jarynek jarynek komentáře u knih

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Oproti předchozím knihám v této sérii se ejdná o samostatné neprovázané příběhy, což je spíše dobře, protože rámec provázanosti, který výborně fungoval v prvním a celkem i ve druhém případě, už by zde těžko mohl obstát. Poměrně civilní povídky, které by se skoro mohli stát i vám, protože nějaké to nadpřirozeno krouží někde kolem nás. Některé z povídek pak prostupuje i špětka humoru, ale toho černého. Kniha především pro děti, ale může potěšit i dospělého.

18.03.2018 4 z 5

Deadpool versus S.H.I.E.L.D. Deadpool versus S.H.I.E.L.D. Brian Edmund Posehn

Kniha potvrdila směřování Deadpoola z minulého dílu. Již to nejsou hlášky a krvavá řežba (i když obojeho si přesto užijeme měrou vrchovatou) za každou cenu, ale jedná se o celistvý příběh, kde dojde i na Deadpoolovy emoce, a to především ve vztahu ke své minulosti či ve vztahu k Prestonové. Aby těch emocí nebylo na DP příliš, musí pak náš hrdina občas vyfouknout páru a někoho si festovně podat. Více než hlavní dějová linka s SHIELDEm mne bavila všechna střetnutí s Crossbonesem. Stejně tak jsem se bavil v odkazech na Vetřelce. Jen oproti minulé knize, kde mne úvodní retro příběh nadchnul, jsem tentokrát úvodní retro neocenil, ačkolij ezřejmé, že autoři mířili na příběhy některých komiksových legend. Příjemná oddychovka, už se těším na další díl.

15.03.2018 4 z 5

Superman/Batman: Nepřátelé státu Superman/Batman: Nepřátelé státu Jeph Loeb

Skvělý rozjezd, kterému trošku došel dech. Ale přesto spolupráce dvou největšcíh postav DC funguje a je čtivá od začátku do konce. Nejvíce jsem si užíval vnitřní dialogy obou hlavních hrdinů, které ukazují různý (a přesto v mnoha ohledech principielně stejný) pohled na věc. V komiksu se objevuje velké množství superhrdinů, celkem to i funguje, ale na druhou stranu se Superman s Batmanem, na to kolika čelí rivalům, s nimi vypořádají příliš snadno, jakoby to vlastně ani superhrdinové nebyli. Možná by v tomto případě méně bylo více. Nedostatečně pak bylo vysvětleno cestování v čase a to, zda mohl Superman v budoucnosti vystupovat ve zničené Zemi, když ta byla nakonec zachráněna. Závěrečný retro komiks ukazuje první společnou akci S a B. Je to samozřejmě usměvné a naivní, ale přesto i to stojí za přečtení.

06.03.2018 4 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Zajímavě vystavěný alternativní svět, jenž si vychutnáte o to více, pokud znáte batmanovské universum. Jistě mi kupa věcí unikla, protože určitě vše neznám až tak detailně, ale i přesto mne bavilo, jak autor využívá mnohdy jen v epizodních rolích jednotlivé postavy a neváhá je ani nechat zemřít. Třešničkou na dortu pak je přístup k samotnému Batmanovi, především pak samotný konec. V případě této knihy pak nutno vyzdvihnout i další příběhy (Plynárná a Démon). Z těch historických, co jsem v DCKK zatím četl, tak mne Démon oslovil nejvíce, klidně bych si přečetl i pokračování.

05.03.2018 5 z 5

Temnými hvozdy Temnými hvozdy Emily Carroll

Tíživá až depresivní atmosféra pryští v této knize snad z každé strany. Každá povídka vás vtáhne rychle do děje, přičemž tušíte, že tohle nemůže dopadnou dobře, ale přesto musíte rychle číst, doufaje, že se alespoň částečně mýlíte. Trochu otevřenější konce pak nemusí každému vyhovovat, na druhou stranu dávají větší prostor pro vlastní intepretaci příběhu. Na kresbu jsem si chvíli zvykal, ale s odtupem ji považuji za výborně se hodící právě k tomuto typu povídek.

