Lily101 Lily101 komentáře u knih

Horečka Horečka Robin Cook

Za mě zatím nejslabší kniha od pana Cooka. Hodně předramatizované, nereálné a do čtení jsem se musela nutit. Jasně, vybočuji ze svých recenzí tím, že je tato dost subjektivní, ale jinak tuto knihu nedokáži zrecenzovat.

Obligatorní dvě hvězdičky za snahu autora i všech, kteří se na knize v originálním znění i na českém vydání podíleli.

12.08.2021 2 z 5

Spratci Spratci Ota Kars

Po rereadingu knihy: "Jmenuju se Tomáš" byla četba této knihy skvělá. Pro mladší generaci zajímavé čtení z hlediska života před rokem 1990. Vtipně pojato, ovšem ani smutnější aspekty života (smrt mladých lidí: Jana i Tomáš, manželství s Martou, alkoholismus) nejsou opominuta. Možná by knize prospělo chronologické zařazení, ale stejně jako u první recenzentky, v tom vnímám i jistý přirozený chod dle silnosti vzpomínek.

SPOILER: Netušila jsem, že i mužská přátelství jsou křehkou záležitostí, ačkoliv jsem nebyla tak naivní, že bych netušila, že se mohou rozpadnout. KONEC SPOILERU.

09.08.2021 4 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Pááni, netušila jsem, že tak skvělá stand up komička, to měla tak náročné. OFF TOPIC (a tedy i mimo hodnocení): Na druhou stranu bych si ráda vyslechla i názor pana ex manžela a moc jsem nepochopila tu stáž ve Vídni, ale to je asi tím, že je o tom napsaná lakonicky jen cca 1 věta. Jako jezdit na otočku z Prahy do Vídně a stíhat vyzvedávat dítě ze školy-to chci číst víc do detailů, prosím!

Styl psaní a hlavně slovník má Adel snad ještě lepší, než já (rozumějte: používá výrazy tak na mou, možná ještě o trošku mladší, věkovou skupinu a to mi přijde svěží a zajímavé).

A bonus v podobě, jak se žilo v době před mým narozením, byl super!

Očekávejte spíš odlehčenou autobiografii i o těžších obdobích života, nejlépe v podobě stand upu, jak jsem to přesně očekávala já a nebudete zklamáni.

07.08.2021 5 z 5

Cvičebnice tvůrčího psaní Cvičebnice tvůrčího psaní Alžběta Bublanová

Spíše takový soubor pracovních listů, než úplně kniha.

Škoda, že mám odpor psát do knihy,že tato kniha byla z veřejné knihovny i že je tento postup tak trochu “nerecyklovatelný” (za pár let mohu mít znovu tendenci knihu otevřít a už budu mít zcela jiné odpovědi-byť psaní tužkou asi dost vyřeší-a dotisk už za těch x let nemusí být).

Nicméně i přes tyto důvody se mi tento nápad moc líbil a doporučuji (dost možná min. první část-první kapitola/dá-li se to tak říct/ může být nápomocná i u psaní závěrečné práce).

Závěrem jen: na to, že je kniha spíš vyplňovací, se nemusíte bát, že byste se nic nového nedozvěděli, ale asi je spíš pro nezkušené, než třeba autory píšící knihy (může pomoci s motivací u psaní, avšak na to jsou možná i jiné-víc takovým profesionálům v psaní nápomocné-knihy).

07.08.2021 5 z 5

Šok Šok Robin Cook

Další přečtená kniha od autora, která dělá čest. Jen tedy na mě moc akční a vlastně tou akčností i předvídatelná (Cook používá podobný scénář děje), ale jinak naprosto skvělá!

03.08.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Hodně zajímavá kniha.

Na konci dvakrát změna času, což je trošku horší při zorientování, ale jinak jsou přechody plynulé a občasná změna vypravěče je obohacující neb poskytuje jiný pohled na věc a není to ani moc rušivé.

Kniha sice nedisponuje oddělením u přímých vět apostrofy, ale i tak je text mimořádně čtivý a čtenář se z 95-98% i bez apostrofů lehce zorientuje.

