MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Colleen je má nejoblíbenější autorka, která mě nikdy nezklame. Její knihy mě totiž dokáží rozervat na kusy a pak zas pomalu poskládat zpět. U této to sice nebylo takové, ale rozhodně mi při čtení bylo velmi úzko už od 11. strany.
•••
Beyah mi přirostla k srdci už od prvních stránek. To jak žila v chodbě, s drogově závislým člověkem a celkově ji v životě nepotkalo nic dobrého. Tím si u mě našla zvláštní místo. Nejhorší totiž je, že tak někdo opravdu žije a nejsmutnější je, že v tom žijou děti.
Samson mi nijak zvlášť k srdci nepřirostl, ale to neznamená, že jsem s ním nesoucítila.
•••
Někdo píše, že je obálka i název hrozný. Mám pocit, že tak úplně tu knihu nepochopili, protože mě se obálka líbí moc. Klidně bych ji brala jako plakát. I název dává smysl.
•••
Jsem ráda, že jsem se zápletkou byla vedle. U 9. listopadu jsem totiž věděla jak se bude příběh vyvíjet a zkazilo mi to celý prožitek ze čtení. Kosti v srdci jsem si vážně užila.

Je to pěkný příběh o smutku, naději, zklamání, lžích, ztrátě, první lásce, ale i nalezení směru a smyslu života.

25.01.2023 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už od té doby, co vyšla. Anotace mě moc zaujala a já se těšila, Jam příběh autorka pojala. Samozřejmě k tomu řekla své o velmi povedená obálka, která člověka vyloženě láká.
•••
Ovšem, příběh mě velmi překvapil. A nevím jestli pozitivně nebo negativně, protože se mi prostě zdál neslaný nemastný.
Hlavní hrdinka Dannie, kromě toho, že je workoholička, mě ničím nezaujala a nedokázala jsem nějak s příběhem souznít.
•••
I přesto, že jsem čekala úplně jiný příběh, mě sled událostí v knize překvapil. Nečekala jsem jakým směrem se bude příběh vyvíjet.

Doporučuji těm, kteří si chtějí oddechnout u nenáročné četby.

18.01.2023 3 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Tato kniha jsou vlastně vzpomínky na autorčino mládí, kdy začala pracovat jako porodní asistentka u jeptišek.
Autorka čtenáře nejdřív v úvodu seznamuje s tím, jak to vůbec v 50. letech 20. století chodilo. Jak si žena vedla ve společnosti, jaké bylo bydlení, početné rodiny i hygiena. Popisuje začátky porodních bab (těch šikovných i nešikovných, které nejednou přispěli ke smrti jak matky tak i dítěte).
•••
V knize se seznamujeme s osudy žen, se kterými autorka přišla do styku. Nad některými osudy budete tajit dech a při některých příbězích se budete chtít i smát. Ale kniha obsahuje i naprosto hrozné příběhy, které s člověkem otřesou nebo jiné dojemné a smutné.
Mnoho kapitol je věnováno i prostituci, která byla, je a bude. Popisy jak to vše chodilo, byly více než výstižné a bohužel i velmi do detailu bylo popisováno, jak se v této sortě lidí řešilo nechtěné těhotenství.
Velké téma některých kapitol byli i chudobince a jejich hrůzy, kterými se mnoho lidí prošlo a nad kterými se svíralo srdce.
Mimo příběhy o porodu autorka píše i o samotných jeptiškách. O spolupráci s nimi, jejich přístupu, zvyklostech a celkově stylu života.
•••
Líbil se mi skvěle popisovaný porod, atmosféra a vše kolem něj. Jako sama porodní asistentka jsem si chrochtala blahem a hltala každé slovo, protože v té době být porodní asistentkou nebyla žádná prča.
Celou knihu ještě pozvedlo pár fotografií, které člověku dodají ten správný pocit, že o čem čte se opravdu dělo.
•••
Podle knihy je natočený i seriál s 10 sériemi. První mám za sebou a jak se uvádí, že je inspirovaný knihou sedí. Je v něm hodně věcí navíc, ale vůbec to nevadí. Více emocí ve mě vyvolala přeci jen kniha, kromě posledního dílu. To jsem měla na krajíčku.

