kindlova42 kindlova42 komentáře u knih

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

U Miluju tě, Já vím jsem narozdíl od Navždycky už věděla co čekat. Velmi jednoduchou oddechovku co se přečte za pár hodin a je o středoškolském randění. Styl psaní zůstal stejný, akorát to tentokrát bylo doplněné o hudební playlisty jako kulisa pro příběh, což považuji za velmi originální a povedené. Ovšem musím přiznat, že mě čtení bavilo o něco méně než první díl a nevím proč. Při čtení obou knih mě napadala jedna myšlenka a to, že jednoduchý příběh by se skvěle hodil na film na netflixu, který si pustíte když chcete vypnout mozek, to by mě asi bavilo o něco víc než to číst.

10.09.2021 2 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

(SPOILER) V Koruně můžeme vidět velký charakterový růst hlavní postavy Eadlyn, což se mi líbilo. Rozhodně je zde více řešena politika nežli v původní Selekci, což bylo taky velké plus. Co mě zarazilo je nedostatečně vysvětlený rozkol mezi králem Maxonem a vůdcem Severních rebelů Augustem (který tedy není přítomen v pokračování) a představení záporné postavy v podobě Augustova syna Marida. Přišlo mi, že tato část příběhu měla mít více prostoru. Dalším menším zklamáním byla romantická linka mezi Eadlyn a Erikem, kdy postavy netrávili mnoho času spolu až do skoro samotného konce. Láska z Erikovi strany byla pro mě uvěřitelná, ale ze strany princezny byla nedotažená. Z úplné zmatenosti a strachu z lásky se Eadlyn během pár minut dostala k nehynoucí a hluboké lásce. Oproti původní triologii, kde byl příběh zbytečně natahován, zde bych ocenila větší prostor, aby příběh nebyl tak moc uspěchaný. Dcera se mi líbila více, ale i tento díl mě bavil a velmi rychle mi jeho čtení uteklo.

30.08.2021 4 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

(SPOILER) Teda musím říct, že jsem nejen z nižšího hodnocení ale i z negativních komentářů, co se hlavní postavy Eadlyn týká, nečekala že mě kniha bude tak moc bavit. Dokonce musím přiznat, že se mi líbila více než předešlé díly! Asi je to i tím, že mi příběh vyprávěný prostřednictvím Eadlyn přijde více uvěřitelný než původní triologie s Americou. Většina komentářů se shodovala na tom, že je jim nesympatická, protože je to rozmazlená princezna. Ovšem jak by mohla být jiná, když nikdy v životě nezažila nic jiného než luxus a pohodlí a od dětství od všech slyšela, že je výjimečná. Přesto, že vyrostla obklopená milující rodinou, je do očí bijící, že se lásky bojí a že se bojí celkově své budoucnosti jako první ženská panovnice v historii. Od malička je pod velkým tlakem, který nikdo jiný nemůže pochopit. A to jak se ze začátku stavěla k celé Selekci a jejím nápadníkům jí nemůžu vyčítat, protože v ní nechtěla od prvního momentu vůbec být a nechtěla si narozdíl od svého otce (Maxona) hledat životního partnera. Přestože působí chladně, uzavřeně a občas až moc pyšně, tak je mi sympatická, protože se najdou momenty, kdy je vidět, že má dobré srdce. Samozřejmě do dokonalosti má daleko, ale v 18ti letech se není čemu divit, a dokonce má podle mě i právo na nějaký občasný pubertální přešlap. Hned začínám číst Korunu, abych zjistila jak to s ní dopadne a zda se některému z nápadníků povede ukrást její srdce. Zatím se nedokážu rozhodnout komu z nich vlastně fandím :D