15.07.2021 5 z 5

Epidemie Epidemie Robin Cook

Pokud Vás zajímá, co se stalo Jackovi, tak to v tomto díle zjistíte.

Vadilo mi, že kniha začíná tak, že vlastně nikdy čtenář nemůže dopředu odhadnout, kteří tři protagonisté se setkají, neb jedno moc nesedí, druhé je změněné (osoba je přejmenovaná) a třetí sedí (tedy pochopíte z následného textu, o jakou osobu se jedná). Na mě byla kniha až moc akční, což vzbuzuje trochu její nereálnost, ale vše v knize sedělo.

Kdybych mohla, dám 4,5 hvězdičky, ale takto zaokrouhluji na 4 (neshodu úvodu s průběhem a závěrem beru jako poměrně závažnou).

08.07.2021 4 z 5

488 pravidel pro život 488 pravidel pro život Kitty Flanagan

Úžasná kniha plná humoru. Už dlouho jsem se tak nezasmála u knížky. S většinou jsem asi ztotožněná, něco nedokáži posoudit a s něčím nesouhlasím, ale tak to má být (není samozřejmě součásti hodnocení). Kniha byla skvělá.

Co mi vadí fakt hodně je to, že kniha obsahuje méně než 488 pravidel (konkrétně 447) a v duchu "dotvořte si sami, milí čtenáři" na mě moc neplatí, spíš naopak irituje.

Takže celkem 4,5 hvězdiček, protože dát do názvu 488 jen proto, že to zní, není úplně vhodné. Navíc by jistě šly dotvořit další pravidla a třeba nechat poslední 1-5 na čtenáři, ale pak mu nechat v knize prostor si je dovypsat (třeba dvě řádkované stránky), když chce autorka vzbudit ve čtenářích kreativitu. Nejsem zastánce psaní do knihy, ale v tomto případě by asi takový koncept byl na místě.

06.07.2021 4 z 5

Advokát Advokát Václav Láska

Tato kniha se mi těžko hodnotí. Vcelku dost odrazuje od výkonu advokátního koncipienta, ale také je moc předramatizovaná. A závěr? No, ehm…je prostě věc autora, jak si knihu uzavře, ale když už takto, tak to chce asi pokračování.

02.07.2021 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knihu jsem dostala k promocím, takže pro mě má už sama o sobě hodnotu, neb jsem ji dostala od blízké osoby, která ví, že ráda čtu a současně ví, že bych na tuto knihu čekala skoro tři roky ve veřejné knihovně (po více než roce vyšla řada na mě, ale v době
lockdownu jsem se nestihla do knihovny dostat/jiný okres/, takže bych nyní čekala cca dva roky, neb čekací doba se mezitím rozrostla). Toto samozřejmě není součástí hodnocení, ale napsat jsem to i tak chtěla kvůli časovým souvislostem.

Kniha byla milá. V den, kdy jsem knihu četla, jsem měla možnost prožít odpoledne s partou přátel majících dohromady celkem tři psy a nemohu říct, že by mě přečtení
knihy nějak neovlivnilo, protože jsem začala vše vnímat ryze ze psího pohledu (á la čekání, zda něco někomu odpadne z úst u jídla, aport šišek/mají větší úspěch než míčky a klacky/, hlazení po hlavičce/dle knihy to psi zbožňují/,…). Ilustrace jsou krásné (tím, že neoplývám darem kreslit, oceňuji možná o něco víc), avšak toto do závěrečného hodnocení nezahrnuji, ale vyzdvihnout to snad-mimo hodnocení-mohu.

Možná mohl být příběh delší, ale to je zcela na autorovi, takže to nemohu nijak hodnotit.

Knihu “Psí poslání” jsem nikdy nečetla, ale snad jednou budu mít příležitost, nicméně film byl skvělý. Pokud máte rádi tento druh (typu “Marley a já” či “Psí poslání”), tak byste mohli být rádi, že vznikla další kniha na tuto tématiku. Čekala jsem od knihy něco trošku jiného (spíš právě obsah v duchu výše uvedených knih), ale i tak jsem byla nadšená.