08.01.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Izzy se ani nesnilo, že po svém strýčkovi, kterého pořádně ani neznala, zdědí hrad. Jediná možnost, aby se hrad vzchopil a vydělal si na sebe je udělat z něj hotel. Hrad ale potřebuje kompletní rekonstrukci a peníze ji bohužel nikdo nevěnoval. Pomalu se blíží Vánoce a když Izzy po kurzu vaření dorazí do hradu, zjistí, že její matka Xanthe už pronajala pokoj prvnímu hostu. Xanthe je ale nezastavitelná a dřív jedná než uvažuje a tak Izzy oznámí, že na Vánoce přijedou hosté, kteří se zdají být velmi nároční. Nečekanými událostmi počet hostů roste a roste a Izzy se s tím vším musí poprat, aby měli všichni co jíst a kde spát.
•••
Devátý díl ze série Romantické útěky a tentokrát ze Skotska. Moc jsem se na knihu těšila. A protože nejsem zcestovalá, ráda si zacestuju alespoň v knize. Autorka totiž skvěle popisuje a člověk má opravdu pocit jako by tam opravdu byl.
Kromě měst a přírody je v knize i hodně ze skotské kuchyně. To mě moc potěšilo stejně jako v předešlém dílu.
Dost mě mrzí, že jsem před Vánoci byla nemocná, protože tato kniha na ně člověka skvěle naladí.
•••
Musím, prostě musím zmínit tu obálku. Protože je boží. Ony všechny obálky celé série jsou opravdu povedené a je radost na ně pohledět.
Je to čtivá kniha s pomalou romantikou. A ač je trochu předvídatelná, neubírá jí to na kvalitě. Doporučuji knihu těm, kteří mají rádi romantiku a rádi si oddechnou od každodenního shonu a chtějí se ztratit v předvánočním skotském hradě.

04.01.2023 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Iggy přesně před rokem přišel o velmi důležitého člověka ve svém životě. Den po té se probouzí doslova s pekelnou kocovinou a rohy na čele. S nimi mu byly i naděleny zvláštní schopnosti, které když se naučí ovládat, mu můžou pomoci v hledání viníka a možná i v jeho potrestání. Ale pravda je někdy tam, kde by ji nikdo nehledal a u toho od koho by to nečekal.
•••
Musím říct, že toto je velmi originální příběh, který je skvěle pojatý. Začátek byl perfektní. Byla jsem nadšená, ale pak děj začal pokulhávat. Přišlo jako kdyby si s příběhem autor nevěděl chvílemi rady, ale ke konci zase příběh začal mít spád a akci.
Kniha je rozdělena do částí a minulost se střídá s přítomností.
•••
Líbilo se mi, jak se Igova postava měnila. Jeho chování a celkový pohled na svět. Bylo mi smutno z toho, co všechno si Ig musel vyslechnout a vidět. Hlavně od své rodiny a přátel, u kterých by člověk měl mít jistotu a pocit, že jim může věřit.
Je to vskutku ďábelský příběh o zradě, pomstě, bolesti, lžích, přetvářce a vlastně je to podle mě na jednu stranu dost smutný příběh.

07.12.2022 4 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Čtrnáct povídek.
Čtrnáct odlišných příběhů.
A čtrnáct děsivých věcí od mrtvých přes polomrtvé až po nemrtvé nebo hrůzné věci, které nás mohou potkat v běžném životě. A samozřejmě jako vždy jsou lepší a jsou i ty horší povídky.
Mezi ty, co se mi líbily řadím Pitevní sál čtyři, Pán v černém obleku, Sestřičky z Elurie, Silniční virus míří na sever, 1408 a Jízda na střele.
Ty (podle mě) méně povedené jsou: Vše, co miluješ, ztratí se v dáli, Smrt Jacka Hamiltona a Čtvrťák pro štěstí.
•••
Ač má kniha přes 400 stran, čte se velmi dobře. Protože když povídku začnete, nejde jinak než ji dočíst. Většina má okolo 30 stránek, nejdelší má asi 60, takže jsou to fakt rychlovky. Mě kniha hrozně moc sedla a jsem z ní nadšená.

