Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Dětství a mládí Boženy Němcové Dětství a mládí Boženy Němcové Josef Polák

Argumenty o původy Boženy Němcové znějí velmi přesvědčivě. Uvítala bych, kdyby byly reprodukce dokumentů uveřejněny v příloze. V populárně naučné knize by neměly chybět překlady cizojazyčných citací. Styl, kterým je pojednání psané, velmi snižuje jeho hodnotu. Autor znevažuje (dle svého pohledu) pomýlené názory jiných badatelů. Přitom i s některými jeho vlastními dohady by se dalo polemizovat.

10.10.2022 3 z 5

Deníky 1912–1925 Deníky 1912–1925 Karel Teige

Sympatické je, že mladý student podrobuje kritice nejen díla jiných, ale stejně nesmlouvavě pohlíží i na svoje. Méně sympatická je jeho kuřácká záliba. Skvělým nápadem je doplnění deníků reprodukcemi Teigeho výtvarné tvorby. Čtenář tak může obrazně koukat malíři pod štětec a záhy vidět i mnohdy překvapivý výsledek.

03.10.2022 5 z 5

A taková to byla láska... A taková to byla láska... Anna Gavalda

Nezáživné vyprávění. Jediným trochu vzrušujícím momentem bylo čekání na to, jak dopadne zakázka s nádržemi, což je v knize řešící mezilidské vztahy, tedy lépe řečeno mimomanželské vztahy, dost málo.

30.09.2022 1 z 5

Galantní poezie Galantní poezie * antologie

Některé verše sice moc galantní nejsou, ale pobaví také.
O jiné nalíčené
Pomalu,
ctitelé,
vy bando uspěchaná!
Proč hrnete se k Líze brzy zrána?
Jste splašení a já mám strach,
že není vám znám Lízin obyčej.
Není už sice přímo v nedbalkách,
leč nevzala si ještě obličej.

14.09.2022 4 z 5

Nový Démokritos Nový Démokritos Jaromír John (p)

Laškovné definice příliš laškovně nevyznívají, zdají se být těžkopádné, jen sem tam lehce zajiskří. Nejspíš jsou poznamenány tíží doby vzniku, stejně jako aforismy.
Kritika
Kritiku? Ale ano! Ale slušnou! Mně příznivou!
Wolker
Úchvatná balada Topičovy oči vznikla buď omylem básníkovým, že navštívil nějakou prašpatnou elektrárnu, nebo že v Prostějově nekonal živnostenský inspektorát svou povinnost.
Nikdo není tak dokonale slepý, jako ten, který nechce vidět.

12.09.2022 3 z 5

Vítejte do Zlých časů Vítejte do Zlých časů E. L. Doctorow

Skvěle navozená atmosféra místa se zcela přiléhavým názvem. Podvědomé očekávání tragédie a soustavný pocit marnosti a beznaděje provází čtenáře od začátku až do konce.

09.09.2022 5 z 5

Domácí přítel Domácí přítel Jiří Žáček

Zatímco hříčky a říkanky pro děti nadchnou vtipem a lehkostí, vážnou poezii lze hodnotit pouze jako průměrnou.

Pravda vítězí! Pravil Pyrrhos

06.09.2022 3 z 5

Hrajeme vám za trest Hrajeme vám za trest Ivan Mládek

Historky jsou mládkovsky vtipné, ale co naplat, chybí tomu hlas vypravěče.

30.08.2022 3 z 5

Ve stínu knížecího stolce Ve stínu knížecího stolce Hana Parkánová-Whitton

Románem probíhá téma „být druhý“. Tento prvek by mohl dát ději pořádnou jiskru, autorka s ním však pracuje v duchu černobílého vidění svých postav. Příběh plyne poklidným tempem. Nenudí, ani nepřináší příliš vzruchu. I scény, které si přímo říkají o dramatické líčení, jsou popsány tak, aby neutrpěly čtenářovy nervy.

26.08.2022 3 z 5

Volby v Praze: Z dějin pražské volební kultury (1848-1945) Volby v Praze: Z dějin pražské volební kultury (1848-1945) Martin Jemelka

Jednotlivé kapitoly jsou velmi úzce zaměřeny a dost suchopárně podány. Nelze očekávat, že osloví širší publikum.

17.08.2022 3 z 5

Rodokmen Rodokmen Gertruda Goepfertová

Vzpomínky svým podáním nemohou být ani ozdobou rodinné kroniky. Prchavé dojmy z dětství v zidealizovaném lyrickém balení. Dědečkovo vyprávění, v němž se nezasvěcený člověk nemá šanci zorientovat. Nezdařile převyprávěná báchorka o ševci či pověst o Fabiánovi. Jaký je přínos této knihy?

