fifinka8 komentáře u knih
Několik dní přemýšlím, co ke knize napsat. Jediné slovo, které mi stále rezonuje v hlavě, je smutek. Vrány ve mně vyvolaly dávno zapomenuté vzpomínky a pocity, zároveň jsem cítila až zlobu a bezmoc.
Navíc se mi už dlouho nestalo, že bych kvůli tomu, abych dočetla knihu, šla spát až nad ránem...
Pověsti a pohádky mám velmi ráda, pan Petiška je navíc uměl vždy krásně uchopit. K tomu povedené a nápadité ilustrace (mám vydání z roku 2024), co víc si člověk může přát...
Nultá hodina byla mým prvním setkáním s autorkou. Téma mi přišlo zajímavé, obálka také, avšak kýžené nadšení se nekonalo. Četlo se mi to hrozně těžko, něco tomu za mě chybělo. Možná jsem se nedokázala sžít s postavou nebo novodobé české dějiny opravdu nejsou nic pro mě. Těžko říct. To se holt někdy stane, nicméně paní/slečnu Poncarovou nehážu přes palubu, mám od ní připraven Deník Věrky Kohnové, tak uvidíme, jaké bude naše další "setkání".
Budu se nejspíš opakovat, ale v nejlepším se má prostě přestat. Bohužel to na mě působilo příliš překombinovaně a zmateně. Občas jsem se musela zastavit a popřemýšlet, kdo je kdo, a proč říká to, co říká. Tajně jsem doufala, že v tomto díle bude "sfouknuta" i svatba H. V., což se nestalo. Dle poslední věty soudě se obávám, že přijde další díl. Snad nebude mít opět sestupnou tendenci.
Přiznám se, že nejdříve jsem viděla seriál na jisté platformě začínající na N. Ke knize jsem byla zpočátku skeptická, ale mile mě překvapila.
V hlavě jsem se samozřejmě nevyhnula srovnávání s hranou formou, a snažila se změnit obraz vévody Simona dle popisu v knize. Což prostě nešlo - zůstává pro mě mužem tmavé pleti, nedá se nic dělat.:-)
Ve čtení série budu postupně pokračovat, to srovnávání mě zatím velmi baví.
Obsah odpovídá rozsahu, ale pro rychlý vhled do tématu dostačující.
Velmi těžko se dá hodnotit něco, kde převládá jeden názor, který není zcela objektivní. Některé uvedené informace byly zajímavé, nicméně ne všechno zde bylo řečeno.
Já osobně doporučuji spíše jako náhled na problematiku Halloween/Dušičky z pohledu křesťana. Ono je lehké něco odsoudit, ale hodně lidí už zapomnělo, že i u nás se kdysi vyřezávaly řepy jako ochrana proti zlým duchům...
Kniha nakonec nebyla špatná, ale dlouho mi trvalo, něž jsem se do ní začetla. Co mi trochu vadilo, bylo stále opakování některých informací a sem tam zvláštní chování hlavní hrdinky. Kvituji však, že jsem vraha neodhalila hned na prvních stránkách, jak tomu bývá u většiny knih s detektivní zápletkou...
Příběh je to nepochybně hrozný, osudy kruté. Všichni byli velmi stateční, houževnatí, a museli hodně riskovat a obětovat, aby přežili. Nicméně kniha jako taková nebyla napsána příliš čtivě, což je velká škoda, jelikož by toho bezpochyby mohla mnoho předat dalším generacím.
Knihy ze stejné série, které napsal Darek Šmíd, jsou dle mého názoru o dost čtivější a zajímavější. Zde mi vadilo neustálé opakování informací o tom, že film byl nákladnější a složitější na natočení, než se čekalo.
Krásné příběhy, na které se bohužel pomalu zapomíná...
