katasokolov katasokolov komentáře u knih

Kulti Kulti Mariana Zapata

Přiznám, že rozjezd byl pomalý, ale pak to začalo mít grády ‼️ Po dočtení jako spokojenost veliká!!! Všichni recenzenti, nebo alespoň většina z nich, se shodovali, že Zapata je královna slow burn romantiky a taky že je, sakryš!! Mám od ní víc knih, tak jsem si kladla otázku, kterou teda jako mám začít , že jo :) No a jelikož miluju film Blafuj jako Beckham, tak to asi zase nebylo až tak těžký rozhodování :) K jejím knížkám se tedy stopro vrátím! Oba hlavní protagonisté sršeli vtipem (tedy Kulti alias preclík nebo bratwurst se musel nejprve rozmluvit že jo - přeci jen byl v cizím prostředí :D ). No a vyznanie na konci bylo epické!! Jediné, co mě na začátku knihy fakt štvalo bylo to, jak často hlavní hrdinka používala slova typu k..í a h..no :D Jinak za mě cajk a doporučuji dalším milovníkům slaďáků, jako jsem já ! :)

27.09.2020 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

“When we’re together,” he says “it feels as though the dark things inside me rise to the surface and brush against the dark things inside you.”
“I loved you,” he says. “My dark Vanessa.”
Tato kniha v sobě skrývá vnitřní vhled do duše, života a myšlení mladé dívky, později ženy, která prožila intimní vztah se svým profesorem angličtiny na střední škole. Střídají se dvě vypravěčské roviny - 1) minulost, kdy Vanessa vypráví o počátcích vztahu, který ji poznamená na celý život a 2) kdy je její bývalý profesor a milenec obviněn z obtěžování několika dalších studentek. Musím říct, že jsem při čtení některých pasáží měla opravdu mrazení.. rozhodně se nejedná o lehkou četbu, ale přesto musím uznat, že autorka zvládla svůj debut na výtečnou ‼️ Vanessa si po celou dobu nechce přiznat, že se mohla stát obětí a na celý vztah nahlíží jako na romantický poměr (přičemž u některých jejich myšlenek si říkáte vážně , vážně si myslí, že tohle všechno bylo v pořádku, když se u toho cítila takhle ?). Profesor Jacob Strane je vykreslen jako dokonalý manipulátor a Vanessa jako dívka, která se stranila svých vrstevníků a nechala se lapit do vztahu, který ovlivnil naprosto celý její další život, a to ve všech ohledech. Skoro ve svých 30ti letech se poté snaží oprostit od minulosti a začít znovu, což rozhodně není jednoduchá věc !! V knize se hojně cituje Nobokova Lolita - přiznám, že jsem ji nečetla, kvůli knize jsem zhlédla alespoň film (no není to můj šálek čaje a tohle rozhodně číst nechci, i když chápu, že mladou nevinnou duši, jakou byla Vanessa, tohle téma zaujalo a poupravila si je tak, aby zapadalo do jejích představ o zakázaném vztahu s Jacobem). Kniha je skvělým psychologickým dílem, které nabízí pohled na jeden z možných scénářů chování osob, které musely v mladém věku prožít něco jako Vanessa. Rozhodně doporučuji k přečtení, opravdu to stojí za to‼️!!!

27.09.2020 5 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

4/5*

Inteligentní romantická komedie, která vás chytí za srdce .

Teď už chápu tu posedlost Hazelwood!

Protivný, pohledný, šachový velmistr s přezdívkou, kterou přiřknuli i slavnému Jaimemu Lannisterovi a nová hráčka, pro niž byly šachy vším na světě, než tenhle svět na nějakou dobu opustila.

Autorka bravurně propojuje šachovou terminologii a běžný život našich hrdinů, přičemž spousta pasáží srší vtipem (u některých jsem i vyprskla nahlas :) ).