Snad nemusím psát, že King je mistr svého oboru. Protože dokáže napsat tisíci stránkový román, ale i krátkou povídku, která vám dá ještě víc, než čekáte a dokáže vás vyděsit tak, že budete chodit na záchod s rozsvícenými světly.
Povídky čtu jen od Kinga, protože na nich miluju právě tu jejich rozmanitost.
Další co na něm miluju jsou jeho předmluvy a úvody k jeho knihám nebo povídkám, tak jako je to právě v této. Čtenář má pocit, že je King jeho starý známý a vypráví mu příběh.

26.11.2022 4 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

"Přísahej na Satana, že nebudeš křičet!"

Další díl ze série True Crime, kterou zahájil Ted Bundy, tentokrát pokračuje Richardem Ramirezem alias Nočním lovcem. Chladným, satanictickým a velmi brutálním vrahem.
Autor zpracovával knihu po tři roky na základě téměř sta hodin exkluzivních rozhovorů se samotným vrahem. A rozhodně se mu to velmi povedlo, protože tato kniha je sice úplně jiná a jinak zpracovaná než o Tedu Bundym a neztrácí na kvalitě ani trošku.
•••
O tomto vrahovi jsem nikdy neslyšela, ale když jsem viděla jeho fotku, byl mi povědomý a o to jsem na knihu byla zvědavější.
A co z člověka udělá vraha? To je otázka, která trápí kdejakého vědce či "vrahomaniaka". Čelní lalok. To je klíč. Konkrétní jeho omezená funkce. Ať už po úrazu hlavy nebo se vrah stane po tom, co se mu během dětství stalo. Šikana, drogy, šokující událost? To vše se v životě Ramireze událo a těžko říct, jak moc to ovlivnilo jeho budoucí běsnění nebo to měl prostě už v sobě.
•••
Celá kniha je rozdělena do čtyř knih a závěrečného epilogu. První část psána ve dvou liniích. Linie Ramireze a linie vyšetřování jeho vražd, které se navzájem prolínají. Autor se s nějakými omáčkami rozhodně nezdržoval, hned od začátku čtenáře vtáhne do řádění Nočního lovce se všemi detaily.
Ve druhé knize se čtenář ponoří do Ramirezova života od narození a i před ním. Jeho rodiče to v životě rozhodně neměli jednoduché a jediné co je pohánělo vpřed byla láska. Smutné, že z lásky může vzniknout takové monstrum jako Richard Ramirez.
Třetí kniha s názvem Zatčení mluví sama za sebe. Popisuje jak probíhalo zatčení Ramireze, jeho pobyt ve vazbě a následné přípravy k soudu.
Proces. V poslední, čtvrté knize autor zachycuje celý Ramirezův soud. V této části kniha trochu ztratí ten náboj co měla. Jako pro všechny zúčastněné se soud táhl, tak i pro čtenáře to může být nudné, ale je to samozřejmě velmi důležitá pasáž pro celou knihu.
V závěrečném epilogu čtenáře čeká svatba Ramireze i část rozhovoru mezi ním a autorem.
•••
Co mě, stejně jako u Bundyho, nejvíce fascinovalo (kromě brutálních vražd) byly jeho fanynky. Stovky možná i tisíce zamilovaných žen, které jím byly posedlé. Mě teda vůbec nepřišel sympatický nebo roztomilý jak uvádělo mnoho žen a už vůbec bych mu nechtěla nosit snídani do postele...
Když byl Ramirez ve vazbě mezitím, co probíhal soud, poprosil svou dovolím si říct Fanynku číslo jedna Doreen o adresu do cely smrti Teda Bundyho s tím, že se ho potřebuje na něco zeptat. Hodně by mě zajímalo jestli mu opravdu napsal a na co se ho ptal...
•••
Rozhodně knihu doporučuji všem, kteří se o téma ať už sériových nebo masových vrahů zajímají. Jen podotknu, že je to psáno se všemi detaily a Ramirezova surovost a dvojí tvář je popsána velmi děsivě reálně.

