Lily101 Lily101 komentáře u knih

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Lehkým perem napsáno, ale svou hloubkou nepřekonáno. Marie Doležalová Vás mile provede divadelním i filmovým světem a poskytne rady pro případ, když byste se rozhodly spřátelit s herečkou či hercem.

Dnes, v den dočtení, jsem i knížku vracela do městské knihovny a paní knihovnici, jakmile knihu uviděla na pultě k vrácení, se rozzářily oči. Byla knihou nadšená a to ze stejného důvodu jako já: dozvěděla jsem se spoustu užitečných nových informací ze světa herecké profese a jako bonus velice uvolněnou formou (pokud jste pracovně vytíženi, třeba se ve zkušební době každý den učíte spoustu nových věcí či se neustále vzděláváte v oboru, ať už jako zaměstnanci či v roli podnikatelů, tato kniha vám přijde vhod a jako bonus si rozšíříte obzory ohledně herectví).

04.12.2021 5 z 5

Tento díl je tak trochu zklamáním. Předimenzování vzdělání jako něčeho, co dává patent na rozum, je mi, ač čerstvé absolventce VŠ, dost proti srsti a neustálé omílání, jak má vše Elena vydřené, mě také přišlo trochu mimo realitu, byť současně naprosto rozumím. Mám za to, že to tak má dost lidí a i já mezi ně patřím, neb vzdělání samo do klína nikomu nespadne.

SPOILER: Elena ztratila s Ninem naprosto hlavu, neb je asi šíleně zamilovaná už od dětství, což se dá asi i pochopit. Překvapující je to, že zná i osudy jiných žen /hl. Lily/ a jak to s nimi dopadlo a i přesto do toho jde. Zamilovanost či odvaha? Uvidíme. KONEC SPOILERU.

Tento díl mi přišel zatím nejméně čtivý, životní příběhy protagonistů místy až moc kostrbatě a na tenké nitce jakoby narychlo propleteny (klobouk dolů však za udržení “při životě” tolika postav) a popis politiky tehdejší doby byl asi pro někoho zajímavý, avšak asi to nebude šálek kávy pro každého (místy mi to přišlo dost na sílu, jako by tím kniha dostala přidanou hodnotu).

I přes výše uvedené se těším na poslední, závěrečný díl. Přeci jen první a druhý díl byl super. Uvidíme, jak to s protagonisty tetralogie: “Geniální přítelkyně” dopadne.

27.11.2021 3 z 5

Kouzlo Kouzlo Rhonda Byrne

Tato kniha mi změnila život. Hodně subjektivní a odvážné tvrzení, ale já si za ním stojím.

Doporučuji napřed zhlédnout film: “Tajemství”, protože pak-dle mého skromného názoru-budete víc chápat, o co kniha usiluje a min. u jednoho cvičení se Vám znalost výše uvedeného filmu bude hodit.

Jinak; doporučuji dělat všechna cvičení, byť třeba “sečtení deseti požehnání” každý den po probuzení je dost náročné, neb je před člověkem nový den a tak se vděčnost za určité entity možná bude opakovat. Poslední cvičení knihy mi přišlo dost v duchu druhého denního cvičení, ale i přesto jsem jej udělala. Hodnotit knihu bez dělání cvičení mi přijde poměrně nevhodná, protože je to gró knihy. Na jednu stranu cvičení některé dny zaberou hodně času, na druhou stranu je třeba uznat, že cvičení mohou mít význam pro Váš život v tom nejlepším slova smyslu. A to za to stojí, ne;-)?

Knihu hodnotím nadmíru pozitivně a už od počátku vím, že si 28 denní cyklus mám v plánu projít ještě jednou:-).

21.11.2021 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Knihu bych nečetla, nebýt čtenářské výzvy.

Je psaná pro děti, tedy dost jednoduchým jazykem (aspoň dle českého překladu). Takže pro děti skvělá, pro dospělé vcelku infantilní záležitost (ale čtenářská výzva je čtenářská výzva, že;-)).

Dvě hvězdičky za snahu, třetí za vykreslení světa, který byl dobře vymyšlen (aspoň dle mého skromného názoru si nic nerozporovalo a nápad jiného světa jistě není nic lehkého). Zbývající dvě si umím představit, že bych dala cca v devíti letech, ale holt už nejsem cílová skupina, za což ovšem ani autor, ani kniha nemůže.

17.11.2021 3 z 5

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Na tuto knihu jsem si musela zvyknout, protože jsem něco takového nečekala (má chyba). Kniha je psaná stylem úvah, které na sebe chronologicky nenavazují. V jistém smyslu to funguje, ale v jistém zase ne.

