a limonády, je najednou úplně normální zážitek."
Protože se autorce dílo zdařilo, měla by dostat cenu - Ministerskou Ámosku, za inspirativnost a tohle dílo zařadit do povinných opakovacích učitelských kurzů, z důvodů nutných pro zachování úrovně kodexu a poslání kantořiny.

23.06.2018 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Vzrůšo, jak jinak, slabost pro hrdinu a spol. se táhne již od prvního dílu a ani v tomto nenajdete zklidnění.
Asi život s takovou fantazií nebude peříčko, ukočírovat tu turbulenci, ale pro čtenáře je to další rozměr, ve kterém se nám lehčeji vytrácí banální obyčejnosti.
Citace: "Máte poslední slova, příteli." položil mi ostří Šedého Hada na krk, a byl tak rozzuřený, že mu žádné límce žádných neprůstřelných vest nemohly odolat. Říkal jsem si, co asi moje hlasivky, že by byla škoda téhle příležitosti nevyužít - vymyslet něco peprného, třeba by ho kleplo, věk na to má. A nebo třeba ... Odkašlal jsem si " "Jménem Nočního klubu. Za zradu tě odsuzuji k smrti. Náfuko."
No, jaksi by mi bez těchto extrovních nápadů něco v životě chybělo, takže další díl už mám.

22.06.2018 5 z 5

Chladná zrada Chladná zrada Dick Francis (p)

Audiočetba - co si ji užíváte.
Citace : "V televizi burácela velkokravina jako velkostřelba. Na pomoc mi přispěchaly prastaré pralesní pudy. "
Nic není jen tak, zrada - význam slova napoví dost, a chladná, no, v Norsku se to dá předpokládat. Dostihový vyšetřovatel si dá zabrat, pečlivá kamufláž a jen zřídka jiný pohled s překvapením v očích je to, co zapadá do mozaiky masky protivníka, ale není sama.
Příběh je pestrý a v komplikacích propracovaný, takže bezva.

19.06.2018 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Exodus jsem četla před lety, líbila se mi.
Svícen - Menora (sedm ramen -sedm dnů stvoření světa, hořící keř), symbol z obálky, který byl chráněný a utajený před jinověrci má svou sílu víry starší než kříž ; jejich zrod má společnou zem, a jejich historie - vytvářely kulturní styl.

19.06.2018 5 z 5

Hurikán Hurikán Dick Francis (p)

Audiočetba - pohodová.
Hurikán není jméno koně, ale u stájí se ochomítnete, to je jisté, jak jinak, vždyť je to Francis.
Rosničkáři ve výzvě prozkoumat oko hurikánu prožijí kruté chvíle v komplikované kombinaci se vším kam je toto dobrodružství z nebes vhodí. Náhodný nebo cílený je objev z něhož čiší hrozba nezvyklé velikosti.
Trochu citu, romantiky, vědy, špionáže, napětí a bystrého úsudku, tak jak to D.F. umí.

17.06.2018 4 z 5

Královnina pečeť Královnina pečeť Amanda Quick (p)

Opět delikátní, protože je to má druhá kniha od AQ zjišťuji, že její hrdinky jsou jako dvojčata ve svÿch osobitých vlastnostech, které jsou potřeštěně sympatické.
Citace : "Dostala jsem už mnoho polibků a vím, že ty vaše zrovna běžné nejsou."
" A jak přesně se ty moje liší od těch předešlých?"
"To víte sám moc dobře, mylorde. Podlamovala se mi z nich kolena, že jsem nemohla skoro stát. A tep se mi velmi nepřirozeně zrychlil. Navíc jsem si jistá, že u mě vyvolal dočasnou horečku."
"Horečku?"
"Bylo mi strašně horko. Ale nejpádnějším důkazem je to, že mě vaše polibky úplně zbavily schopnosti logicky uvažovat. Jednu chvíli jsem byla dokonale racionální a soustředěná na svůj plán a vzápětí jsem měla v mozku chaos."
"Přiznejte to, pane. použil jste exotických zamarských technik, abyste omámil moje smysly."
( On) "Jinými slovy mezi námi propukla do jisté míry vášeň."
( Ona) "Nesmysl. Jak by tak ...prudká vášeň mohla vzniknout bez lásky?"
Dámské čtení, :-)