10.11.2022 4 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Česká autorka, od které jsem četla knihu Hacker, který mě bohužel zas tolik neoslovil a tak v rámci spolupráce zkusím druhou šanci.
Chválím obálku, která rozhodně zaujme a vnitřek knihy? Hodně povedený, ale na mě trošku moc přeplácaný. Buď bych nechala obrázek na začátku kapitoly nebo jen na jejím konci, ale oboje mi přijde moc. Plus ještě obrázek u čísel stránek je fakt moc ilustrací.
•••
Příběh se odehrává v Anglii mezi rugbyovými hráči a fyzioterapeutkou Lily. A když se jí naskytne možnost sledovat a osahávat (čistě pracovně samozřejmě) tolik vypracovaných těl, kdo by odolal?
•••
Popravdě já nejsem fanoušek dlouhých kapitol a tím mě kniha trošku odrazovala, ale příběh je tak čtivý, že mě nějaké delší kapitoly vůbec nevadily. Ještě k tomu jsou kapitoly z pohledu Lily i Alexandera, což mám moc ráda.
•••
Co se týče postav, tak mi chvilku trvalo dostat se na stejnou vlnu s Lily. Chvíli mi přišla jako chudinka a pak zas jako generál. Ben je idiot a Alexander kromě toho, že hraje rugby mě vlastně ničím ani nenadchl. Což je škoda. Opět jsem si víc oblíbila vedlejší postavu a to Jacka.
•••
Mrzí mě, že jsem se nedočkala nějakého většího zvratu. Čekala jsem třeba něco co se týče Jacka nebo tak, ale podle mě nepřišlo nic. Kromě komplikace, která se dala logicky mezi těma dvěma čekat...
Dál mě ne trochu, ale dost mrzí ten konec. Přijde mi hrozně rychlý a nedotažený. Jako kdyby to už autorku moc nebavilo a prostě to chtěla nějak ukončit. To je velká škoda.
•••
Abych samozřejmě jen nehanila, musím pochválit originalitu. Rugby je boží sport. Ne, že bych se na něj dívala, ale když někde zahlédnu video s Hakou, tak neodolám. Atmosféru a pohyby konkrétně haky autorka popsala skvěle a máte potřebu si alespoň kousek toho tance pustit.
Autorka si u mě trošku skóre zvedla a tudíž se určitě nebudu bránit dalším knihám. Konkrétně mě zaujala Hudba z vedlejšího kupé.

Haka za lilii je za mě skvělá oddechová knížka přesně pro toto chladné a zatažené počasí.

24.09.2022 3 z 5

Černý telefon a další příběhy Černý telefon a další příběhy Joe Hill (p)

Joe Hill. Trošku se stydím, že jsem o tomto autorovi neslyšela už mnohem dřív, když tak miluju tvorbu jeho taťky. Ano. Joe Hill je syn Stephena Kinga a tato kniha je má premiéra v jeho tvorbě.
Řeknu vám, že je rozhodně skvělý nápad začít číst hororovou knihu povídek, když u vás zrovna řadí bouřka a vy jste doma sami jen s dítětem...
•••
Kniha obsahuje povídky různého druhu. O mrtvých, nemrtvých, proměnách, žárlivosti nebo zoufalství i vytrvalosti. Nad některými se člověk zamyslí, z některých má podivný pocit v zádech a některé jsou tak zvláštní, že si je div nepřečte znovu. Většina má okolo 20 stran, bez zbytečných popisů a omáček, což je velké plus.
•••
Po přečtení první povídky – Nejlepší nový horor, jsem si řekla s přísným pokývnutím hlavy, že jestli budou všechny alespoň podobného rázu, tak se mám na co těšit a mé nadšené hororové já se bude tetelit blahem.
Povídka Černý telefon, podle které byl natočený stejnojmenný film, se mi líbila. Jen mě mrzelo, že je tak krátká. Klidně mohla být rozsáhlejší a obsáhlejší. Bylo to takový všechno šup šup. Čekala jsem nějakou bombu, když podle ní byl natočený film. Jinak myšlenka skvělá, ale za mě málo propracovaná.
Další povídka, kterou musím zmínit, protože byla tak divně děsivá byla Otcova maska. V povídce je tolik zvláštních věcí, všichni se chovají divně, že z toho člověka mrazí.
Abrahamovi synové. Další povídka, která se mi svou atmosférou zaryla do paměti a byla jsem ráda za to, jak skončila.