Knihu doporučuji číst v MHD nebo ve vlaku (zde jsem ji četla já).

Dvě hvězdičky za snahu autora a celého týmu, jenž byl k vydání knihy zapotřebí. Třetí za místy zajímavý obsah.

13.11.2021 3 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Nečetli jste předchozí dva díly? Nevadí :-). Já totiž také ne :-D a na tuto knihu jsem v knihovně čekala v rámci rezervačního systému přes rok. Vyplatilo se a už se nemohu dočkat dalšího dílu, neb tato kniha skončila naprosto…zajímavě. Až vám zlehka přeběhl mráz po zádech.

Celkem mě tedy zamrazilo vícekrát, ale já jsem bojácnější typ.

Dvě drobnosti:
1) Číst opakovaně, jak jsou sedmnáctiletí a osmnáctiletí dětmi, mě trochu iritovalo. Chápu, že v Americe je člověk plnoletý ve 21. letech, ale dle mé zkušenosti (i co tak vidím ve svém okolí) 17-18 let není věk chlapců a dívek, ale teenagerů. A že občas z textu působí, jako by se jednalo o malé děti. Ale beru, že to je věc jazykového cítění a tak nějak i subjektivního názoru (není tedy součástí hodnocení).

2) Trochu mi přišlo i nereálné, jak byla Kate technicky zdatná, ale patřila mezi dost chytré teenagery, takže budiž (není tedy součástí hodnocení).

09.11.2021 5 z 5

Tajemství spřízněných duší Tajemství spřízněných duší Arielle Ford

Kniha se mi líbila. Jedinou “výtku” bych měla k tomu, že je občas chaotická ve smyslu, že se střídají příběhy s textem autorky.

Nikdy člověk neví, jak dlouho jeho vztah vydrží. Proto jsem ke křehkosti vztahů pokorná. Mám úžasného partnera a tato kniha mě utvrzuje v tom, že je dost možné (opatrnosti není nikdy nazbyt, ať se něco nezakřikne), že už to štěstí mám a trávím život po boku mé spřízněné duše. Ale kdyby náhodou, tak si tuto knihu přečtu znovu. Pár věcí jsem už znala či mě napadly z ničeho nic samy, ale i tak je kniha přínosná, a to jak pro nezadané, tak pro zadané. A občas poskytuje i rady aplikovatelné i na jiné oblasti života. Byla bych autorce moc vděčná, kdyby jednou napsala tématicky stejnou knihu ohledně pracovní části života (=práce).

P.S.-Občas bylo fascinující, jak text této knihy doplňovala knihu “Kouzlo”, kterou aktuálně-dle instrukcí-čtu 28 dní (1 kapitola/1 den). Ano, obě knihy jsou vlastně tématicky podobné a vycházejí z filmu (následně i knihy) “Tajemství”, avšak i tak;-).

07.11.2021 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

(SPOILER) Bohužel jsem nepochopila, co je na knize tak úžasné.

Zastávám dva stejné názory jako recenzenti níže:
A) Kniha působí jako tři “povídky”, kdy spojení moc nefunguje.
B) Druhá část knihy mi dost evokovala Murakamiho a na to, že ji psala žena….no, poprvé v životě jsem v knize musela část (větší) přeskočit, neb jsem to prostě psychicky nebyla schopná dát (sexuálno, nejspíš i násilí) a víte, co? Vůbec nic se nestalo, protože autorka Vám následně ještě min. dvakrát připomene, co se událo, což na tak útlou knihu je dost otravné, ale aspoň můžete část druhé části vynechat bez toho, že podstatné pro Vás zůstane neodkrytým.

Za mě tato kniha fakt ne. Hlavní postava je vegetariánka, veganka a nakonec vlastně duševně nemocná. Nejsem vegan, ani vegetarián, ale myslím si, že by kniha mohla na někoho působit stylem, že každý, kdo nejí maso a živočišné produkty není v pořádku, což dle mého skromného názoru není pravda a vlastně s ohledem na původní nálepku “vegetariánka” i název knihy, mi závěr moc nesedí.

Uděluji tedy dvě obligatorní hvězdičky autorce za snahu.

06.11.2021 2 z 5

Partnerství? Každodenní blázinec Partnerství? Každodenní blázinec Pierre Franckh

Skvělý koncept knihy, jaký snad nemá obdoby (každá tuším pravá strana z pohledu ženy, levá z pohledu muže). Nemusí se zákonitě číst hůře, ale musíte si “zvyknout”(nic hrozného).

