LordSnape LordSnape komentáře u knih

Život bez peněz Život bez peněz Mark Sundeen

Tak předně musím pochválit Sundeenovu práci s textem. Ta je opravdu bravurní. Už si ani nepamatuji, kdy se mi kniha četla tak dobře a byla tak zajímavá, že jsem ji neměl moc chutí ani odkládat. Samotný příběh Daniela Suela je obdivuhodný a krásný, jen v něm opravdu chybí pár detailů. Ale to je jen malinká piha na jinak celkově nádherném obraze. Když bych srovnal Život bez peněz s knihou jako Muž, který se zřekl peněz a přežil, vychází mi tahle jako více autobiografická a méně naučná, protože tady nikdo nepropaguje žádné hnutí. Jen se snaží žít tak, jak sám chce. Autor se často vrací do Suelova dětství, k jeho rodičům a vztahům ve společnosti i rodině, aby jeho nynější cestu nějak zmapoval. Přitom naráží na filosofické otázky samotného bytí, existence či dopadu na přírodu a naši planetu. Řekl bych, že každý si v tom najde něco. Někdo zde uvidí následnictví učení, které propagoval Ježíš, jiní anarchistické myšlenky nezávislosti na státu, vládě a cizích korporací, zatímco opatrní vegani a ekofriends v tom naleznou odkaz na odpovědné žití s možností zůstat v centru dění a nevyhýbat se i tak moderním pomůckám 21. století jako internetu. Daniel Suelo předává světu příkladný odkaz a obdivuji jej za tu odvahu, kterou zákonitě musí mít k takovému kroku.

15.10.2017 5 z 5

Pchjongjangská akvária Pchjongjangská akvária Čchol-hwan Kang

No, po pravdě to bylo docela drsný, ale že by mě to nějak zbouralo jako obdobné memoáry (např. Oheň pod sněhem), tak to určitě ne. Některé popisy dějů z minulosti byly na můj vkus až příliš zjednodušené, jiné nepodstatné, léta strávená v táboře by dle mého názoru zasloužila trochu více prostoru. Útěk byl napínavý, ale život po něm už zase poněkud pokulhával. Chyběly mi nějaké hlubší detaily. Každopádně některé události byly poměrně dost otřesné, podmínky i utrpení v Jodoku nepředstravitelné, stejně jako jeho rozloha. Samotný text by potřeboval odstranit pasáže působící jako "senzace" a hlavně by mu pomohl i jiný tón. Na můj vkus je zde až příliš brutální množství vykřičníků. Každopádně jako svědectví o KLDR a jejího zrůdného režimu, kde nestačí být věrným komunistou, více než vypovídající.

15.10.2017 4 z 5

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Ve své podstatě typický Röhr. Vypůjčuje si ze všech možných směrů a snaží se dobrat k jádru problému po svém. Tady nepohádkově. Kniha nevyřeší těžký problém s nedostatkem vlastní hodnoty (i když se o to svým stylem snaží), ale umí nasměrovat, poradit a případně uvést na tu správnou cestu, proto je dle mě tolik důležitá.

Tarkin Tarkin James Luceno

Bohužel Tarkin celou knihu neutáhne. A to i přesto, že je takhle tenká. Je směšné, že mě román bavil hlavně ve chvílích, kdy se na scéně objevuje Vader, který mu tady tak krásně sekunduje. Ale kniha je o Tarkinovi. Historie rodiny, domovské planety a její zvyky byly zajímavé, ale to je tak vše. Pořád ale mám radši přeci jen příběhy z imperiální a sithské strany, páč jediovské příběhy jsou prostě nudné a příliš mravokárné.

P.S. Ještě menší písmo by v Egmontu neměli?

15.10.2017 3 z 5

První láska První láska Samuel Beckett

Ve své podstatě mi to připomnělo Waltariho Plavovlásku, jen se to ještě hůře četlo i když jsem tentokrát vydržel až do konce. Hnus a naturalistické výjevy čistě na efekt, děj bez většího smyslu směřování... Líbil se mi název, anotace a že je kniha útlá, ale její čtení jsem spíše protrpěl. Beckett u mě zůstane jako autor Godota asi už navždy.

15.10.2017 2 z 5

Druhý věk strojů Druhý věk strojů Erik Brynjolfsson

Už podle názvu a dle anotace mi bylo jasné, jakým směrem se budou autoři ubírat. Knize nesmím upřít předně velmi dobře čtivou formu a srozumitelnost. Je mi jasné, že člověk, který se zabývá kybernetikou a IT technologiemi, zde nebude nacházet nic extra nového. To však ale není problém textu jako takového, ale spíše onou rychlostí vývoje a pružností internetu, který je zkrátka rychlejší. Překvapil mě i ten pozitivní náhled do budoucna a možné plány ohledně měst budoucnosti atd. Druhý věk strojů představuje prakticky jen jeden pohled z části veliké okenní tabule podpořený čistě ověřitelnými zdroji (ne domněnkami), takže bude nutno v tomhle tématu asi nastudovat další možné vize jiných autorů, které na to koukají zas z jiného úhlu.