20.08.2021 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Na Selekci jsem v knižním světě slyšela jen chválu a proto jsem si koupila rovnou celou sérii. Po prvním dílu jsem ráda, že se hned můžu pustit do dvojky :)
Kniha je velmi čtivá, krásně plyne a člověk ji nechce odložit. Hlavní hrdinka je sympatická, i když nerozhodná (neví přesně co chce). Trochu mě to při čtení štvalo, ale na druhou stranu já bych na jejím místě taky nevěděla :D Líbí se mi, že je k ostatním upřímná.
Co se vytvořeného světa podle kast týče a krátkého nahlédnutí do historie země, jsem zvědavá co dalšího se bude dít. V druhém díle se podle mě bude řešit více i politika a problémy s útoky rebelů.
Selekce není nic převratného, ale rozhodně neurazí a člověk si její čtení užívá, můžu doporučit :)

15.08.2021 5 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Tak černá čarodějka se mi moc líbila. Děj mě okamžitě vtáhl a měla jsem problém knihu odložit. Svět, ve kterém se příběh odehrává je zajímavý a hlavní postava Ren je sympatická. Ze začátku je naivní a plná předsudků, ale to je samozřejmě způsobeno jejím původem a výchovou, ale časem nachází svůj vlastní názor a pohled na život. Velmi se mi líbil její charakterový vývoj a věřím, že se bude v další knize ještě více rozvíjet.
Kladné vedlejší postavy jsou také sympatické a každá z nich nabízí něco jiného.
Postava Yvana vás od začátku zajímá svým tajemnem a proto se právě na něj nejvíce těším v dalším dílu, kdy se dozvíme víc. Asi nejméně sympatická postava pro mě byl Lukas, nějak ho nemůžu vystát. Uvidím zda se to v další knize změní nebo ne.
Na knize oceňuji jak nenásilně a uvěřitelně řeší problém rasismu a pocitu nadřazenosti některých ras. Příběh je stylizovaný do této problematiky, která je propletená s touhou mít moc a ostatní ovládat. Což je stále aktuální problém naší lidské společnosti.
První díl knihy končí otevřeně a proto jsem ráda, že už mám druhý díl rovnou doma a můžu se hned pustit do pokračování příběhu :)

28.06.2021 5 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Tak druhý díl věřit znovu, se mi líbil dokonce víc než první díl. Postavy Dawn a Spencer mi byly více sympatické a jejich vztah měl větší hloubku. Také je v knize více vášně a romantiky. I druhý díl autorky splňuje škatulku "romantické oddechovky" a četl se velmi svižně (přečteno za dva dny). Určitě si v budoucnu přečtu i 3. a 4.díl :)

04.09.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Muffin a čaj se ke mně dostal jako nečekaný dárek od knihkupectví, takže jsem neměla žádná očekávání. Ale kniha mě moc bavila. Je to pro mě první česká YA a hezká letní oddechovka.
Musím přiznat, že jsem se nad některými částmi uculovala a kniha mě vtáhla do jednoduchého děje a donutila mě ji přečíst za jeden den. Rozhodně mám chuť přečíst si pokračování Koláčky a spiklenci :)
(Jednu hvězdičku strhávám jen za trochu uspěchaný konec, kde bych ocenila více prostoru pro delší rozhovor obou postav v podobě dalších cca 10 stránek + jsem celou knihu čekala na detailnější popis toho, co se stalo před 3 roky, samozřejmě si to každý domyslí, ale těšila jsem se jak si o tom obě postavy promluví... možná to přijde v 2.díle).

24.08.2020 4 z 5

Rudé svitky magie Rudé svitky magie Cassandra Clare (p)

Když jsem se dozvěděla, že Cassandra Clare plánuje knihu zaměřenou na vztah Aleka a Magnuse, tak jsem měla radost. Tento pár se stal rychle jedním z mých oblíbených a v prvotní sérii Nástroje smrti neměli veliký prostor. Objevují se i v ostatních knihách z tohoto universa a zejména v Královně povětří a temnoty mají krásný společný moment. Na který jsem původně myslela, že dějově naváže tato kniha, a byla jsem velmi překvapená, že se v ní vlastně vrátíme na úplný začátek jejich vztahu a získáme větší detaily, jak se do sebe zamilovali. Obdiv C.C., která si udělala již před lety prostor, tím že je poslala na dovolenou (Město padlých andělů), na kterou mohla nyní příjemně navázat. Kniha se určitě bude líbit fanouškům světa lovců stínů, kteří mají načtené ostatní knihy a jsou s postavami již seznámeni :)

