jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Největší poklad Největší poklad Arcadio Lobato

Milá knížka s příběhem, který dítě rychle přečte. Ideální čtení pro našeho malého čtenáře, který nemá rád plné stránky textu. Tady je na stránce vždy jen pár řádků a jinak velké pěkné obrázky. Příběh má milou pointu (co je vlastně tím největším pokladem), byť postrádá dostatečnou hloubku, aby v dítěti něco z toho hezky rezonovalo. Syn příběh četl, i když má teď období, kdy zrovna neholduje knihám s dívčími a ženskými hrdinkami. Čteno v druhé třídě, vhodné pro malé čtenáře.

31.03.2022 5 z 5

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

Netradiční poklidná fantasy duologie pro mládež s netypickou hrdinkou v hlavní roli. Celá kniha je protkána popisy vůní a hrdinka má výhodu i nevýhodu v tom, že zatraceně dobře všechno cítí. Takže poměrně dost často a někdy i zdlouhavě popisuje, co jí všechno taky smrdí a co jí vadí a co jí který závan vůně připomíná. Ze začátku mi nebylo jasné, proč může být silný čich jakousi superschopností, ale pak jsem pochopila, jak je to v knize myšleno.
Kniha je psána jako z pohledu Rakel, tak i z pohledu Ashe, který si s sebou nese zajímavé tajemství. Na konci tohoto dílu se člověk akorát naštve, že ještě nevyšel ten druhý finální, jsem zvědavá, jak se to bude dál ubírat.
Romantika v knize je opravdu jen v náznacích, ale i to málo je vlastně docela milé.

28.01.2022 4 z 5

O klíči O klíči Pavel Čech

Nádherná kniha, která je klenotem naší dětské knihovničky. Na půvabných kresbách je vidět příběh chlapce, který našel starý klíč a přemýšlí, od čeho všeho by mohl být. A ty jeho fantazie jsou tam krásně všechny nakreslené. Knížka je skvělá na čtení malým dětem, které zaujmou ty obrázky, a později se hodí jako knížka, kterou si přečte dítě samo ve druhé třídě a je pyšné, že rychle zvládlo číst celou velkou knížku. Na každé stránce je jen pár slov či řádků, tak akorát pro malé čtenáře, které ještě stránky plné textu děsí.
Syn knihu četl v půlce druhé třídy a byl spokojený, kresby ho zaujaly a po přečtení uměl dobře promluvit o tom, o čem vlastně kniha byla.

27.01.2022 5 z 5

Ročenka Ročenka Holly Bourne

Působivý romantický dívčí příběh, který mne totálně dostal. Kniha se tváří jako klišoidní příběh o titěrných problémech dospívajících, kteří jsou na střední škole. Jenže pod povrchem a za nenápadným trapným školáckým začátkem se ukrývá dechberoucí příběh o tom, jak se našly dvě spřízněné duše. A jaké duše! Takové, které si z knih berou to nejlepší. Takové, které vyhmátnou jednu větu z knihy a dokáží se nad ní opravdu zamyslet. Ach, asi už nikdy nebudu na čtení knih pohlížet jinak!

Nečekejte hrdinské drama. V knize se toho vlastně moc neděje. Hlavní hrdinka především o věcech hodně přemýšlí a dost se bojí. A já jsem vděčná za to málinko, k čemu se nakonec odhodlala (anotace knížky mne nějak nalákala na víc, než se tam reálně stalo). A zbožňuji její postavu právě pro tu opravdovost a reálnost a i tu zdrženlivost a přemýšlivost. A jako bonus je v knížce i hezká část odehrávající se kolem vánoc s takovou krásnou atmosférou, co pohladí nad duši. Je mi jasné, že k této knížce se budu často vracet.