Večerní modlitba Večerní modlitba Mike Carey

Ta a máme to za sebou konečně! Lucifer měl dva vrcholy a po nich vždy šly knihy s kvalitou rapidně dolů. Prvním byly Domy ticha a druhým byla předchozí kniha Jitřní hvězda. Jako nakonec u mě převládá přeci jen rozpačitost. Bylo to dobrý, s Luciferem jsem držel basu až do konce, ale některé odbočky byly ve výsledku prostě jen do počtu a zbytečné. Postavy jako Elaine či Gaudie nakonec dostaly i více prostoru, než se původně zamýšlelo, ale hlavní postava se motá pořád jen v kruzích. Na konci jsem byl jako na trní, jak se to vyřeší s Jahvem a celým tím problémem s peklem a jsoucny, ale zklamalo mě to. Bylo to tak trochu nedomrlý zkrátka. Doslov samotného strůjce přeci jen trochu přidal na náladě.

Krev Krev Brian Azzarello

Na jednu stranu jsem si užíval křivky a zásady Wonder Woman, na druhé straně jsem čekal přeci jen o něco víc. Jak už tady někdo naznačil. Je to přeci jen mainstream, ale je to pořád přeci jen dobrý komiks. Má to šťávu a sympatickou hrdinku. Filosofii prostě musíme hledat jinde. Podobně jako Deadpool je Wonder Woman čistá zábava i když každý hrdina těží z něčeho jiného.

19.08.2017 4 z 5

Made in Japan: Eseje o současné japonské popkultuře Made in Japan: Eseje o současné japonské popkultuře Antonín Tesař

Dobré eseje. Jen by se autoři místy mohli vážně trochu více zdržet nekonečného výčtu děl. Na druhou stranu mě to přivedlo k pár docela dobrým filmům, jenž jsem prostě neznal. Anime mám přeci jen hodně nakoukané, mangu jsem také začal číst, ale tam si dost vybírám. Celkově se mi líbilo, jak byly jednotlivé kapitoly zasazeny do dobového kontextu a jejich vývoj napříč časem. Je to fajn kniha. Člověk, co se zajímá o japonskou kulturu nějakou dobu, tu moc nových věcí nenajde, ale pro nováčka či zatím poněkud neznalého objevitele, je tahle kniha zlatým grálem. Velmi dobrý je i glosář na konci, páč je jasné, že ne každý zná termíny jako otaku, hikikomori nebo yaoi/yuri. A to i v době Google.

Kolaps západní civilizace Kolaps západní civilizace Eric M. Conway

Tak tohle je "parádní" kniha. Scénář víceméně hrozivý, ale přeci jen je podložený na reálných základech a směry, kterými se nyní ubíráme. Příběh jako s odstupem z budoucna tomu dodal takovou nadosobní rovinu, takže se čtenář může snáze vžít do kůže našich budoucích generací a je úplně jedno, zdali to budou Číňani, Rusové nebo Češi. Všichni jsme na stejné lodi. Na Zemi. A ničíme ji, devastujeme a podřezáváme si vlastní větev. Je smutné, že podobnou knihu musí dnes psát zrovna historici. Nedávno mě též dost oddělal i film Nebe a led o Claudu Loriusovi, který jako první vědecky spojil vliv člověka na tání ledovců a změnu klimatu. Otázka je, proč ho nikdo nezná? Je to smutné. :-(

Arabské noci (a dny) Arabské noci (a dny) Bill Willingham

Další díl, který přebírá příběhy ze skutečného světa a převede jej do světa pohádkových postav, které zažívají stejné problémy jako my v současnosti. Střet dvou rozdílných kultur tu máme posledních pár let pořád na talíři a proto mě tenhle díl bavil svou neskutečně pozitivní náladou, že každý problém má nějaké řešení a že populismus a sliby prostě stále fungují jako skvělá vábnička. Co se týče vložených příběhů bokem, nijak se mi hlouběji pod kůži nezaryly, páč si je už nepamatuji.

Domovina Domovina Bill Willingham

Další Mýty, který prostě ukazují, jak je tahle série skvělá. Modrákův quest for glory prostě úžasný a příběh je krásně pohádkově naivní. Ale kouzelný. Hlavní zápletka pak přijde však až později. Je prostě brutální, když se dozvíte, kdo je vlastně onen nepřítel a jak to celé bylo. Společně s Láskou jako z pohádky zatím nejlepší díl!

