lubosh komentáře u knih
Četl jsem rozšířenou verzi dotaženou až do 21. století a přišlo mi to lepší než první díl, zejména pasáže o životě v exilu, o atmosféře v německých divadlech atd. Škoda, že 90. léta nebyla rozebraná víc, Tím, že Pavel Kohout nebyl jejich přímým aktérem, by mi jeho svědectví přišlo mimořádně cenné.
Bohužel i tady u Pavla Kohouta funguje selektivní paměť a relativizování viny. Svoji činnost v 50. letech posuzuje shovívavě až téměř žertovně, pro poklesky jiných (v 70. letech) nemá naprosto žádné porozumění. Úplně mimo je pak jeho představa, že komunismus zničili prospěcháři a morálně nepevní lidé, že až do popravy Slánského bylo vlastně všechno OK. Ani slovo o útlaku církve, honu na kulaky, vyhazování studentů VŠ atd. Jako by největším a skoro jediným zločinem komunismu byly křivdy páchané na komunistech...
Už jen výškrabek. Nebo spíš nápady, které se nepodařilo rozpracovat na celý detektivní příběh. Zvlášť druhá povídka je slaboučká.
Takový ten pocit, když si na tak malém prostoru přečtete tak hodně.
Kdybych dal jenom na anotaci, nikdy bych si knížku nekoupil. Naštěstí jsem už dřív četl "Proč všichni odcházejí", tak jsem věděl, že obsah bude mít víc vrstev, bude barvitější, zajímavější. A nebyl jsem zklamaný. Jedna z nejlepších českých knih roku 2018.
Knížku jsem četl asi před měsícem a upřímně, už teď nevím, o čem vlastně byla. Je na ní patrná jistá řemeslná zručnost autorek, ale příběh poměrně fádní, mělký. Nenadchne, neurazí.
Jeden z nejlepších (českých) životopisů, co jsem kdy četl. Skvělá sonda nejen do života rozhlasových stanic zmíněných v názvu knihy, ale i do života v exilu - bez lakování na růžovo.
Kniha, která neměla být napsaná. A pokud ano, neměla být vydaná. Během série se úplně vytratilo kouzlo a atmosféra první Larssonovy knihy; Lagercrantzovy postavy jsou ploché, děj uměle natahovaný a hlavní zápletka taky podivná.
Nuda a vata, děsně užvaněné. V branži průměr, jako detektivka to moc nefunguje a na trhu je k dostání řada lepších. Do dalšího dílu, bude-li nějaký, rozhodně nejdu.
Slibné téma (vyšetřování vraždy ze staré doby v nové době a dědictví StB v práci policie) je zabité najetím na templářskou linku děje ve druhé polovině. V té chvíli Rudý kapitán přestává fungovat i jako dobrá detektivka. Najednou je všude plno náhod (historik v Holešově) a skoro každý, včetně vysloužilých estébáků, Krauzovi bez vytáčet prozradí všechno, co ví... Výsledkem je guláš plný templářů, nacistů, farářů, Göringa, estébáků atd. Komická scénka v závěru s babkou a scorpionem to jenom podtrhuje. Tak dobrý vypravěč, jako je Dominik Dán, má na víc.
Spíš než klasická detektivka je to příběh s detektivními prvky. Nenadchne, neurazí. A samozřejmě: srovnání s ostrovem Lewis nevyznívá pro Černé světlo vůbec dobře.
Snůška banalit, frází a rádoby bonmotů o běhání. Za 199 Kč celkem zbytečný sešitek.
Pro mě Peter May zůstává spisovatelem jedné knihy, resp. jedné série. Začátek slibný, konec nepřesvědčivý, postavy občas jednají náhodně a nevysvětlitelně.
První díl série byl trochu rozpačitý, ale pak jde kvalita znatelně stále nahoru. Dobré čtení, nadějný autor.
Detektivka není sitcom, každá věta nemusí být vtipná. Až to se k tomuhle poznání autor propracuje, jeho knížky budou super.