Nemyslím, že by se jednalo vyloženě o YA literaturu, nejsem cílovka a jsem nadšená. Pravděpodobně se v budoucnu podívám i na ostatní tvorbu autorky. Její knihy jsou opravdu originální, jako ona sama. Spojení vědeckého světa s romantickým příběhem se jen tak nevidí. A když je to ještě podané srozumitelným způsobem pro nás smrtelníky, tím lépe.

Nikdy mě šachy nezajímaly a předpokládala jsem, že je to doména spíše postarších introvertních mužů, ale už seriál Dámský gambit mi tuhle představu trochu rozbil a z nudného sportu (který jsem ani za sport nepovažovala) udělal velmi zajímavou podívanou a tahle kniha se nese na podobné vlně.

Velmi doporučuji.

01.04.2024 4 z 5

Slzy ostrý jak břitva Slzy ostrý jak břitva S. A. Cosby

4/5*

To, že Cosby píše velice dobře už víme z Asfaltové pustiny. I jeho druhá, u nás vydaná kniha, je zdařilá, nicméně kvalit první nedosahuje.

Příběh se zaměřuje na pomstu dvou otců, jimž odpravili syny. Řeší se zde morální dilemata, jinakost i barva pleti.

Bylo bolestně nádherné sledovat dva muže, kteří za života synů těžko hledali pozitivní slova pro své potomky, nespadajících do žádné ze škatulek jejich omezeného vidění světa, jak si postupně začali uvědomovat, že některé věci nejsou podstatné a otcovská láska by neměla mít žádná pravidla, omezení a bariéry.

Obdobně jako v Asfaltové pustině zde autor prožene čtenáře přestřelkami a honičkami, jež vyústí v rozpletení všech otázek a ještě ho přikovají v křesle. Opět jako by se vám před očima odvíjel akční filmový biják!

Autorovu tvorbu vřele doporučuji.

02.12.2023 4 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

3,5/5*

Už dlouho jsem si po dočtení nějaké knihy neříkala, že vlastně sama nevím, zda se mi líbila.
Tak tady to přišlo.

Bezesporu se jedná o kus zajímavé americké historie z období po krachu na burze. Velmi dobře je popsán samotný proces sběru pryskyřice, jakož i životní a zaměstnanecké podmínky pro pracovníky oněch táborů, stejně tak rasistický podtext v nich stále na některých místech zakořeněný - přeci jen v té době Lincoln nebyl ještě v dějinách zapsán právě nejhlouběji. Těžká práce se snoubila s často hrozivým prostředím a tíživou atmosférou panujícími v těchto kempech.

Osudy tří hlavních protagonistů byly těžké, ale nějak jsem se neuměla s postavami více a hlouběji propojit a celý příběh mi tak jen lehce sklouzl po povrchu a zanechal mne naprosto bez jakýchkoliv pocitů. Spousta věcí byla vysoce nepravděpodobná, i když musím konstatovat, že mně ten růžovoučký přeslazený konec nevadil, jak to uvádí mnoho recenzentů. Co mi ale přišlo moc unáhlené - byl vztah mezi Delem a Rae Lynn. Ti dva spolu prakticky nemluvili a najednou bum a je to ..

Když to shrnu - téma bylo pozoruhodné, zpracování a literární styl už o poznání méně. Taky pominu opětovné srovnání knihy s textem Kde zpívají raci, které je naprosto mylné a jediná společná věc, která je pojí, je růžová obálka a název, kde se vyskytuje nějaký živočich. Chápu velký hype u raků, ale proč každou knihu přirovnávat k tomuto skvělému románu (viz třeba i Papírový palác).

02.08.2023 3 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

4/5*

Dvaapadesátiletá spisovatelka Sylvie svým způsobem rekapituluje dosavadní život a kariéru - hnacím motorem mohou být v tomto případě její dva potomkové, kteří si při náhodném probírání matčiných věcí a deníků najednou uvědomují i její sexualitu, kteroužto děti u rodičů (popřípadě celé starší generace) raději vynechávají ze svých radarů .

