lyriq lyriq komentáře u knih

Nitro těžkne glycerínem Nitro těžkne glycerínem Štěpán Kopřiva

Když jsem se na facebookové stránce Crew zeptal, zda je šance na nové vydání, bylo mi řečeno, že s vysokou pravděpodobností ne. Autoři údajně tento počin považují za "hřích mládí." Velká škoda, kresba je úžasná, směle se může rovnat se zahraniční produkcí, přesto má svůj vlastní ksicht. A příběh, postavy, dialogy? Prostě Kopřiva. Magory holt umí. A na černý humor a násilí je prostě expert.

11.10.2017 5 z 5

Vnitřní záležitost Vnitřní záležitost Petr Macek

Druhá Stoneovka od pana Macka. Dle mého mnohem lepší, než jeho předchozí kousek, na který zde autor navazuje. Uvažuju i o vyšším hodnocení, četlo se to příjemně, ale tak nějak mi něco chybí... Možná mě nakrkl opět otevřený konec volající po přímém pokračování konkrétní linky. To mi prostě k Markovi nesedí.

09.10.2017 2 z 5

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

Dvě novely v jedné knize, Aktivní olovo, původně epizodicky vydaný počin, a jeho sequel, Aktivní rtuť, upečený v celku. Co se prvního příběhu týče, je to divoký, je to šílený a párkrát jsem šel smíchy do kolen. Dvojka je co se tempa a akce týče mnohem volnější, vtipu mi tu přišlo méně, přesto stále super čtení. Za olovo 5, za rtuť 3 a půl (půl je za Sýkorku a kedlubnu).

06.10.2017 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Paráda. Srovnání s Marťanem knize zbytečně ubližuje, tohle je něco úplně jiného. Je to komornější, zachytil jsem méně humoru, ale mnohem více vlastenectví (kdo by to řekl, že?). Kniha má super námět, půvabné vyprávění a sympatického protagonistu. Není problém se s ním zžít. Párkrát jsem se přístihl, že když se mu intelektuálně vířily myšlenky, ty mé tak trochu utíkaly jinam, ale to je jev, který bych mohl zpočítat na prstech jedné ruky. Více mě rozčarovaly otázky, které mi zůstaly v hlavě po dočtení poslední stránky, ale možná to byl záměr a autor chtěl dopřát Jakubovi vytoužený klid. Zdejší silně kritické komentáře ale upřímně nechápu, Kosmonaut z Čech přináší trochu scifi, krapet nadsázky, příjemný pohled na českou historii a slušnou porci filozofie. Rozhodně stojí za přečtení.

19.09.2017 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Dost mě mrzí, že jsem teď neměl moc čas na čtení, protože tohle stojí za přelouskání na jeden zátah. Jak jsem si myslel při četbě jedničky s mnohem volnějším tempem, autor si pouze připravoval pole, dvojka je masakr plný akce, zvrácených hovad a odhodlání se snažit o lepší svět. Pecka.

19.08.2017 5 z 5

Disney: Zlatá klasika Don Rosa Disney: Zlatá klasika Don Rosa Walt Disney

Pro fanoušky Ducktales povinnost, Rosa je jeden z nejlepších autorů Kačeřích příběhů. Ale kvůli chybám v překladu to na plný počet není, škoda...

24.07.2017 4 z 5

Ve stínu pravdy Ve stínu pravdy Petr Macek

Přenesli jsme se k magii... Vyprávění hezky plyne, čte se to příjemně, ale konec přijde tak nějak moc prudce s tím, že více v pokračování... To mi k formátu příliš nesedí. Tenhle díl mi bohužel celkově moc nesedl.

20.06.2017 1 z 5

Rumcajs se vrací I. Rumcajs se vrací I. Michal Opitz

Super mix kultovních dětských hrdinů a kultovních hororových příšer. Ujetý? Určitě. Zábavný? Stoprocentně!

17.06.2017 5 z 5

Charlungští bojoví obři Charlungští bojoví obři Louis Richard (p)

Z českých Stoneovek, co jsem zatím četl, podle mého skromného názoru nejblíže stylu původních Stoneovek. Vlastně se tu mnoho motivů opakuje, což není nezbytně špatně, čte se to příjemně a svižně, ale myslím, že to mohlo být i na víc.