19.01.2022 5 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

(SPOILER) Všední příběh o lásce, který si nejspíš hned na druhý den nebudete pamatovat. Aby byl děj zajímavější, tak ona ztratila maminku a on bojuje s tím, že když vzal sestru na párty, tak ji bohužel znásilnili a on se kvůli tomu bojí asi vztahů (no nějak mi to přišlo zvláštně podané). Jde o klasické příklad zamilování se hned na první pohled (čemuž se moc nedá věřit) a pak jen zbytek knihy vlastně boj s tou nerozhodností a odmítáním. Psáno z pohledu obou aktérů na střídačku. Když už nemáte, co číst, je to možnost další odpočinkové volby. Ale jestli si z kupy nepřečtných knih můžete vybírat, jsou mnohem lepší tituly.

11.01.2022 3 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

(SPOILER) Neobyčejná trilogie, děsivá hexalogie (pokud budete pokračovat ve čtení v angličtině, ale nedoporučuju) v dysoptickém světě bez pořádné naděje. Netradičně psaný text, silně vyjádřené pocity, hrdinka, která se hodně změní a dospěje. Tohle vše obsahuje série knih Roztříštěná. Rozhodně si rozmyslete, jestli ji chcete číst. V češtině jsou jen tři díly a knihy jsou vyprodané a hodně špatně se shání. Ve slovenštině lze sehnat dokonce tři ebooky. Poslední tři knihy jsou ale v angličtině a překlad nejspíš nebude, stejně tak jako nejsou přeložené doprovodné novely.

První tři knihy přináší relativně uzavřený příběh, ve kterém se ze zničené a zlomené dívky, která své dětství protrpěla kvůli netradiční "superschopnosti", stane bojovná žena, která dokáže strhnout i své okolí k akci. Při dobrodružství, které ji potká, objeví opravdové přátele, podlehne vášni a odpíraným pocitům, postupně dokáže odlišit prostou poblázněnost od opravdové lásky. Naučí se i ublížit (v různých ohledech).

Je skoro neuvěřitelné, že věci, která autorka v prvním díle představí, dokáže hned v tom druhém naprosto postavit na hlavu a postavy ukázat v jiném světle. Při čtení druhého dílu jsem byla v šoku. Ale se vzrůstajícím sebevědomí autorky mne příběh více a více bavil a přicházelo více akce a zvratů.

K přeložené trilogii (1. Shatter me, 2. Unravel me, 3. Ignite me) se určitě budu vracet a ráda si ji přečtu znovu. K dalším třem dílům (4. Restore me, 5. Defy me, 6. Imagine me) odvahu ke čtení asi nikdy neseberu, neboť je v nich prvek vymazání vzpomínek, naprostého ovládání, ovládání mysli, spousta věcí není tak, jak se zdá a v sérii je více otázek než odpovědí a více zmatků a flashbacků než souvislého a pořádně vysvětleného děje. Charaktery procházejí spíše změnami k horšímu a nakonec celá otázka, co se světem, ani není vysvětlena a dořešena. Postavy umírají, ale taky se různě vrací. Prostě zmatek nad zmatek.

PS: Doprovodné novely, které jen dokreslují děj
* Destroy me - stostránková novela z pohledu Aarona Warnera od chvíle, kdy byl postřelen, dotýká se hodně Juliettina deníku. A končí ve chvíli, kdy jej Juliette chvíli uvidí při scénce se psem. (v diskuzi zde označováno jako "chybějící kapitola")
* Fracture me - šedesátistránková novela z pohledu Adama ve chvílích, kdy se bál o Jamese a o Juliette (v diskuzi zde označováno jako "chybějící kapitola")
* Unite me = vydání Destroy me a Fracture me dohromady
* Shadow me - novela z pohledu Kenjiho
* Reveal me - další novela z pohledu Kenjiho (k Defy me)
* Find me = Shadow me + Reveal me
* Believe me - závěrečná novela o svatbě

08.01.2022 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

(SPOILER) Tato young adult romance se sice dobře četla, ale bohužel mi nesedl ten příběh. Nejsem fanoušek knih, ve kterých si spolu hrdinové nedokážou normálně promluvit a situaci vysvětlit. Myslela jsem, že se po přečtení budu cítit pohodově, mělo jít o oddychové čtení. Namísto toho jsem byla akorát naštvaná a zklamaná, i když kniha skončila dobře. Postavám jsem jejich role moc nevěřila, zvraty mi přišly zbytečně vyeskalované a chování nekonzistentní.