27.06.2021 5 z 5

Osudná léčba Osudná léčba Robin Cook

Pan Cook to prostě umí. Tato kniha mi nepřišla na “jedno brdo” jako některé další a přečetla jsem ji celou (skoro 400 stran) za jeden den, což se mi obvykle nestává (+ si tak i šetřím oči, neb cca 400 stran už může být pro oči min. trochu záhul).

Napětí bylo, bát jsem se bála (ale jsem spíš bázlivá) a sice se v knize vyskytlo pár “překlepů”, ale rozhodla jsem se i tak pro plný počet hvězdiček, neb prostě toto bylo skvělé (takže 4,5 /obsahové “překlepy”/zaokrouhluji na 5).

23.06.2021 5 z 5

Slepota Slepota Robin Cook

Úúúžasná kniha! Po delší době (před touto knihou jsem přečetla dvě jiné knihy od autora) nemám nejmenších výhrad.

Akce a napětí dle mého subjektivního pohledu v knize byly, neb než se vše v knize propojí a tedy dostane konkrétní i úplný rozměr toho, co se děje, chvíli samozřejmě trvá!

22.06.2021 5 z 5

Agonie Agonie Robin Cook

U závěru si nejsem jistá, zda je moc uvěřitelný, ale jinak jsem s knihou byla spokojena. Před touto knihou jsem četla jinou knihu od Cooka (konkrétně: "Toxin") a užívala jsem si pocit, že vím o celé situaci (u "Toxin" nebylo zřejmé, kdo konkrétně má na svědomí onu tragédii). Vcelku mě děsil opakovaně zmiňovaný osud obou protagonistek v rámci jejich rodin.

Kniha z počátku nebyla až tak čtivá (jsem zvyklá u pana Cooka knihu otevřít a číst s pomalu zatajeným dechem min. do 200 stran), ale pak se děj rozjel a nešlo se od knihy odtrhnout. Tato poslední poznámka není součást hodnocení.

18.06.2021 4 z 5

Toxin Toxin Robin Cook

Knihu jsem četla před x lety poté, co ji přečetla maminka a řekla mi, ať si knihu také přečtu.

Zajímavé je, že jsem si děj pamatovala trochu jinak (asi mi to splývalo s jedním dílem seriálu Dr. House).

Z této knihy jsem byla zklamaná. Prvních cca 200 stran bylo zajímavých a mimořádně čtivých, ale do zbytku jsem se musela nutit. Přišlo mi, že je závěrečná část hodně (i na Cooka už příliš) vyhrocená a ocenila bych pokračování děje (SPOILER: Ve smyslu dcery Caroline od Kelly. Asi všichni chápeme, jak to dopadne/či to mohl být jen planý poplach, pokud maso bylo dobře tepelně upravené, ale bylo by zajímavé, jak by bojovala Kelly a jak by vypadaly reportáže.KONEC SPOILERU.).

16.06.2021 3 z 5

Hostitel Hostitel Robin Cook

Skvělá kniha! Název je trošku podivný, ale nemám zdravotnické vzdělání, tak nedokáži na 100% zhodnotit a tudíž opomíjím (přinejmenším v rámci hodnocení recenze).

Závěr je trochu "deux et machina", ale promíjím, neboť kniha byla prostě skvělá, napínavá (SPOILER: Snad jen ty útoky nemusely být tak agresivní ze strany Rusů a celkově si nejsem jistá, jestli i Rusové mají první číslo v rámci telefonního čísla 7. KONEC SPOILERU).

06.06.2021 4 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

(SPOILER) Z první části knihy jsem byla nadšená. Obávala jsem se, po zdejších recenzích, že se budu muset do čtení nutit, ale vůbec.

Závěr jsem tak nějak trošinku čekala (i s ohledem na zatím poslední přečtenou knihu “Dívka na kolejích”), ale současně jej i nechápu. Musela jsem pár pasáží ze školy proletět rychle očima (neb jsem bojácný typ), tak možná i proto, ale závěr je za mě nedovysvětlený a tak nějak si jej interpretuji tak, jak sem si od určitého okamžiku myslela, že bude (a to většinou nepředvídám závěr knihy správně a bývám tak překvapená).

Zvláštní kniha.

