KlariN KlariN komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Působivé uzavření příběhu, skvostně rozehraného Medvědínem. Kombinace společenského románu a antické tragédie. Backman velmi dobře kombinuje smutek, humor i neúprosnost osudu. Obě části diptichu jsou co do kvalit v podstatě rovnocenné, nicméně pokud bych byl přitlačen k mantinelu, asi bych o vlas zapreferoval Medvědín. Už pro dvě úvodní věty, jež čapnou a nepustí. Ovšem i v případě jeho románového sourozence jest můj verdikt totožný. Rozhodně čtěte!

27.08.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Strhující, emocionálně naprosto vyčerpavájící, ale i obohacující čtení. Literární příbuzný Ledové Bouře, nebo Americké krásy. Jsem zasažen.

11.08.2019 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Harry Bosch přichází, a je to famózní nástup. Connelly je přímým nástupcem Ed McBaina, Raymonda Chandlera i dalších věrozvěstů noir krimi, a přináší intenzivní dávku napětí, neortodoxních vyšetřovacích postupů i suchého humoru. Radost!

15.02.2024 4 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Velice příjemný, i když dost retro zážitek. Je v něm totiž kromě humoru a nostalgie ukryto autorovo srdce. A lásky oceán. Díky.

11.01.2023 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Stephen King je ďábel, a ani v již poměrně úctyhodném věku neztrácí literární šarm, a smysl pro vynikající revizi v zásadě klasických zápletek. Zde brilantně zvládá skládat hold svým žánrovým souputníkům, a navíc do hry vrací jednu z nejmilovanějších postav vlastního univerza, a spolu s ní i jistou, výstižně pojmenovanou rekvizitu. A ano, nefalšovaně jsem se bál. Tisíceré díky, maestro Stephene. Těším se na další šupy!

21.12.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Harry se představuje. Scandi noir prvky vzhledem k australským lokacím zatím poněkud upozaděny, genius loci, některé vedlejší charaktery i fragmenty z minulosti hlavního hrdiny výborně formulovány. Bonusem je i přítomnost osvěžujícího nadhledu. Mínusem budiž přepálený závěr, jenž evokuje bondovky. Coby otevření série však uspokojivé.

11.12.2022 3 z 5

Umírající detektiv Umírající detektiv Leif G. W. Persson

Pokud to se žánrem myslíte vážně, neměli byste Umírajícího detektiva minout. Je to vrcholné dílo, božská komedie, sugestivní úvaha o stárnutí, zločinu i trestu, i fascinující epitaf. Prosím, čtěte!

30.12.2019 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Post orwelovská existenciální soda. Neplést si s tematicky vzdáleně příbuznými young adult braky, toto je dospělý literární skvost. Japonská uměřenost se zde setkává s jemností britského nadhledu v posmutnělé úvaze nad občanstvím druhé kategorie. Vřele doporučuji. Výtečná je i filmová adaptace románu.

03.07.2018 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Sapkowski brutálně žongluje s vyprávěcí strukturou románu, Ciri pomalu, leč jistě přebírá otěže hlavní postavy. Ze zdánlivě nesourodé mozaiky vypravěčských stylů, motivů a událostí se posléze vyloupnou dvě neskutečně působivé epizody - setkání krále a špióna a excelentní ledové finále. Sapkowski moc dobře ví co dělá, a kde se nachází. Na vrcholu tvůrčí kreativity. Nádhera!

03.07.2018

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Koniáš má hodně z Geralta i westernových hrdinů, to ale nic nemění na tom, že Miroslav Žamboch je vynikající vypravěč a právem patří mezi nejužší špičku středoevropské žánrové literatury. Skvost, jenž nesmí být opomíjen!

01.01.2024 5 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Nehodlám vám lhát. Jsem zničen. Dlouho se mi nestalo, že bych byl natolik destruován knihou. Skvostně napsaná, avšak naprosto zničující analýza totální ztráty nevinnosti. Odpuzující dospělá postava jako svůdce a ničitel dětských duší i těl. Poslední třetinu jsem dočetl na jeden zátah, neboť pokud bych odložil, strašně ztěžka bych se vracel. Klenot i stezka po hřebech. Číst jen na vlastní nebezpečí!

