Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Dvě neznámé povídky Dvě neznámé povídky Josef Škvorecký

Danny Smiřický tentokrát ve dvou povídkách. Opět skvělý Škvorecký.

10.05.2020 5 z 5

Vražda v zastoupení Vražda v zastoupení Josef Škvorecký

Doktor Pivoňka je vedle poručíka Borůvky má nejoblíbenější postava detektiva v podání Josefa Škvoreckého. Tady ve svém třetím případu vyšetřuje vraždu šéfredaktora kolaborantského tisku, který byl otráven jeden, který používají nacističtí důstojníci. Tady jde doktoru Pivoňkovi i o holý život. Skvělé seriálové zpracování Jana Smyczka.

27.03.2020 5 z 5

Miláček národa Miláček národa František Kožík

Úžasná historická próza Františka Kožíka.

Milostné léto Milostné léto Ivan Klíma

Nejgeniálnější a nejlepší kniha Ivana Klíma. Dokonale dokázal v tomto díle vystihnout postavy Davida a Ivy. Jedinečný příklad romanticko-psychologického románu. V určitých aspektech je děj té knihy podobný mému životu, jenže trochu naopak.

Láska a smetí Láska a smetí Ivan Klíma

Krásná autobiografická knížka Ivana Klímy. Pěkná čeština. Úžasně se zde snoubí zážitky z dětství a zkušenosti z dospělosti.

26.03.2020 5 z 5

Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy Ota Filip

Nejtemněji popsaná atmosféra poválečného Československa. Připadalo mi, že tam není žádná kladná postava. Skvělé televizní zpracování.

Cesta ke hřbitovu Cesta ke hřbitovu Ota Filip

Silný příběh z období okupace Československa a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

26.03.2020 5 z 5

Prezidentův vězeň - Na hradě plném bláznů Prezidentův vězeň - Na hradě plném bláznů Vladimír Škutina

Smutné životní události pana Škutiny podané humorně a s velkou dávkou ironii. Podruhé.

Kočár do Vídně Kočár do Vídně Jan Procházka

Velice krásná válečná próza, zároveň brutální příběh plný zbytečného násilí.

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

Humanistický, krásný a sugestivní pohled na život Jana Masaryka.

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Zajímavá a asi nejlepší kniha Vladimíra Párala.

26.03.2020 4 z 5

Spartakus: Smrtí boj nekončí Spartakus: Smrtí boj nekončí Jarmila Loukotková

Pěkný historický román. Ale bohužel to už není první díl.

21.03.2020 4 z 5

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Pěkný historický román. Spartakus sám o sobě je vylíčen nádherně. Ale Marcus Licinius Crassus byl vylíčen až jako moc velký a bezcitný, ale to je jen detail.

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Krásný historický román o antickém římském básníku Gaii Petroniovi.

Život Jana Amose Život Jana Amose Miloš Václav Kratochvíl

Čtivý a poutavý román o Janu Ámosi Komenském - učiteli národů.

Osamělý rváč Osamělý rváč Miloš Václav Kratochvíl

Asi nejlepší román pana Kratochvíla. Osamělý rváč zcela vystihoval historickou postavu maršála Russworma.

Král obléká halenu Král obléká halenu Miloš Václav Kratochvíl

Krásný historický román. Pan Kratochvíl jako jeden z mála autorů nedělá z Václava IV. jen neschopného panovníka a opileckou trosku, ale i jako člověka s těžkým osudem.

Vražda v Olomouci Vražda v Olomouci Oldřich Daněk

Krásný historický román pana Oldřicha Daňka.

Lijavec Lijavec Zdeněk Svěrák

Zajímavá a vtipná hra. Bohužel, ale nepatří na Cimrmanovu špici. Nejlepší hlášky:
"A nevadí, když to bude takové pánské, košilaté? ... Tak to asi sneseme."
"Možná že si říkáte, proč také nepřemýšlím. To je tím, že já to organizuji."

17.03.2020 4 z 5

Královský vozataj Královský vozataj Vladimír Neff

Skvělá je celá série Sňatky z rozumu. Neff umí krásně zachytit historickou atmosféru doby. V příběhu se posunujeme dál. Dostáváme se konečně na závěr série.

16.03.2020 5 z 5