koubin007 koubin007 komentáře u knih

Silo Silo Hugh Howey

Kniha mě nadchla, i když musím říct, že první půle je zbytečně rozvleklá a velmi detailní až monotónní. Pár desítek stran po druhé polovině se začíná rozkrývat pozadí dramatu a děj se ubírá konečně kupředu. Knihu hodnotím jako velmi zdařilý post-apo počin, nicméně jakožto velký fanoušek tohoto žánru, zařadil bych ji spíše mezi klasický průměr. Prý se podle toho už točí film, který si vzal na bedra Ridley Scott, tak věřím, že později přitáhne davy lidí i ke knize. Děj není ani příliš depresivní ani strašidelný ba dokonce ani obzvlášť napínavý. Nevyniká v ničem, ale zase v ničem nezaostává a proto je výsledek překvapivě dobrý. Spoiler! "Dovedu si docela dobře představit, že už se kdesi uprostřed Mohavské pouště začala stavět obří sila a za pár let se začnou prodávat místenky". Bill Gates a jeho rodina se určitě postarají o to, aby se chodilo ven pravidelně "čistit"! :)

18.03.2015 4 z 5

Třicet let na zlatém severu Třicet let na zlatém severu Jan Welzl

Divím se ža tato kniha zde nemá žádný komentář. Až mě to poněkud zaráží neboť se jedná, podle mě o extraordinérní knihu, jak svým žánrem, tak především formou vyprávění a nemá tudíž obdoby v historii českých cestopisů.

11.02.2011 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

(SPOILER) Tak z toho úplně mrazí! Několikrát jsem musel knihu zhnusenim odlozit. Něco vydržím, ale tohle bylo na mě opravdu silné kafe. Po vstupu Marie na scénu, jsem si začal krutě uvědomovat, ze se pohybujeme na skutečných realiich sériového vraha Huberta Pilčíka, který jakožto převaděč převáděl v 50. létech ubohé lidi nejen přes hranice, ale také na onen svět. A když se zjevila scéna z hlavou v dřevěné krabici, tak mi bylo vše jasné a moje domněnka se potvrdila. Skutečný Pilčík svou oběť opravdu několik měsíců věznil s hlavou v dřevěné vypolstrované bedýnce, připoutanou k dřevěné lavici, kam ji chodil pravidelně znásilňovat. Nakonec ho dopadli a oběsil se v cele smrti a dodnes je bedna i lavice jeho oběti, jakožto děsivá kuriozi, k vidění v kriminalistickém muzeu v Praze. Až do ted to pro mě byl jen jeden z mnoha sériových vrahů, ale Renčín dokáže vykreslit psychologii vězněné dívky tak věrohodně,že se mi chce věřit, ze to opravdu přesně tak bylo. A vážně jsem si oddechl až při poslední kapitole, kdy mi došlo, ze je to také hodně velká fikce, a až pak jsem se dokázal uvolnit a knihu si opravu užít. Za mě jeden z nejlépe napsaných thrillerů své doby.

04.07.2023 4 z 5

Moc dobře, že někdo otevřeně napíše o významných politických kauzách. Fakt, že ačkoliv proběhlo několik trestních oznámení na autora knihy, ale k žádnému obvinění nedošlo, mi utvrzuje v tom, že to bude vesměs pravda. Což mi přivádí k myšlence, že je dobře, že založil Přísahu a vstoupil do politiky. Knížka je to čtivá a poučná. Většina informací snadno dohledatelná.

06.11.2021 4 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Fantastická oddechovka, která pohladí svou příjemnou, hřejivou atmosférou zasaženou mezi chatare, chalupáře a trampy kamsi doprostřed nádherné přírody s řekou a bujnými lesy. Exner je kliďas a řeší vše s noblesou lorda. Moc se mi líbí tento styl vyprávění a akoliv se jedná vlastně o záhadné mizení lidí, tak to na mě působí velice pozitivním dojmem a chvílemi jsme zatoužil zajet někam na osadu, posedět a popit pivečko, zrekreovat se. Sice se na první poctěni zdálo, že se v záplavě postav budu topit, poněvadž jich tam je nepreberně, ale postupně se to všechno vyjasní a zpřehlední. Moc čtivé a moc sympatické

09.01.2020

Jak zabít civilizaci Jak zabít civilizaci Benjamin Kuras

Kuras je skutecne cistokrevny odmitac Islamu a touto knihou to dokazuje. Velmi pekne a logicky vyargumentuje kazdy aspekt hrozici pohromy v podobe situace, ze Islam ziska nadvladu v demokraticke spolecnosti. Urcite jsem se dozvedel hodne informaci o pravu saria a islamu celkove. Dost poucna kniha, kterou bych doporuvoval precist kazdemu vitaci uprchliku.

13.01.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 už bych si nikdy znovu nepřečetl, je to odporně depresivní,distopicky laděné, sadistické dílo bez kouska naděje;
- nicméně geniálně napsané.

