MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Od autora jsem četla Už zase sloužím o Vánocích a moc mě pobavilo. Příběhy a celkově knihy z nemocničního prostředí mám ráda a tudíž jsem neváhala přečíst si další z jeho knih.
Jsou to vlastně ne vždy jen úsměvné historky ze života mladého lékaře. Líbilo se mi, jak se autor nebál vyjádřit své pocity a i přiznat to, jaký vztah s dlouho nemocnými pacienty si vytvořil. Jelikož byl autor lékařem gynekologicko-porodnickým, tyto zápisky převládají. Ale nejsou tam jen krásné věci jako narození zdravého dítěte, jen tam i hrozná nejistota a bohužel někdy i smrt.
•••
Prostředí nemocnice je mi blízké a zejména toto oddělení, protože se v něm sama pohybuji a vím jak náročné to dokáže být, ale přesto si sama nedokážu představit co musejí lékaři prožívat a s čím vším se musejí vypořádávat.
•••
Věřím, že někoho příběhy mohou nudit, ale mě jako zdravotníka pobavili a v práci zlepšili den. I pro laiky autor napsal skvělé vysvětlivky určitých postupů nebo vyšetření, které zmiňuje ve vyprávění, což mi přijde jako skvělá věc.
Zápisky jsou krátké, tudíž se kniha čte rychle.
Mnoho lidí by si mohlo díky této knize uvědomit, že lékař není jen stroj, má své limity a musí někdy spát.

10.10.2021 5 z 5

Co když se utopíme Co když se utopíme Sarah Sprinz

První díl ze série Co když..., u kterého mě velmi oslovila anotace a ta obálka je taky podle mého gusta. A další kniha, která mi sedla se vším všudy.
•••
Recenze jsou různorodé, ale přesto jsem se jimi nenechala odradit. Udělala jsem si vlastní obrázek a jsem ráda, že se nenechávám příliš ovlivňovat ostatními názory. Vůbec mi nepřišlo, že by příběh nějak ztrácel na dramatičnosti. Stále se něco dělo a ta chemie mezi hlavními postavami byla více než dobře vykreslená.
Líbilo se mi jak se Laurie prala se svými pocity vůči Samuelovi. Nezažila jsem takovou ztrátu jako ona, ale myslím si, že její pocity byly věrohodně a reálně popsané.
•••
Je to báječný příběh o ztrátách, začátcích, přátelství, lásce, lžích, strachu a odpuštění. Čtenář prožívá mnoho emocí společně s Laurie a Samem.
Celkově jsou v knize velmi sympatické postavy, jejichž příběhy se dozvíme v dalších dílech.
Druhý díl o Amber a Emmettovi, třetí o Hope a Scottovi a na všechny se moc těším.

05.10.2021 5 z 5

Válka s láskou Válka s láskou Winter Renshaw

I přesto, že nemám ráda obličeje na obálce a tato se mi vážně nelíbí (pokud to má být Jude, tak jsem si ho celou dobu představovala úplně jinak), tak mě anotace natolik oslovila, že jsem si knihu prostě musela přečíst.
•••
Už vlastně od začátku člověk ví, o co v příběhu půjde, ale dál žádné okolnosti předvídatelné nejsou. Zápletka je originální a celý příběh moc dobře vymyšlený.
Kapitoly se střídají z pohledu Love a Jude, což mám moc ráda. Je skvělé vidět oboum hlavním postavám do hlavy a vědět co si o daných situacích myslí a co prožívají. Občas mi přišlo, že jsou některé dialogy (zvlášť ke konci) takové utnuté a že mi v nich prostě něco chybí na vysvětlení nebo ukončení konverzace.
•••
Co se týče postav, tak nemůžu nic vytknout. Sympatické, skvěle vykreslené a charakterově moc dobře popsané.
Text se četl sám, písmo tak akorát velké, celková sazba je vyvedená a stránky lítají pod rukama. Jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a vážně jsem si příběh moc užila.
•••
Autorka už napsala sérii P.S., o které vím a mám ji dlouho ve čtečce a stejně tak dlouho se na ni chystám. Válka s láskou mě navnadila ještě víc a věřím, že v blízké době se do série pustím.

25.08.2021 4 z 5

Nejjasnější soumrak Nejjasnější soumrak Aly Martinez

Nejtemnější úsvit a Nejjasnější soumrak – tenké knihy, které klamou svou příšernou obálkou, ale mají hodně vysoké hodnocení. Natolik mě zaujala anotace, že jsem rovnou koupila i druhý díl a udělala jsem dobře, protože bych bez něj, po přečtení prvního, nepřežila ani den.
Kapitoly vyprávějící příběh Portera a Charlotte. Dva lidé, kteří neměli v životě štěstí a potácí se v temnotě dokud se nesetkají a pomalu se spolu vydávají na světlo. Jako mámě, která si ani jednu životní situaci, jak Portera nebo Charlotte nedokáže představit, se mi svíralo srdce a chtělo se brečet už od samého začátku. Oběma postavám jsem držela palce, aby byly alespoň chviličku na světle a ne jen ve své temnotě.
Ke konci prvního dílu, mi stačila jedna věta, aby mi vše docvaklo a byla jsem úplně hotová, otevřený konec mé tvrzení jen potvrdil. Neřekla bych, že je kniha předvídatelná to vůbec.
Co se stane když dva milující se lidé bojují o to jediné co je kdy drželo při životě? Druhý díl jsem začala číst hned po dočtení prvního. Už od začátku jsem měla nervy nadranc a slzy na krajíčku.

