Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Město zlata a stínů Město zlata a stínů Ellis Peters (p)

Oddechová detektivka ze zajímavého prostředí. Při hlubším zamyšlení sice vyvstanou některé nelogičnosti (helma), ale kniha vcelku nezklame. Leč ani nadmíru neuchvátí.

07.07.2016 3 z 5

Paradoxy české šlechty Paradoxy české šlechty Vladimír Votýpka

Oproti Příběhům a Návratům je kniha čtivější. Možná proto, že autor trochu upozadil svůj reportérský styl a více se věnoval vyprávění příběhů. Pochopitelná zahořklost lidí, kteří přišli o majetky se v dalších generacích vytrácí. Různými životními peripetiemi však prochází každé pokolení a je jen na osobnosti a schopnostech každého jedince, jak se s nimi vyrovná. To ostatně platí pro pro všechny, nejen pro šlechtu.

07.07.2016 4 z 5

Návraty české šlechty Návraty české šlechty Vladimír Votýpka

Přístup autora k problematice se mi zdá poněkud nevyvážený. Pracuje s informacemi pouze z jedné strany a navíc ještě jen z jedné její části. Evidentně žádní šlechtici či jejich potomci, kteří přijeli, získali v restituci majetek, obratem ho prodali a opět odjeli, mu rozhovor neposkytli. Nicméně představuje některé natolik barvité a spletité životní osudy, že stojí za to si knihu přečíst.

04.07.2016 3 z 5

Psáno osudem a politikou Psáno osudem a politikou Sylva Součková

Autorka měla nepochybně zajímavý a pestrý život. Zvláště období v emigraci líčí bez příkras. Linie osobních vzpomínek je živá a dobře se čte. V částech věnované politické situaci v Československu však přechází do neutrálního novinářského stylu. Líčení osudů dalších dětí z transportů je v podstatě kusé, jejich životní peripetie by si určitě zasloužily výraznější zpracování. Výsledkem je dost nesourodý text, který snižuje kvalitu tematicky hodnotné knihy.

02.07.2016 3 z 5

Příběhy české šlechty Příběhy české šlechty Vladimír Votýpka

Autor v sobě nezapře novináře. Téma zpracoval velice populárně a dá se říci i šablonovitě a povrchně. Základem je to, co mu byly ochotny zpovídané osoby říci a tudíž se jedná o jejich subjektivní pohled. Škoda, že se nepokusil získat také svědectví bývalých zaměstnanců, sousedů a přátel. Historie jednotlivých rodů jsou podány velice stručně a tím občas i nepřehledně. Osudy příslušníků jednotlivých rodů jsou si velice podobné, ostatně podobné jsou např. osudy majitelů velkostatků či výrobních podniků a dalších skupin obyvatelstva, které po únoru 1948 zažívaly perzekuce. Životní příběhy jsou to zajímavé a poučné a neměly by být zapomenuty. Zasloužily by si však kvalitativně lepší zpracování.

19.06.2016 3 z 5

Příběhy jednotlivých osob jsou zajímavé, určitě by každá dějová linka vydala na samostatnou knihu. Autor chce patrně ukázat dobu z různých pohledů, ale orientovat se v příbuzenských vztazích začíná být a s dalšími generacemi stále více bude obtížnější. Jsem zvědavá, jak si s tím pan Vondruška poradí. Bylo dobré trochu inovovat úvodní rozhovory bratranců kronikářů. Rozmíšky na téma katolík - kališník se neustále opakují, stejně jako koláče od snach. Nicméně čtení epopeje zdá se býti návykové. Už se těším na čtvrtý díl.

12.06.2016 3 z 5

Česká Alexandrovka Česká Alexandrovka Bohuslav Andrš

Velice poutavé vyprávění o nezdolnosti lidské vůle. Obdiv si zaslouží obzvláště matky, které zůstaly v cizí zemi bez mužů a musely se v neklidných dobách starat o děti i hospodářství. Možná jim pomáhala jejich víra, určitě příbuzenská pospolitost. Do života obyvatel české vesnice i autora samého zasáhly události 20. století značnou měrou. Autentické vzpomínky přibližují ne tak vzdálenou historii velice živě, nechybí napětí a dramatické okamžiky. Život v České Alexandrovce rozhodně nelze nazvat vesnickou idylou.

05.06.2016 5 z 5

Každodennost manželství Každodennost manželství Zuzana Pavelková Čevelová

Kniha obsahuje základní informace o církevních i světských právních ustanoveních týkajících se manželství. Jak vše dopadalo na životy lidí, dosvědčují vybrané ukázky. Ty zároveň dokládají, že mezilidské vztahy byly v 19. století (a určitě i v kterékoli jiné době) zcela stejné jako dnes. Právě přiblížení každodennosti života obyčejných lidí z archivních pramenů považuji za největší přínos publikace. Je jen škoda, že většina publikovaných příběhů zůstává bez konce. Chápu, že pátrání po dalším osudu osob by bylo hodně náročné, ale práce by sledováním jejich dalšího života získala větší hodnotu.

01.06.2016 3 z 5

Bůh z reklamy Bůh z reklamy Alena Vostrá

Poeticky vyjádřená všednost života s sebou nese atmosféru smutku a beznaděje. Příběhy se mohou zdát banální, ale jde v nich o křehkou duši. Světu uzavřené duši bývá těžké porozumět a ještě těžší ji pomoci.

29.05.2016 5 z 5

Mrtvý posel Mrtvý posel Vlastimil Vondruška

Pěkná detektivka, od které se těžko odchází. Mám jen dvě poznámky. Hrdinové příliš často vstupují do tmy a utajeno zůstalo jméno Zrzavce.