Uznávám, že některé otázky, které autor vkládá Winstonovy do úst, skutečně slouží k hlubokému zamyšlení, především dnes, když se řada lidí uchyluje opět k myšlenkám na radikální politické změny, ale podle mě je to jen oprýskaný strašidelný dům na kolečkách. Panoptikum hrůzy, které se od začátku Orwell snaží lepit dohromady je až příliš brutální a přehnané, než aby v dnešní době dokázalo někoho přesvědčit. Představuje svět takový, jaký by byl pravděpodobně jen v případě, že by mu vládla banda klerofašistických sadistů bez kouska citu nebo lásky. Otázkou je, co se skutečně děje v Severní Korei? Dle mnohých zpráv, to k té knize nemá příliš daleko.

21.02.2013 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Na mě román působil jako dílo schizofreního nevyrovnaného člověka, který není schopen v noci usnout a má potřebu svou rozpolcenost ventilovat psaním, aby se úplně nezbláznil. Neustálé narážky na to, že už několik nocí nespal, že si půjde zdřímnout v hostinci kamkoliv a neustálé hledání něčeho, co je vlastně naprosto jednoduché, to jen dokazuje. Navíc nedokončenost románu je znakem toho, že nechce vytvářet žádnou pointu ani dějovou linku, prostě píše svoje myšlenky. Ale K není schopen řešit problémy, ani logicky myslet, to je jeho základní problém. Jako můra, kroužící kolem rozsvícené lampy, snaží se někam dostat, ale jeho cesta je stejně tak nesmyslná.

Občas, když nemůžu pár dní spát, honí se mi hlavou podobné "iracionální" dialogy jaké vedl K. Prostě prázdnota a deprese z románu jen čiší, tedy nic pro mě. Jak píše JP, když není nálada, nečtěte to.

Jinak nezpochybňuji uměleckou stránku Kafky, jen jsem se s ním chtěl seznámit a nevyšlo to.

30.03.2012

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Noc trifidů nezklame. Klasický post-apo románek se vším všudy co k němu patří. Hlavní hrdina, klaďák s názory Václava Havla a naproti němu arciďábel v podobě záporáka, silného jako stehno Sereny Williamsové. Do toho smrtelně jedovaté chodící rostliny, které mají zálusk na ovládnutí Modré planety - všechno umocněné civilazačním úpadkem, smíchané do jednoho poháru, dává čtenáři ochutnat dokonalý koktail, u kterého bude jen a jen spokojeně vrnět. Pokud ještě vezmu v potaz, že jste fanoušci Wyndhemova originálního prvního dílu, tak vás toto pokračování nezklame. Samozřejmě jsou zde i stinné stránky, děj se občas zbytečně vleče a všechno je až moc lineární. Zvratů a nečekaných momentů je poskrovnu a celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že čtu pohádku Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni, kde žádná voda neteče nahoru a nakonec se Stázinka dostane Kubovi za ženu. Podtrženo sečteno: hezkých 80 procent.

19.09.2011 4 z 5

Enšpígl Enšpígl Josef Hiršal

Velmi vtipná kniha povídek, vyzbrojená výraznými pointami. Chytrý šašek, který každého nakonec převeze. Četl jsem jako dítě a myslím si, že i takto je kniha směřovaná. Neváhejte zakoupit svým ratolestem, určitě se při čtení povídek společně hodně zasmějete.

08.08.2011

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Kniha o jednom vynálezci, který za pomoci hibernace a stroje času přeskakuje z jedné doby do druhé a napravuje svoje životní omyly a přešlapy. Taková jednoduchoučká četba k vodě nebo na chalupu, když zrovna prší.

plusy:
+inteligentní zápletka
+první polovina knihy velmi čtivá,
+dějové zvraty
+napínavá atmosféra
+dobré nápady - Leonardo da Vinci byl cestovatel v čase, který se marně snažil zkonstruovat ve středověku vynálezy 20.století
mínusy:
-perverzní strýček, který jede po své neteři...nevím, mě to přišlo trochu úchylné
-příliš zjednodušený popis funkce a konstrukce vynálezů
-hlavní hrdina vynalézá jako slepice snáší vejce
-závěr trochu slabší, působí zrychleně a odflákle
-čekal jsem větší rozuzlení, tohle bylo až příliš laciné
-kniha je staršího data a proto dost úsměvné představy o civilizaci po roce 2000.
-chybělo mi podrobnější vykreslení atmosféry Velkého Los Angeles a jeho obyvatel

Nesouhlasím s Petroffem, že by to byl zvláště poutavý film. Je to až příliš klišé, hodný, ublafaný a chudý vynálezce, který má rád svou kočku a zabouchne se do svojí 11ti leté neteřinky - nakonec dojde svého štěstí a žije spokojeně až do smrti. Mě to připomíná spíše béčkový film, který dávají v dopoledních hodinách na nově. Já dávám 3 hvězdy - závěr byl odfláknutý.