04.08.2023 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Nesbø rozmarně kombinuje chladnou odtažitost noir se žhavými thajskými reáliemi. Harry Hole abstinuje, ale rozhodně s ním není nuda. Temná a místy i mimořádně brutální záležitost, kterou jen místy prosvětlují záblesky suchého humoru. Ideální četba do nastávajících tropických dní, jíž kalí jen poněkud překombinovaný a uspěchaný závěr.

22.06.2023 3 z 5

Zrušený rozsudek Zrušený rozsudek Michael Connelly

Poměrně přímočarý, především však strhující právnický thriller. Connellyho pero je proklatě ostré, stejně jako jeho smysl pro humor.

09.04.2023 4 z 5

Slídil Slídil Tana French

Po nesmírně ambiciózní, v konečném výsledku však intenzivně zklamavší Temné zahradě se autorka vrací komorní venkovskou detektivkou, jíž dominují vynikající atmosférické popisy přírody, i profesní a vztahové deziluze. Vynikající trio ústředních postav, a baladický podtón poklidného vyprávění. Opět jsem zažil ryzí čtenářskou rozkoš. Vítejte zpátky ve hře, milá Tano!

07.05.2022 4 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Dost velká nuda. Absence spádu i prokreslení postav. Intenzivně sebestředná prozaická varianta chcípáckých filmů. Třetí hvězda za snahu o nepovrchní vykreslení specifické atmosféry lázeňského města a za aluze na Goetheho, umně zapracované do příběhu. Jinak zklamání.

07.10.2021 3 z 5

Les Bor Les Bor Pavel Kohout

Velmi slabé. Kniha bohužel často působí, jako by autor byl placen od slova, viz. naprosto zbytečně citované písně anglosaských rockových legend - v případě songu Ozzyho Osbourna Kohout dokonce neváhá, a pod anglickým textem jej ještě znovu, tentokrát česky přežvástá). K dramatickým situacím nedochází přirozeně, ale takřka výhradně přímým vlivem spisovatelské zvůle. Charaktery postav jsou neprokreslené, jejich chování nepravděpodobné a především naprosto nemotivované (manželé Koutní!), snahy o atrakce (zejména střídání vypravěčských perspektiv) nevychází.Redakční servis MOBA minimální. Překlepy, stylistické lapsy a pravopisné chyby. Jediná hvězda je za snaživý popis autentických českobudějovických lokalit. Jinak ztráta času.

27.02.2021 1 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Kvothe je podobně fascinující postava jako Huckleberry Finn. Druhá část Kroniky Královraha posiluje motivy putování i hrdinovu cestu k dospělosti. Poutavě, s humorem, sebeironií i napětím. Rozsah vůbec není na škodu, protože autor bez pochyby patří k vynikajícím vypravěčům. Osobně bych decentní zkrácení uvítal jen v pasáži věnované Felurian. Jinak se ovšem skláním, a děkuji za strhující zážitek. Snad se v dohledné době konečně dočkáme i důstojného završení Kvothových osudů.

19.02.2021 4 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Ideální brána do vesmíru autorovy literární tvorby. McEwan již ve svém debutu nezapře formální brilanci, i přirozenou inklinaci k temnějším stránkám života lidského, smysl pro břitký humor, vtahující hypnotickou atmosféru, i ostré pointy. Mistrovská kolekce vybroušených miniatur, korunovaná skvostným překladem Ladislava Šenkeříka. Jedna z nejlepších knih, se kterou jsem se v poslední době setkal. Děkuji!

01.12.2020 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Skvělý román a jeden z velkých dluhů evropské kinematografie české literatuře. Pořád doufám, že ze Zbabělců jednou bude krásnej film. Těším se na něj!

10.01.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Zatím jednoznačně nejslabší část dosud poměrně vyrovnané série. Autor se opakuje, neustále sází na identické propriety, a sympatické charaktery nikam neposouvá. Škoda.

10.05.2024 3 z 5