Jenette komentáře u knih
Stejně jako u předchzího dílu mám z knihy pocit, jako by se jednalo o polotovar, který byla autorka líná dopsat. Postavy nerozpracované, děj předvídatelný, spoustu zvratů autorka odbyde prostým konstatováním “a pak se stalo to a to. Škoda, tenhle svět by si zasloužil opravdové románové zpracování. Další díly už si asi nechám ujít.
Jako jednohubka na pláž dobrý, nenáročné čtení na jedno odpoledne. Krátká stopáž příběhu rozhodně prospívá, protože člověk aspoň nemá čas moc přemýšlet nad tou hromadou nesmyslů. Jinak je to celkem (pod)průměrná sci-fi s jalovou zápletkou a plochými postavami. Zpětně zjišťuji, že se knížka zařazuje mezi "young adult", takže to do jisté míry vysvětluje nepropracovanost čehokoli, ale je to škoda. Ze slibného tématu by se toho dalo vytřískat mnohem víc. (Čteno v originále.)
Zvláštní a krásná kniha. Nečekejte žádnou akčňárnu, příběh naopak nabádá ke zpomalení, podobně jako čajový obřad, a přináší víc otázek než odpovědí. To, že není přesně dané místo a čas, ničemu nevadí - pro příběh to není důležité a spoustu si toho navíc vnímavý čtenář dokáže domyslet. Velmi se mi líbilo smísení dvou zdánlivě protichůdných kultur (finské a čínské), které kupodivu funguje stejně dobře jako netradiční kombinace postapo žánru a pomalého, komorního vyprávění.
Čistokrevná (anti)military sci-fi plná na svou dobu originálních nápadů (za předpovězení deep fake v médiích přidávám hvězdu). Jenže dneska už bohužel působí většina autorových myšlenek zastarale (A sexisticky. A homofobně).
Rozhodně to není nadčasový příběh, doba jeho napsání na vás bude neodbytně pomrkávat od začátku do konce. Většina knihy staví na celkem zdařilém worldbuildingu a popisech vojenské reality, postavy jsou naopak ploché a postrádají jakýkoli vývoj. Závěr byl velmi předvídatelný, ale svým způsobem uspokojivý. Jako mnozí považuju za největší slabinu popis sexuálních a homosexuálních vztahů, kterým autor dává zbytečně moc prostoru, a které dnes působí v lepším případě směšně, v horším urážlivě. Překlad plný překlepů a hrubek (paperback z r. 96) tomu taky moc nepřidal.
Klasika žánru? Určitě ano. Dobrá kniha? Dnes už spíš ne.
Mno... osciluju mezi 2 a 3 hvězdami, nakonec dávám tři za povedený konec. První polovina knihy byla příšerná nuda, pak to začalo konečně odsejpat a závěr byl fajn. Nicméně, postavy jsou prvoplánový až prostoduchý, svět nedává moc smysl a vůbec mám dojem, že si tu autor honí... ego ještě víc, než je v tomhle žánru obvyklý. Navíc, těch WTF momentů bylo na můj vkus trochu moc (a to snesu hodně). Ve chvíli, kdy hrdina pohledem do jiné reality spatří Emila Zátopka a Alberta Einsteina, jsem musela knihu zahodit a jít si něco nalít. Přirovnání k pejskovi s kočičkou sedí dokonale, bohužel břicho z toho dortu taky trochu bolí. Přídavek s díky odmítnu.
Tohle nebyl můj šálek (indického) čaje. Kniha je krásně napsaná, ale k čemu jsou všechny ty lyrické popisy, když se tam vůbec nic neděje? Doporučuju pro milovníky pomalé literatury, já u toho usínala. Nedočteno.
Je mi moc líto, ale víc než tři hvězdy tomu dát nemůžu. Téma je zajímavé a odvážné, řemeslně je to napsané bezesporu dobře, historii má autorka v malíku. Přes to všechno to byla tak příšerná nuda! Hlavní hrdinka je absolutně pasivní a na celých 400 stranách neudělá jediné vlastní rozhodnutí. Je mi jasné, že byl záměr vykreslit ženu vláčenou osudem, ale aspoň troška vlastní iniciativy by neuškodila. Nezaujala ani Gerta, ani žádná z mnoha vedlejších postav. Dočteno s největším sebezapřením.
EDIT: Po přečtení některých komentářů musím ctěnému čtenářstvu připomenout, že Gerta je nespolehlivá vypravěčka par excellence. Nad jejími názory se máte zamyslet, ne je tupě přijímat (tím, že není zrovna sympatická, není zas tak těžké s ní místy polemizovat). To jen k těm, kdo tvrdí, že je to nějaká agitka.
Po prvních 20 stranách jsem to chtěla odložit, ale byla jsem zvědavá, jestli druhá půlka bude stejně špatná, jako první. No, nebudu vás napínat, byla.
Chtěla jsem tu napsat obsáhlou esej o podprůměrném příběhu, schematických postavách a dialozích, u kterých se čtenářovi křiví i palce u nohou (čteno v originále, takže překladem to není), ale všechno podstatné už tu bylo řečeno, tak si nebudu plýtvat písmenka. Jen jedna věc, mohl by mi někdo vysvětlit, proč na konci 22. století všichni poslouchají akorát Hendrixe, Metallicu a čtou 50 odstínů šedi? (nekecám!) Kromě toho, že mě to pocitově vytrhovalo z už tak dost špatně napsané sci-fi (kde všichni řešej problémy prudce aktuální v současné době), zanechává to dojem, že se v příštích 150 letech v oblasti vědy, politiky a kultury nestane vůbec nic zapamatováníhodného. Nejspíš všechno umění začne psát umělá inteligence. Což je něco, o čem bych si ráda přečetla, narozdíl tadyhle od Vazquezové.
