Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Manfréd Manfréd George Gordon Byron

V náznacích je velká dramatičnost. Hrdinův neklid a rozervanost prostupuje celé dílo. Knihu doprovázejí velmi hezké ilustrace Adolfa Absolona. Příliš však nekorespondují s duchem díla, a to pro jejich barevnost, která je náladově optimistická, klidná. Jistě by bylo vhodnější jejich černobílé provedení.

29.10.2013 4 z 5

Válka médií Válka médií Viktor Farkas

Sdělovacím prostředkům (včetně veřejnoprávních) nelze věřit, že jsou nestranné a podávají jasné a úplné zprávy. Farkasova kniha to potvrzuje a navíc upozorňuje i na plíživá nebezpečí plynoucí z politického vývoje, která si možná ani ještě neuvědomujeme. Například poukaz na německý sociální systém Hartz IV. a jeho nápadnou podobnost se stavem řešení problémů nezaměstnaných v současnosti u nás. To, že autor své zdroje informací nejmenuje, je celkem pochopitelné. Jestliže některé informace nejsou v souladu s jejich oficiálním prezentováním ze strany vládnoucí moci, mohou jejich šiřiteli hrozit různé sankce. "Šeptanda" funguje za každého režimu a zpravidla je její jádro pravdivé, i když se k němu mohou nabalit různé přídavky. Válka médií je hodně zajímavé čtení, závažný podnět k přemýšlení i diskusi. Vadil mi styl, jakým je kniha psaná. Zdá se mi poněkud překotný a neuspořádaný, jako by autor honem spěchal vypovědět novou myšlenku, která ho právě napadla, aniž by řádně uzavřel předchozí. Určitě by si jednotlivá témata zasloužila větší propracovanost a širší pohled.

28.10.2013 3 z 5

O strašidlech O strašidlech Václav Erben

Moc milé vyprávění. Oceňuji také někdy hodně nečekané konce jednotlivých příběhů.

06.10.2013 5 z 5

Antilopa v moři k majáku daleko má Antilopa v moři k majáku daleko má Kateřina Bolechová

Postřehy a zkratkovité příběhy ze života s tématem nemoc, bezmoc, stáří, smrt jsou podány bez okázalého sentimentu. Prostě pohled na svět, tak jaký je, či se může zdát. Moc pěkná je anti-lopí báseň a vzpomínka na otcovo rádio. Také jsme měli doma něco podobného.

27.09.2013 4 z 5

Jak (ne)zvládnout manželství Jak (ne)zvládnout manželství Erma Bombeck

Příjemná četba. Postřehy z rodinného života podané převážně velmi vtipnou formou. U některých situací stačí zaměnit jména osob a hned vidím někoho ze svých známých (krabicová máti, sraz spolužáků, dalekozrakost). V některých situacích vidím dokonce sebe.

22.09.2013 4 z 5

Pozdrav ze Sudet Pozdrav ze Sudet Lenka Daňhelová

Autorka předkládá hodně pochmurný obraz světa - smrt, politické události, lidi, kteří snad od života už nic nečekají. Obsah přesně ilustruje malba na obálce - šedivá beznaděj. Není to prostě sbírka pro potěchu duše.

18.09.2013 2 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Knihu jsem měla rozečtenou více než rok. Jednotlivé příběhy při souvislém čtení splývají a třebaže jsou některé vtipné a zajímavé, je jich prostě moc.

13.09.2013 3 z 5

Záhada kamene mudrců Záhada kamene mudrců Jan Bauer

Překvapilo mne, že děj náhle skončil, aniž by byly všechny záhady objasněny. Ale pokud je to příběh na pokračování, budiž. Text by si zasloužil pečlivější korekturu.

22.08.2013 3 z 5

Seznam pana Rosenbluma aneb Soubor dobře míněných rad pro každého, kdo se chce stát Angličanem Seznam pana Rosenbluma aneb Soubor dobře míněných rad pro každého, kdo se chce stát Angličanem Natasha Solomons

Problém s asimilací má každý, kdo se někam přistěhuje, nejen cizinec kategorie C v Anglii. Proto je důležité mít oporu v rodině. Soužití muže a ženy v mnohaletém manželství je v knize moc hezky vylíčeno. Žijí vedle sebe, každý ve svém světě, ale v těžkých dobách jsou zase spolu. Pěkný příběh.

20.08.2013 4 z 5

Třetí kniha královská Třetí kniha královská Jochi Brandes

Starý zákon obsahuje místa, která s odstupem více než 2000 let působí nejasně. Se vzdáleností časovou, geografickou i kulturní roste obtížnost pochopení tehdejšího života. Autorka se pokusila přiblížit dobu království s využitím právě těžko vysvětlitelných míst, která použila pro vystavění příběhu, který se třeba stal a ve Starém zákoně byl schválně zamlžen, nebo nestal ... V každém případě je to příběh zajímavý a čtivý.

