katasokolov katasokolov komentáře u knih

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Už jsem četla hodně knížek s tematikou druhé světové války a musím říct, že i tahle byla moc dobře napsána. Příběh se soustředí na tři hlavní postavy a všechny vidí a zažívají hrůzy války z předních pozic (tři zlomení andělé a ztrápené duše). No a konec ten mě úplně dostal!! Spoiler alert: mám ráda ty šťastnější konce, i když tady nebyl až tak šťastný pro všechny zúčastněné, ale aspoň něco ;) Styl psaní autorky je čtivý, určitě se k nějaké její tvorbě ještě dostanu!!

28.09.2020 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Skvěle napsané!!

27.09.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Tak za mě teda Kříďák rozhodně lepší !! Jako v celku to nebylo špatný, ale recenze mají pravdu v tom, že autorka se hodně, ale fakt hodně inspirovala Kingem a jeho Řbitovem zvířátek!! Tudor má v letošním roce vydat další knihu a asi budu hodně přemýšlet, jestli přistane v mojí knihovničce...

27.09.2020 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Tohle je další skvělá série, která mě bavila až do konce!! Kdo by se na chvíli nechtěl ztratit ve světě démonů, čarodějek a upírů !! Bože, jak já se těším na leden 2021 a na druhou řadu seriálu!! It begins with absence and desire. It begins with blood and fear. It begins with a discovery of witches. / Once the world was full of wonders, but it belongs to humans now. We creatures have all but disappeared. Deamons, vampires and witches hiding in plain sight, ill at ease, even with each other./ But in every ending there is a new beginning.

27.09.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

(SPOILER) Knížka RŮŽE BÍLÁ, ČERNÝ LES nebyla vůbec špatná. Dobře se to četlo, ale problém mám s tím, že takových knížek už jsem přečetla plno a nebylo tady nic navíc, pro co bych si knihu zapamatovala. Největším kladem je určitě happyend. Jsem prostě na ty šťastné konce a myslím, že v dnešní době o to víc !!!!

27.09.2020 3 z 5

Jeden z nás je na řadě Jeden z nás je na řadě Karen M. McManus

Máme tady druhý díl bestselleru Jeden z nás lže! Co mají společného nová školní hra na pravdu, výhružné dopisy do advokátní kanceláře, nešťastná smrt studenta a vzkříšení tajemného webu mrtvého Simona ?! Odpovědi naleznete v této knize:). Bylo moc milé se opět začíst do známého prostředí - sledujeme jak osudy hlavních hrdinů z předešlé knihy, tak nových a vedlejších postav. A musím říct, že úplný konec byl opravdu překvapivý.. Knihu si dovolím s čistým svědomím doporučit, jelikož byla čtivá a já tahle dramata z high school prostě a jednoduše můžu :) Na zadní straně přebalu stojí “Jako byste sledovali seriál na Netflixu, od kterého se nedá odtrhnout” - lépe bych to nenapsala!! Takže, pokud jste četli první díl nebo jste fanoušky seriálů či filmů typu Riverdale, 13 Reasons Why, Love, Simon, tak směle do toho‼️

27.09.2020 4 z 5

Měsíční čarodějky Měsíční čarodějky Elizabeth Briggs

Čteno v originále.
4,5/5*

Tahle série mě jednoduše baví.
Je pravdou, že zápletka není zrovna nejsložitějšího charakteru, přesto se ale u četby nemáte šanci nudit.

Začátek knihy je věnován Aylině původu a také snaze ukočírovat její nově nabité schopnosti.
Následně se řeší otázky a činy, kterými končila druhá kniha a stále nad našimi hrdiny visí hrozba, kterou představují sluneční čarodějky a některé ostatní smečky. Sluneční čarodějky hrají ve třetí knize celkem prim a konečně se dozvídáme historii a rozkol původně jednotného covenu.

U některých postav poznáváme jejich zbrusu nové či skryté stránky. Musím říct, že jsem se obávala, aby to zase nedopadlo tak, že Ayla bude nejmocnější a nejchytřejší, jako je tomu u jiných knih tohoto žánru. Naštěstí musím říct, že se tak nestalo a Kadenova rozhodnost a síla se mi zde líbily převelice -) “IF I HAVE TO BE THE VILLAIN, SO BE IT. -) Co mi to jen připomíná že ?! Vztah hlavních protagonistů byl jako na houpačce, přesto na fyzické vyžití si našli chvilku vždycky ;). Taky musím vyzdvihnout proměny charakteru Jordana. Z nově nastoupivších bych chtěla zmínit Larkin, která byla super a taky Ethana, který zde dostal víc prostoru a pošťuchování mezi ním a Kadenem bylo více než zábavné.

