Kaik Kaik komentáře u knih

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Je to brak nebo už klasika? Každopádně ohromně zábavná kombinace Dooma, Frostpunku, Matrixu, Star treku, Bonda a Šíleného Maxe plná akce a ujetých nápadů. Mně se to líbilo.

08.02.2021 4 z 5

Tygře, tygře, žhavě žhneš Tygře, tygře, žhavě žhneš William Blake

Byť k tomu nemám velké vlohy, impulsivně jsem se pustil do knihy poezie, protože mě zaujal název díla. O to víc mě potěšilo, že je e-kniha k dispozici zdarma a navíc má úžasně pruhovanou obálku, což se mi hodí do čtenářské výzvy. Kniha není dlouhá a některé verše byly docela fajn. Jako proložení paralelně rozečteného Kulhánka ideální.

07.02.2021

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Milé pohlazení na duši, navíc se spoustou přísloví.

31.01.2021 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Skvěle napsáno. Přehledné, napínavé, smysluplné, zároveň zvrácené a brutální. Žádné zbytečnosti, perfektně dávkováno. Strhující, nemohl jsem se odtrhnout.

26.01.2021 5 z 5

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

Poctivě přečteno v rámci čtenářské výzvy. Racek mnou bohužel proletěl, aniž by něco zanechal. V divadle to může být fajn představení, ale čtení těchto stoletých klasik mi zkrátka přijde o ničem. Nedokážu objektivně posoudit, nebudu hodnotit. Každopádně děkuji za půjčení, K.

21.01.2021

Město & město Město & město China Miéville

Detektivka v nezvyklém prostředí. A právě na originalitě prostředí vše stojí i padá. Nad základní premisou jsem zpočátku přimhouřil oči, bavilo mě odkrývat podivné zákonitosti obou měst. Ovšem počet otázek a logických lapsů časem překročil únosnou míru mého vnímání a já si říkal stále častěji: "Proč? Proč tak složitě?"

Námět výborný, ale celkový mix na mě působil překombinovaně a zároveň nevyužitě. A nejvíc adrenalinový sport ve dvojměstí bude nepochybně geocaching.

19.01.2021

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Svěží a zábavná krimoška plná drsného humoru a vtipných hlášek. Bavilo mě české prostředí a popis policejní rutiny. I díky krátkým kapitolám se to četlo dobře a s dalším dílem nebudu mít žádný problém.

09.01.2021 4 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

"Profesor Parkhill si musel beze všech okolků přiznat, že pan Kaplan není obyčejný žák. Ba co víc, že není ani obyčejný člověk. Jeho hlad po vědění se prudce střetával s jeho žízní po originalitě. Pedagog si už dokonce začal klást otázku, zda v odvážných inovacích Hymana Kaplana nejsou ztajena semínka nové gramatiky (nemluvě o novém slohu, pravopise a systému výslovnostním). Někdy míval pocit, že jeho svěřenec je apoštolem zbrusu nového způsobu myšlení."

Humorná kniha pro milovníky gramatiky a jazyka jako takového. Škoda, že druhá část snižuje laťku, motivy se už dost opakují a pan Kaplan začíná být krapet otravný. K této četbě mě přivedla audiokniha s Miroslavem Donutilem, kterou jsem kdysi slyšel a uvízla mi v paměti. Jsem rád, že jsem se k ní vrátil, byť by stačila poloviční tloušťka. Rozhodně famózní práce překladatele.

30.12.2020 4 z 5

Železná rada Železná rada China Miéville

Tentokrát si přijdou na své milovníci mašinek, ideálně volnější sexuální orientace. Líbilo se mi Judovo putování, vznik a epická dobrodružství Železné rady, naopak Oriho krobuzonskou linii jsem lehce protrpěl. Knihu hodnotím čtyřmi ozubenými koly, zejména proto, že jako spisovatel má China Miéville ohromný potenciál a já se těším na jeho další díla.

28.10.2020 4 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Po knize jsem sáhl, protože jsem se chtěl něco dozvědět o způsobu myšlení, proč někteří lidé uvažují rychleji než druzí a jak třeba sladit běh myšlenek s verbálním projevem např. při prezentaci. A už během úvodu jsem začal tušil, že to bude bolet.

Knihu už dle mého názoru velmi trefně okomentovala čtenářka Balrog. Na počátku autor vysvětlil zajímavé zjištění svého výzkumu (dva různé systémy myšlení, které každý člověk používá) a po zbytek knihy toto téma více méně rozvíjel a obhajoval.

Nerad věci vzdávám, tak jsem se tím prokousal. Bylo to dlouhé a bolelo to. Zjevně jsem měl od knihy jiná očekávání, proto tentokrát vynechávám hodnocení. A příště se musím lépe podívat, do čeho se pustím.

12.10.2020

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Nakonec spíše průměrný thriller, při jehož čtení jsem si připadal jako na houpačce. Nevím proč mi hned od začátku připomínal Dívku ve vlaku. Ale kapitoly byly krátké, četlo se to dobře, a to, že jsem knihu sfoukl na tři posezení, také o něčem svědčí.

05.10.2020 3 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Ano, i tentokrát si ze mě Murakami udělal svého spojence. Kniha to byla sice dlouhá, tempo vyprávění pomalejší, přesto mě to moc bavilo a čtení jsem si užíval rovněž i díky skvělému překladu. Příběh to byl jaksepatří tajuplný a znepokojivý, přesto mi byl vnitřně i tématicky blízký, a představa pobytu v osamělém ateliéru na vrcholku hory řádně rozehřívala moji představivost. Tak třeba v příštím životě.