04.03.2018 4 z 5

Hodný, zlý a ošklivý Hodný, zlý a ošklivý Brian Edmund Posehn

Za mne dosud nejlepší DP. Úvodní retro kousek opravdu pobavil, výborně vystihnutá kresba, atmosféra 70. let i skvělé hlášky. Zbytek knihy pak není pouze o hláškách, k nimž by byl uměle a křečovitě dotvářen příběh, ale naopak se jedná dobře vystavěné vyprávění proložené jedinečným Deadpolovým humorem.

04.03.2018 4 z 5

47 róninů 47 róninů Stan Sakai

Autorům se podařilo v poměrně útlé knize vystihnout hlavní linii známého historického příběhu a především výborně vyzdvihnout samurajský morální kodex, odrážející se ve věrnosti, odhodlání a sebeobětování samurajů. Ocenil bych i moc pěkný obal knihy.

04.03.2018 5 z 5

Vargr Vargr Warren Ellis

Akce zvládnutá celkem dobře, ale příběh mne neoslovil. Zápletka jednoduchá a 007 bez větších obtíží je schopen cokoliv překonat, např. zlikvidovat celou posádku na lodi a pak i loď samotnou. Chyběly tomu klasické Bondovy atributy, takto to mohl být jakýkoliv hrdina, který má zlikvidovat nepřétele.

26.02.2018 3 z 5

Příšerné příběhy z temného tunelu Příšerné příběhy z temného tunelu Chris Priestley

Oproti předchozím dílům méně morbidní, ale přesto příběhy stále dostatečně tajemné a strašidelné. Jen tím, že se jede podle obdobného vzorce, tak je celkový koncept knihy méně překvapivý.

23.02.2018 4 z 5

Okno do času Okno do času Peter F. Hamilton

Krátká čtivá vtipná hříčka s časovými paradoxy. Knížka mne chytla hned od první stránky a nepustila až do konce, a to díky sympatickému hlavnímu hrdinovi, který se potýká s tím, jaké to je, když máte takovou paměť, že skoro nic nezapomenete a aby toho nebylo málo, ještě najednou začnete získávat vzpomínky někoho dalšího. A aby toho nebylo málo, musíte řešit rodinné vztahy s otcem a nevlastní matkou. Ač jsou občas nastoleny otázky časových paradoxů, je vše nakonec poměrně originálně, ale uvěřitelně, vysvětleno, až by se chtělo skoro věřit, že by to takto mohlo fungovat:). Na to, jak byla knížka útlá, tak po dočtení mám pocit, že obsáhla opravdu hodně děje.

22.02.2018 5 z 5

Chlupatý a nebezpečný Chlupatý a nebezpečný Skottie Young

Akční, celkem konsistentní příběhy a především vtipné. Od knih tohoto druhu asi těžko očekávat něco více a to, co jsem od Rocketa očekával, jsem i obdržel v míře vrchovaté. Armáda po zuby ozbrojených ex-přítelkyň pobavila, ale za mne určitě nejlepší byl Grootův příběh. Z komiksů typu "vtip musí být na každé straně" rozhodně jeden z těch lepších kousků.

22.02.2018 4 z 5

Batman: Smrt v rodině Batman: Smrt v rodině Doug Moench

Příběh, který vstoupil do dějin komiksu či alespoň v rámcii batmanovského universa. Samozřejmě z dnešního pohledu již jde o velké retro, ale práce s psychologií postav, především pak Batmana, jeho vztah k Robinovi a Jokerovi, dilema pomsty, atd., určitě stojí za přečtení. Jako zajímavý bonus je v knize kopie strany, na základě níž se hlasovalo o smrti Robina. Trochu mi v obou příbězích (hlavně v tom staším) vadil politický podtext, které odrážejí dobu, v níž byly příběhy tvořeny.

18.02.2018 4 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Napínavé putování studenými severními vodami, kde lidský život nemá zas až tak velkou cenu. Celkem naturalistický popis lovu medvědů, velryb a tuleňů. Především lov velryb tedy nebyla žádná procházka růžovým sadem. Všudepřítomná špína, násilí a alkoholu dodává pocit bezvýchodnosti lidského osudu. Pro mne zajímavá byla retrospektiva do bojů v Dillí. Trošku mne zklamal závěr, který jsem takto nečekal, ale úplně mi do celkové nálady knihy nesednul. Tím ale nechci napsat, že byl špatný:).