06.07.2020 4 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Knihu jsem si koupila kvůli zajímavé obálce a anotaci. Od začátku jsem měla trochu obavy, že budu mít problém se začíst kvůli tomu, že je hlavní hrdince pouze 12 let. Takže jsem byla příjemné překvapená, když tam byl 2,5 roční skok a protagonistka z dítěte dospěla do mladé dívky. Začátek knihy pro mě byl poměrně nudný a musela jsem se ke čtení nutit. Vztah Makepeace a matky by si zasloužil většího prostoru. Po prvních cca 100 stranách začal být děj zajímavější a příběh se četl lépe. Líbil se mi námět s medvědem a upřímná vděčnost a sounáležitost hlavní hrdinky k němu. Postava Jamese pro mě byla velmi nesympatická celou knihu.
Kniha je rozhodně originální, pro mě nebyla až tak čtivá, ale autorka se nemá za co stydět. Příběh je to zajímavý.

20.05.2020 3 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

(SPOILER) Nedotýkej se mě jsem nemohla odložit a proto jsem to přečetla za necelé dva dny.
Příběh o dívce co zažila nejspíše zneužívání (něco čtenář tuší hned od začátku, ale více se odkrývá postupně) a strašně se tedy bojí blízkosti mužů je napsaný velmi čtivě a citlivě.
Sage je sympatická postava a od chvíle, kdy ji do cesty přijde Luca, potetovaný sympaťák a ona mu začíná postupně věřit, jsem chtěla aby fáze přátelství přešla rychle v něco víc :D
Pokud bych měla něco vytknout, tak možná by místo častého zmiňování výroby šperku mohl děj obsahovat více dialogů mezi Sage a její doktorkou, dostali jsme v podstatě jen dvě krátké zmínky. Doufám, že to se ve druhém díle změní.
Také doufám, že Luca rozbije ciferník jistému Alanovi!!!

31.08.2023 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

(SPOILER) Aelin v tomhle posledním díle obětovala hodně
Ovšem její cesta domů a na trůn byla epická.
Všichni moji oblíbenci bojovali statečně, a přestože v knize bylo hodně bolesti a ztráty, byla tam i velká dávka naděje a lásky.
Já jsem s koncem série spokojená.
Jediné co zbývá říct je, že bych klidně četla nějaký spin-off kde by byl hlavní postavou Fenrys, který mi moc přirostl k srdci.

27.05.2023 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

(SPOILER) Knihy od Maas mají vždy pomalejší začátek, kdy si říkáte, že tohle nebude 5 hvězdiček a pak se to tak neskutečně rozjede, že knihu nechcete odložit.
Konečně jsem se dočkala víláka Rowana a jeho postava mě moc bavila.
Za to kapitoly vyprávěné z pohledu Manon mě zatím bavily nejméně (kromě jejího vztahu s Abraxosem). Ale to je většinou typické u představení nových postav v ději.
Chaol je mi tedy čím dál více nesympatický, tak uvidíme zda se to časem změní, oproti tomu Dorian je super postava, které fandím a doufám v jeho brzké shledání s Aelin, protože chci vidět zase jejich přátelství. A taky si zaslouží konečně nějakou bojovnou scénu.
Hned se vrhám na další díl ;)

15.01.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Před pár měsíci jsem přečetla Grišu a všichni tvrdí, že Šest vran je mnohem lepší. Mě se oba příběhy líbí asi na stejno. Akorát tady mi trvalo déle se začíst a děj plynul pomaleji. To je ale vždycky když je příběh vyprávěn z více pohledů. Postavy byli zajímavé, každá měla svůj smysl a žádná nebyla jen výplňková. Bavili mě tajemství a minulost postav, kterou jsme postupně odhalovali a vztahy mezi nimi. Hodně dobře napsaná byla dynamika mezi Ninou a Matthiasem.
Rozhodně se hned pustím do druhého dílu :)