19.08.2017 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita: grafický román 451 stupňů Fahrenheita: grafický román Tim Hamilton

Některé knihy by se zkrátka neměly nijak adaptovat do jiné formy. Komiksu chybí ta tísnivá atmosféra Bradburyho románu i když ta základní myšlenka tam prostě je. Konec bohužel uspěchaný a totální zklamání z provedení jsem zažil u nádherně vyhrocené scény, kdy Montag předčítá z knihy před celou návštěvou...

Batman: Hřbitovní směna Batman: Hřbitovní směna Scott Snyder

Když jsem koukl na seznam kreslířů a jména scénáristů, která pro mě neměla moc puncu známosti, bylo mi jasné, že je zle. Nakonec to nebylo tak hrozné. Snyder si prostě přizval své známé a pár žáků, aby jeho batmanovský svět trochu rozvíjeli. Některé povídky byly fajn, ale jiné nemají moc smysl, když čtenář nezná souvislosti. Je to jaklo reklama na matraci. Když si ji u nás vyzkoušíte a koupíte, bude se vám lépe spát a chybí vám už jen lepší postel, tak si ji taky kupte.

Lovec duší Lovec duší Brian Edmund Posehn

Je to Deadpool prostě. Hlášky i kresba fajn, ale nekro-prezidenti byli přeci jen lepší. Co se týče crossoverů, tak některé mi sedí, jiné ne. Cpát tam hned Daredebila a Spiderbyoe (ten mi vadil i ve filmu) asi nic pro mě... Ale jak jsem řekl už na začátku. Je to Deadpool a je to prostě zábava.

Mrtví prezidenti Mrtví prezidenti Brian Edmund Posehn

Tak tohle se mi líbilo. Kresba je moc fajn, ačkoliv zápletka je ve výsledku debilní a totálně béčková, tak samotný Deadpool nezklamal. Nejvíc ujetý je vlastně to, že jsem se dozvěděl vše možný o některých amerických prezidentech, které jsem do té doby neznal ani na obrázku. :-D

Totální válka 1. část Totální válka 1. část Robert Kirkman

Příběh se vyhrocuje, jatka začínají. Kirkman čím dál více tlačí na pilu a já mu to pořád věřím, což dnes považuji za téměř ojedinělý úkaz.

Magické obrození Magické obrození Kenneth Grant

Je to takový hezký úvod do tématiky moderního okultismu. Mým problémem při čtení bylo, že jsem již měl za sebou druhý díl trilogie Aleister Crowley a skrytý Bůh, což ve výsledku byla kniha o něco zábavnější, páč se v ní člověk dozví hodně o samotném Crowleym. V Magickém obrození se hodně řeší směry, vliv nového aeonu a samozřejmě všudypřítomný Aiwaz. Na druhou stranu tu není tolik numerologie i když se jí stejně čtenář dočká plnými doušky. Tahle kniha má však pořádný drive až kolem 112. stránky (bez záruky - pardon, ale poznámky se mi mezitím ztratily), kdy se rozebírá život známé persóny jména Dion Fortune. Mimo jiné se i Grant zmíní o její vlivné knize Psychická sebeobrana. Jako dalším tahákem je pak kapitola o životě a díla Austina Osmana Sparea a jeho kultu Zos Kia. To mě hodně bavilo. Ve svém žánru je Magické obrození ryze ojedinělá kniha. Nečte se lehce, ale pro zájemce o historii, ale i současnou podobu okultismu, je to povinná četba. Komu se zalíbí, měl by pokračovat dalším dílem, kde se rozebírá přímý vliv i Crowleyho odkaz.

Zkouška ohněm Zkouška ohněm Anthony Del Col

S příběhy okolo AC je to bohužel smutné, protože jsou všechny ve výsledku úplně stejné. Pamatuji si, že jsem u filmu jen kroutil hlavou a říkal si, že to je vážně hrozná blbost. U komiksu jsem měl aspoň pocit nějaké vodící linie a trochu sympatií s hlavní hrdinkou. Jinak ten celý koncept je už podle mě totálně vyčerpaný a za zenitem. Tvůrci by měli přijít s něčím novým, ale to se určitě nestane. Nevím, jak další díly her po jedničce, ale komiks je prostě jen konzumní brak pro peníze.

Nezadaná Nezadaná India Desjardins

Nejsem žena, ale zato jsem docela dlouho single a tak jsem některým stripům krásně porozuměl. Je to vážně vtipný a když se nad tím člověk zamyslí, chová se taky někdy tak neuvěřitelně hloupě. :-) Nejlepší bylo zpívání ve sprše. :-D