Dcera Judita vytahuje na matku, v souvislosti s jedním jejím raným vztahem, kartu Me Too - přeci musel matku využít, když byl onen muž o celých 25 let starší a nacházel se v pozici moci, nebo je to všechno ještě jinak ?! (Dravost a přesvědčení o vlastní neomylnosti mi na Juditě silně překáželo, stejně jako protikladná apatie jejího bratra, již praktikoval na vše okolo sebe).

Knihu také prostupují duchové minulosti, kteří nutí novou generaci opakovat ty samé chyby, kterých se nevyvarovaly ani generace předchozí. Jako by život byl neustále jen koloběhem obdobných rozhodnutí. Ovšem v návaznosti na společenské změny a proměnu paradigmat si stejné situace vysvětlují rodiče a potomci jiným způsobem. Vyvažování a zároveň propastná zející díra mezi dnešní mladou a postarší generací je zde velmi zdařile vykreslena, i když někdy, až zbytečně, hnána do extrémů.

Stárnutí a reakce okolí i samotné hlavní postavy na provázané změny, s tímto přechodovým obdobím, se prolínají celou knihou a jsou kruciální součástí příběhu.

Autorská tvorba Sylvie se zaměřuje na feministickou prózu a genderové studie, přičemž je milé, že i ona sama si uvědomuje objevující se extremistické tendence, které k tomuto oboru patří, stejně tak, jako prolínají i jiné směry.

Taktéž můžeme nahlédnout pod pokličku evidentním rozdílům mezi ženským a mužským pohlavím, zejména v intimních oblastech života. Muž ve svých padesáti je v nejlepších letech a žena pomalu ale jistě uvadá a je potřeba ji nahradit novějšími modely. Nicméně je to trochu uvedené do krajnosti - protože skoro všichni muži v knize jsou vykresleni dosti obdobným, nepříliš lichotivým způsobem, mnohdy hraničícím až s nechutností. Beru to ale tak, že autorka to zamýšlela přesně takhle, aby umocnila některé své teze. Taktéž některá tvrzení o mateřství jsou mimo realitu a snad nejsou myšlena vážně.

Ve výsledku se jedná o velmi zajímavou prózu, i přes uvedené výtky.

Citace z knihy:

Časy se mění a současnými měřítky minulost nelze posuzovat.

25.07.2023 4 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

3/5*

Jedná se opět o milý romantický příběh, přesně na letní večery. Autorka to umí lépe, ale postava Charlieho se jí vážně povedla. Já tyhle zachmuřený týpky můžu.

Ani nějak přesně nevím, co k té knize napsat. Bylo to příjemné a rychlé čtení, ale po otočení poslední strany ve mně nezanechalo praktiky nic. Je to přesně takové to dílko, které se vám v dané chvíli líbí, přesto není příliš těžké na něj vzápětí zapomenout.

Citace z knihy.

- kvůli tomu jsem se do čtení taky zamilovala: pro ten pocit, že se člověk vznáší někde v bezčasí, běžné problémy se rozplynou, všechny starosti jsou jakoby na druhé straně mé metafyzické bubliny.

-) prostředí románu z malého města mne příliš nechytlo, zaměstnání hlavních protagonistů bylo ale super - přestože kniha, již redigovali, stála, alespoň tedy z těch útržků, za starou bačkoru :D.

01.07.2023 3 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Průměr.

Věřím, že pro dnešní mladé slečny to může být nové Stmívání, ale mně přišlo spoustu věcí dětinských a nedomyšlených. Hlavní hrdinka, Grace, není úplně nejostřejší pastelkou v penále a sledování jejích myšlenkových pochodů a vnitřních monologů bylo mnohdy nad moje síly i chápání. Jaxon je celkem zajímavá postava, ale ty poslední tři kapitoly z jeho pohledu byly velmi nadbytečné.

Konečný plot twist byl divný a nesplnil svou ústřední roli, tj. nalákání na další díly. Jeden je v tomto případě víc než dost. Pro porovnání - kniha se rozhodně více přibližuje seriálu The Legacies, nežli jeho předchůdcům The Vampire Diaries a The Originals. V případě tohoto sequelu jsem skončila své sledování v momentě, kdy se objevili draci a chrliče - ano, jak vás asi jistě napadlo, tyto entity jsou zde také ;-). Zajímavým a novým prvkem zde byla genetika upírů, která je ukázala zase z jiné roviny - ) jejich klasická verze je ale better!