Hvězdičku ubírám za pasáže, které dle mého nebyly jednoznačně pravdivé (muž je takový, žena onaká) a za odbočování od tématu, takže čtenář dostal jen jeden úhel pohledu a druhý kvůli (možná záměrnému odbočení jednoho z píšících) již nikoliv.

Celkově je kniha humorná, ale i podnětná a pro ty, kteří se chtějí obohatit ve smyslu vidět i druhý pohled na věc (či jen nahlédnout do toho, jak opačné pohlaví přemýšlí), je to rozhodně dobrá volba!

23.10.2021 4 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Takové nemastné, neslané.

22.10.2021 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Dost plytce klouže po povrchu a závěrečná kapitola snad ani nemusela být :-), neb jen celý dojem z knihy za mě narušila.

Ale na to, že je plytká (v ne úplně špatném smyslu), má v sobě poselství.

I přes výše uvedené a celkové hodnocení doporučuji.

22.10.2021 3 z 5

Obhájce Obhájce Victor Methos

Možná je to problém překladu, ale opět (obdobně v knize: “Pánský klub”): právník a advokát nejsou synonyma! A advokát a státní zástupce také ne (v knize se hovoří o obžalobě místo státní zástupce, ale předpokládám, že takováto osoba ani v Americe nemůže být členem advokátní komory).

Nesouhlasím s názorem níže, že se jedná o ideální volnočasové čtení pro právníky. Právní systém je jiný, ale to není úplně podstatné. Nejpodstatnější je terminologie (viz výše), která Vám prostě bude pít krev. Trochu považuji za klišé, že káva Vás natolik nakopne, jak je to napsáno v knize, ale to není součást hodnocení, neb je to subjektivní a je to ryze na autorovi, co si do knihy napíše.

V knize je vykreslen dost brutální případ a vlastně jsem zvažovala, zda knihu dočíst. Doporučil mi ji kolega, koncipient, a to mě drželo v četbě. Knihu lze napsat i s ne tak děsivou skutkovou podstatou, která má za následek jednání klientky hlavního protagonisty, což za mě dokazuje kniha: “Pánský klub”.

Bohužel mi to nedá a musím srovnávat s knihou “Pánský klub”, která je za mě naprosto skvělá (závěr v podobě náhlé vedlejší zápletky trochu knize ubírá, ale co se týče popisu začátků pracovního života po škole, tak za mě nejspíš nepřekonatelný literární počin) a tak nějak “více na úrovni”(neb je psána čtivě, ale ne tolik primitivně jako tato a současně si myslím, že i laik by jí mohl porozumět).

Pokud Vás zajímá trestní právo a chcete se po studiu práv věnovat právě v této právní profesi, pak si to přečtěte. Ne kvůli procesu (neb máme jiný právní systém), nýbrž s ohledem na začátky, které Vás u Theodora nadchnou, protože Vás spojuje právě zájem o trestní právo. Pro laiky je kniha asi také dobrá, avšak jen za plného uvědomění, že procesní právo v ČR je zcela odlišné. A obecně (nejen pro ostatní nevyjmenované výše, ale i laiky,…) stejně doporučuji “Pánský klub” (i když jste knihu: “Obhájce” četli či se chystáte číst).

17.10.2021 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavá kniha, jen mě závěrečná část knihy (vývoj s manželem) dost zklamal a úplný závěr mi přišel dost osekaný (mě by prostě zajímala i ta minulost i budoucnost více).

Ale jinak se mi kniha líbila.

13.10.2021 4 z 5

Dej mamce pusu Dej mamce pusu Joy Fielding

Na jednu stranu dobrá kniha, na druhou stranu by se něco takového dnes spíš nestalo (právo již řeší otázky vztahující se k otázce mezinárodního práva/víc kvůli spoileru záměrně neuvedu/ v knize a spojení s Melem na konci knihy by vyřešil mobilní telefon-je fajn vidět vývoj v čase), naivita i protivnost hlavní protagonistky vůči Melovi a Annie mi přišla ne úplně patřičná (+jak již je uvedeno pode mnou v recenzích-) Fakt se musela osmiletá Annie ptát Donny na něco takového? Není to trochu na úkor autenticity, hl. vůči datu vydání knihy i překladu knihy do českého jazyka/dnes už možná děti vyspívají rychleji, ale i kdybych toto vzala v potaz a tedy to posuzovala dle doby současné, tak mi to přišlo moc brzy na takový dotaz/?) a překlad místy zvláštní (pár vět ani nedává smysl, ale přečíst knihu se i tak dá bez odložení).