16.09.2022 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Celaena mě moc bavila jako hlavní postava, její humor, bojovný duch a povaha mi byli velmi sympatické. Svět, který zde Maas představila je zajímavý, má velký potenciál pro dobrodružství a jsem přesvědčená, že tento díl byl teprve úvod do magického příběhu, který se rozvine v dalších šesti knihách :)
Postavy Doriana a Chaola nebyli nesympatické ale zatím se nedá říct, že by mi přirostli úplně k srdci.
Nejvíce jsem zvědavá až se hlavní hrdinka dostane za zdi hradu :)

10.09.2022 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Tak tenhle díl z pohledu Nesty a Cassiana mě moc bavil. Byla jsem až překvapená jak moc jsem Nestě rozuměla, když jsem viděla co se jí honí hlavou. Za mě Nesty cesta je možná i lepší než ta Feyre. A vztah s Cassianem má jinou hloubku a porozumění než vztah Feyre a Rhysanda.
Ovšem co mě zarazilo bylo to jak mi ostatní v tomhle díle vadili v tom jak se k Nestě chovali. Mluvím především o Amren a o Rhysovi. Často byla Nesta v právu ale nakonec to skončilo tak, že se všem omluvila ona. Ale to že jsou všichni staletí oproti 25 letům Nesty a všichni očekávají, že se ona vypořádá se svými démony a traumaty během pár měsíců bylo bizární. Pomlouvali ji, neměli ji rádi ale v momentě kdy se jim hodili její schopnosti, neváhali ani chvíli ji využít a manipulovat skrze Elain. A když je řec o ní, tak ji prostě taky nemám ráda. Je taková nemastná neslaná, chudinka, v minulosti se chovala k Feyre podobně jako Nesta ale nikdo jí to nevyčítá. Během války nepomohla tolik jako Nesta ale nikomu to nevadí. Elain nelze nemít rád dle nich. No tak já ji ráda nemám, za to Nesta mi v tomhle díle přirostla k srdci. A moc ji přeju její nalezené sesterství s Emerie a Gwyn. Tohle trio je super :)
Dávám 5* a doufám, že v dalším díle se dozvím co se honí v hlavě Azrielovi :)

04.08.2022 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tahle krátká novela hezky slouží jako most mezi původní trilogií vyprávěné Feyrou a čtvrtým dílem, který by měl být vyprávěný Nestou.
Nevadilo mi, že se tam neudálo nic tak převratného a že to bylo hlavně o oslavování jejich svátku. Bavilo mě to :)

01.08.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

(SPOILER) První díl Griša uvedl velmi dobře triologii. Líbí se mi svět, který autorka vytvořila, jeho pravidla, společenská hierarchie a magičnost. Hlavní postava Alina mi je sympatická, i když děj vyprávěn z jejího POV se občas zbytečně táhne. Postava Temnyje mě hrozně bavila svoji tajemností a drsností … musím říct, že jsem byla trochu zklamaná, že se z něj vyklubal záporák s velkým Z. Doufala jsem v to, že by ho láska k hlavní hrdince mohla zachránit od temnoty, ale to jsem dle konce knihy byla teda hodně mimo :D
No jsem zvědavá jak se příběh ve druhé knize posune a jak se více rozvinou vztahy mezi postavami.
Knihu hodnotím 4* :)