V samém závěru se opět dočkáme několika cliffhangerů, z nichž některé čekají na své rozuzlení ve čtvrtém a závěrečném dílu. Na ten se vrhám hned.

Finálně chci jen zmínit, že vzhledem k autorčině tehdejší diagnóze, se jedná o velmi zdařilou knihu s krásným oddechovým příběhem, jenž je plný interesantních postav, které zcela jistě nelze rozřadit do škatulek dobro/zlo.
Hope is the answer.

08.05.2024 5 z 5

Predator Predator RuNyx

3,5/5*

Tak temné, jak je avizováno na přebalu, to tedy nebylo.
Autorka správně uvádí na začátku knihy, že spousta věcí se bude opakovat. Hlavně slovní spojení “zabít někoho. Celý příběh je jeden velký koloběh.
Není tam skoro žádný děj.
Je to zmatečné a z jedné situace a místa se přesuneme jinam, aniž bychom pochytili, jak přesně se to událo.
Celkem jsem si oblíbila hlavní protagonisty. Nebezpečný a zádumčivý Tristan a chytrá hackerka Morana. Líbilo se mi, že si byli rovni a nic si nedarovali zadarmo. Měli mezi sebou i slušnou chemii, ale v ději se prakticky nic nedozvíte, krom odpovědi na otázku, proč Tristan tak nesnášel Moranu. Takže musíte čekat na díl číslo dvě a kdo ví, jestli tam dojde konečně ke všem odhalením ohledně minulosti hlavních postav.
Za mě celkem zklamání . Čekala jsem mnohem víc

15.03.2024 3 z 5

Nezkrotná Nezkrotná Melanie Harlow

Slabé 3/5*

Autorčina předchozí kniha byla mnohem lepší. Čtivost se tomu upřít nedá, ale zápletka byla slabá a jako vystřižená z filmu Ženich na útěku.

Moc jsem nedokázala souznít ani s jedním z protagonistů. Vlastně ani nevím, co k tomu přesně napsat. Asi snad jen to, že přečíst se to dalo, ale za chvíli už si nic z příběhu nevybavím. Průměrný román, který zapadne mezi ostatní.

Myslím, že s touhle sérii končím, na to existuje příliš mnoho zajímavějších věcí ke čtení.

28.02.2024 3 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

2,25/5*

Hodně nevyvážené a naprosto zbytečné. Sosání zelených papírků, dokud lze ještě něco vytěžit z veleúspěšné série.

Výsledek působí spíše rozpačitě.

Jsem si vědoma toho, že se jedná o soubor povídek s rozličnými autory, ale celé dílo jakoby nemělo skoro nic společného s původní trilogií, snad krom kousků, které se zaměřují na staré známé postavy z původních knih (Impozantní, Marsovská minuta, Anastasiin stín, Temná opona se zvedá)- Susan AKA smrtka Marie Curie, Michael AKA smrtka Faraday, Rowan AKA smrtka Lucifer, Citra AKA smrtka Anastasie a její rodina, Carson AKA smrtka Robert Goddard. Celkem zajímavě se jevila i povídka Vytrvalost paměti ohledně způsobu samotného kosení - umělecké pojetí vs. umírněnost a důstojnost.

Některé povídky jsou vyloženě hloupé, byť mají poukazovat na neduhy dané společnosti a nadřazenost cechu smrtek a jejich výstřelky - viz povídka Od zvířat raději dál - jediné plus toho textu bylo chvilkové objevení smrtky Lucifera. Jedněmi z nejhorších povídek byly Smrtelné plátno, Spát, snad i kosit a Cirrové. Jiné jsou zdařilejší, přesto jsem knihu odkládala a ke čtení jsem se musela vyloženě nutit. Čekala jsem v obohacení původního příběhu a v pokračování cest protagonistů z trilogie. Tohle byla ale jen sbírka nahodilých povídek, které na sebe nijak nenavazovaly a neposkytly čtenářům původních děl prakticky nic navíc, když už, tak spíš jen pokažení celého dojmu z Žatvy smrti .