08.07.2022 3 z 5

Popelářské pohádky Popelářské pohádky Zuzana Pospíšilová

Kniha od autorky Hasičských pohádek, které jsme se synem přečetli. Možnost přečíst si novinku, tentokrát ze světa popelářů jsem nemohla odmítnout.
Hned co jsem ji synovi ukázala, byl unešený z bohatých a nápaditých ilustrací. Obrázky jsou opravdu nádherné a celkově detailní grafika knihy je opravdu povedená.
•••
Kniha obsahuje dvacet příběhů, ve kterých se kromě popelářů nacházejí čerti, vodníci, čarodějnice i popelnicoví skřítci a další. Každá pohádka je tak akorát dlouhá, že dítě neztratí pozornost a jejich obsah je nejen pohádkový, ale také poučný a podán takovým způsobem, který dítě snadno pochopí. Jako např.: černé skládky, přeplňování popelnic nebo samotné správné třídění odpadu. A na konci každé z nich, je dokonce popelářská rada jak si správně s odpadem poradit.
•••
Dovolím si říct, že kniha je pro širokou věkovou skupinu. Určitě si z ní něco vezme můj čtyřletý syn, něco i desetileté dítě a něco jsem si dokonce vzala i já.
Opravdu tuto i Hasičské pohádky velmi doporučuji. Autorka má na kontě ještě Záchranářské pohádky a Policejní. Věřím, že budou stejně tak dobré.

06.07.2022 5 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

5 povídek. 5 filmů. 5 skvostů z pera Stephena Kinga.
Tato kniha nemá vlastně žádný nový obsah. Všechny povídky, které zde najdete jsou zveřejněny v jiných Kingových dílech. Tyto konkrétní jsou navíc i zfilmované, ale já osobně nemůžu posoudit, jak moc dobře. No... Mám co dohánět.
•••
1408 je kratší povídka o strašidelném pokoji v hotelu, něco vám to připomíná? Ano! Osvícení. Ale nenechte se zmást, toto je něco úplně jiného!

Šroťák opět kratší zajímavá povídka z prostředí prádelny. Musím říct, že některé popisy byly skvěle brutální.

Ničemové ve žlutých pláštích. S touto jsem se trošku prala. Začátek byl docela zdlouhavý a celkově jsem k povídce tak nějak nepřilnula. Vyvrcholení a konec byl dobrý, ale celkový požitek mi nezlepšil.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. To bylo ovšem úplně něco jiného. Je to jediná povídka, kterou znám, už jsem ji četla a viděla i film. A byla jsem nadšená! Má asi nejoblíbenější povídka od Kinga. Vážně doporučuji všem, kteří Kinga třeba nečtou, nesedl jim styl jeho psaní nebo jste se k němu prostě jen ještě nedostali. Povídka se čte krásně, je tak akorát dlouhá a když to završíte filmem, věřím, že budete nadšeni.

Děti kukuřice je krátká, ale za to svižná a děsivá povídka z horké Nebrasky a polí kukuřice.
•••
Pro fanoušky autora toto asi není žádná novinka, ale pro ty, kteří mají radši filmy si myslím, že je fajn. Pustíte si film a kdo by si nechtěl přečíst jeho literární předlohu? Nebo obráceně? Povídka a pak film? To už je na vás...

