JohnCZ JohnCZ komentáře u knih

Papírová města Papírová města John Green

Papírová města nejsou úplně 100% dílem a ve výsledku se mi líbila o něco méně, jak Hvězdy, zejména proto, že humor je pubertálnější, trefných životních mouder není ani zdaleka tolik a ani dějové to není taková síla, ale to jsem ani vzhledem k trochu odlišné situaci hlavních postav nečekal. Tempo popravdě trochu hapruje, především v prostřední části, ale knížka je pořád neuvěřitelně čtivě napsána a ani na minutu jsem nepřestal těšit, jak to nakonec dopadne. A konec mě nezklamal, byť jsem bych si ho přál o něco rozsáhlejší - zejména osud vedlejších postav mi přišel nedořešený. Na druhou stranu méně je někdy více a Green v závěru předal přesně ty myšlenky, které asi i tímhle dílem předat chtěl a opět dokázal to, proč jeho knihy mám tolik rád.

04.08.2015 5 z 5

Heatová a vlna žáru Heatová a vlna žáru Richard Castle

Je to prostě Castle. Dějově je to jednoduše jedna z dalších epizod tohoto seriálu. Navzdory k tomu, že kniha je defacto jen doplněk k seriálu, tak je kvalitně napsaná, plná odkazů a narážek, při kterých se seriálu znalí skutečně příjemně pobaví (divoká milostná scéna je shodná s tím, jak byla popsána Castlem a Beckettovou v seriálu). Postavy v knize reflektují ty seriálové, drobné odlišnosti se přeci jen najdou a postavy, potažmo celá kniha dokáže fungovat sama o sobě. Díky tomu bych Nikki Heat mohl doporučit i seriálu neznalým, byť pro ně by mohla působit trochu suše a nedotaženě. Samotný děj je totiž detektivkou ze staré školy. Zvratů se člověk mnoha nedočká, akce rovněž ne, ale zápletka je poměrně komplexní. Vadila mi jediná věc. Fanda seriálu si pod jinými jmény snadno představí seriálové protějsky, avšak nováčkovi bude chybět podrobnější charakteristika, která je v knize dost upozaděná. Vlastně krom krátké pasáže o minulosti Nikki Heat se o postavách nedozvíme zhola nic. Napsané je to ovšem dobře. Ten, kdo knihu psal (ať už to byl kdokoli) si byl vědom toho, jak zhruba probíhá policejní vyšetřování a nechybí množství zajímavých detailů. Rovněž musím pochválit český překlad, který se (díky bohu) vůbec nesnaží překládat původní názvy, takže se čtenář nemusí bát žádných paskvilů typu "sejdeme se ve čtvrti Pekelná kuchyně" apod. Sice nejsem fanda přechylování a tedy "Heatová" mi zněla trochu otravně, ale s českou gramatikou holt asi nic nenadělám. K překladu tedy nemám větších výhrad.

15.02.2015 4 z 5

Příběhy ze Zeměmoří Příběhy ze Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Poslední střípek do série knih o Zeměmoří mi připadal tak trochu navíc. Spíše než jako plnohodnotná kniha na mě Příběhy ze Zeměmoří působily jako doplněk pro fandy. Žádná z povídek mě nedokázala vyloženě nadchnout, tu nejlepší autorka dala hned na začátek a ten zbytek je trochu stereotypně odvyprávěn v duchu předchozích knih. Napsáno je to čtivě, překlad do češtiny je výborný (byť korektor by zasloužil jednu za uši), hravý, ale chybělo mi tam něco nového. Obsahově jsou povídky jen variacemi na již předchozí příběhy a v druhé polovině již převládal pocit, že by "autorka konečně mohla přijít s něčím novým než jen rozebíráním vztahu učenec/učitel". Ale i tak stojí knížka za přečtení, série Zeměmoří má své osobité kouzlo, které ani této sbírce povídek nechybí a i přes zmiňované nedostatky se hodně příjemně čte.