14.01.2024 2 z 5

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

3/5*

Závěr byl z celé trilogie nejslabší. Zejména rozuzlení příběhu, kteréžto bylo opravdu zjednodušené a autorka s ním byla během pár stran, doslova, hotova. Největší padouch podlehl během jednoho listu.

Sérii doporučuji spíše mladším čtenářům, jelikož tohle je vyloženě YA literatura. Nicméně Rotha, jeho pokrevníky a hudební vkus jsem si velice oblíbila. Ve volném pokračování Storm and Fury (o Zayneovi) ale pokračovat nebudu (vychází česky na podzim 2024).

27.12.2023 3 z 5

Vládce hvězdné oblohy Vládce hvězdné oblohy Laura Thalassa

4/5*

Vládce hvězdné oblohy od L. Thalassy je povinná tečka pro milovníky příběhu handlíře a sirény.

Máme zde Desmondův úhel pohledu na věci, jež se udály v prvním a druhém dílu série. Jeho pohnutá minulost, jedna věštba končící nalezením družky a převzetím moci nad vílím královstvím.

Autorku jsem si velmi oblíbila a rozhodně si pořídím novou sérii Jezdci apokalypsy, kterou vydá Mystery Press.

23.12.2023 4 z 5

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

3,75/5*

Měla jsem velký problém se začíst. Tenhle díl je veskrze jen výplňkovým, a přesto autorka popíše přes 600 stran.

Nicméně vztah Nykta a Sery mě stále baví a prastaré veštby, které provazují tuto sérii se sérií Z krve a popela, pomalu začínají nabývat obrysů.

Máme zde opět spoustu smutty scén, kdo ale zná literární tvorbu Armentrout, tak ho tohle nemůže v nejmenším překvapit.

Na každé druhé straně si přečteme slova “jiskry života", to mne začalo mírně brnkat na nervy, což museli vynahrazovat svou roztomilostí malí drakeni Reaver a Jadis.

Původně jsem chtěla hodnotit ještě níž, ale nakonec jsem opět příběhu propadla. Chtěla bych doufat, že v dalším díle se konečně dozvíme víc, ale když jsem na goodreads viděla kolik se ještě plánuje dohromady knih u obou spojených sérií, tak myslím, že nás bude autorka zásobovat velmi pomalu a napětí stupňovat jen zlehka zlehoučka. Chápu, že jí to vydělává, ale proč psát mraky částí, místo několika opravdu nabušených knih.

17.12.2023 4 z 5

Pád a hnev Pád a hnev Jennifer L. Armentrout

Čteno v originále.

Upozornění:

Spicy - víc voyeurismu, než jsme u Armentrout zvyklí - a netradiční peprné scény - s potěšením, které trvá až hodiny ;)

Svět byl zničen bohy a jen 9 měst zůstalo ušetřeno. Města jsou oddělena divočinou (nebezpečí a mostra) a každému městu vládne správce královské krve - Deminyen.

Dívka, která má vzácný talent intuice (čte pravé emoce a pohnutky lidí, stejně jako může nahlédnout do věcí budoucích a předjímat rozhodnutí, která ještě nebyla učiněna), pročež je žádaným zbožím. Dívka, která potká muže z jiné společenské a fyziologické vrstvy, jenž ji před lety zachránil a nyní mu je ona nucena laskavost oplatit (sprcha po záchraně v ceně ;) ). Dívka, jež se v krutém světě silnějších snaží jen přežít za každou cenu, a využije přitom i ochranu výše postavených (platba je ovšem nutná, i když není přesně takového charakteru, jaký si mohou někteří přestavovat - slabší podobnost s knihou Gild).

Jeden moment je tam skoro jako z Avatara u stromu duší.

Válka na spadnutí - lowborn vs. Hyhborn (horší a lepší bytosti - trochu připomíná princip zachycený v knize Rudá
Královna od Aveyard). Revoluce -) Železní rytíři jako spása nebo prokletí ?! Kostní magie využívající části těl Hyhbornů. Jejich regenerace je taky super - bylo by fajné, kdyby člověku mohla dorůst končetina či orgán, o které přijde.