05.07.2022 4 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

No trvalo mi déle než obvykle přečíst tuhle knihu. Krev a med byl o hodně slabší než první díl Holubice a had.
Děj se velmi vlekl, přitom místy zase nelogicky skočil. Celkově mě kniha nevtáhla do příběhu a často jsem ji odložila, protože mě nudila (nepřekvapilo mě, že autorka v poděkování přiznala, že se psaním druhého dílu zápasila, bylo to poznat).
Asi největší problém pro mě byl vztah Lou a Reida, kdy oproti prvnímu dílu mi tady přišel takový nucený. Oba si navzájem nerozuměli a nelíbilo se jim chování a názory toho druhého, ale zároveň se hrozně milují a nemohou bez sebe žít. No... prostě mě to nebavilo číst. A zároveň mi vlastně oba byli děsně nesympatický. Lou se chovala jako blbka, dělala ukvapená rozhodnutí a nezajímal ji názor nikoho jiného. Reid byl zase hrozný pokrytec (miluji jí ale zároveň opovrhuju tím kým je...).
Vedlejší postavy neměli moc prostoru a byli spíše jen výplní. Kdy mě čtení začalo bavit o trochu víc bylo až cca 130 stránek před koncem (ze 460 stran), kdy proběhla alespoň trochu upřímná a zajímavá hádka mezi Lou a Reidem, ale konec byl zase slabší.
Pokud mi přijde třetí díl pod ruku, tak si ho asi přečtu, ovšem že bych ho hned musela shánět říct nemůžu.
Hodnotila bych 2,75*

01.04.2022 3 z 5

Ztracená Bílá kniha Ztracená Bílá kniha Cassandra Clare (p)

(SPOILER) Druhý díl série Nejstarší kletby nenavazuje přímo na první díl (Rudé svitky magie) a časově to spadá mezi Město nebeského ohně (+ povídky z akademie, které jsem četla v aj a v čj pořád ještě nevyšli) a Paní půlnoci (Temné lsti).
Magnus a Alek už tady mají adoptovaného Maxe a je z nich rodina :)
Moc se mi líbilo, že to není vytržené z kontextu ale naopak spoustu věcí kniha do vysvětluje ostatní dějové linky (např. Ragnor Fell či narůstající spory uvnitř Spolku). Magnus a Alek jsou zde oproti prvnímu dílu doprovázeni ostatními našimi oblíbenci (Jace, Clary, Isabella, Simon). Kdy jsem byla překvapená, že Simon měl problém s novým postavením Lovce stínů, pro ty kdo četl povídky z akademie je to pochopitelné, a doplňuje to jeho cestu, která byla asi nejpestřejší ze všech. Vidět původní hlavní postavy jak se z nich stávají dospělí je zároveň zajímavé a divné :D
V hlavě máte představu jaký byli v Nástrojích smrti a najednou jsou i trochu jiní (Jako Jace zpochybňoval skok z mostu do neznáma? No tak to je opravdu charakterová změna!)
Cassandra Clare a její svět je pro mě srdcová záležitost, začala jsem to číst v pubertálních letech na střední a budu to číst dokud bude Cassie psát. Občas je něco méně dobré nebo se může zdát, že se to trochu opakuje, ale po tolika knihách se to dá pochopit. Ovšem stále je to solidní příběh a nejlepší na tom je ten komplexní svět nabitý historií a kulturou, který C.C. vytvořila a který umožňuje tolik vztahových a dějových linek, které se navzájem propojují ️

31.12.2021 5 z 5

První První Kiera Cass

Ani třetí díl neztratil na čtivosti. Jako letní oddechovka je to příjemný příběh soustředěný na mladou lásku.
Ale po prvních dvou dílech jsem měla asi přemrštěná očekávání, co se akčního děje týče. Předpokládala jsem, že se více rozebere problematika rebelů, toxický vztah Maxona a krále, že královna Amberly dostane více prostoru a že postavy mezi sebou budou mít hlubší dialogy a celkově se bude řešit i nespokojenost lidu ke koruně. V tom mě tento díl maličko zklamal jako závěr triologie, proto bych mu dala 3,5*
I tak se ale pustím do dalších navazujících dílů (Dcera, Koruna), třeba tam některé věci budou ještě rozpracovány a hlavně jsem zvědavá jak to bude pokračovat :)

19.08.2021 4 z 5