19.10.2014 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Jedním slovem výborné. Dvojka je srovnatelná s jedničkou, ale dostavilo se přesně to, co jsem si přál při čtení prvního dílu. Více napětí, vyspělejší podání a větší psychologický nátlak. Knížka se pomalu rozjíždí, předchozí události v postavách stále rezonují a mají na ně určitý dopad, díky čemuž charaktery (Katniss zejména) působí mnohem uvěřitelněji. Potom zafunguje drsný dějový twist a nová výzva, která táhne děj rychlostí blesku až do strhujícího finiše, kde je jasné, že už není cesty zpět a já jsem zvědav, jak se Suzanne Collins rozhodla svou trilogii zakončit.

15.02.2014 5 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

I když se jedná o pokračování Čaroděje Zeměmoří, celková atmosféra knížky jde naprosto jiným směrem. První díl byl příjemným fantasy, kde se cestovalo z místa na místo po obrovském světě Zeměmoří. Kniha byla doslova nabitá informacemi a dějem. Atuánské hrobky jdou na to ale úplně jinak. Jsou mnohem temnější a pomalu si budují atmosféru. Musím ale přiznat, že mě prvních pár kapitol nijak zvlášť nenadchlo. Možná, že i proto, že mě prostředí kněžek a náboženství moc nebere. Jakmile se ale na scénu vrátí starý známý čaroděj Ged, vše se obrátí o 360 stupňů. Najednou začne mít příběh spád, myšlenky díla se začnou soukat na povrch a i přesto, že děj je hodně komorní a vše se odehrává prakticky na jednom místě, nechybí tomu čtivost a napětí. První díl se mi ovšem líbil víc.

29.11.2012 4 z 5

Klam Klam William Dietz

Zatímco herní pecka Mass Effect 3 dobývá žebříčky prodejnosti, já dočítám poslední knižní díl. Tentokrát už to není román od Karpyshyna, ale od nějakého Dietze a je to sakra znát. Ze všech čtyř dílů mi přišel Deception nejslabší a tedy jen a pouze díky masakróznímu závěru tomu dávám 3*. Tempo celé knihy se strašně táhne, měl jsem pocit, že Dietz už tak nějak neví o čem psát a jen se snaží tu trošku natáhnout. Nicméně je tam dost pasáží zábavných a pro fandy série je to nejspíš povinnost přečíst. Už jen kvůli tomu, že v ME3 je dost narážek na knihy, které - když už nic - tak alespoň potěší. Slabší 3*

29.04.2012 3 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Dvojka mi tak trocha přišla jako vaření z vody. Má podobné schéma, jako první díl. Takřka stejný humor. Tentokrát jsem ji, jako v případě jedničky, neporovnával s filmem a četla se fakt velice příjemně. Moc se mi líbily pasáže v Iráku a samotný závěr, který byl i docela smutný. Epilog, kde Forrest vypráví o tom, jak o něm natočili film s Hanksem v hlavní roli, neměl chybu. Těžko se mi to hodnotí, místy jsem se bavil dobře, místy jsem se zase trochu nudil a poslední 3 kapitoly mě nadchly, ale ve výsledku si vlastně už moc nepamatuju, o čem to vlastně bylo. 3*

12.11.2011 3 z 5

Komiks pro Ukrajinu Komiks pro Ukrajinu * antologie

Fanda komiksů se ze mě ani po tomto nestane. Některé civilnější kousky (jako báseň Lesji Ukrajinky) byly moc hezké, některá díla jsem ale absolutně nepobral a ani mě příliš nebavilo je číst. Ale to je můj osobní problém. Čeho si cením nejvíce je především úmysl a cíl, s jakým byla tato antologická sbírka vydána. Na takové věci rád přispěju kdykoli. Díky za ně!

