Joges Joges komentáře u knih

Vladimír Brabec - Měl jsem štěstí Vladimír Brabec - Měl jsem štěstí Jaromír Kazda

Vladimír Brabec ve své vzpomínkové knize popisuje zážitky od útlého mládí až do pozdního období. Herec otevřeně vzpomíná na své dětství v Praze, nelehké začátky, angažmá v divadlech, působení s hereckými kolegy, vzpomíná na vstup do filmu, dabing, nezapomene ani na svou rodinu a své koníčky. Kniha, ač vzpomínková, nenudí, je totiž proložena mnoha veselými historkami, které celé vyprávění příjemně doprovází.

24.12.2014 4 z 5

Kruté moře Kruté moře Nicholas Monsarrat

Monsarrat je výborný fabulátor. Z románu, který vznikl před více jak šedesáti lety, dýchá stálé napětí, autentičnost a věrohodnost. Autorův vypravěčský styl a popis událostí je natolik věrný, že si po čase připadáte jako přímý účastník veškerého dění. Kruté moře je opravdu kruté, vody Atlantiku jsou na kost ledové, naftou a mořem nasáklý oděv je skutečný, ponorky číhající pod hladinou ježí vlasy na hlavě a o věrně vykreslené hrdiny se po celou dobu právem obáváte. Těžko se pak s nimi loučíte, když dojde k nejhoršímu. Přiznávám, námořní korvetu Compass Rose, kapitána Ericsona, důstojníka Lockharta a vůbec celý příběh z období 1939 až 1945 jsem si oblíbil. Nikdy bych nečekal, že mě válečný román bude tolik bavit a napínat. Zkrátka námořní válka na vlnách Atlantiku z pera talentovaného autora v této knize rozhodně nenudí.

14.12.2014 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

„Muž z ostrova Lewis“ velmi překvapil. Román je o něco lepší a propracovanější než „Skála“. Najednou mi bylo fuk, že detektivka pokulhává na úkor vypravování. Propletenec událostí tentokrát fungoval mnohem lépe. Dávný příběh, který se postupně odkrývá v mysli starého muže s demencí, je dojemný, napínavý, až strhující. Současnost prodchnutá přímořským počasím a drsnou severskou přírodou je opět plná všedních starostí hlavních postav, dojde i na pátrání a akční scénu. Ze všeho nejvíce však z románu vystupuje autorova zručnost. May s dovedností vypravěče směřuje linie událostí do finále, které vyústí v napínavé drama. Je to dobré, je to pochopitelné, je to napínavé a všechno to do sebe zapadá. Příběh, který tak trochu vyrazí dech a zanechá silný dojem, nutí k nevyhnutelnému obstarání třetího pokračování.

14.12.2014 5 z 5

Temné šílenství Temné šílenství Wulf Dorn

Velmi napínavý psycho-thriller. Autor s přehledem zvládá techniku tohoto žánru, píše zručně, poutavě, takže děj doslova hltáte. Jedna napínavá kapitola střídá druhou, příběh nabírá tempo a ve finále graduje. Když už jsem si myslel, že bude konec, přišel autor s další nečekanou zápletkou. Velkolepý a překombinovaný závěr konec knihy trochu kazí, pominu li však tento krátký úlet, je to stále dobré čtení. Název Temné šílenství knihu plně vystihuje.

08.12.2014 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Čekal jsem napínavou detektivku, thriller, a ona je to spíš humorná a zábavná četba, s výjimkou napínavého závěru. Od začátku to byla nuda, to přiznávám. Dlouhé rozhovory, vleklé popisy událostí, ale i dobře vykreslené postavy. Asi po polovině přečtené knihy jsem si vypůjčil mluvené slovo. Petr Oliva čte knihu s rétorickou dokonalostí a s patřičným nádechem humoru. Teprve v jeho podání detektivní román vynikl a získal to pravé kouzlo. Záměr autorky byl najednou zřejmý a lépe čitelný.
Rowlingová si evidentně plní svůj sen. Píše sérii detektivních příběhů, rozepisuje se, vtipkuje a pohřbívá Kukačku pod nánosem přebytečné litanie. Volání kukačky je především hříčka spisovatelského umění - kniha je to dobrá, ale za žánrem detektivky pokulhává. Přesto spisovatelku za její počin odsuzovat nebudu. Autorka má jenom svůj styl a je v něm dobrá. Lula Landryová alias Kukačka se mi nakonec líbila.