P.S.-Film jsem neviděla a až nyní, když jsem procházela znovu napsané recenze níže, jsem informaci zjistila. Nicméně není nic pro mě, jsem bojácná.

03.06.2021 3 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

(SPOILER) Moc ráda bych dala čtyři až pět hvězdiček, ale bohužel nemohu, neboť popis situace (str. 8-9), o které v knize jde, je v hrubém nepoměru se závěrem (str.333-335). Trošilinku (po přečtení závěru s úvodem po prozrazení zápletky) smysl dává, ale současně vodí čtenáře za nos (více to rozebírat nebudu, ať neprozradím zápletku). Pokud úvod nekoresponduje se závěrem, tak to beru jako velký problém, což se na počtu hvězdiček holt projeví. Trošilinku tedy smysl dával (ale troufám si napsat, že žádný čtenář /možná vyjma osob s určitým vzděláním-neuvedu jakým kvůli případnému velkému spoileru/ to nemá šanci odhalit před dočtením) a tak dávám 3,5 hvězdiček, ale v rámci tohoto hodnocení, kdy na půl body není prostor, zaokrouhluji na 3.

Jinak byla kniha neuvěřitelně čtivá a já se u ní fakt bála (mi ale stačí opravdu málo a bojím se).

31.05.2021 3 z 5

Blog za milión Blog za milión Natasha Courtenay-Smith

Knížku hodnotím dvě a půl hvězdičkami (dvě za snahu a práci jak autorky, tak i dalších osob podílejících se na procesu vydání této knihy). Půl hvězdičku dávám za ty dvě kapitoly (resp. 1 celou a dvě polovičně dobré), které jsem očekávala od knihy. Čekala jsem mnohem víc, než jen obecné "povídání" nad tím, kdo je jaký bloger, kdo jak začínal, jak si na blogu vydělat (to není účel v mém případě, takže za mě zbytečné, protože blog by nejspíš neměl člověk dělat, když to chce dělat jen kvůli penězům-protože se to projeví v práci samotné a lidi to "prokouknou"/není to z mé hlavy, vycházím z prohlášení tvůrců obsahů na sociálních sítích a nejspíš jsem to četla i v nějakém článku o sociálních sítích na internetu či v knize na téma sociální sítě/).

Toto je první kniha, kdy jsem četla a po úvaze přeskakovala obecné nic neříkající pasáže. Bohužel, holt asi jsem od knihy čekala mnohem víc, což je v první řadě můj problém, ale i s porovnáním s ostatními dosud přečtenými knihami nemohu dát hodnocení vyšší. Tak třeba někdy jindy ;-).

29.05.2021 2 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

1/2 knihy byla skvělá a klobouk dolů, 2/2 jsem četla z donucením a lehkým vypětím sil (holt jsem četbou této knihy zjistila, že “americký sen” není nic pro mě). Tara to měla těžké a vztahy v rodině muselo být šílené ustát.

Opravdu se až u PhDr. studia píše závěrečná práce? To, že se jí říká “diplomka”, beru jako překlep překladatele.

SPOILER: Moc jsem nepochopila, proč na str. 296-297 hlavní protagonistka tak věří a pak se tak diví. Do té doby proto mám pochopení, ale vždyť už ho zná. Vím, že je to rodina, ale nejhorší výpady jsou, když jsou sami dva.KONEC SPOILERU.

Hlavní protagonistka je neuvěřitelně odvážná a statečná!

28.05.2021 3 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Knihu jsem se rozhodla číst na základě rozhovoru s autorem v rámci “Humbook festu 2021”. Asi jsem měla velké očekávání, ale kniha je ještě předčila. Geniální!

Asi se má jednat o scifi, ale dvě skutečnosti vztahující se k právnímu povědomí prostě zmínit musím:
-str. 63: soudní precedenty v ČR neexistují, neb nemáme common law;
-str. 63: Trest zmíněný na dané straně české právo nezná.

Ale jinak moc zdařilé; zápletka byla skvělá a četlo se jedním dechem (dokonce jsem se dnes nemohla dočkat, až splním denní plán opakování učiva a budu si moci opět otevřít tuto knížku, až tak to bylo napínavé). Závěr překvapil a i přesto nezklamal.

06.05.2021 5 z 5