19.08.2013 4 z 5

Světová náboženství jako odpovědi na otázku po smyslu života a světa Světová náboženství jako odpovědi na otázku po smyslu života a světa Hans Waldenfels

Stručné, výstižné, přehledné. Tradiční náboženství jsou představena korektně. Proti novými náboženskými hnutím má křesťanský autor své výhrady. Kladně hodnotím, že se nevyhnul ani určité kritice do vlastních řad.

09.08.2013 3 z 5

Z malých dějin Z malých dějin Erich Kästner

Trochu zatrpklé, trochu kritické, trochu ironické, trochu smutné vidění světa, od kterého autor jakoby už nic nečekal. Z veršů čiší jakási odměřenost a odstup od děje, což však vytváří zajímavou osobitou atmosféru.

08.08.2013 3 z 5

Žlutá maska Žlutá maska Wilkie Collins

Romantické příběhy ze starých dob prošpikované intrikami, tajnými agenty, falešnými představami a různými nebezpečenstvími, vesměs s dobrým koncem. Vyprávění je poznamenáno duchem času stylem i obsahem, což má své kouzlo.

03.10.2024 4 z 5

Nenažraná a jiné texty Nenažraná a jiné texty Jindřich Kabát

Dvoukolejná vášeň - železniční satiru na první koleji brzdí zdlouhavost druhé koleje.
Dvojí návrat – příliš abstraktní, neuchopitelné a nepochopitelné bloudění.
Trosečník – zdařilá robinsonáda se zajímavým koncem.
Nenažraná – stravitelné, leč nikoliv příliš chutné.

27.09.2024 2 z 5

Bod tání Bod tání Martin Němec

První povídky v sobě mají něco, co odrazuje od čtení. Odložit knihu předčasně by však byla chyba. Bodem zlomu je muž chodící pozpátku. Pak už přicházejí povídky prodchnuté láskou, zlobou, tajemnem, tísní, smutkem. Evokuji pocit temnoty s mihotavým světýlkem naděje. K nejzdařilejším patří Vypuštěný bazén.

19.09.2024 4 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Zcela výstižný název. Zajímavé nápady. Jen ty konce jsou většinou takové nějaké nijaké. Nevěděla si autorka sama rady, jak své bizarnosti vypointovat, nebo to byl rafinovaný záměr?

09.09.2024 3 z 5

Deník smutku Deník smutku Roland Barthes

Nejedná se o deník v pravém slova smyslu. Monotónně se opakující záznamy „jsem smutný“ jsou sem tam vystřídány kusými poznámkami z běžného života, které však bez uvedení souvislostí v podstatě nic neříkají. Suchost zápisků nevzbuzuje žádné emoce. Celé to vede spíše k přemýšlení o autorovi. Byl ve svém pokročilejším věku stále tak přehnaně fixován na matku, pěstoval si smutek jako pózu, nebo sám sebe sobě poskytl jako studijní materiál pro zkoumání smutku? Co by z toho asi tak vydedukoval psychoanalytik? Škoda, že se se svým truchlením nevypořádal spíše literárním zpracováním matčina života. Z celého svazku je totiž nejzajímavější její kratičký životopis.

06.09.2024 1 z 5

Jak se vraždí Zlatý slavík Jak se vraždí Zlatý slavík Vojtěch Steklač

V době, kdy knížka vyšla, o ní jistě byl zájem. Oblíbený autor a oblíbený žánr. S odstupem let lze konstatovat, že jde o čtení spíše průměrné, které velký dojem neudělá.

04.09.2024 3 z 5

Vejce podle Stroganova Vejce podle Stroganova Naďa Horáková

Celkem svižný děj, ovšem příbuzenské propletence se zdají být poněkud nepřehledné. Kladně lze hodnotit osvětový přínos detektivky v oblasti gastronomie a fauny – netušila jsem, že je veverka chráněný živočich.

30.08.2024 3 z 5

Neuvěřitelná potápěčská dobrodružství Neuvěřitelná potápěčská dobrodružství John Bantin

První ponor nic moc, autor je evidentně spíše potápěč než spisovatel. Přesto čím hlouběji se čtenář do knihy noří, tím lépe poznává, co potápění obnáší, jaká má rizika, i co nadšenci od této činnosti očekávají. Silné zážitky typu vynoření z hlubiny v moři a zjištění, že doprovodná loď není nikde na obzoru, to jistě nejsou.

26.08.2024 3 z 5