15.06.2018 4 z 5

Vysoké sázky Vysoké sázky Dick Francis (p)

Po letech znovu objevuji ušlechtilost koňské přirozené ladnosti. Propadnout se dá lehce, s naivní představou, a vzpomínkou ...
Vysoké sázky je opět správně vygradovaný příběh a opět se záměrem ztrestat podvody, které jsou jaksi hluboce zakořeněné v praxi pro maximum zisku i za zradu chlebodárce. Hrozba za znectění dobrého jména se musí obejít, a tak pomocí promyšlených triků a nákladných fint, lze dojít krkolomnou cestou ( pro čtenáře tou jedinečnou) k dramatickému rozuzlení.
Audiočetba s imaginárním dotykem hebkých nozder a lesklé, dlouhé hřívy. :-) Ach jo.

14.06.2018 5 z 5

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

Fakt, že se v tomto oboru točí veliké částky, pak je jasné, že ušlechtilá krev bude tím, co stojí za riziko podstoupit vše. Akce pro napravení je natolik složitá, neboť musí projít bez následné msty, důkaznost musí odradit od odplaty, bez újmy na zdraví ušlechtilého, bez případného vyšetřování, bez ztráty pověsti, bez finanční újmy, bez zpronevěry důvěryhodnosti a prestiže.
Cena krve má hodnotu života.
Audiočetba pohodová.

11.06.2018 4 z 5

Falstaffovo babí léto Falstaffovo babí léto Jan Werich

Z předmluvy - autorův imaginární dopis Shakespearovi.
"Mistře, chtěl bych Vám vysvětlit, proč jsem si dovolil vztáhnout ruku po jednom z Vašich děl.
Zalíbilo se mi velmi v Jindřichu Čtvrtém. Po mnoho let jsem si hrál s představou, že Falstaff, tak jak jste ho zhmotnil do lojové koule plné dětských rozmarů a stařeckých choutek, by si zasloužil více pozornosti, že by polechtal bránici a ponoukl jej k přemýšlení."
Falstaff jako letitý vína pitel, hýřil a mluvka je jedním z kumpánů v nezvedených hrátkách s princem Jindřicha, následníka trůnu a tímto způsobem mu kazí renomé.
Války, spory a bitky jen aby nepřišlo na přetřes uzurpování královské koruny.
Dozrál čas i pro korunovaci nového krále.
A tak z výsluní přízně do nečasu se Falstaff s hořkým optimismem praví : " Zůstanu svobodný, živý a věčný."
"Podle J.W. Jindra dozraje v muže činu, doroste v bojovníka a vůdce, v pravého rytíře u Agincourtu, kdežto věčné panděro Falstaff nedoroste nikdy...na věky stárnoucí flamendr a velkolepý chvastoun - roztomilý ožbrunda a tím čachtář, požívač a chtivý vykuk, leč Múzami poznamenané věčné dítě. Werich je Falstaff i Princ Jindra. Oba, to je on. Z napětí mezi těmito extrémy si vybudoval svoji barokní osobnost. (citace Jiřího Voskovce, v New Yorku 1.1.1965. a vysíláno Čs.rozhlasu 6.2.1965).

09.06.2018 5 z 5

Hra s čísly Hra s čísly Dick Francis (p)

Autorovo přirozené téma - Dostihové zákulisí se svými záludnosti.
Všeobsahující citace.
Citace : "Představil jsem si, jak bez radosti a metodiky vydělávám miliony."
"Jediná naše záchrana je docílit aby (XY protivník) zbohatl."
Smírčí finty do kterých zasahuje každý, kdo má možnost na ní něco změnit, se bez krve daří odkládat jen do jisté doby, pak už na ní dojde.
Hodnoty pro život se zde přímo vlní, a jde o to, jaký je kdo plavec.
Bezva.

09.06.2018 5 z 5

Vrahem může být kdokoliv Vrahem může být kdokoliv Jeffery Deaver

Nejinak, než tak, že si ji snažím šetřit k těm slaným vlnám, ale marně, nedá se to nečíst. Týden je dlouhá doba na odklad.
Bezva čtení, tomu neodolám, povídky coby zážitky s drogou napětí.