V průběhu čtení občas vyskočila moje vnitřní teenagerka a říkala si - vždyť je to vlastně super - mnohdy ale zůstávala poklidně a zarytě spát. Nemůžu tomu upřít čtivost, přesto se ale neubráním pocitu, že tohle už je pro mne pasé. a to i ta vanilla romantická linie.

CITACE - V hloubi duše se od tebe neliším. Vysnila jsem si tě, přála jsem si tvou existenci.

BTW, tahle kniha by se mohla jmenovat Série nešťastných náhod okolo Grace :-D.

24.06.2023 3 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Trošku slabších 4/5*

Příběh, jenž v sobě nese téměř celé jedno století vietnamských dějin. Kniha, která pokrývá život jedné rodiny - ztráty, lásky, nespravedlnosti, krutost, náhody, dobrotu, sobectví, osud.

Kniha je bezpochyby velmi zajímavá a poučná. Pro čtenáře, který nemá o historii Vietnamu 20. století přílišné povědomí, se může jednat o edukativní čtivo podané přístupnější formou. Pro ty, kdož mají trochu víc o problematice načteno, se nebude jednat o nic moc nového.

Největší problém jsem měla s postavami, kterých je jednoduše moc a jejich příběh je vyprávěn na nepříliš mnoha stránkách - tudíž se jednotlivým rodinným příslušníkům autorka nemohla věnovat podrobněji a jejich charaktery nejsou rozpracovány do detailů. K takto napsaným protagonistům je těžké vybudovat si jakýkoliv bližší vztah. Pokud bych si ale měla vybrat osud jedné postavy, jejíž osud byl pro mne osobně nejbolestnější - pak by to byl Minh.

Knihu doporučuji, ale určitě existují zdařilejší historické rodinné ságy.

Moc chválím doslov autorky! Užitečné jsou také otázky k diskuzi v závěru knihy - zejména mne zaujala ta týkající se cenzury v dnešním světě.

Citace z knihy:

Nějak jsem si byla jistá, že kdyby lidé měli vůli číst jeden druhého a vidět světlo jiných kultur, nebyly by na zemi války.

-) tuhle citaci jsem zvolila z knihy záměrně - jelikož se mi líbil aspekt předávání moudrosti z babičky na vnučku, které vštěpuje, že je důležité číst a poskládat si z jednotlivých střípků informací pravdivou či nejpravděpodobnější realitu

21.06.2023 4 z 5

Hněv kejklíře Hněv kejklíře Amo Jones

3,75/5*

Druhý díl se mi líbil o něco méně nežli první, přesto mě ale stále prostředí i postavy bavily.
Ústřední dvojice má super chemii a příběh se nám opět trochu posouvá, stále ale nevíme, kdo je hlavním záporákem, který chce zničit Půlnoční běsnění.

Knižní charaktery to ani zde nemají lehké a Amo jim připravila pěkné zrůdnosti (Amo sice s přibývajícími knihami vykrádá sama sebe - zápletky se dost podobají - čtivé to ale pořád je.). Provázanost se sérií králů je zde nepatrná, což by se mělo změnit ve třetím díle, na který jsem dost zvědavá, protože Kyrin . Lilith jako Harley Q. by jim to tam taky mohla pěkně nabořit a zamíchat kartami.

INDIVIDUALITA JE DAR.

Ta největší lež, kterou nám svět namlouvá, je, že na rodině nejvíc záleží. Ať s tím jdou do prdele. Krev jenom kalí způsob, jakým vnímáš jed kolem sebe.

14.06.2023 3 z 5

Výkřik do ticha Výkřik do ticha Amo Jones

4,5/5*

Tak tenhle díl měl grády a musím konstatovat, že byl zdaleka nejlepší z tvorby Amo Jones.