10.05.2024 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Bez mučení se přiznám, že mě to příliš neohromilo. Ačkoli je Na západní frontě klid považováno za klasiku, jako válečný román se mi tenhle příběh jeví současným okem poměrně nevýrazně - jako jeden z mnoha. Neřekne nic moc konkrétního, nic moc osobního, nemá jednoduše nic navíc. Akce je odbytá, postavy působí jakoby nezúčastněně a z hlediska psychologie se mi to jevilo po většinu času popsané dost nedostatečně a zkratkovitě. Nečte se to zle, ale téměř nic jsem u toho necítil, což je u tohoto typu literatury a válečné tématiky obecně, kterou jinak obvykle prožívám velmi, docela problém.

10.05.2023 3 z 5

Maso od šibenice Maso od šibenice Petr Hudský

Pro mě velké zklamání. Začátek vypadal poměrně slibně, drsná historická fantasy ve stylu Zaklínače mám v oblibě. Maso od šibenice však fantasy není, resp. nejsou v něm klasické fantasy prvky. Historii to však vidělo hodně zpovzdálí, Maso od šibenice je především těžce nereálný brak - trochu jsem měl při čtení pocit, že sleduju low budget akčňák a vůbec bych se nedivil, kdyby Matěj měl obličej Van Damma. Čte se to příjemně, rychle to odsýpá, avšak měl jsem pocit, jako kdyby se jednalo o slohovku studenta 4. ročníku střední školy nataženou na 200 stran. Chyběla tomu atmosféra, hlubší prokreslení jak prostředí, tak třeba i historického pozadí a především charakterů. Vůbec jsem netušil, proč ten a ten dělá to a to - charaktery postav jsou hodně nedotažené a sympatie k nim nulové (fajn, možná ten Bruno vypadal trochu jako charakterní chlapík). Nepovažuji se za velkého čtenáře, ale příběh vůbec nemá šanci zaujmout, natož pak překvapit. Přibližně od půlky knihy jsem věděl, jak to dopadne, děj spěje ke konci hodně přímočaře a bez jediného momentu překvapení. A to je škoda.

19.11.2014 2 z 5

Tématika holocaustu je hodně tíživá a možná i proto mám z téhle knihy pocit, že je trochu nadhodnocována. Co si budeme povídat, první polovinu jsem si protrpěl, jelikož to na mě působí strašně utahaně a ztrácel jsem se v postavách. Chybělo mi tam jakési nahlédnutí do jednotlivých charakterů a trochu rozsáhlejší popis prostředí, kde příběh začíná - prakticky jsem znal jen jména, ale netušil, o koho vlastně jde. Jakmile se ale zajatá skupina vydala na cestu, příběh nabral spád a nezastavil se až do strhující finiše, který dojem z knihy trochu pozvedl. Po psychologické stránce je to napsáno skvěle, ale po stránce literární to na mě bylo až moc suché. Kvalitu tomu ale rozhodně upřít nemůžu.

09.10.2013 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nakonec uděluji 3*, ale během čtení jsem často váhal. Jednak je kniha psaná hodně "idijotsky" a rozhodně není tak milá jako film. Nerad to říkám, ale film s Tomem Hanksem je prostě o dost lepší. Knížka je taková spíš jednodušší a místy hodně přehnaná (souhlasím s uživatelem pe3czech). Rozhodně jsem rád, že se tyto pasáže do filmu nedostaly. Vlastně on si film bere z knihy jen to nejlepší a k tomu ještě přidává zajímavou dramatickou notu. Ale neříkám, že se to četlo špatně. Zábava to byla, ale mnohé věci mi neseděly. Tahle knížka má prostě tu smůlu, že má dokonalou filmovou adaptaci. Chyběly mi tu ty emoce a i samotný (sry, musím to prostě srovnávat) závěr mě oproti filmu zanechal chladným. Proto jen 3*

10.11.2011 3 z 5

Andělské vodopády / Černé slunce / Dobrý ročník / Orbit Andělské vodopády / Černé slunce / Dobrý ročník / Orbit Nora Roberts

Vcelku krátká, ale výborná sci-fi povídka. Zážitky Kipa na palubě vesmírného kluzáku jsou dosti emotivní a i ten závěr byl velmi dobře zpracován, byť to byl klasický happy end.

