jfialova jfialova komentáře u knih

Panství Panství Steve Alten

Neurazí, ale ani nenadchne. Děj má aspoň hlavu a patu, to už taky dnes není pravidlo. Hlavní postavy jsou ale celkem nudné a jejich chování předvídatelné. Je v tom spousta věděckého popisování , což by nevadilo, ale jako celek je to dost fádní a mezi ostatními knihami lehce upadne v zapomnění. Na pokračování nemám chuť.

26.08.2019 3 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Musím říct, že Mika Waltari je opravdu pan spisovatel. Sepsat tak rozsáhlé dílo co do rozsahu i hloubky (tím nemyslím jen reálie, ale též duchovní úroveň), je obdivuhodný počin. Román je též skvělý jako učebnice dějepisu, musím říct, že jsem si mnohé osvěžila a spoustu nového dozvěděla. Hvězdičku ubírám za trochu useknutý konec a občas rozvleklejší dějové pasáže. Mimochodem postava Giullie je opravdu odporná.

08.08.2019 4 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Výborná kniha. Řekla bych, že Sinuhet a Etrusk byli kapku lepší, nějak mi víc sedí Waltariho vyprávění zasazená do dávnějších dob. Nicméně po dočtení celého románu musím říct, že určitě stojí za přečtení hned z několika důvodů. Jde o vskutku zajímavou sondu do dějin a mentality obyvatel Evropy v první polovině 16. století. Byť je mi jasné, že v mnohém se pouze odráží spisovatelova fantazie, přesto to má mnoho do sebe. Cudnost tehdejších žen, bratrské dělení čehokoli a cokoli činěné po křesťansku jsou opravdu pojmy. Další důvod, proč se do této vskutku rozsáhlé knihy pustit, je samotný příběh. Děj je dynamický, popisy pestré (někdy až moc) a nechybí ani spousta zajímavých zvratů. Byť je román svým stylem lehce humorný (podobně jako třeba Sinuhet), některé okamžiky jsou opravdu smutné a člověk si uvědomí tehdejší beznaděj jednotlivce a jeho bezvýznamnost.

15.07.2019 4 z 5

Přistěhovalci Přistěhovalci Vilhelm Moberg

Pokračování série je opět zdařilé. Pamatuji si, jak hlavní hrdinové přijedou na místo svého nového domova, kde není vůbec NIC a začínají od nuly budovat úplně vše. Jak jim chybí peníze i na blbé hřebíky. A to je již asi 20 let, co jsem knihu četla.

Vystěhovalci Vystěhovalci Vilhelm Moberg

Knihy této série jsem četla v pubertě a dodnes si mnohé z nich pamatuji, proto hodnotím tak vysoko. Velmi silný příběh švédské rodiny, která kvůli obrovské chudobě a bídě všechno opustí a vyrazí plná nadějí za oceán hledat štěstí. Každodenní realita, které hrdinové musí čelit, je opravdu hodně drsná-neúroda, smrt dítěte, hlad, chudoba. Hezky napsáno.

28.06.2019 5 z 5

Ural-uran 235 Ural-uran 235 R.V. Fauchar (p)

V dětství jsem to celé přečetla, protože to doma leželo v knihovně. Už i jako malé dítě jsem pochopila, že svět není tak černo-bílý, jak jen líčí děj knihy. Prostě čistá komoušská agitka. Hvězdu dávám za technické statě, díky nimž jsem již v raném věku aspoň trochu pochopila princip využití uranu při jaderné fúzi.

28.06.2019 1 z 5

Pochoduj, nebo zemři! Pochoduj, nebo zemři! Josef Šnejdárek

Na knihu mám velmi osobní vzpomínky. Rodný dům pana generála je v těsné blízkosti domu, kde žijí moji rodiče a osobně jsme znali jeho obyvatele, i když ti již nebyli se Šnejdárkovými příbuzní. Stará paní mi knihu dala k přečtení a o panu generálovi mnohé vyprávěla. Jejich rodina patřila mezi iniciátory převezení ostatků do rodných Napajedel, synovi pana generála jsme s paní volali několikrát do Francie, kde žil. Byl již velmi nemocný a jeho žena-Francouzka neuměla česky, takže jsem dělala tlumočníka mezí ní a sousedkou. Příběh tohoto velkého Čecha je neuvěřitelný.

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Knihu jsem četla v dětství a byla úžasná. Přestože byla poměrně dlouhá, vydržela jsem u ní a hltala každou stránku.

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Moje oblíbená kniha pohádek nejen pro děti. Líbí se mi též dvoudílné filmové zpracování. Krásně napsáno a vymyšleno.