07.06.2017 3 z 5

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Hromada vtípků, pár opravdu povedených, ale celé se mi to četlo tak nějak obtížně, že jsem z výsledku lehce rozpačitý... Ale co, pořád je to Adams a Adamsův průměr je pořád o tři řád výše, než u ostatních autorů.

05.06.2017 4 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Kvalitních stripů je v našem kraji málo. Korektor rozhodně patří mezi nejlepší.

14.02.2017 5 z 5

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

Těšil jsem se, hodně. Co se mi dostalo do rukou je ale zmatené a přeplácané. První díl se pořád tak nějak přidržoval reality a tak dokázal rezonovat jako kultovní klasika. Sequel naproti tomu chce být typická dvojka - všeho dvakrát tolik - a to je průser. Kresba je úžasná, ale jinak bude lepší už (dramatická pauza na důraz) nemluvit o Klubu rváčů.

13.02.2017 1 z 5

Zatykač na Stonea Zatykač na Stonea Jiří Pavlovský

Rozhodně bych to nehodnotil tak přísně jako spoilující Peturac
(díky, díky moc).
Ano, je to jiné než původní Stoneovky. Ano, je to místy fakt debilní, ale pořád si to udržuje hlavní přednost Stoneovek - skvěle se to čte. A humoru je tu opět hodně, zvlášť vtip s dvěřmi mě poslal do kolen. :)

11.02.2017 4 z 5

Meč proti sekeře Meč proti sekeře Miroslav Žamboch

Příjemné čtení, oproti následujícímu příběhu Štěpána Kopřivy více tradiční, stále však nápadité.

06.02.2017 3 z 5

Adarhargský jed Adarhargský jed Štěpán Kopřiva

Příjemná jednohubka. Původní Mark Stone od Jean Pierra (aspoň ty díly, které jsem četl) byl spíše temnější a občas jemně koketoval s hororem. Mistr Kopřiva jej osvěžil kopou svého osobitého humoru, mnohem akčnějším pojetím a dal vzniknout zábavné epizodě ze života tohoto již vcelku kultovního agenta.

03.02.2017 5 z 5

Alláhův hněv Alláhův hněv Leoš Kyša

Lepší než první díl, ohromně čtivé, vtipné, krvavé a přesto inteligentní scifi.

31.01.2017 5 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Na prvních třiceti stránkách jsem opravdu nevěděl, zda mám číst dál. Trvalo mi dost dlouho se donutit do dalšího čtení, zvlášť když jsem stále neznal hlavního hrdinu. Autor si ale pouze připravoval pole, rozhodně nelze říci, že by podcenil přípravu. Geografické popisky jsou občas vyčerpávající. Ve chvíli, kdy vstoupíme do minulosti, rozjede se velice poutavý boj o přežití, který ale tak nějak ke konci ztratí dech. Velká škoda za ten podivně otevřený konec, asi bych si dal líbit pokračování, které nikdy nepřijde. Nicméně za skvělý nápad, pár perfektních momentů a Original war (česká RTS volně inspirovaná touto knihou, rozhodně doporučuji) nemůžu dát méně než 4/5.

Po dvou týdnech měním na absolutní hodnocení - tu knihu nedokážu pustit z hlavy.

23.01.2017 5 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Čteno v angličtině spolu se znovuobjevenou čtvrtou částí, kterou se autor původně rozhodl nevydat. Na jednu stranu ho chápu, na druhou musím říct, že je skvělá. Co jsem tak pochopil, v češtině zatím ona část nevyšla, což je veliká škoda.

07.01.2017

A ještě něco... A ještě něco... Eoin Colfer

Eoin Colfer umí, jeho práci oceňuji a jeho styl mám rád. Jenže tohle není Eoin. Autor se tolik snažil být jako Douglas, že nebyl sám sebou. A byť se tu povedlo dost slušných hlášek, musel jsem se dost nutit, abych knihu dočetl. Škoda.

03.01.2017 2 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Jedna z nejúžasnějších knih, co jsem kdy četl. Při prvním čtení jsem u posledních stránek měl husinu a v žaludku kámen, který tam zůstal ještě dost dlouho. Mrazivý a strhující příběh, u kterého se i zasmějete, ale co je hlavní, po přečtení doslovu už na něj nezapomenete.

25.12.2016 5 z 5