28.11.2014 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Ani nevím, proč jsem Saturnina tak dlouho obcházel, snad mě nelákal příběh starý přes sedmdesát let. Dnes vím, že jsem dělal chybu. Zdeněk Jirotka píše dovedně, zručně, jeho inteligentní humor si nezadá s žádným britským humorem. Příběh je poutavý, dějová linka je zajímavě vystavěna. Jirotka má výborné nápady, které proplétá vtipem, takže kniha ani chvíli nenudí, je dobrá, vlastně je výborná, prostě klenot české literatury.

27.10.2014 5 z 5

Únos domů Únos domů Iva Procházková

Doputovala ke mně kniha Ivy Procházkové. S chutí jsem se do ní začetl. Zajímalo mě totiž, jak píše dcera slavného spisovatele. Sto dvacet stran jsem nakonec slupl jako malinu. Procházková píše brilantně a zkušeně, nevadilo mi ani, že příběh balancuje na hraně uvěřitelnosti, jenom tempo ke konci kniky poněkud polevilo. Někde jsem četl, že když se knižnímu hrdinovi daří dobře, nepotýká se s žádnými problémy, čtenáři se vede špatně, nudí se. Vedle několika málo nepatrných chybiček, mohu knihu ale jen chválit a chválit.

27.10.2014 4 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Nečekaně dobré. Je to napínavá, dechberoucí, záhadná, nelítostná, dobře promyšlená a především velmi dovedně napsaná fantasy. Téměř každou stránku jsem doslova hltal a prožíval. Placerský slang jsem si hned oblíbil. Všechna čest autorovi, který dokáže udržet zajímavý vypravěčský styl. Závěrečná část mě příliš nenadchla, přesto nemohu jinak, kniha si zaslouží uznání a plný počet bodů.
Placerský slovníček: Čón - člověk, chlapec; Placer - obyvatel Placu (náměstí); Baža - nováček, ten, který přijel výtahem jako poseldní; Plopák - nadávka; Šlichťák - naprostá nicka, která se hodí k pomocným pracím; Zemvrťák - zemědělec; Kravárník - chovatel; Futrálník - hrobník; Běžec - elitní Placer, který mapuje Labyrint.

07.09.2014 5 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Dobrý nápad. Do centra dění je postaven kluk August s nevzhledným obličejem. Děj knihy se skládá ze spektra pohledů různých lidí, kteří o Augustovi uvažují, sdílí s ním příhody, vypráví o něm, mluví s ním. August, který je mimochodem dobře vykreslená a sympatická postava, je rovněž vypravěčem. A tak čtete a čtete a zjišťujete, jak se to všechno semlelo, že August má takový obličej, jaký má. Popravdě, některé stránky a pohledy asi dvou vypravěčů mně občas nudily, jiné kapitoly a myšlenky byly zase velmi zajímavé, napínavé a inspirující. Nakonec jsem musel uznat, že Neobyčejný kluk je povedená kniha ze školního prostředí, které rád přidělím zasloužený počet bodů. Mám rád knihy, které mě občas nakopnou - posunou o kousek dál. August takový je.

29.08.2014 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Už dlouho mě žádná detektivka tolik nechytla. V závěru knihy jsem sice přečetl několik méně uvěřitelných situací, zaznamenal jsem i několik málo vlivů jiných autorů, ale nějak mi to nevadí. Prostě to byla dávka napínavé a dobře napsané krimi. Po Hypnotizérovi je to velké překvapení. Dvojice "Lars Kepler" se famózně rozepsala, těším na další díly.

11.08.2014 5 z 5

Autor má román dobře vystavěný, propletený několika žánry, kniha je vtipná, zábavná, gradující, a to je asi tak všechno. Nechci snižovat hodnotu knihy, pro některé je to učiněný zázrak, mně se však málo uvěřitelný příběh Alana Karlssona moc nelíbil. Kolik je podobných děl v naší literatuře a nejsou tolik opěvovány a vynášeny na knižní Olymp. Navíc kniha velmi připomíná Forresta Gumpa.

08.08.2014 3 z 5

Knihkupec Knihkupec Mark Pryor

Thriller? Detektivka? Neřekl bych. Je to spíš taková sváteční projižďka autobusem po Paříži, která nenudí, je zajímavá, ale některé možná ani nenadchne. Občas řidič (autor) mírně sešlápne plyn aby dodal něco vzruchu a napětí, a to je asi tak všechno. Autor tento žánr píše zřejmě poprvé, tak možná další díly budou lepší a lepší, držím mu palce. Jinak se téměř celý děj točí kolem starých knih, což je zajímavé. Chválím i překlad knihy, který je vskutku povedený.