28.05.2016 4 z 5

Jsem jenom člověk Jsem jenom člověk Štefan Žáry

Verše činí dojem, jako by je psal člověk staršího věku, který lehce posmutněle a s mírnou nostalgií pohlíží na svět. Autorovi však v době vydání sbírky nebylo ještě 40 let. Možná, že na jeho tvorbu zapůsobil duch doby, nebo je odrazem jeho tehdejšího duševního rozpoložení. Oběť Buddhovi: "V Klášteře nefritových mraků za zpěvu cvrčků, much a ptáků, vyhrávajících v hlohu, přiblížil jsem se k bohu. ... Tu jsem ho začal zbožně chválit a k poctě vonná dřívka pálit s vírou, že bez váhání splní má všechna přání. Leč když jsem vstával s holé země, viděl jsem, že je hluchý ke mně. Tak dávno už tu dřímá - můj cit ho nedojímá."

26.05.2016 3 z 5

Písně lidu pražského Písně lidu pražského * antologie

Vtipný úvod Karla Čapka pěkně čtenáře navnadí, ale samotný výbor písní už tolik neuchvátí. Bez spojení s hudební složkou, která textům dodá jistý šmrnc, působí jako nepříliš povedený výplod lidové tvořivosti. Většinou se jedná o pozapomenuté, nepříliš známé písně. Překvapivé jsou některé politické a erotické.

23.05.2016 3 z 5

Černý kolotoč Černý kolotoč Josef Hanzlík

Poeticky lze vyjádřit i neradostné zážitky, příběhy a myšlenky. Toto jakési zjemnění jim však paradoxně přidává na důraznosti a hloubce. Po přečtení sbírky není čtenář vesel, ale ani truchliv. Spíše zamyšlen. Pohřeb: "Umřel do barokní bouře. Pochován do psí sloty. V průvodu noha klouže všem, kterým cvokal boty. ... Umřel švec. Leží v rakvi bosý."

16.05.2016 5 z 5

Lešanské jesličky Lešanské jesličky František Hrubín

Příběh hororově laděný, poeticky zjemnělý, plný symboliky. Nebo horečnatý sen. V každém případě nevšední dílko se zajímavými pasážemi. "Josef vzal Mariinu hlavu za drdůlek a lehce ji pozvedl: Marie spí tvrdě. Něžně ji pustil, zase padla čelem na stůl."

11.05.2016 4 z 5

Obrazy a elegie Obrazy a elegie Rainer Maria Rilke

Verše působí prázdným dojmem. Kde chybí vnitřní prožitek, nepomohou umně poskládaná slova. Že by se ani jednomu z překladatelů nepodařilo vyjádřit Rilkeho básnické cítění? Duinské elegie jsou navíc poněkud krkolomně těžkopádné. Pavel Eisner evidentně vystihl vyznění německého originálu. Možná byl autor příliš uzavřen ve svém světě, do kterého je těžké vstoupit, nebo jsou jeho verše okázalou pózou. Čestnou výjimkou je báseň Na předměstí. "Ta stará, kašlem ochraptělá žena, tam nahoře, je mrtva. - Bože, žel, jen škleb a posměch lidí za ní šel ... A neznali ji ani podle jména. Pohřební vůz stál dole, černý, lesklý. Ten nejlevnější; když se vzpříčila rakev, tu dovnitř s klením, plni zla, ji strkali, až dveře za ní třeskly. Hubené herky kočí s bičem v pěsti hnal ke hřbitovu, lehce, jako by nevezl celé jedno údobí života trampot, mrtvých snů a štěstí."

09.05.2016 2 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Záběr díla je natolik rozsáhlý, že jeho vtěsnání do vcelku nevelké knihy znamená zestručnění a zkratkovité podání jednotlivých kapitol. Vede to k tomu, že čtenář, který má jen školní povědomost o historii zemí na východ od nás, z ruské literatury přečetl jen několik základních děl a církevní dějiny téměř nezná, si neodnese ucelený přehled vedoucí k pochopení problematiky. Spíše zahlcen spoustou událostí a jmen, o kterých se dozvídá poprvé, nebo je již pozapomněl, tápe a tone. Pro porozumění této knize, jsou nutné značné předchozí znalosti tématu. Autor v ní shrnuje své široké vědomosti, ale čtenářům je blíže nevysvětluje.

08.05.2016 3 z 5

Líný rodič Líný rodič Tom Hodgkinson

Zdá se, že autor zařadil čtenáře do pozice dítěte, kterému je třeba neustále vysvětlovat a opakovat několik pouček, aby je pochopil a zapamatoval si je. Při troše zamyšlení je evidentní, že nic převratného nepředkládá. Navíc je každé dítě zcela jiné a nelze proto výchovné metody zobecňovat. Možná by knize prospělo více příkladných rodinných historek. Zajímavé je, že se autor neváhal prezentovat jako osoba holdující pivu a občas pořádně vzteklá.

24.04.2016 3 z 5

Petr Eben Petr Eben Kateřina Červenková

Text autorky vhodně propojuje vzpomínky a slova skladatele, jehož život i tvorba jsou tak představeny v dostatečně bohaté šíři a ucelenosti.

23.04.2016 4 z 5

Ilja Hurník Ilja Hurník kolektiv autorů

Kniha je v podstatě shrnutím profesního života Ilji Hurníka, o jeho osobním životě moc nevypovídá. Dala by se charakterizovat jako školsky poučná a oslavná. Pro hudebního analfabeta jsou některé pasáže těžko srozumitelné a celkové dílo pak nemůže dostatečně ocenit.

13.04.2016 3 z 5

Osmanský tábor Osmanský tábor Vlastimil Vondruška

Ač se děj odehrává převážně v cizině, je to opět pěkná česká oddechová detektivka. Díky za ni.

10.04.2016 4 z 5