17.05.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Čtvrtý případ Josie Quinnové a můj druhý. Kdo má rád detektivky nebo thrillery určitě tuto sérii doporučuji. A ač je fajn číst díly postupně, já sama začala třetím dílem a vůbec to nevadí. Autorka čtenáře skvěle uvede do života Josie a do milníků předchozích dílů.
•••
Většinou si během čtení dělám poznámky, aby pak má recenze byla co nejobjektivnější a na nic jsem nezapomněla. Tady jsem si bohužel jen stihla napsat: čtvrtý případ, čtivé a svižné, krátké kapitoly. Víc jsem nestihla, protože když jsem se ponořila do čtení, na poznámky nebyl čas.
•••
Mimo to, že se s Josie vyrovnáváme s faktem, že znovu získala rodinu, o kterou byla připravena a zvyká si na to, že zas někam patří a má kolem sebe společnost, se tento díl do hloubky věnuje postavě, se kterou se v předchozím díle Josie docela sblížila na základě určitých událostí. A to s kolegyní Gretchen, která jak se postupně dozvíme má tajemství až až.
•••
Přiznám se, že jsem si anotaci ani nečetla a pořádně jsem nevěděla čím se budou Josie a Noah prát tentokrát a myslím, že to nebylo vůbec od věci. Někdy to tak u knih dělám, když vím, že autor je tutovka a pak jsem příjemně překvapená.

05.05.2022 5 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

První díl série Někdo. Pomalá romantika plná tajemství, hledání sama sebe a sourozenecké lásky, kde je také velmi důležité téma sexuální orientace a její postavení ve společnosti. Přesně takovou knihu jsem potřebovala. Hodně mi sedla, ale přesto úplně nevím jak ji mám hodnotit.
•••
Autorka má vážně nadání, k čtivému psaní. Ač má kniha přes 450 stran, kapitoly jsou tak akorát dlouhé a stránky mizí pod rukama. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že by knize stačilo méně stran.
Další plus jsou vážně moc sympatické postavy. Všechny. Snad kromě rodičů Mickey a Juliana.
Jsem moc mile překvapena, když v příběhu, i když jen okrajově, narazím na postavu z předešlého dílu, nebo jako tady z knihy, kterou už autorka napsala. Líbí se mi to spojení a značí to skvělý vztah, který autorka k postavám má a že na ně rozhodně nezapomíná.
•••
Při čtení (hlavně na začátku) mě občas zarazilo pár nesrovnalostí, nad kterými jsem se na chvilku pozastavila a část textu si přečetla znovu. Nebo ukončení konverzace, která podle mě měla ještě pokračovat a já marně hledala další stránku, kterou jsem mohla nevědomky přeskočit .
•••
Zhruba v poslední čtvrtině knihy jsem tušila co vše Julian skrývá, ale stále mi to přišlo moc a byla jsem zvědavá jak si s tím autorka poradila.
Vůbec nevím jak pořádně knihu hodnotit. Jestli se mi líbila nebo ne. Četla se krásně a postavy jsem si moc oblíbila, ale zároveň se trošku táhla, ale přesto neměla úplně hluchá místa... Já vím, ale přesně takový mám z knihy pocit. Každopádně už mám předobjednaný druhý díl s názvem Někdo jiný, který bude tentokrát ze světa Cassie a Auriho.

24.03.2022 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Na tuto knihu jsem se moc těšila a doufala jsem, že mě vytáhne z mé menší čtecí krize, což si myslím, že se povedlo. Miluju příběhy Colleen a žádný mě ještě nezklamal.
•••
Fallon, skromná a milá postava, která má otce naprostýho blbce a ještě k tomu si chudák zažila hroznou věc. Obdivovala jsem její pevnou vůli a skromnost. Postavu Bena jsem si moc oblíbila. Líbila se mi jeho povaha a nespoutanost.
Každý jejich společný 9. listopad byl jiný a bylo úžasné pozorovat jak se ti lidé mění. Skvělá práce autorky a uvěřitelnost postav.
•••
Přiznám se, že jsem počítala s pláčem. Četla jsem a četla a jako fanoušek Colleen jsem stále čekala nějaký šok, zvrat. Který přišel, ale já to tušila. Už od začátku jsem si říkala, co když to je takhle? Mrzí mě, že mi ten zvrat nevyrazil dech, tak jako u jejích ostatních knih. Ale i když jsem neměla takový moment překvapení jako u jiných jejích knih, konec byl krásný, něžný a neuspěchaný.
Jediné co mě mrzelo tak chyby v překladu. Ať už vynechaná písmena nebo i někde celá slova.

