L.Helena L.Helena komentáře u knih

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Moc krásná kniha. Graficky i obsahem.

17.03.2023 5 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

Dost dlouho mi to přišlo takové utahané, ale nakonec z toho vykrystalizoval docela promyšlený příběh i s pro tento žánr typickými zvraty v závěru knihy. Stejně bych si ale u thrilleru představovala buď svižnější tempo, větší napětí nebo víc psycho a brnkání na nervy.

16.03.2023 3 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Spíš, než kniha jako celek, mě zaujaly jen některé pasáže. Ty byly opravdu napínavé, děsuplné až hororové a vyskytovaly se ve větší či menší míře v každé z povídek. Jenže občas to sklouzlo do rozsáhlých popisů a úvah, v jednom případě až do otravného filozofování, které mě vůbec nebavilo. Někdy to zase bylo až natolik záhadné či mysteriózní, že mi na to nestačila moje představivost. U většiny povídek jsem po dočtení měla spoustu otázek ve smyslu kdo, jak, co, a zejména proč?, na které jsem nenacházela odpovědi. Vnímala jsem sice jisté propojení povídek, zvláště po dočtení té poslední, ale protože jsem knihu nečetla takříkajíc na jeden zátah, tak mi asi uniklo mnoho těch spojujících prvků.

12.03.2023 3 z 5

Doteky sváru Doteky sváru Roman Cílek

Od autora jsem doposud nic nečetla, přestože, jak nyní zjišťuji, je docela literárně plodný. Po této knize jsem sáhla náhodu v knihovně, měli ji mezi novinkami, tak jsem si říkala, že to zkusím. No, nečetlo se mi to vůbec snadno. Příběhy snad poměrně zajímavé, ale ten literární styl mi vůbec nesedl. Je to takové nějaké květnatě šroubovité, snad nic není vyjádřeno přímo, ale většinou je to připodobňováno a nepřímo popisováno. Neumím to přesně vyjádřit, zkrátka jak popisy, tak i stavba vět mi přišly hodně komplikovaně podané.

11.03.2023 3 z 5

Vše, čím jsme nikdy nebyli Vše, čím jsme nikdy nebyli Alice Kellen

Vývoj příběhu dost předvídatelný a samotný konec vlastně ani jiný být nemůže, pokud má autorka v plánu pokračování. Mnohdy celé to vyprávění sklouzávalo do romantiky ve stylu young adult, ale i tak se mi to četlo dobře a v příběhu se mi líbilo hlavně to, jak bylo vykresleno vyrovnávání se s tragickou ztrátou.

09.03.2023 4 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Výborné čtení. Nelze jinak, než ohodnotit plným počtem hvězdiček.

08.03.2023 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Málo napínavé

06.03.2023 3 z 5

Jiné životy Jiné životy Sofia Lundberg

Nakonec docela zajímavý i když hodně tklivý příběh. Zpočátku mě to moc nebavilo, přestože se mi to dobře četlo. Bylo to spíš jen takové přemýšlení dvou věkově rozdílných žen o životě. Pak se mi hodně líbila pasáž v Itálii, ovšem konec zase sklouzl do převážně jímavé atmosféry. Přestože to celkově bylo spíš takové smutné vyprávění, tak tentokrát se to u mě obešlo bez slz. Ale možná je to jen mým momentálním rozpoložením.

03.03.2023 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Výborné, čtivé, celou dobu jsem to viděla na jasných pět hvězdiček, přestože mnohé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a napětí i atmosféra tajemna díky tomu byly značně kolísavé. Ale ten konec!
SPOILER:
Strašně překotný konec, na to, kolik toho během celého vyprávění bylo rozehráno, tak konec byl úplně useknutý. Chyběl mi tam třeba epilog "rok poté", kde by bylo alespoň zhruba nastíněno, jak se se situací vyrovnávají jednotlivé osoby, vesnice, policie... Vždyť za rok zase měla nastat ta samá situace. Co se tedy dělo dál? Jistě, byl by to pro autorku oříšek, protože by musela nějak logicky vykreslit ten rozkol mezi mystikou a realitou, ale celá kniha je tak postavená, takže by se s tím měla umět popasovat. Takto mi to připadá, že právě z toho důvodu, že si s tím nevěděla rady, raději to usekla a čtenáři, vypořádej se s tím, jak chceš. Proto hvězdička dolů.