27.07.2011 3 z 5

Justina a Julietta (komiks) Justina a Julietta (komiks) Donatien Alphonse François de Sade

Skvěle výstřední zpracování slavného románu markýze De Sade. Velmi podařené po grafické i obsahové stránce. Hodně lidí odsoudí jako brak, ale de Sade byl opravdu revoluční autor. Tenhle komix mi padl do oka v knihovně a velmi mě zaujal. Hlavní myšlenky Sadova díla jsou vlastně prosté: co je zlo a co je dobro? Dá se zabránit mocným tohoto světa , aby si brali vše po čem touží? Opravdu existuje Boží spravedlnost, když dovolí páchat zločiny na nevinných? Kdo určuje co je správné a co ne?

20.01.2024 5 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Za mě určitě pěkná hororová oddechovka. Některé jsou silnější některé méně , ale jako celek to působí dost přívětivě. Nejsem příznivcem těch závěrečných psychadelickych a filosofických vysvětlivek, kterým stejně nerozumím. Mám raději ponechat čtenáře mírně přemýšlet nad otevrenym koncem. Jediná Karikova chyba je zde snad jedině potřeba všechno dotahovat do nějakého logického konce, čímž to ale vždycky totálně zabije. Ale i tak se to dá číst a pěkně se u toho bát. Doporučuji všem co mají rádi horory. Karika umí psát strašidelně.

30.09.2023 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Krakatit je tak naivní a neaktuální dílo, ze to současná mlada generace prostě nemůže brát vážně. Hlavní hrdina Prokop mne leckdy pripomina nervově narušeného a nevyrovnaného Raskolnikova z románu Zločin a Trest F.M. Dostojevského.

20.04.2023 2 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Kniha spise pro citlive duše,ktere dokazi ocenit tu poetiku, něžnost a vytribeny jazyk jehoz smysl pro detail, zde, je opravdu okouzlujici. Pro me to bylo zajimave pocteni, ktere obohatilo, avsak nenadchlo. Dozvedel jsem se neco o spisovatelce Virgini Wolfové, ktera je tolik sklonovana v ruznych radoby intelektualnich prvcich zabavy. Pribeh homosexualnich paru muselo byt na pocatku 20. stoleti opravdu terno, ale dnes spise ohrana deska. Nektere myslenky rozhodne staly za zamysleni, ale vlastne nic prevratneho jsem zde nenasel.

18.10.2022 3 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Sice se na první poctěni zdálo, že se v záplavě postav budu topit, poněvadž jich tam je nepreberně, ale postupně se to všechno vyjasní a zpřehlední. Moc čtivé a moc sympatické.

30.12.2019 5 z 5

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Sáhl jsem po knize v touze nasát trochu té nostalgie což se ukázalo jako dobrý nápad. Jako detektivní povídky je kniha průměrná. První 4 povídky mě zaujaly, byly čtivé,vtipné a nápadité. Ale od páté, která byla strašně prekombinovaná až nesmyslná, kniha začne lehce nudit. Děj je zmatený, nepřehledný a evidentně je to autorův záměr. Někdy se dá vrah uhodnout snadno, jindy jste rádi, že se vůbec zorientujete ve spleti postav a různých slovních hříčkách,či nesmyslných vyrazech. Ke konci mě už ta přechytralá Československá emigrantka se svým ženským důvtipem lezla pěkně na nervy. Jako filmový seriál s Adamovskou to působilo věrohodněji.

20.10.2019 2 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak tahle detektivka mě ne-oslovila hned od samého začátku, jelikož propracované rituální vraždy nejsou mým šálkem kávy, taky se příliš nevyžívám v násilí a sadismu, kterého je v knize značné množství. Nicméně musím uznat, že rozuzlení bylo překvapivé a celý příběh včetně policejního vyšetřování do sebe skvěle zapadal i když chvílemi působil velice nevěrohodně. SPOJLER: (bezvládné lidské tělo opravdu není tak snadné někde vláčet a ještě k tomu pokud jste /..../ ...ti co četli ví.:))
Některé brutální pasáže bych asi raději přeskočil, ačkoli možná právě proto tento román získal takovou přízeň fanoušků.

20.06.2017 5 z 5

Čerpadlo 6 Čerpadlo 6 Paolo Bacigalupi

Prilis depresivni, stale se opakujci motivy, stale stejna temata stereotypnich zivotu nicotnych postav, stale stejna ponura atmosfera bez zavanu neceho pozitivniho, bez humoru, nadeje. Nic pro me. Ackoliv jako dystopie pekne vymyslene a napsane se spoustou vybornych postrehu. Povidka kalorik je hodne inspirovana soucanymi problemy na poli GMO a firmou Monsato.

24.07.2016 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Takhle se má psát detektivní román!! Skvělá psychologie postav, dokonce jsem s tím vrahem v půlce knihy začal sympatizovat. V příběhu nejsou hluchá místa, vše do sebe zapadá a uhání vpřed. Tak by to u tohoto druhu literatury mělo být. Napětí po celou dobu až do konce. Vzkaz v láhvi rozhodně doporučuji a já osobně jdu na další díl.

30.06.2016 5 z 5