23.01.2022 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Třetí díl série s Kate Marshall.
Kate a Tristan si otevřeli detektivní kancelář a jejich první pořádný případ je zmizení novinářky před dvanácti lety. Kate se snaží v informacích o zmizení udělat jasno a když najde jméno David Lamb a Gabe Kemp, otevírají se další a další dveře případů, které jsou propletené více než by samotná policie tušila.
•••
Co se týče postav tak Kate a Tristan jsou skvělí, reálně uvěřitelní a sympatičtí. Jinak je v knize docela dost vedlejších postav, občas jsem se musela zamyslet o kom je zrovna řeč a někdy mi to došlo až během čtení.
Autor čtenáře seznamuje i s událostmi z předešlých dílů, takže knihu může číst i ten, který předešlé díly nečetl.
Text se četl dobře a krátké kapitoly podle mě dodaly na dynamičnosti. Přišlo mi, že je snad každý podezřelý, ale nakonec jsem si dala dvě a dvě dohromady a částečně se strefila.
•••
Autor napsal i šesti dílnou sérii s Erikou Fosterovou. Zatím jsem četla jen první díl a sama Erika mi byla tak nesympatická, že mě od dalších dílů naprosto odradila. Ale příští rok sérii dám ještě šanci. Další díl s Kate si rozhodně nenechám ujít.

08.12.2021 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Rereading jedné z mých nejoblíbenějších knih od Colleen. Knihu jsem četla více než před rokem a půl a z ničeho nic jsem dostala hroznou chuť si znovu příběh Sydney a Ridgea připomenout.
•••
Nevím proč mě to pokaždé u knih od autorky překvapí, ale příběh byl neuvěřitelně čtivý. Hltala jsem kapitolu za kapitolou a mé srdce se opět spolu s postavami rozpadalo na kousky.
Kniha se rychle čte také díky tomu, že text obsahuje hodně textů písní a textových zpráv, které si mezi sebou postavy vyměňují. A když už jsem u postav tak jsou všichni tak skvělý, že bych je nejradši potkala naživo.
Colleen nemá zapotřebí tvořit zbytečnou omáčku. Hned od začátku je čtenář vržen příběhu bez okecávání.
•••
Je to pomalá romantika, ve které jde o milostný trojúhelník, ale rozhodně ne klasický a nudný. Colleen umí výtečně popsat pocity postav a to jak s nimi zápasí, člověka nenechá chladným.
Už tak úžasnou knihu ozvláštňují soundtracky od Griffina Petersona, které si můžete spolu s knihou poslechnout, a do kterých se zamilujete.
Je to úžasná kniha plná citů, hudby, zakázané lásky a boje úcty k druhému proti srdci a já na ni nedám dopustit.

22.11.2021 5 z 5

Hacker Hacker M. K. Hardy

Někdo vám hackne notebook... Začnete si s ním dopisovat? Jessica ano!
M.K.Hardy je česká autorka, které nedávno vyšla kniha díky crowdfundingové kampani na Pointě s názvem Knihomolka.
•••
Musím říct, že obálka je skvělá a upoutala mě na první pohled. Anotace byla až v druhém pořadí a mé přesvědčení o přečtení jen potvrdila. Moc mě zaujal i námět, s kterým jsem se ještě nesetkala.
•••
Hlavní hrdinka mi přišla občas natvrdlá a celkově mi nějak nesedla, zato John to je úplně něco jiného, ten byl skvělej a záhadnej.
Podle mě je to příjemné, nenáročné a odpočinkové čtení. Zatím jen jako e-kniha, kterou seženete na stránkách autorky.