04.01.2022 1 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

(SPOILER) Zajímavá fantasy série o černé čarodějce (zatím tři díly v češtině, celkem bude pět dílů) mne celkem rychle pohltila. Napříč knihami jde především o příběh dívky, která postupně poznává sama sebe, hledá si přátele a objevuje komplexní a propojený svět kolem sebe včetně všech jeho problémů. A to vše se děje na pokraji války. Díl od dílu byla série temnější, děsivější, smutnější. V celé knize jsou krásně nastíněny závažné problémy od rasismu, přes zneužívání žen, zotročování, domluvené sňatky v mladém věku, vězení kvůli původu, náboženské problémy, zabíjení dětí kvůli pohlaví. Jednotliví hrdinové přicházejí o své sny, o své rodiny, blízké, kamarády i své lásky, bortí se jim jejich svět, umírají lidé. Bylo až děsivé číst, jak se nenápadně a postupně dostal svět pod tyranskou nadvládu a jak to lidé dovolili. V knihách není příliš moc akce a děje, ani tak moc zvratů, spíše je to celé nenápadné pozvolné proplouvání světem, který se bortí. Kdo hledá nějakou hezkou romantickou linku nebo tak, spíš se dočká zklamání, láska tam je, ale posmutnělá. A téma milostného trojúhelníku, domluveného sňatku a ničení iluzí o svobodných vztazích. Ale knihy za přečtení rozhodně stojí, snad celá série dobře dopadne a zůstane tam většina mých oblíbených postav.

29.12.2021 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Třetí (a defacto finální) díl fantasy série Dvory pokračuje v příběhu odvážné dívky, která poznává sama sebe. S hrdostí jsem se začetla do stránek, kdy už z hlavní hrdinky sálá sebevědomí, ví, co dokáže. V knize se protínají témata přátelství, vztahů, věrnosti, ale taky pomsty. Oceňuji, že i když v knize bylo potřeba probírat politiku a souvislosti se vztahy mezi jednotlivými dvory atd., bylo to většinou formou vyprávění různých příběhů. Ke knize, vlastně k celé sérii (jen ty hlavní tři díly) se budu velmi ráda často vracet.

08.12.2021 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Fantasy série Dvory (myslím ty 3 knihy, další knihy už netvoří ten hlavní příběh) je něčím, co jsem dlouho hledala. Příběh o odvážné dívce, která poznává samu sebe, lásku, vztahy, přátele. Velice dobře jsem se začetla do všech těch jejích pocitů, toho, co musela prožít, snášet. Jasně, v knize je i dost míst, kde se hlavní postavy musejí vyrovnat s bolestí a starostmi, ale obvykle se to postupně promění v něco dobrého, posílí je to. I když bylo pár témat těžších (v dalších dílech), velice dobře se to četlo a byla jsem z celé série pozitivně naladěná. Tak trochu bojovně. Protože celé je to vlastně o cestě za svými sny. A úplně nejvíc oceňuji, že mi autorka ponechala všechny mé oblíbené postavy naživu. Už čtu celou sérii podruhé a stále mne baví některé části prožívat znovu a bavit se vtípky a některými scénami. S naprostou jistotou vím, že se budu ke knize hodně často vracet i v budoucnu.