09.10.2021 4 z 5

Pánský klub Pánský klub Erica Katz

Opravdu jsem chtěla dát 5 hvězdiček! Ale po posledních min. 50 stranách nemohu.

Prostředí advokátní kanceláře vč. vysoce náročného pracovního tempa je dost atraktivní a po této stránce je kniha na pět hvězdiček, TEDY když pominu-za který autorka nemůže (aspoň v to doufám, když dle medailonku vzadu dělá to, co dělá) a tudíž to u ní nehodnotím-NAPROSTOU neznalost pojmů (právník a advokát). Překladatel si myslí, že to jsou synonyma, ale není tomu tak. Současně roky praxe mají koncipienti, advokát je advokát a roky praxe už nepotřebuje, neb už za účelem advokátních zkoušek stanovenou praxi naplnil a úspěšně složené advokátní zkoušky mu umožnily “pracovat sám na sebe” a i kdyby pracoval v AK, tak už se praxe nějak nepočítá tak, jak v knize (1.-4.ročník, školení). SPOILER: Navíc, kdy byly advokátní zkoušky vykonané, když po úspěšném absolvování práv hlavní protagonistka odjela s tátou do zahraničí a pak už nastupovala do práce? KONEC SPOILERU. Třeba je tomu tak v Americe (nevěřím), ale i kdyby, tak by kniha měla být uzpůsobena podmínkám dle překladu, nebo ne? Popisek tedy zcela odpovídá pracovní pozici advokátního koncipienta.

Dost mě zklamala i linie výslechu, která byla napínavá a napínavá a najednou…nuda. Taktéž hlavní dějová linie vyšuměla a nahradila ji vedlejší, přitom mě tak zajímalo, jak to bylo s praxí dál. SPOILER: A ejhle, krátce před zařazením do týmů, je najednou střih a 3,5 letá praxe na dané pozici a ve vysněném týmu. KONEC SPOILERU.

SPOILER: Iniciativa na mě působila dost neuvěřitelně. Což na Vivienne asi také :-D. KONEC SPOILERU.

K tomu, jak se hlavní protagonistka hodně změnila…no, já si to nemyslím, neb sklony k tomu, co ji změnilo, místy prostě měla. SPOILER: Tři týdny s otcem po úspěšném absolvování studia cestovali a kouřili jistou drogu. Takže k tomu možná měla sklony. A s Peterem nic mít nemusela; bylo to čistě její rozhodnutí. Tak jako ji nikdo nenutil brát jisté omamné látky; to ona chtěla okolí dokázat, že není slušná, což vzhledem k tomu, že zkusila drogu před nástupem do práce, asi i byla pravda. Jinak to neměla lehké, ale doteď nechápu, jak byla naivní, co se Carmen týče (ačkoliv v knize postava Carmen “vyšumí do ztracena”, což je škoda).KONEC SPOILERU.

Knihu jsem si spontánně zakoupila v knihkupectví. Nelituji a doporučuji všem advokátním koncipientům (nejlépe po úspěšném absolvování studia a před nástupem do zaměstnání na tuto pozici) min. v ČR, kde pracovní náplň a také povinnost let praxe obecně odpovídají této pracovní pozici (knihu berte min. trochu s nadsázkou, je tam popsán extrém).

04.10.2021 4 z 5

Tesař Tesař Jon Gordon

Dost dobrá kniha.

01.10.2021 5 z 5

Síla pozitivního přístupu Síla pozitivního přístupu Jon Gordon

Kniha se mi moc líbila, byť některým pasážím jsem nedokázala uvěřit. Chvíli trvá, než si navyknete na metaforu s autobusem a přestane na Vás kniha působit trochu komicky.

Tato kniha je velmi vhodná pro:
- osoby mající zájem o pozitivní myšlení-tedy “začátečníky” (jak je napsáno recenzentkou pode mnou);
- pro osoby, které z nějakého důvodu (např. jim život dal dost překážek do cesty v rámci krátkého časového období a vše se jim zhroutilo jako domeček z karet) pozapomněli či přestali aplikovat v životě pozitivní myšlení (zjistíte, že znovu chcete-buď před čtením nebo při čtení-myslet pozitivně + se Vám vybaví situace, kdy Vám pozitivní myšlení přivedlo do života příjemné až nádherné okamžiky v životě);
- pro rodiny (obzvláště pro ty mající problém s nedostatkem energie či jak to popsat/?/ či časově náročné profese a tedy nedostatek času na děti/ostatně hlavní protagonista Jiří se s tím také potýká/).