19.02.2023 4 z 5

Audiokniha
Lidský příběh vyprávěný krásnou češtinou.

19.02.2023 4 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Kus naší historie výborně zpracovaný do velmi čtivého příběhu.

19.02.2023 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Audiokniha ČRo Dvojka
Příjemné poslouchání, nečekaná pointa.

14.02.2023

Krabička vzpomínek Krabička vzpomínek Kathryn Hughes

Moc dobře se mi to četlo. Jak je u autorky zvykem, příběh se odvíjí ve dvou časových rovinách, postupně se odhalují dávná tajemství, přitom i linka současná je hodně zajímavá a vše dohromady je to pak velmi čtivé. V knize je pár okamžiků, které mi už přijdou možná až na hranici určitého klišé, které však na druhou stranu čtenář tak trochu očekává. Jedná se o literární fikci, ve skutečnosti by se to asi odehrálo trochu jinak, nebo aspoň v jiný moment. Nechci spoilerovat, takže konkrétní okamžiky, které mám na mysli, zde uvádět nebudu. I tak se mi knížka moc líbí a dávám jí 4,5*.

13.02.2023 5 z 5

Moje báječná žena Moje báječná žena Samantha Downing

Originální zápletka. Celou dobu jsem to však musela brát jako nadsázku, abych vůbec mohla skousnout vše, co se v příběhu odehrávalo. O to víc mě čtení bavilo.

13.02.2023 4 z 5

Slib Slib Damon Galgut

Příběh sám o sobě nebyl až zase tak špatný, ale styl vyprávění se mi vůbec nelíbil. Přímá řeč bez uvozovek, text neustále běží dál a dál bez toho, aniž by byl nějak strukturován, změna místa, času nebo vyprávění o jiné postavě není oddělena ani třeba jen vynechaným řádkem... Kniha je rozčleněna vlastně jen na čtyři pohřby a jejich prostřednictvím vnímáme plynutí času a života. Některé klíčové události spíš jen v náznacích, oproti tomu mnohé marginální záležitosti jsou popsány do nejintimnějších podrobností. Pro mě teda hodně těžké a nepřehledné čtení. Těšila jsem se na nevšední příběh i prostředí, ale vše to výše zmiňované mi vůbec nedovolilo se do knihy pořádně začíst.

10.02.2023 2 z 5

Na hraně Na hraně Danielle Girard

(SPOILER) Tento díl se mi líbil o hodně víc, než předešlý, přestože je vlastně vystavěný na událostech prvního dílu, proto doporučuji číst je postupně. To, že se Hannah v tomto díle vydala na útěk, mi přišlo docela nelogické, vzhledem k situaci, ve které se nacházela, ale budiž, byla v šoku a pod vlivem drog, takže pomíjím. Ono by to konec konců nemělo jinak o čem být.

08.02.2023 4 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Audiokniha
Občas mně to přišlo zdlouhavě podané, tím jakoby příběh poněkud ztrácel napětí, atraktivitu, překvapení... Ale ten nápad fungování dystopické společnosti je opravdu pozoruhodný.

07.02.2023 4 z 5

Bílá tma Bílá tma Danielle Girard

Průměrná detektivka. Na thriller málo napínavá. Zápletka poměrně překombinovaná, některé pasáže mi přišly až nelogické. Číst se to dalo, ale žádné velké nadšení z knihy nemám.

07.02.2023 3 z 5

Nezvaný pár Nezvaný pár Sarah J. Naughton

Atraktivní prostředí, zajímavá zápletka, ale taková ta atmosféra thrilleru mi tam docela chyběla.

04.02.2023 3 z 5

S orlem na zádech S orlem na zádech Iva Pekárková

Audiokniha, ČRo Vltava, četba s hvězdičkou
Zajímavý příběh, dobře zpracovaný.

03.02.2023 4 z 5