los los komentáře u knih

O literatuře O literatuře Karel Sabina

Sabina byl stejně nejlepší jako teoretik a kritik literatury

12.10.2018 5 z 5

Filosofický slovník Filosofický slovník Voltaire (p)

připojuji se k hodnocení čtenářů níže - a překvapuje mne, že tak zásadní dílo zůstává ležet nepovšimnuto, zapomenuto

10.10.2018 5 z 5

Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimil

jak mě nudí Jiráskovy pověsti, tak do tzv. Dalimila jsem se začetl - varování: stačí pár stránek a celý den budete mluvit i myslet "rytmicky"

03.10.2018 5 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

úžasná satira

27.09.2018 5 z 5

Dcerka: O poznání cesty pravé k spasení Dcerka: O poznání cesty pravé k spasení Jan Hus

přestože jsem nekřtěňátko, považuji tento traktát (s ohledem na dobu vzniku) za vynikající a věřím, že i dnešnímu čtenáři - zvláště ženám - má co říci

19.09.2018 3 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

ale jo, i přes ten slabší závěr
a navíc miluju Vídeň

14.09.2018 4 z 5

Tajná láska Tajná láska Lenka Lanczová

tuto knihu mi kdysi dávno půjčila spolužačka, abych pochopil dívčí duši, hm, dodnes se mi to nepodařilo, ale snaha byla

07.09.2018 1 z 5

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

výborná charakteristika lidského jedince, byť ne ojedinělého

03.09.2018 4 z 5

Moudří blázni Moudří blázni Emanuel Frynta

to byla moje povinná školní četba, výborná, nápaditě sestavená a zábavná knížka, doporučuju

23.07.2018 3 z 5

Hroši nepláčou Hroši nepláčou Halina Pawlowská

nezasmál jsem se

20.07.2018 odpad!

Historie trestu smrti Historie trestu smrti Martin Monestier

četl jsem sice před 20 lety, ale dodnes si velmi živě vybavuju obsah i některé ilustrace

08.07.2018 4 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

melancholie

08.07.2018 3 z 5

Hlučná samota Hlučná samota Bohumil Hrabal

četl jsem několikrát a vždycky najdu novou perlu

08.07.2018 5 z 5

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

výborně napsaná parodie na dobovou brakovou četbu

autor se vtipně odhalil v úplném závěru

05.07.2018 3 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

pokusil jsem se číst příběh jako politickou alegorii - ne mužské/ženské, ale Východ/Západ
mám rád Páralův osobitý paralelismus a exaktní prvky

02.07.2018 3 z 5

Radost až do rána Radost až do rána Vladimír Páral

zaradoval jsem se a pak ta ranní depka...

28.06.2018 3 z 5

Česká literatura od počátků k dnešku Česká literatura od počátků k dnešku Jiří Holý

oblíbená učebnice, ideální při opakování před zkouškou

27.06.2018 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

vtipná sebekritika obalující obžalobné kňourání je někdy trochu servilní

23.06.2018 3 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Toto vydání (2018) je naprostá katastrofa, Milan Ohnisko jako redaktor totálně zabil Vémolovu úpravu!!! Text snad vůbec neprošel korekturou! Když pominu chybné dělení slov, chybějící interpunkci apod., tak v KNIZE CHYBÍ ŠESTÁ KAPITOLA! To se fakt může dnes stát v takovém nakladatelství?

Příběh Douskové má pozoruhodné momenty, reflexe, motivy, ok, ale celkové vyznění jde jaksi do nikam...
Líbil se mi Hrdý Budžes (a za to asi může spíš Hrzánová), a pak už nic...

23.06.2018 1 z 5

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

když jsem na straně 100 narazil na medvěda, musel jsem se smát; ve druhém oddíle jsem váhal, zda četbu neukončit, protože mi přišlo, že tohle už je opravdu psaní jako sublimace ejakulace; nicméně v polovině mi došlo, že nejprve autor popisuje falešné vzpomínky dítěte, které bude až do konce románu uvádět na pravou míru; budiž... byť trochu převařený a sebevykradený Irving, ale temné a silné téma paměti a odpuštění

20.06.2018 3 z 5