ALE HLAVNĚ:
- pro začínající manažery;
- pro stávající manažery (je jedno z kolikaroční praxí).

Prvních cca 50 stran může působit jako kýč až nečtivě (hl. pro ty, co už se o tématiku pozitivního myšlení zajímali), ale vydržte! Výborné čtení do čekáren u lékařů i zubařů, na cestu MHD atd. neb kniha obsahuje dílčí kapitoly, které mají hlavní dějovou linii. Min. z počátku doporučuji číst pozvolna a pak už se to bude číst samo.

30.09.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Zápletka dobrá (jen jsem udělala tu chybu, že jsem dřív než čtení knihy viděla film-ale na druhou stranu mě právě film inspiroval přečíst knihu/mezi filmem a knihou jsem záměrně nechala cca dva roky rozdíl a stejně jsem si hlavní pointu vybavila️/), děj se rozjel (pár hlušších míst bylo, ale není čeho se bát, neb to byly jen krátké intervaly a daly se na prstech jedné ruky spočítat-ale toto je dost subjektivní, tak k tomuto prosím přistupujte s ohledem na tuto skutečnost) a nemohla bych hodnotit jinak, než kladně, ale násilí mi přišlo dost kruté (nejsem na násilí úplně zvyklá a ani si zvykat nechci) a to jsem ještě přeskakovala nějaké části textu(moc to nešlo, neb člověk neví, co kde bude napsané samozřejmě). Je to sice věc autora (souvisí to s dějovou linií), ale pro míru násilí musím ubrat hvězdičku, protože by knize (a jejímu spádu či napětí) nijak neuškodilo, kdyby se na násilí trochu ubralo.

30.09.2021 4 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Tato kniha stojí za přečtení (pokud však jste novopečení rodiče či máte hodně malé děti, tak raději knihu čtěte později). Jako recenzentům níže ani mi nevadilo prozrazení závěru na počátku knihy, ba naopak to tak nějak víc vtáhlo do děje.

Kniha má větší velikost písma a tak je možné ji spolu s faktem, že je čtivá, přečíst za jeden jediný den (jako tomu bylo i v mém případě).

Jsem bezdětná, ale téma “kariéra a děti” je něco, nad čím občas přemýšlím, neb dosáhnout kýžené rovnováhy je dost velký oříšek, což mi asi každý rodič potvrdí.

Zcela upřímně: k vypůjčení knihy mě dovedla hlavně profese Myriam, jejíž životní příběh mě dost zajímal (nezklamal, byť jedna skutečnost mi přišla neuvěřitelná a sice, že Myriam hned práce nadmíru šla a to neměla žádnou zkušenost s prací /min. na hlavní pracovní poměr=přitom to je většinou šok a dost velká změna zcela nezávislá na školních výsledcích/ + byla nějakou dobu doma na mateřské a rodičovské “dovolené”-ale to není součást hodnocení, jen můj názor a jinakbyly v knize poznámky k profesi dost autentické, což s ohledem na to, že se jedná o popis zahraničního autora/tedy ze země s jiným právním řádem/, což je na potlesk, neb to se jen tak někomu nepodaří!), ale touto dějovou linií zajímavost knihy rozhodně nekončí (klobouk dolů autorce)!

26.09.2021 5 z 5

V hlavní roli Tomáš Holý V hlavní roli Tomáš Holý Ota Kars

Na pojetí jsem byla dost zvědavá. Přeci jen zachytit něčí život, notabene s tak tragickou smrtí, formou komiksu je dost atypické. Bylo to zajímavé a jsem ráda, že jsem měla tu možnost si toto přečíst (dokonce poprvé v životě jsem se stala historicky prvním čtenářem nějaké knihy v rámci veřejné knihovny, kterou navštěvuji), ale kniha: “Jmenuju se Tomáš” je prostě stále jen jedna, má náležitou hloubku (kterou komiks dosáhnout asi ani nemůže-proto není součástí hodnocení) a popisuje život komplexněji (což se u komiksu těžko činí- proto není součástí hodnocení).

Nic nového jsem se nedozvěděla a u některých situací bych bez znalosti biografií (četla jsem dvě, ale bohatě pro orientaci stačí od stejnojmenného autora s názvem: “Jmenuju se Tomáš”) dost tápala.

25.09.2021 4 z 5