02.11.2021 3 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Kromě zajímavé anotace můžete vidět i vážně vymazlenou obálku, která Kingovu sbírku zase povznesla výš.
V příběhu jde hlavně o malou Charlie, která ovládá pyrokinezi. Někdo by řekl: Super! Ale z jejího pohledu se dozvídáme, že to až tak super není, když svou schopnost neumí pořádně ovládat a může způsobit opravdovou pohromu. Proto se o ní zajímá tajná organizace Dílna, která Charlie a Andyho jejího otce, který zase umí někoho ponouknout, chce pro svoje účely.
•••
Je to skvělá kniha o boji proti systému, lásce mezi otcem a dcerou, o testování drog na studentech a následcích experimentů. Z příběhu je zjevné odhodlání a to, že se nemáte vzdávat i přesto, že šance na vítězství je mizivá.
U Kinga není novinka takovéhle téma. Stačí si jen vzpomenout na Carrie a k čemu ji lidé donutili...
•••
Věřím, že kdyby někdo měl byť jen podobnou schopnost, dnešní společnost a tajné společnosti by s ní jednaly dost podobně nebo i hůř.
•••
Kniha na mě hodně působila stejným dojemem jako Christina. Není to nejlepší dílo, ale také zdaleka ne nejslabší. Jako každá Kingova kniha do sebe něco má a člověk se nad příběhem zamyslí.
A jako vždy po přečtení knihy, se těším na film.

31.10.2021

Nash Nash Jay Crownover

Čtvrtý díl série Označení muži. Začala jsem tímto, protože mě anotace oslovila nejvíc ze všech dosavadních dílů.
Po dlouhé době kniha, která mi absolutně sedla a těšila jsem se na to, až si k ní zase sednu.
•••
Příběh je vyprávěný postavou Saint a Nashe. Miluju když se pohledy střídají, čtenář má možnost nahlédnout každému do hlavy, což v této knize bylo více než potřeba, protože oba jsou tak komplikované postavy, že si nedokážu představit číst jen jeden pohled, aniž bych si nedokázala vysvětlit chování druhé postavy. Saint je hodně složitá postava a autorka se s tím skvěle popasovala (a vlastně i Nash)
•••
V knize se objevují i postavy z předchozích a následujících dílů, což je další věc co miluju. Že se ty jejich životy proplétají a jsou něčím spojené. A ani mi nevadily určité spojlery k předchozím dílům. (Stejně je zapomenu) Naopak mě ještě víc navnadily k přečtení ostatních knih ze série.
Když už jsem u postav, tak jich tam bylo dost. Ale vůbec se mi nepletly a pokaždé jsem věděla o koho jde. Jsou všechny skvěle vykreslené a mají úžasné charaktery. Jsou tak komplikovaní a odlišní, až to člověka nutí vědět o nich víc a pochopit jejich chování.
•••
Tuto knihu rozhodně doporučuji. Je to originální, složité, potetované, opiercingované a návykové počtení.

25.09.2021 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Knihu bych si nepřečetla nebýt spolupráce s Knihy Beta, protože až díky nim jsem si přečetla anotaci a kniha mě tolik zaujala. V Kingově knize se začne vraždit hodně podobnými způsoby, které jsou v knihách hlavního hrdiny – spisovatele? To jsem musela mít! Je to vlastně taková temná a paranormální detektivka. Chvílemi trochu utahaná, když se jen osvětlovaly určité věci v případu, ale když už přišlo na akci, popisy a vše bylo boží a já si ty brutální scény užívala.
Líbí se mi nápad, že se King nechal inspirovat Bachmanem (což je jeho pseudonym), o kterém také prohlašoval, že zemřel, stejně jako hlavní hrdina Tad Beaumont o Georgi Starkovi. King vlastně vymyslel příběh v příběhu, což mě zaujalo nejvíc. Musím zmínit i skvělou propracovanost postav nejen po psychické stránce.
Jako vždycky mě King dokázal překvapit a obsadil zde i známého šerifa Alana Pangborna z Nezbytných věcí. Opět musím vyzdvihnout propracovanost příběhu a všech postav, ke kterým se vrací.
Nevím jak bych pořádně knihu ohodnotila, protože námět je skvělý a jako vždy originální, ale kniha se mi četla mnohem hůř než ostatní autorovi knihy. Kingovi knihy čtu celkově vždy pomaleji, ale Temnou půli jsem na mé poměry četla extrémně dlouho. Ale k jednomu se musím přiznat – už nikdy se na vrabce nebudu dívat tak, jako před přečtením Temné půle.

25.07.2021 4 z 5