Ústřední trojice se mi zaryla do srdce a budu na ně ještě vzpomínat. Líbila se mi temná atmosféra, plot twistů bylo tak akorát a osudy hlavních postav tohoto románu mne zasáhly pekelně hluboko. Z ženských postav, které Amo stvořila, byla Lilith naprostá ďábelská pecka!

Půlnoční běsnění jsem si oblíbila víc než sérii o elitních králích, ale tohle propojení příběhů bylo geniální.

Už teď se těším na další dva díly a hlavně na Kohena. Snad autorka objasní všechno, co nám stále ještě uniká a skrývá se ve stínech.

14.06.2023 5 z 5

Karmín Karmín Sharon Page

3/5* - a to jsem hodná, aneb co s člověkem udělá spánek a dobré jídlo při velikonočních svátcích :-D

Tak tohle si ani nehraje na to, že by se jednalo o něco jiného než porno na papíře. Byť už jsem to v některých recenzích četla, stejně jsem byla zvědavá a chtěla si utvořit názor sama. No, v tomto případě měli čitatelé jednoznačnou pravdu :).

Jako autorce musím nechat, že erotické scény napsat umí. Ovšem děj tady opravdu nehledejte. On tam sice pomálu je, ale mnohé scény absolutně nedávají smysl. SPOILER Jako třeba, když se jde jedno z upířích dvojčat pomstít svému vězniteli a skončí s ním v posteli ve stylu ala slavný pan Grey :-D v zápětí ho jde jeho bratr zachránit s dívkou, kterou chtějí oba, a za kulisy vzdechů svého dvojčete a věznitele si to taky rozdají.. záchrana přeci může počkat :D :D KONEC SPOILERU. Také vyřešení celé zápletky bylo hotové asi za dvě vteřiny, a to ještě v nevěstinci, no považte :D :D.

Další díly vynechám, ale věřím, že si to své čtenáře určitě najde. Pro milovníky la petite mort a happy endů je to jako dělané :).

09.04.2023 3 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Jennifer L. Armentrout se zase překonala.

Začátek byl vpravdě takový hodně pomalý a táhlý, ale když se přehoupla půlka příběhu, a Sera se objevila v Nyktově říši, začalo to mít ty správné grády! Chemie mezi ústřední dvojicí opět jednička s hvězdičkou a postupné rozkrývání polopravd a pradávných věšteb bylo perfektně načasováno a dávkováno.

Hlavní hrdinka je hodně podobná Poppy, kdežto Nyktos je zdrženlivější, s ne tak nevymáchanou pusou, jakou má náš Hawke:-D.

Hodně jsem ocenila výměnu rolí toho méně zkušeného v hlavní dvojici. Nemusí být na poli milostném ta méně světaznalá vždy žena, no ne ? ;-) Postupné sbližování Nykta a Sery bylo mistrovským dílem. Ale co sakra ta Armentrout má s tím bodáním a kousáním?!:-D Ne, že by na tom bylo něco špatného;).

Drakeni byli miláčci a to v obou svých podobách a formách. Vedlejší postavy taky velmi bavily a provázanost se sérií Z krve a popela velmi potěšila. Moc se těším na Válku dvou královen a stoprocentně se hodlám vrátit i k příběhu první panny a prvotního boha smrti!

Nebudu si mezi oběma sériemi vybírat oblíbence, jelikož jsou dokonalé obě. Jen prosím Hawkeu, v budoucnu už žádné průpovídky o tom, jak nejsi Poppy hoden, pokud se tohohle nešvaru zdržíš, bude vše OK :-D.

Finále ve stylu -) Láska je odpověď na všechno -) Jsme v kelu- ) VELKÁ PECKA!! :-D. Uvidíme se u druhého dílu. Zdar !

03.04.2023 5 z 5

Tajnůstkáři Tajnůstkáři Sandra Brown

3/5*

Nebylo to špatný, ale nějak vyloženě odvařená z toho taky nejsem.