Závěrem: Nečtěte to. Dvojnásob to platí pro fanoušky cameronových Vetřelců. Jediné plus je, že samotná J. Vazquez se v knížce objevuje tak málo, že si ji nestihnete znechutit.
Vtipy Toma Gaulda miluju, takže Kafku jsem musela mít doma. Více se mi sice líbila sbírka vědeckých stripů Department of Mind-Blowing Theories, ale i knižní vtipy stály za to (a téma je mi bližší). Každopádně nelze než doporučit všem milovníkům knih, aspirujícím spisovatelům i amatérským literárním kritikům.
Četla jsem originální (nezkrácenou) verzi, která zde nemá samostatnou stránku, tedy hodnocení sem: velice milá, přívětivá a čtivá kniha, která se nevyhýbá ani “dospěláckým” tématům (ovšem podaným velmi zjednodušeně). Text už je dnes trochu zastaralý, ale vůbec mu to neubírá na kvalitě – naopak, aspoň pro mě to přidává další kouzlo. Krátit takovou knihu je ostuda, raději se poohlédněte po plné verzi.
Mnohem víc než jen milostný příběh. Scarlett můžete milovat nebo nenávidět (nebo oboje), ale nemůžete popřít, že je to je jedna z nejkomplexnějších románových hrdinek, které kdy byly napsané. Chvíli ji musíte obdivovat, chvíli si říkáte, co je to za krávu :)
Jako historický román to trochu selhává kvůli politické zaujatosti autorky, takže doporučuju brát s rezervou. Ale pokud o tématu něco víte, je to dobrá sonda do mysli části americké populace (a přes stáří knihy to platí dodnes).
V každém případě kniha stojí za přečtení a film s fantastickou Vivien Leigh za shlédnutí.
Po druhém přečtení nerada ubírám jednu hvězdičku, zejména za zacházení s ženskými postavami. Buď jsou hnusné a blbé, nebo to jsou neustále nažhavené sexuální bohyně, vlastní agenda žádná (samozřejmě kromě touhy uspokojit mužského hrdinu), o výrazech, kterými je autor popisuje, radši ani nemluvím. Na první přečtení mi to moc nevadilo, na druhé už hodně. Pokud jste chlap, tak vám to ale nejspíš nepřijde a klidně si hvězdičku přidejte :)
Mimo to je to samozřejmě kriminální klasika, čtivé, napínavé, drsné. A kdo by nefandil donu Corleonovi!
Hluboký lidský příbeh o přátelství "civilizovaného" Evropana a jihoamerického "divocha". Aktuální dnes stejně jako před lety, zároveď podaný poměrně lehkým a čtivým tónem, v němž se skoro ztrácí tragikomičnost (a ke konci spíše tragédie) celého příběhu. Skvělý je i komiks "Divoši" od Lucie Lomové, která vypráví stejný příběh grafickou formou. Doporučuji všemi deseti.
Pro mě se jednalo o obrázkový doprovod k románu Čerwuiš, který jsem četla předtím, a rozhodně nezklamalo. Možná je ještě víc melancholický a nesmlouvavý k evropské "civilizované" společnosti, ale nabízí i humornější historky ze života tohoto pražského indiána. Zaručeně osloví děti i dospělé. Grafika je velice vydařená, Lucie Lomová za tento počin zaslouží jedničku s hvězdičkou!
Tak tohle byla pěkná depka. Hlavně první polovina, kdy autor velice věrohodně popisuje, co se v takové situaci děje s lidmi. V druhé polovině mi přišlo, že kniha trochu ztrácí tempo.
Kam se hrabali všichni Krtečkové, u nás doma vždycky nejvíc frčela jabloňka.
Štuclinku a Zachumlánka jsem objevila až v dospělosti, ale nebaví mě o nic míň. Laskavé a vtipné vyprávění o jedné dlouhé zimě, o tom, jak důležitý je česnek, o kaprech zamrzlých v rybníčku a střelených husách. Doporučuji i audioverzi namluvenou panem Hrušínským, to je naprostá lahoda pro uši i pro duši.
Jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových knížek! Sbírka půvabných pohádek z podmořského světa, kde nechybí ryby, žraloci, korály, sasanky, mořští koníci, chobotnice a jiné mořské potvůrky. Nejraději jsem měla tu o sasance a rejnokovi.
Za mě asi nejlepší česká fantasy. Žádné velké mávání mečem, žádné čárymáryfuk, žádné kouzelné artefakty, jen každodenní "domácí" magie tak, jak ji mohli vnímat naši předkové. Vše je ohraničené velmi uvěřitelnou historickou etapou, kterou mají autoři opravdu bravurně nastudovanou. Téměř se dá říct, že je to historický román s prvky fantasy :)
Vše napsané oku lahodícím lyrickým slohem. Kniha nikam nespěchá, věnuje prostor detailům, ale nechybí ani akční prvky. Zasazení do přesných míst české kotliny jen potěší.
Příjemná svižná novela, ideální na delší cestu letadlem :) Rozhlasová hra je překvapivě minimálně o hvězdičku lepší než kniha.