Strašná nádhera Strašná nádhera Halina Pawlowská

Jako oddechovka je to asi fajn, ale jak pro koho. Některé povídky/sloupky/fejetony nebo jak to nazvat, jsou docela fajn, u některých je znát, že autorka prostě musela do uzávěrky něco vypotit a tomu odpovídá též obsah. Forma je překvapivě dobrá, s jazykem si Halina rozumí, proto tři hvězdy, jinak bych hodnotila hůř.

28.06.2019 3 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Hezký příběh, který přečtete za pár hodin. Já jsem anotaci nečetla, takže mi to čtení nezkazilo. Stylově bych řadila spíše k románu Láska je jen slovo, který se týká též podobného tématu.

Lazar Lazar Lars Kepler

Pokračování příběhu se dalo čekat, protože konec daného předchozího dílu (abych příliš nenapovídala, tak nepíšu kterého) byl tak otevřený, že to ani jinak nemohlo dopadnout. Joonova dcera mi přišla protivná a ufňukaná, jindy ve všech ohledech přespříliš dokonalá Saga už byla z toho všeho asi trochu přepracovaná, její postavu opouštíme ve značně dramatickém okamžiku, tak uvidíme, co s ní bude dál. Až na tyto drobné nedostatky to mělo spád a bavilo mě to asi o kapku více než předchozí Lovec Králíků. Další díl si ráda přečtu.

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Dobře postavená detektivka, i když myslím, že tato autorská dvojice napsala už lepší knihy. Místy trochu překombinované, ale nic, co by se nedalo skousnout. Napětí nechybí, zůstává spousta otevřených možností pro další pokračování.

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Asi to není nejlepší kniha série, přesto jsem byla spokojená. Možná i díky tomu, že jsem dle zdejších hodnocení čekala katastrofální propadák. Těším se na další pokračování.

11.06.2019 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Guru Jára v severském provedení. Sestava oddělení Q je opět ve formě. Příjemné počtení, i když patrně velmi brzy odhalíte, kdo je pachatelem starých i nových vražd.

11.06.2019 4 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Kniha příliš životopisná není, spíše zasazuje dětská léta autorky do historického pozadí tehdejších událostí. Přestože jde o události notoricky známé, našla jsem v knize řadu zajímavých úvah a postřehů, které mi rozšířily obzory a donutily se podívat na některá fakta z jiného úhlu. Doporučuji všem, kdo si chtějí zopakovat moderní československé dějiny a dozvědět se nové zajímavé detaily z naší historie.

25.05.2019 4 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Kniha mi hlavní postavou lehce připomíná Hurá, ještě žijem!, ale je lepší :-) Špionážní romány nemám v oblibě, mám na ně poslední dobou strašné štěstí... Tento mi ale nevadil. Doplnění o originální recepty bylo super. Určitě něco ukuchtím.

16.05.2019 4 z 5

Temný anděl Temný anděl Mika Waltari

Nějak mě to nechytlo. Knihy Waltariho mám jinak moc ráda, ale tady je děj takový nijaký, hlavní hrdina není zrovna sympaťák, konci by spíš slušelo označení nekonec. Zkusím ještě Cařihrad, třeba změním názor. Tři hvězdy za vytříbený styl a neuvěřitelné množství informací a filozofických myšlenek.

16.05.2019 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Film jsem viděla už před dávnou dobou a jelikož se tehdy jednalo o poněkud masovou záležitost, četbu knihy jsem odkládala. Udělala jsem dobře, protože vzpomínky na film (mimochodem špatný není) mezitím vybledly a četbu jsem si mohla užít. Přestože jsem dějovou linku znala, četlo se to jedna báseň a autorův styl dodal příběhu další, lehce filozofický rozměr. Mimochodem, dle amerických statistik z roku 2016 vychází, že každý týden byly odhaleny průměrně tři justiční omyly-toto číslo se netýká pouze odsouzených na smrt, ale též neprávem uvězněných. Co myslíte vy, je to málo (když se kácí les, lítají třísky) nebo moc (lidský život a svoboda člověka jsou nedotknutelné)? Žijeme ve společnosti, kde dle průzkumů více než polovina Čechů je pro znovuzavedení trestu smrti, současný stav justice není zrovna uspokojivý a před několika desítkami let probíhaly politické procesy. To vše v kontextu s tímto příběhem nutí k zamyšlení.

16.05.2019 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Zatím moje poslední v sérii a musím říct, že je opravdu o něco slabší než předchozí knihy. Téma mě moc nechytlo. Teším se ale na další, snad si spravím chuť :-)

02.05.2019 3 z 5