Pokud máte chuť na vlažnější thriller s detektivní zápletkou, jděte do toho.

Celý příběh se točí okolo staré vloupačky do místního obchodu, ze kterého si 4 šťastlivci odnesli parádní výhru v podobě zelených, pěkně šustících bankovek.

O 20 let později se vrací do města rodinný příslušník jednoho z pachatelů a snaží se dopátrat toho, co se v osudnou noc událo. Finální zvrat jsem, až na pár výjimek, odhadla skoro beze zbytku. Přesto mi to ale požitek ze čtení nijak neumenšilo.

No a nebyla by to Sandra Brown, kdyby tam do placu nehodila taky nějaký to milostný vzplanutí, ovšem u některých pasáží si mohla odpustit ty erotické popisy a nechat to jen na naší vlastní představivosti :-D.

28.03.2023 3 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Velice čtivá věc na jedno posezení.

Rozhodně si prostudujte upozornění od autorky na začátku textu, abyste potom nebyli překvapeni. Pokud do knihy půjdete s vědomím, že Aiden je prostě kretén, tak si ji budete schopni užít :).

Závěr knihy přichází se zvratem, který jsem si tak nějak domyslela v průběhu čtení, přesto se ale do dalšího dílu pustím. Zejména jsem zvědavá na odkrytí Elsiny minulosti, tahle postava byla napsaná vskutku zajímavě.

26.03.2023 4 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

No sakra, co to jako bylo ?!

Tak od téhle knihy jsem očekávala jen oddechovou červenou knihovnu, kterou si proložím vážnější čtivo. Ale ve finále, to byla pecka, jak hovado!

Příběh je taková směsice Rychle a zběsile s Riverdale dohromady (u toho tedy zejména postavou Veroničina otce Hirama Lodge). Musím se sklonit před uměním autorky, a to jak v oblasti dávkování napětí, tak také před milostnou stránkou příběhu. Ta mne tedy dostala hodně. Bylo to osvěžující a zase něco úplně jiného. Překvapivě je děj proložen i filozofickými úvahami a zpochybňováním paradigmat, západních hodnot a otázkami nastolovaní diskurzu.

Hned jsem objednala druhý díl a těším se na konečnou část, která by měla vyjít tento duben. Můžu vám říct, že jsem ráda, že jsem objevila danou sérii až teď….protože jako čekat rok na pokračování jedničky ….po té finální větě…to by bylo skoro nemyslitelné :D.

Doporučuji všemi deseti milovníkům romantických příběhů, jež jsou okořeněny notnou dávkou tajemství a také mnohými společenskými tabu.

“JSEM SEN KAŽDÝHO PSYCHIATRA” :-D

15.01.2023 5 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Příběh se silnými hlavními hrdinkami, které se snažily prosadit v ryze mužském světě.

Knihou nás provází nádherně chmurná atmosféra, jíž pomáhá prostředí, ve kterém se naše postavy pohybují.

Knihu doporučuji milovníkům temných dramat a také těm, kteří se nebojí zabrousit do míst jako hřbitovy či pitevní místnosti. Děj plyne celkem svižně, a to až do samotného závěru, kde nás čeká nejedno překvapení.

Co se týká milostné linky, někdo tvrdí, že tu žádná není, což není pravda, jelikož je samým základem příběhu, a to u obou hlavních protagonistek a od ní se odvíjí jednotlivá rozhodnutí, která v rámci děje učiní (to, že její vyústění je jednoznačně jiné, než u dalších románů, je rozhodně pravdivé :-) ).

Knihu na přebalu doporučuje K. Maniscalco, a tuhle autorku jsem si opravdu zamilovala, takže bylo jasné, že čtení tohoto literárního počinu mne nemine. Ve finále mohu konstatovat, že zklamaná rozhodně nejsem a Herrman určitě psát umí. Něco mi tam ale přeci jen chybělo, byť neumím přesně pojmenovat co, tudíž strhávám jednu hvězdičku, jinak ale panuje především spokojenost.

17.12.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Naprosto šílená dystopie!!!