01.04.2011 4 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

První greenovka, kde mi dlouho trvalo se začíst. A vlastně za to nemůže ani tak samotný Green, jako spíš spoluautor, jehož úvodní kapitoly za depresivního gay Willa Graysona jsou dost na pěst. Jeho pubertální rádoby drsňáctví mi moc nesedlo, stejně tak jako neustálé zmiňování jeho orientace snad v každé druhé větě. Zlom přišel asi až ve třetině knížky, po velkém zvratu, který svede postavy dohromady. Najednou se forma uklidnila, příběh trochu zvážněl a rozjely se hezky napsané romance - jedna gay, druhá straight. Otázky točící se okolo budoucnosti, vlastní identity, lásky i kamarádství jsou zpracovány pěkně. Tahle young adult psychologie Greenovi prostě jde a s kolegou se nakonec dokázali příjemně sladit. Když ale knihu porovnám třeba s Hledáním Aljašky, tak tomu ději prostě něco chybělo. Je to jen další greenovka v řadě - velmi podobná těm předchozím a tentokrát navíc místy zbytečně přepálená a nepřirozená (hlavně konec, byť hezký a vypointovaný).

27.08.2021 3 z 5

Nejvzdálenější pobřeží Nejvzdálenější pobřeží Ursula K. Le Guin

Další díl z cyklu Zeměmoří a opět trochu jiný. Tentokrát se jednalo o takový mix dobrodružné jedničky a komorní dvojky v dost ponuré atmosféře. A opět jde o parádní fantasy čtení, které má jednu jedinou vadu - měl jsem pocit, že je to strašně krátké. Mnohé pasáže byly popisovány dost zevrubně, ale někdy jsem měl pocit, že autorka zbytečně rychle žene příběh dál a knihu jsem měl tak zfouknutou za několik kratších večerů. Konec přišel tak náhle, že ani nestačil pořádně zapůsobit a tvářil se i dost uzavřeně, takže jsem zvědav, jak na něj pokračování naváže. Každopádně rozhodně doporučuji přečíst a nejlépe s mapkou Zeměmoří po ruce.

07.04.2013 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

O sérii ze světa Zeměmoří jsem se dozvěděl díky stejnojmennému filmu z dílny Hallmarku, který mě i přes jisté televizní vzezření uchvátil. Film jsem viděl před mnoha lety a příběh filmu si tedy (prý naštěstí) moc nepamatuji. A možná i proto byl nejvyšší čas mrknout na knižní předlohu. Hned ze začátku mě kniha vtáhla do děje, i když mi místy přijde až moc zkrácená a zjednodušená, nemůžu se jí nabažit, protože obsahuje přesně ty ingredience, které mě na fantasy tak baví. Zajímavé postavy, fantaskní názvy míst, melancholicky laděné prostředí, mýtické tvory a mysteriózní story. A ačkoli jsem fanouškem Sapkowského a Tolkiena, mám raději fantasy jednodušší, u kterého nemusím zpětně dohledávát postavy a jejich rodokmeny, které se radši soustředí na a příběh a sílu vyprávění. Tohle Čaroděj Zeměmoří naprosto splňuje, ale to neznamená, že je méně hodnotný. To rozhodně ne! Čtení rychle odsýpá, je napínavé, zajímavé, melancholické, místy vcelku temné, ale i zábavné a lehce poučné – díky zajímavým myšlenkám. Hodně se mi líbil charakterní vývoj Geda, kdy se z původně rozmarného a trochu arogantního mladíka postupně stával moudrý a mocný čaroděj.

07.11.2012 5 z 5