23.07.2014 3 z 5

Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích Markéta Dočekalová

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o psaní, ale báli jste se zeptat. 300 nejčastějších otázek a odpovědí. Obsah: Úvod do tvůrčího psaní, Jak začít, Děj, Postavy, Dialogy, Stylistika, autorský styl a gramatika, Závěrečné práce na rukopise, Nabízení rukopisu, Autorské právo, Smluvní a finanční záležitosti. Kniha mi poskytla mnoho informací, které jsem potřeboval vědět. Některé dotazy a odpovědi jdou sice mimo můj zájem, ale jinak nešetřím chválou. Výborná, výborná kniha!

12.07.2014 5 z 5

Heinovské noci Heinovské noci Karel Šiktanc

Velmi výstižné, poutavé, procítěné, až mrazivé verše líčící skutečné události v nelehké době. Karel Šiktanc se tímto svým krátkým dílkem právem vyhoupl mezi velikány české poezie.

28.06.2014 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Povedený thriller a detektivka v jednom. Popravdě, před rokem jsem knihu odložil, protože mě její začátek příliš nezaujal. Když jsem se do Hypnotizéra po čase znovu začetl, musel jsem uznat, že autorská dvojice napsala vskutku mimořádné dílo. Děj mě najednou bavil, napínal a překvapoval. Ovšem propletený thriller byl na mé gusto místy až překombinovaný. Snaha za každých okolností čtenáře šokovat mě prostě nepřesvědčila. Také maželské hádky, nevěry a návraty unavovaly a tyransky surové děti jako Pokémoni mi přišly k smíchu. Četl jsem i zdařilejší knihy tohoto žánru.

27.06.2014 4 z 5

Zajatci Ďáblova chřtánu Zajatci Ďáblova chřtánu Arnošt Vašíček

Historický začátek mě příliš neupoutal, knika svým zpracováním připomíná spíš filmový scénář s krátkými kapitolami a krátkými větami, když se však příběh přenesl do současnosti, začala být četba najednou zajímavější, propletenější a napíněvější. Není to bůh ví co, ale za druhou polovinu knihy s dobře vystavěným dějem si u mně "Zajatci" vykoledovali čtyři hvězdy.

05.06.2014 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Všechna čest spisovateli, který si vybral tak závažné a diskutované téma. Chvályhodná je i zmínka o holocaustu. Zároveň volám olmuvné "pardóón", ale tahle kniha mě svým zpracováním vůbec nebavila. Příběh je vymyšlený velmi dobře, to ano, ale ten text byl nuda. Teprve v závěru knihy jsem měl pocit, že se autor a bestsellerista trochu rozepsal a naučil se psát.

09.05.2014 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Působivý, dobře napsaný a vystavěný román - zajímavý téměř od začátku do konce. Ovšem asi v polovině mé četby se dostavila krize. Všechno mi to najednou přišlo stejné a fádní. Pokud je to bestseller, tak jsem ho četl přesně tři týdny, jak jsem ho často odkládal. Jinou knihu o tisíci stranách jsem zase přelouskal za týden. Zvláštní. Závěr románu mě ale velmi překvapil. Nakonec musím přiznat, že tato kniha mě popostrčila o něco dopředu, proto se k ní nebudu chovat macešsky a udělím plný počet bodů. "Clarková, nebuď jen šedivá myš. Cestuj, užívej si života a nebraň se ambicím."

18.04.2014 5 z 5

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Christopher Monger

Příjemný román okořeněný anglickým humorem i napětím. Úvodní věty mě do četby doslova vtáhly. Další vypravování už bylo jako na vlnách, humorný a dobře vystavěný děj bavil, některé popisné pasáže zase občas nudily. Námět knihy není sice mou cílovou skupinou, přesto nebudu snižovat hodnotu dobře napsané knihy. Nějakých 90% si Angličan na kopci (vlastně na hoře) určitě zaslouží.

25.03.2014 5 z 5

Jablka s křenem Jablka s křenem Lenka Tillichová

Výborné, vyspělé, inteligentní, humorné, poetické, nápadité, vzrušující, napínavé i zábavné. Nějakých 95% příběhu jsem vážně hltal, čímž jsem si knihu vlastně hned oblíbil, několik málo věcí mi přece jen nesedělo. Drobné či větší nedostatky: vrtulník nemůže přistávat v oblasti poblíž stanů (plachet), Jura Vlček, ač skaut a ukřivděný hrdina se vlivem špatné výchový sám chová nevhodně; matce během celého týdne na privátě nebere telefony, přesto po týdnu jede domů nechat si vyprat prádlo, atd, atd. Jsou to ale jen osobní dojmy. Především je dobré, že "Jablka s křenem" vznikla, Zet má z knihy určitě radost a autorčiny případné další knihy si velmi rád přečtu.

19.03.2014 5 z 5