01.10.2020 5 z 5

Rozpravy s umírajícím profesorem nad důležitými aspekty života. Rozhodně nejsem cílovka, která by si z knihy vytvořila životní mantru. Mnoho názorů mi přišlo tak nějak samozřejmých, vyplývajících ze života, vztahů a zkušeností. Místy jsem měl dokonce dojem, že někeré věci jsou psány vyloženě "na efekt" pro citlivější čtenáře. Přečteno v angličtině v rámci čtenářské výzvy.

05.09.2020 3 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Protentokrát postačí prosté prohlášení: pakliže počátkem přijmete prekérní potíže postiženého pána (psychologové přesně popisují podobná pozapomenutí, přičemž právní pomoc prudce pokulhala - právě proto pomohl prohnaný pátrač), poskytuje příběh i poosmé přesvědčivě pětihvězdičkový prožitek. Paráda, pokračování, prosím!

19.08.2020 5 z 5

Prsten Borgiů Prsten Borgiů Vladimír Neff

Čirá srdeční záležitost.

Vladimír Neff je verbální génius. Jeho jazykově úchvatný způsob vyprávění a historický přehled nikdy nepřestanu obdivovat. Byla to radost a zároveň výzva rozplétat souvětí, která by leckdo označil za krapítek delší, přičemž nikdy neztrácela smysl, psaná tak nádhernou češtinou, že byl náš nelehký jazyk, myslím, vytěžen až do mrtě.

A hlavní hrdina - Petr Kukaň z Kukaně - pro mě navždy zůstane největším literárním hrdinou všech dob. Mladý muž tak pevného charakteru, výjimečných schopností a morální čistoty, až je to pro něho nezřídka sebezničující, musí být zkrátka vzorem pro každého. Navíc máme společné křestní jméno.

Bez nejmenšího zaváhání hodnotím plnými pěti zrnky Kamene mudrců hromadně celou trilogii, neboť ji mám přečtenou již poněkolikáté. Tentokrát se zapojili i junioři v rámci společné četby před spaním, z čehož mám velkou radost. Bylo to humorné, dobrodružné i poučné čtení, které se mi navždy zapsalo do hrudního svalu.

16.08.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Přestože je Ladislav sympatický cestovatel, příběhy vtipné, v knize je spousta prima obrázků a téměř každá kapitola obsahuje poučení o dané oblasti... přesto mě tentokrát cesty po Evropě příliš nechytly. Ale jako letní odpočinkové čtení fajn.

07.08.2020 3 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

No, bylo to krapet utrpení. Nemohl jsem se vůbec začíst, a abych to dorazil, musel jsem se do čtení nutit. Slečna Smilla měla sice výborný cit pro sníh, ale mezi mne a knihu jakoby vystavěla stěnu tlustého ledu. Její postava mě ničím nezaujala, pro její iracionální činy jsem nenacházel motivaci. Opakující se zmínky o drsném životě v Grónsku mi postupně začaly lézt na nervy. Už jsem jen čekal, kdy se objeví Yeti, kterého vzápětí zakousne Smillina nezvěstná eskymácká matka. Téma výzvy mám splněno, ale asi si teď dám na čas od severské krimi přestávku. Příliš chladné, příliš odtažité.

25.07.2020 2 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Čirá srdeční záležitost.

10.07.2020 5 z 5

...o psu nemluvě ...o psu nemluvě Connie Willis

Po hrozivě nepřehledném začátku, kdy jsem to málem vzdal, se děj naštěstí zklidnil a já si konečně mohl vychutnat poklidný život na břehu Temže v časech viktoriánské Anglie. To mě ostatně na knize bavilo nejvíc - zábavné situace pramenící ze zanedbané přípravy cestovatele v čase, kulturních i jazykových faux pas (text je přímo nabitý dialogy), lehkých časohrátek a nakonec i sympatické chemie mezi Nedem a Verity.
Po dočtení mě vcelku překvapilo, že autorka je Američanka; určitě bych čekal minimálně oxfordského rodáka.
Celkově zábavné dílo, inspirované Třemi muži ve člunu. Ovšem jestli ještě v nějaké knize objevím slovo "inkongruence", jářku, rituálně ji spálím ve výhni pekelné. Nebo alespoň vymažu ze čtečky.

12.06.2020 4 z 5

Jizva (ilustrované vydání) Jizva (ilustrované vydání) China Miéville

Opět famózní. Nebudu nijak spoilerovat, i když se mi moc chce! Přesně z těchto důvodů - dobrodružství, napětí, objevování neznámých krajin, tvorů a tajemství - jsme v mládí hltali verneovky. China Miéville mi tohle dokázal vrátit i po letech, navíc v umocněné formě moderního psaní.

Musím zde znovu pochválit skvělý překlad Milana Žáčka. Miéville má široký rozsah - od biologie, chemie, zeměpisu, sociologie, po techniku, mechaniku a spousty vymyšlených výrazů navrch... zkrátka všechno to srozumitelně přeložit muselo být peklo. Konečně překladatel, který se nebojí jmen a názvů. Např. doktor Trhomuch či spisovatel Skočkotlap mě fakt pobavili. Ostatně i sama Bellis Chladnovína jako by měla vlastnosti předurčeny svým jménem...

Opět tedy budu muset Miévillovu nálož imaginace ještě nějaký čas po přečtení vydýchávat. Nejvíce asi monstrózně epický závěr, při kterém vyvrcholily všechny mé do té doby neukojené představy, a paradoxně také prolog, který mě navábil na samotné čtení jako už dlouho nic.

20.05.2020 5 z 5