Je to hodně podobné autorčiným předchozím fantasy, zejména sérii Z krve a popela a z části Wicked Trilogy. Ústřední dvojice - jejich vzájemná přitažlivost, prvek krmení - tentokráte slastnými pocity (ne krví), krvácející stromy, stvůry, chování hlavní mužské postavy silně připomíná Hawkea (akorát v plavé verzi) - to vše už jsme v knihách od Armentrout zažili, ale ve výsledku to vůbec nevadí. Opět to nepostrádá - typicky vtipné, dvojsmyslné dialogy a zajímavý příběh se spletitou zápletkou.

Je to rozjezdový díl nové série, jenž jsem si velmi užila, uvidíme kam nás děj zanese příště. Hodně se zatím seznamujeme s postavami a autorka přestavuje fantasy svět a jeho fungování. A ukončí to naprostým hororovým masakrem! Spása a zatracení!!

A btw - asi nečtěte anotaci, kde se nachází pár spoilerů a odhalení, pročež je možné, že vám to pokazí zážitek.

Anglicky venku od září 2023.

28.11.2023 4 z 5

Lovec Lovec L. J. Shen

4/5*

Nebylo to vůbec špatné. Odpočinkové čtivo do tohoto sezónního nečasu jak fík/ nebo fik dle Hunterova žargónu.

Hunter si mě, i přes svou nevymáchanou pusu, celkem získal . Celá romantická linka se mi líbila a finále bylo tradičně vanilkové, jak poznamenávají některé recenzentky - u tohoto druhu literatury to holt už tak bývá, takže buď se vám to líbí, nebo ne. Pokud patříte do té druhé skupiny, pak nechápu proč autorku ještě čtete.

Sailor je dcera Sparrow, jejíž příběh se mi velmi líbil a to, že se v příběhu mihli i potomkové partičky z autorčiny předešlé série “Hříšníci" bylo milé. Velmi jsem ocenila “jinou" hlavní protagonistku - neprvoplánová kráska s nedostatečným sebevědomím.

Na závěr ale musím konstatovat, že ze všech knih L. J. Shen, jež jsem četla, byla nejlepší ta o Viciousovi. A ten se tady ve své “nasrané" kráse na chvíli objevil taky .

23.11.2023 4 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

4/5*

Jedná se opět o krásně syrový příběh, přesně jako předchozí díl. Autorka se s ničím nepáře a postavy v knize rozhodně nešetří.

Jednu hvězdu ubírám za ten příliš pomalý začátek - cca 100 stran, pak je to ale jedna velká pekelná jízda. Rituály, démoni, upíři, osud, trest, otročina, pekelné nástrahy, magie, magické předměty, duchové.

Bylo super poodhalit víc ze zákulisí jednotlivých postav, kterým se autorka v minulé knize tolik nevěnovala - Pamela a Turner jsou super. Stejně tak je boží nová postava Tripp :).

Máme zde i detektivní zápletku, byť je skromnější, ničemu to nevadí. Mrtvol se zde nakupí celkem dost a velmi zdařilé jsou návraty do minulosti hlavních hrdinů. Nikdo z nich neměl na růžích právě ustláno a spojuje je hřích vraždy, který je pronásleduje kamkoliv se hnou.

Darlington a Alex jsou prostě geniální protagonisté, ale na můj vkus tam bylo Dannyho moc málo a už bych uvítala, aby autorka ty dva dala dohromady. Ty neustálé náznaky jsou ubíjející :D. No a Danny jako démon gentleman je tak unikátní a peckovej - navenek i uvnitř .

Konec je opět otevřený a mně nezbývá nic jiného, než se těšit na pokračování! Snad to nebude zase za dva roky :).

18.10.2023 4 z 5

Neodolatelná Neodolatelná Melanie Harlow

4,5/5*

Slastný pocit zakázaného tomu dodal přesnou špetku toho pravého koření.

Romantický příběh, který je ve své podstatě tak podobný všem ostatním, ale zároveň je natolik jiný a osobitý.

Já jsem si to rozhodně užila, jednohubka, kterou zhltnete za večer a zanechá ve vás příjemné vibrace, a o to přeci jde ..