08.12.2021 5 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Celá série Renegáti mne nadchla. Vnímala jsem ji jako odpočinkovou pohádku ze světa superhrdinů a děj mne pohltil. Bavilo mne sledovat rozpolcenost hrdinky mezi světem padouchů a hrdinů i přemýšlení o tom, kdo je vlastně kdo. Nemyslím si ale, že by celá série nesla nějaké významné sdělení k zamyšlení, to ani ne. Vnímala jsem ji opravdu jako pohádku po mladší čtenáře. Pro mne bylo po delší době změnou číst děj v er-formě a dostat s v romantice maximálně k polibku postav a čtení jsem s užila. I když je sérii často vytýkáno, že je neuvěřitelné, že by si nikdo nespojil vodítka mezi postavou Novy a Nightmare, mně to jako problém nepřišlo. V tom světě, jak je vykreslený, a při tolika různých vlastnostech superhrdinů to působilo celkem věrohodně. Navíc postavy prostě chtěly věřit své pravdě a svým přáním a ne logicky uvažovat. Myslím, že celou sérii a celý ten příběh a svět a spojitosti vymyslela autorka fakt dobře a kniha rozhodně stojí za přečtení.

20.11.2021 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

(SPOILER) Pro mne tato kniha nepředstavovala feel good romanci jako pro ostatní. Nevím, čím to bylo, ale postavám jsem nevěřila jejich chování, nepřišlo mi to opravdové. Při čtení jsem prostě jen klouzala na povrchu a přeskakovala řádky a odstavce, nedokázala jsem se vůbec do postav vžít. Nedokázala jsem uvěřit, že by hrdinka v podstatě ničím toho druhého opravdu nějak dokázala změnit. Příběh není špatný, to ne, ale prostě jsem od toho asi čekala víc, chyběla mi větší hloubka. Navíc nejsem moc fanouškem příběhů, kdy jeden z těch dvou s klidem od druhého odejde a pak čeká, že se může s klidem vrátit.

26.10.2021 1 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Nádherný návrat k této fascinující knížce v podobě audioknihy. Poslouchání této upovídané knížce náramně sedí, byť jsem si ze začátku chvilku na ten hlas zvykala. Nevěřila jsem recenzím, které chválily audioknihu do nebes, ale fakt na tom něco je a poslech zrovinka této knížky je ještě lepší než čtení. Tahle knížka má prostě ideální formát pro uši, spoustu věcí jsem si lépe představila. Pevně doufám, že jako audioknihu vydají i další dva díly, abych měla co poslouchat na cestách autem na dovolenou i příští roky :-)

03.07.2024

Dinosauřík Dinosauřík Antonio Lupatelli

Milá knížka pro děti, která doplňuje sérii Lesní lid. Bez znalosti prvních dvou knih té série ji nemá smysl číst, navazuje se tam na některé příběhy. Stejně tak nejspíš navazuje na knihu "Obr a jeho přátelé", kterou jsme ještě nečetli, ale toto vlastně nevadilo.
Syn (9 let) sérii příběhů o zvířátkách a trpaslících zbožňuje, především pro nádherné podrobně prokreslené obrázky Antonia Lupatelliho a taky pro hravé a pohodové příběhy. Byla jsem ráda, že jsme se opět do tohoto kouzelného světa mohli vrátit. I když se díl jmenuje "Dinosauřík", tak se tam zvířátko mihne jen v pár příbězích a prakticky tam jde spíš o boj se zlým žabákem a jeho intriky a kouzly. Tuhle nit prolínají poklidné příběhy o tom, jak zvířátka dostala kokosovou palmu od ondatry a nebo jak stavěli most přes řeku. Synka čtení rozhodně bavilo.

05.01.2024 5 z 5

Dcera života Dcera života Tom Fletcher

První díl originálně pojaté depresivní dysoptické trilogie, který ale selhává v detailech. Autorská dvojice celkem pěkně připravila originální postavu jediné mladé ženy na světě a toho, co by mohla prožívat a jak by se mohla seznámit s kluky. Bylo to neotřelé téma. Bohužel ale všechno ostatní v této dysoptii pokulhávalo. Pořád jsem si musela říkat, jak je možné, že při všech těch neuvěřitelných holografických technologiích a zmrazování těl a práci s lidským mozkem apod. nebyli vědci za těch padesát let ani schopni přijít s vysvětlením toho, proč se najednou rodí všude jen chlapci. Aspoň to vysvětlení... Také centralizované pojetí, že tenhle dysoptický Londýn je tak nějak středem světa, mi nesedělo, chyběla mi tam hloubka toho, co a jak by mohly řešit další státy. No a vůbec jsem nechápala, jak si mohou všichni ti muži a staré ženy myslet, že by jedna žena mohla v té situaci "zachránit lidstvo" a jak za tím mohli slepě jít. Z romantické linky jsem vlastně nijak moc nadšená nebyla.