16.02.2018 4 z 5

Planetary 2: Čtvrtý muž Planetary 2: Čtvrtý muž Warren Ellis

Hodně originální komiks se skvělou atmosférou tajemna. Některé otázky z jedničky zodpovězeny, spousta informací zapadla do sebe, ale stejně tak je tu spousta nových otázek. Každá kapitola začíná skvělou obálku a ačkoliv tyto kapitoly skáčí mezi postavami, čase, prostoru i mimoprostoru:), děj je kompaktnější než v jedničce. Škoda, že u nás další díly nevyjdou, předpokládám, že až po dočtení posledního dílu by mohlo být možno docenit i tyto předchozí díly.

06.02.2018 4 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Kniha zaujme již svým přebalem navozujícím atmosféru starých knih. Je dobře si připomenout hrdinství a odvahu lidí, kterí dokázali aktivně vzdorovat nacistickému režimu. Příběh není jen o skupině B-M-M, ale i o spoustě dalších lidí, kteří v rámci odboje položili své životy. Kniha je trochu zkratkovitá, s velkým počtem postav, ale pokud autoři chtěli obsáhnout hlavní milníky této části naší historie, asi v rámci komiksu o mnoho víc udělat nešlo. Velkým plusem je pak velký formát knihy, zvýrazňující kresbu a umocňující především obrazy násilí a emocí. Na druhou stranu i přes takto velký formát jsem měl občas problém orientovat se v jednotlivých postavách. Velkým plusem jsou závěrečné medailonky - škoda, že odkazují na stránky v knize, kde se jednotlivé postavy objevují, avšak stránky v knize nejsou číslované.

06.02.2018 4 z 5

Daisho Daisho Stan Sakai

Může to vypadat, že Usagi je stále o tom samém, ale přesto autor dokáže příběhy napsat tak, že se Usagi stále neomrzel. V tomto díle mne zaujal především příběh o ztracených mečích i s krátkým vysvětlením ohledně výroby japonských mečů. Pěkně vypointovaný byl i "skoro romantický" příběh s princeznou.

06.02.2018 5 z 5

Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Warren Ellis

Zajímavě vystavěné příběhy s rychlým koncem, který ani pořádně není konec. Mnoho otazníků, u nichž neočekávám, že budou všechny zodpovězeny, ale některé by určitě býti měly. Zatím je to jen takové oťukávání, seznamování, kde z náznaků lze usuzovat, že jednotlivé příběhy jsou více provázané, než se na první čtení mohou zdát.

01.02.2018 4 z 5

Král Bulharů Král Bulharů Karel Jerie

Pustit se s komiksem do takových klasických děl chce odvahu. A tentokrát se to vyplatilo. Skvělá volná adaptace, kdy se autorovi podařilo vypíchnout hlavní myšlenky předlohy a přitom vytvořit osobité dílo. V druhé části knihy poukázání na nesmyslné válečné běsnění, kde lidský život nemá žádnou hodnotu. Krásná kresba, která v daném formátu knihy o to více vynikla. Např. dvoustránkové zahájení války či některé steampunkové libůstky nemají chybu. Ale nejen ony. Je dobře, že český komiks má co ukázat.

01.02.2018 5 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Navázat na jiného autora je vždy obtížné. Čtenář má potřebu srovnávat, očekávaje něco, nač je již zvyklý. Styl je samozřejmě částečně jiný, jakožto i využití jednotlivých postav. Na druhou stranu je dobře, že se autor nesnaží napodobovat styl někoho jiného, ale jde vlastní cestou. A myslím, že se mu to podařilo. Spíše detektivka, využívající výborného nápadu s démony a oživováním strojů. Nechybí akce, napětí, nevšední způsoby smrti. Humor ne tak hláškový a využívající různých reálií jako v předchozích dílech, ale přesto dosatečně sarkastický, aby pobavil.

28.01.2018 5 z 5

Příšerné příběhy z Černé lodi Příšerné příběhy z Černé lodi Chris Priestley

Oproti první knize, která byla strašidelnější a více tajemná, plná duchů, avšak s mnohdy rychlými konci, byly příběhy v této knize více krvavé, ale možná trochu propracovanější. Celková struktura knihy zůstala stejná jako u první knihy, takže čtenář tak nějak očekává, že povídky budou provázané s překvapivým koncem knihy. To však neubírá na čtivosti a pro dětské i dospělé čtenáře nabídne pár chvilek příjemného čtení.

26.01.2018 5 z 5