10.09.2023 5 z 5

Když nás temnota miluje Když nás temnota miluje Elizabeth Engstrom

NEČEKEJTE VYVRAŽĎOVAČKY A LEKAČKY, ALE SPÍŠE KOMORNÍ DRAMA S VELMI DOBROU HOROROVOU ATMOSFÉROU, KTERÁ PROSTUPUJE CELÉ TOHLE ÚTLÉ DÍLKO A DOKÁŽE SE ZARÝT PROKLATĚ HLUBOKO.

TEN KONCEPT MI TROCHU PŘIPOMNĚL POŘAD VĚŘTE NEVĚŘTE. Skoro jako byste na konci každého příběhu čekali až se vás moderátor zeptá - Myslíte, že se tenhle příběh doopravdy stal ? Nebo se vás jen snažíme zmást?

První povídka: Když nás temnota miluje

5/5*

Plíživý strach v temnotách, který jen tak nesetřesete, vězte, že já to zkoušela. Autorka výsostně vystavěla mrazivou atmosféru černočerné tmy podzemí. Budete se ošívat, ksichtit, doufat, nadávat a ve finále už jen zírat.

V první části povídky cítíme nezdolnost, ale také strach mladičké dívky, která se krutým omylem ocitla v neznámém nehostinném prostředí, přesto si zde v průběhu let dokázala vybudovat život, který jí ve finále přišel přirozenější, nežli ten, jejž žila na povrchu.

Nejmrazivější byla pronesená poslední slova!

Druhá povídka: Krása je

4,5/5*

Jedna noc a jedna událost, která stála Marthu na x desítek let její zdravý rozum. Pomalé tempo a budování napětí až do grandiózního finále.

Tahle povídka byla taky velice povedená, ale ten tísnivý pocit, jako z první, jsem neměla. Přesto hodnotím kladně. Maloměsto, jinakost, tajemství - vše fungovalo.

23.07.2023 5 z 5

Všechny, které pohřbil Všechny, které pohřbil Victoria Selman

Slabší 4/5*

Nejprve se přiznám, že jsem od knihy očekávala něco jiného. Ve finále se to nečetlo vůbec špatně, i když místy mi už lezly na nervy otázky, jež si dokola kladla Sophie - ano, chápeme, že prožila trauma a žila dvacet let bez řádných odpovědí, ale bylo toho prostě moc - jen samé otázky bez odpovědí, celou knihu, krom posledních pár stránek.

Autorka jakoby jen klouzala po povrchu a k jádru věci se ne a ne dostat. Když už konečně přišel ten závěrečný zvrat (dejme tomu dost neočekávaný v jedné své části), čekala jsem, že z toho bude vydolováno víc. Návštěva ve věznici zabírala strašně málo prostoru z celého textu, což je podle mě hrozná škoda. Psychologický rozbor Mattyho osobnosti a větší snaha dostat se pod pokličku jeho motivům by rozhodně neškodily.

Policie byla opět neschopná, jako ve všech těchto příbězích. Vyšetřování nula prd. Atmosféra by se dala nazvat temnou, i přes mé výtky, kniha za přečtení stojí. Ale jako aspirant na thriller roku, jak je uvedeno na přebalu, asi ne.

Nicméně mám chuť pustit si znovu film Zlo s lidskou tváří.

Citace z knihy:

Čím jsme se lišily? zeptala jsem se jednou matky. Proč nás Matty nezabil taky?
Podívala se na mě tak smutně, s celým světem na bedrech.
On nás zabil.
Tehdy jsem jí nerozuměla.
Ale teď už chápu.

06.07.2023 4 z 5

Začína sa to nami Začína sa to nami Colleen Hoover

3,5/5*

Čteno v aj.

Spousta recenzentů tuhle knihu haní s tím, že nepřináší nic nového, což není, ruku na srdce, úplně pravdivé tvrzení.

Příběh nám začíná přesně v momentě, kde končil první díl a v průběhu četby se nám dostane finálního rozuzlení cesty Lily a Atlase, pričemž po téhle spletité výpravě potkáme staré známé, ale i nové hráče, kteří ovlivní putování hlavní dvojice. Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem čekala a už se nemůžu dočkat filmu s Blake Lively.

Pokud se Vám líbila jednička a naštvalo vás, stejně jako mě, že tehdy nebyl úplně dořešen vztah Lily/Atlas, pak si knihu určitě pořiďte.

25.06.2023 3 z 5