Srovnatelné s jinými autorčinými díly - čtivé, něčím zvláštní/divná hlavní hrdinka, zamotaný příběh, jehož rozuzlení se dozvíme až na konci, který je samozřejmě otevřený...I když to bylo trošku naivnější, i tak mě to opět a zase bavilo. ;-)
Líbilo se mi, jak se informace v knize postupně nabalují, až člověk dojde k onomu AHA momentu, a zároveň je po celou dobu udržován v napětí, jak to bylo...Rozdělení na dobu před a po dávalo smysl a při čtení jsem se v tom kupodivu neztrácela. Postavy se postupem času také vyvíjely, což bylo zajímavé pozorovat. Jediné, co bych já osobně změnila, byl konec. Jinak hodnotím opravdu kladně, po Pandě v nesnázích další fajn kniha od Markéty Lukáškové...
Zajímavé detaily o filmu Kolja, o kterých jsem neměla tušení nebo je tak úplně nepostřehla. Je však pravda, že kniha mohla obsahovat trošku více historek z natáčení.
Zajímavý námět a pohled na tématiku upírů. Nicméně jsem se někdy trochu ztrácela, a bohužel mi cca 2/3 knihy přišly poměrně zdlouhavé a na jedno brdo. Jestli se pustím do dalších dílů, nevím, asi mě spíš láká souhrnné vydání, kde by měly být první dvě části, dle slov autorky, poupraveny...
Kniha pro mě byla příjemným překvapením, tohle jsem opravdu nečekala. I když nejsem fanouškem více časových rovin, zde mi to kupodivu nepřekáželo, ba naopak, stupňovalo to ve mně napětí a touhu vědět, jak to bude dál. Skvělé vykreslení postav a jejich pocitů, neotřelá zápletka a zajímavý náhled do 50. let. Slabým článkem byl až samotný závěr, který mi bohužel zkazil celkový dojem...
Oproti jiným knihám z této série, byl Hrad ve Skotsku příjemným překvapením. Pominu-li to, že med ukapával, kde mohl, situace by se v normálním životě asi takto nestaly (určitě ne jednomu člověku), a některé pasáže/myšlenky/situace se tak trochu opakovaly, tak to bylo docela fajn čtení, při kterém člověk nemusí přemýšlet.
Kniha obsahuje zajímavé informace z průběhu natáčení filmu Tři bratři a okolností vzniku této pohádky. Vše je doplněno fotkami a komentáři. Zpracování se mně osobně velmi líbí a určitě se podívám na další knížky z edice.
Nevím proč, ale myslela jsem si, že kniha bude úplně o něčem jiném, než nakonec byla. Jedná se o zajímavé pojetí toho, jak lidi donutit zamyslet se nad tím, že "každý svého štěstí strůjce" a "važ si toho, co máš".
Bohužel mi však přišlo, že se některé situace opakují a uměle prodlužují, na druhou stranu byl konec zase celkem osekaný. Škoda, stačilo o trošičku víc péče, a bylo by tam rázem 5*.
Nicméně se jedná o čtivou knihu, která vás donutí k zamyšlení (pokud nejste balvan).
Jedná se opravdu o útěk, ale ne romantický, jak by se mohlo zdát, ale útěk od reality. Takto hloupě se přece nikdo nemůže chovat. Nebo ano?
Já chápu, že Julie Caplin píše oddechové knihy, které se (snad) nedostanou na seznam povinné literatury, ale když už člověk čte několikátý díl z této série, musí vidět, že je to pořád "na stejné brdo". Hrdinka odjede do cizí země, protože se rozešla/chce zkusit něco jiného/hráblo jí, tam se seznámí s nerudným borcem s nevyřešenou minulostí, ze kterého se ale vyklube miláček. Do toho se to točí kolem žrádla, ale vlastně velmi povrchně, takže si ani neodnesete žádný recept, protože se jen sem tam zmíní, že pečou jehně/koláč, a k tomu si dají místní tradiční nápoj, v tomto případě Guinne*s. Kdyby to byla jedna kniha, řeknu "fajn, celkem to ujde", ale jakmile je to série, mohla by se autorka snažit tam vložit něco jiného, ne jen změnit jména a lokaci.
Toť můj názor, tak mě, prosím, nekamenujte. ;-)