07.06.2018 5 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Ve své době trhák, dnes je konkurence v knižních detektivkách dravější a drsnost je jim zákonitostí.
Příběh má drama v zákeřnostech zasazených do Afriky, a to, bez ztráty kapky krve.
Audiočetba poutavá, se vzorovým klaďasem.

Do JAR ani za zlatý tele.

06.06.2018 4 z 5

Faidra Hippolytovi
Média Iásónovi
Sapfó Faónovi

Citace z Vysvětlivek : " Oinóne Paridovi
Nymfa Oinóné byla první Paridovou láskou, když ještě chlapec pásával stáda na horách ídských. Již tehdy však, když Afrodíté, Héra a Pallas Athéné přišly k soudu krásy, zachvěla se Oinóné zlou předtuchou. Afrodíté totiž, již uznal Paris za nejsličnější, slíbila mu za odměnu nejkrásnější z žen. Byla to Helena, manželka spartského krále Meneláa. Opuštěná Oinóné píše proto Paridovi tento list. Ač jako nymfa na všechny rány těla zná lék, zlomené srdce své zahojit nedovede."

"Bez viny trest jen s bolestí v srdci můžeme nést."

Kdopak si na ně opuštěné kdy vzpomněl,
jen Ovidius ten jim v žalu citů porozuměl.
Má další v knižní klenotnici.

04.06.2018 5 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Svět páně Vondrušky má své osobité kouzlo, které mě nepřestává bavit.
Příběh se mi líbil, i když mordů bylo jak naseto. Důvody přes nejdříve nepochopitelný propletenec, byl nakonec vpravdě životních traumat, jaksi pro pochopení ran osudů těžko přijatelných, vykrystalizováním, jak se s tím vypořádat po svém, tedy v této době, přirozeným způsobem dle své mysli.
Citát :" Vyšetřovatel bez intuice je jako trubadúr bez talentu."
Audiočetba opět skvělá.

03.06.2018 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Jo, líbilo se mi to, z audiočetby čiší věrohodná upřímnost, která nemůže nebýt přijata tak, jak je podaná, prostě vás odzbrojí od kritiky, která v tomto případě by byla bez argumentů.
Dík za emoční pohled do branže, kterou jen tak někdo nepozná, a hlavně za odvaz - (jakousi pocitovou zpověď), v tomto případě s ukázkovým talentem ke hrátkám dramatickokomediálním.
Fajn.

02.06.2018 5 z 5

Galantní pomsta Galantní pomsta Jayne Ann Krentz

No bezvadný,
Citace : " On tě nemiluje? Mám jisté pochybnosti. Tvrdí, že se s takovými nesmysly nezabývá, představ si. Mimoto nemám ani jistotu, K.., že ho dokážu naučit, aby mě miloval. Proto mě ten jeho spěch s naší svatbou tolik děsí. Tolik bych si přála, aby mě miloval. Ani netušíš, jak by mi to zvedlo sebedůvěru."
"On tě přitahuje, viď? Od první chvíle. Což zřejmě nevypovídá právě chvalitebně o mé inteligenci."
Jsem poškozené zboží? Nechme už té duchamorné konverzace. Zítra se vdávám a nic s tím nenadělám. Mohu být vděčná, že pán, který mi se ztrátou cnosti pomáhal, je ochotný (usilovný) zachovat se, jak se sluší a patří. Mám dojem, že G..ovi by zamilovaná žena byla proti mysli. Nejspíš by ho to obtěžovalo."
Mylorde, snad si nemyslíte, že si vás musím vzít, protože jsem vám dovolila polibek?"
Není co dodat.;-).

30.05.2018 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

S odstupem času znovu Nesbo, jako audiočetba mi zněla příjemně.
Jak jiní jsou takoví jako Olav, komplikace z našich pohledů jsou jejich výhodou ?
Mám pocit, že je to autorova daň, za ty z drsné strany spektra jeho tvorby.
Ale jadrnost zde nechybí. ... Důkaz prohry pro protivníka je to, co mu můžete hodit pod nohy, má to čtyři kila a drží se to za vlasy.
Citát : " Vzpomněl jsem si na pavoučka - samce, který pochopil, že je moc pozdě."
Zákeřnost je pro příběhy kapkou z bylinek těch drogových.

29.05.2018 4 z 5