Co by se dělo, kdyby všechna zvířata musela být vyhubena kvůli neznámému viru, kterýžto zavinil, že vlády napříč zeměkoulí začaly uzákoňovat “kanibalismus”.

Příběh sledujeme očima hlavního hrdiny, který se téměř celý příběh jeví jako postava morálně na výši, ale opak je pravdou. Nechci víc vyzrazovat, ale samotný konec byl po mě velkým šokem.

Knihu rozhodně nedoporučuji slabším povahám, protože i mně, starému cynikovi, dělaly některé pasáže dost problém (naposledy na mne takhle zapůsobila kniha S. Oksanen Očista). Člověka asi nikdy nepřestane udivovat způsob, jakým se k obě lidé chovají…a čeho jsou ve finále všeho schopni ….

Ta nesmyslnost některých vládních nařízení, která se vlastně sama negují je příšerná. Kupříkladu - člověk může být sněden, ale nemůže být vlastněn - otroctví je přeci hrůza…a my nejsme barbaři…

Knihu prostupují otázky, které jsou hojně kladeny i v současnosti - přemnožení a regulace populace, hledání obnovitelných zdrojů, narůstající kriminalita, chudoba, rozevírání nůžek mezi bohatými a nemajetnými, desinformace, kritické myšlení vs.pasivní přijímání nařízení a příkazů svrchu …

Částečně mi kniha připomněla: film Fresh (2022), Neopouštěj mě (Ishiguro), šíleného doktora z AHS: Asylum.

Doporučuji! Zejména proto, že se možná nejedná jen o vyloženou fikci, ale svět již nyní prokázal, že katastrofy se mu nevyhýbají a ne všechna rozhodnutí vládnoucích vrstev jsou ku prospěchu celku.

08.08.2022 5 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Opět jsem zde narazila na méně známé a v literatuře ne tak hojně objevované téma.
Zpracování připomínalo, jak se skvěle píše v doslovu, filmovou výpravu. Vnitřní monology postav byly umírněné a důraz byl kladen na jednotlivé činy, které se následně odrážely zejména v pocitech čtenáře.
Kniha vás vtáhne do světa po druhé světové válce. Ocitáme se v Prusku, kde mají německé rodiny (zejména ženy s dětmi) existenční problémy a s jakožto poraženým národem je s nimi také, ze strany všudypřítomných spojeneckých vojsk, nakládáno.
Velké množství rodin bylo rozvrácených - byly vyhnány z jejich domovů, některé děti byly nuceny vyrazit do sousední Litvy s cílem donést rodině proviant, rodiče byli nahnáni do táborů nucených prací a zůstali po nich bezprizorní sirotci hledající místo, kam složit hlavu.
Jedná se o velmi silný příběh s až poetickým koncem. Kruh se uzavírá skrze blízce známou melodii a ze zimy přecházíme do jara - doba obnovy a naděje.”?”
V knize jsou zastoupeny rodinné tragédie mnoha reálných lidí a to ji činí ještě mnohem významnější. Někteří si totiž toto břímě nesou až do současnosti a některé rodiny se již nepodařilo zhojit a zcelit.
Doporučuji.

02.06.2022 4 z 5

Království hříchu Království hříchu Meghan March

Ve druhém díle se dozvídáme víc o Mountovi a jeho dětství. Poznáváme Hope a Destiny, které budou mít kruciální roli v díle třetím. Odhalujeme také více o Mountových pohnutkách ohledně Keiry a zejména důvod, proč si vlastně svou Irčanku vybral. Líbil se mi výlet do Irska, i když už to začínalo být takové moc sladké. Ta pravá “sladkost”, z které mě až brněla pusa, přišla v díle třetím. Byla to taková válka gangů obalená v cukru :D. Ten se mi z celé trilogie líbil nejméně a celou sérii mi tak trošku pokazil. Nicméně ale musím konstatovat, že na jedno přečtení jako nenáročná literatura pro ženy, to bylo jako celek úhrnem povedené.

30.05.2022 2 z 5