15.08.2022 1 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Království za dobře propracované příběhy, které by mohly být korunovány tak efektními pointami.

12.08.2022 3 z 5

Máchovské mýty a omyly Máchovské mýty a omyly Marek Sekyra

Místo očekávaných výsledků nových odborných výzkumů na poli máchovského bádání knížka obsahuje jen reakce (většinou odsuzující) na hypotézy autorů děl zabývajících se Máchou, jeho životem a dílem. Stručnost textu vázaného na kratičké citace nepřispívá k objasnění. Bez znalosti kontextu kritizovaných děl se nelze k odsudkům bez výhrad připojit, ani je pro nepodstatné omyly zavrhovat.

10.08.2022 1 z 5

Byla jsem ženou slavného muže Byla jsem ženou slavného muže Božena Neumannová Hodačová

Kolik takových naivních dívenek podléhá stále kouzlu bouřliváků a pro kolik takových žen život s chudými básníky, alkoholiky a nevěrníky přináší více strasti než radosti? Inu, láska je mocná čarodějka. Paní Božena své životní osudy líčí čtivě, postřehy o způsobech návštěvníků je pomohou snést z piedestalu výjimečnosti, takřka hororově působí Rudolf Těsnohlídek. Editoři v závěrečné poznámce upozorňují na nepřesnosti, kterých se autorka v pamětech dopustila. Ani oni však nejsou bez chybičky – Jahody první určitě nebyly zhudebněny Vítězslavem Kaprálem.

09.08.2022 4 z 5

Bídníci Bídníci Anna Mayr

Prožít dětství v rodině nezaměstnaných neznamená, že člověka jiný úděl nečeká. Sama autorka je toho dokladem. Ještě by měla nabýt vyššího zdravého sebevědomí a přestat se za svůj původ stydět. Škoda, že v knize nezazněly zkušenosti jejích rodičů s dlouhodobým životem na sociálních dávkách. Jistě ne všichni nezaměstnaní propadnou alkoholismu a trpí sociální vyloučeností. Komu se podmínky stanovené úřadem práce pro udělení finančních prostředků na živobytí zdají být ponižující, může hrdě hladovět. Obdivuji referenty, kteří tam pracují. Určitě dlouhodobě zažívají větší stres než někteří žadatelé.

29.07.2022 2 z 5

Humoresky Humoresky Achille Gregor

Povídky Achille Gregora byly v době vzniku jemnou aktuální satirou. Laskavý humor a slovní hříčky pobaví i po desetiletích.

27.07.2022 5 z 5

…a ptáci to neví… …a ptáci to neví… Michaela Orsi

„Umírám na tebe, odcházím, mizím
Cizí ti v životě, ve smrti cizí
A neumím číst v řeči tvého kmene
Svůj smutek jsem tesala do kamene
Který jsi měl místo srdíčka v hrudi
Já vím, že tě mé verše z principu prudí“

Ne, neprudí, jen prázdnotou nudí. Vizuálně pěkně vypravená sbírka je lesklým peřím halícím domácké veršování.

25.07.2022 2 z 5

Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Claudine Monteil

Rozevlátá vztahová svoboda? Určitě není o co stát. A psát o svých bližních bez zřetele na to, že by se jich zveřejnění intimních záležitostí mohlo dotknout? Ovšem zásluhy Simone na posílení sebevědomí žen, rozvoji jejich hnutí a získání respektu od politických špiček představovaných muži jsou zcela nepopiratelné.

20.07.2022 4 z 5

Z hlubin bezedných: Příběh Ludmily Javorové vysvěcené na římskokatolického kněze Z hlubin bezedných: Příběh Ludmily Javorové vysvěcené na římskokatolického kněze Miriam Therese Winter

K čemu je kněžství úzkostlivě tajené před mocí světskou i církevní, rodinou, bližními? Mše celebrované paní Javorovou se paradoxně odehrávaly o samotě v kuchyni, která je místem tradičně vyhrazeným ženám. Jejím duchovním potřebám naučené rituály přinášely uspokojení. Neposílily ji však dostatečně k otevřené diskuzi s oficiálními představiteli církve.

18.07.2022 5 z 5

Musíš se proměnit Musíš se proměnit Rachel Corbett

Romanopisec by měl mít odvahu popustit trochu uzdu fantazii. Z autorčina pojednání však lze tušit, že se úzkostlivě držela faktů. Nabízí se otázka, proč raději nestvořila o Rilkem či Rodinovi samostatnou monografii. Určitě by to pro poznání jejich osobností a tvorby bylo přínosnější.

15.07.2022 3 z 5