05.01.2024 3 z 5

Kouzlo Vánoc bez cukru Kouzlo Vánoc bez cukru Kateřina Šváchová

Nejlepší elektronická kuchařka pro vánoční cukroví, jako znám. Recepty jsou z opravdových surovin, plné chuti a jen s málem cukru (respektive spíš jen málo čekankového sladidla a jde snadno nahradit třeba datlovým cukrem apod.). Autorka skvěle vyřešila i takovou věc, jako je low carb glazura na zdobení perníčků. Používá hodně pistácie a kešu máslo, obojí zbožňuji a recepty, ve kterých jsou jen žloutky, jsou doplněny recepty na to, co se zbylými bílky. Cukroví z opravdových surovin je samozřejmě drahé, ale zase zasytí a stačí jen pár kousků, recepty jsou vždy jen na malé množství. Vše je dobře popsané, zatím se mi cukroví podařilo upéct bez problémů.

08.12.2023 5 z 5

Princezna Princezna Nichole Chase

Pozvolná, až nudná oddychovka. Příběh o tom, kterak se snaží princezna vymyšlené země přijít o panenství. Postava mi byla v prvním díle sympatická a tak jsem si chtěla přečíst i její příběh, ale nějak mne to nevzalo. Chyběl tomu šmrnc a nějaká ta jiskra navíc.

22.06.2023 3 z 5

Vévodkyně Vévodkyně Nichole Chase

Poklidný princeznovský příběh bez nějakých zásadních zvratů. Pro někoho možná nudná knížka, pro mne však příběh, který jsem zrovna potřebovala. Opravdu poklidný, rozvážný. Jde o roztomilé čtení o obyčejné dívce, ze které se stane vévodkyně a její sžívání s její rolí na mne působilo překvapivě realisticky (přitom jde o smyšlenou zemi i příběh). Romantická linka v knížce je roztomilá, taková normální a vlastně mi ani nevadilo to celkové protahování, neboť mi přišlo, že na to má hrdinka prostě v té složité situaci právo a bylo to vcelku rozumné.
Jen škoda, že knihu už nejde sehnat v elektronické podobě, ráda bych ji měla i ve čtečce, myslím, že se k ní někdy ráda vrátím.

11.06.2023 5 z 5

Polibek půlnoci Polibek půlnoci Lara Adrian (p)

Prostoduchý erotický upíří příběh, který mne bohužel ničím nezaujal. Postavy byly příliš ploché, příběh nesmyslný, rozhodnutí nelogická, situace přitažené za vlasy. Nicméně díky diskutujícím jsem se dozvěděla o existenci série Bratrstva Černé dýky, kde bych mohla najít obdobný příběh, ale propracovanější.

06.06.2023 1 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

(SPOILER) (pozor spoilery) Young Adult příběh o dívce, která nemluví a neví, co se sebou. Zpočátku se mi postupné odhalování pravdy a postupné získávání přátel hlavní hrdinky líbilo. Čekala jsem silný příběh o silné dívce, která se nakonec dokáže poprat s tím, co se hrozného se jí stalo. Bohužel jsem se ale dočkala nepochopitelných zrad a ublížení. Ano, hlavní dva hrdinové si akorát ubližovali, nedokázali vyhledat pomoc, nedokázali si pomoct navzájem. Mám z celé knihy akorát depresivní náladu, nevím, jestli mi její přečtení vůbec něco dalo.

20.05.2023 2 z 5