P.S.: Miluju Portera a jeho humor.

05.06.2021 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Kniha o psaní od samotného mistra v oboru byla pocta číst. Nejen proto, že jsem sama napsala knihu, (která doufám, že vyjde) ale i proto, že mě zajímalo jak on vlastně tvoří.
První část je o tom jak se ke psaní sám King dostal a na co si ve spojení s psaním vzpomíná, což pro mě částečně bylo opáčko, protože z jeho mládí jsem hodně věděla už z knihy Život a dílo krále hororu, ale nevadilo mi to. Další část je o gramatice a jak ji chytře využívat v textu. Líbily se mi příklady na větách a polopatické vysvětlení autora proč a jak. Část o samotném psaní není pro povahy, které si berou vše moc osobně nebo se urážejí. Autor je totiž hodně upřímný a píše to tak jako to je. Já osobně tohle miluju a mám ráda když se mnou lidé jednají na rovinu, takže já si to užívala. A poslední část je o tragédii, která ho během psaní této knihy postihla. Nehoda, při které stál na prahu smrti. V celé knize King ukazuje příklady na textech různých autorů a na jejich knihy odkazuje.
Hodně věcí si vezmu k srdci.

30.05.2021 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Druhý díl série Nedotýkej se mě, který opět nezkamal obálkou. Kniha se dobře četla a i když je teoreticky hodně objemná a má delší kapitoly stále se něco dělo a stránky mizely pod rukama.
Svým způsobem se má recenze moc neliší od té na první díl. Z pocitů a minulosti Sage mi naskakovala husí kůže a díky tomu je její postava snadno uvěřitelná a jsem si jistá, že takových Sage je bohužel na světě hodně.
Jediné co mě moc mrzí je, že konec byl na mě trochu uspěchaný. Pár scén mi tam chybělo (hlavně Sage mámy a Nory) a přišlo mi, jako by to už autorka chtěla mít za sebou a knihu dokončit.

24.05.2021 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Bachmanův depresivní příběh se skvělým úvodem autora (miluju jeho úvody– jako kdyby si k vám přisedl starý známý a vyprávěl).
Na této knize je všechno dlouhé – dlouhé kapitoly, jen jdou - nezastaví se a když ano tak je konec – definitivní. Kolikrát mě hrozně bolely nohy a celkově byl pro mě příběh fyzicky náročný. V knize vás vlastně nemůže nic překvapit. Víte, že je to dlouhý pochod a vítěz může být jen jeden, ale ty okolnosti nutí číst dál.
Hodně jsem viděla rozdíl mezi psaním Kinga a Bachmana – Bachman jde rovnou na věc, bez okolků a omáček, nepotřebuje rozsáhlé popisy jako jeho tvůrce King. Příběh je jedna velká deprese, která se vám zažere pod kůži.

15.05.2021 4 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Na tento komiks jsem se hrozně těšila. Už jen pro ty skvělé a vymazlené ilustrace.
Jako první, když se mu kniha dostala do rukou mě zklamala vazba. Očekávala jsem totiž stejnou vazbu jako jsem viděla ve vydání v Aj. A to plátěnou, která se mi k tomu i hodí víc. Dál jsem si taky myslela, že to bude nějaký příběh, ale jsou to vlastně jen takové scénky že společného soužití upírky a vlkodlaka. Jejich vztah je roztomilý a často jsem se culila a usmívala.
Je to příjemné proložení četby. Jestli máte rádi upíry a vlkodlaky tak se vám kniha bude rozhodně líbit. Mě se líbila také, ale dech mi úplně nevyrazila. Beru to jako knihu na zlepšení nálady, proto se mi ani tenhle komiks nechce hodnotit hvězdičkami.

28.02.2021 4 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Během zimní dovolené na horách jsem dočítala resty kratších knížek. Přiznám se a možná jsem i ostuda, že ani od jednoho autora jsem nečetla jedinou knihu.
V bílém plášti je povídková kniha, která se skládá ze sedmi povídek od nejlepších českých autorů. Tato kniha mě lákala už dlouho a jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Prostředí zdravotnictví je mi blízké a je to dobré proložení četby.
První povídka s názvem Krmítko na mě působila hodně smutně. Smutně v tom, že se občas stáří lidé berou jako hadr, se kterým se dělá co chce a nikoho nezajímá co chtějí oni. U druhé povídky jsem přesně cítila vše co bylo popisováno. Neznám nikoho komu by byla návštěva u zubaře příjemná, kord když už v dětství nebyl přístup zubaře ideální. V povídce Středověk se mi líbilo pojetí přístupu k citlivému vyšetření a jak to působí na pacienta. Poslední dvě povídky se mi líbily asi nejvíc.
Každá povídka je jinak pojatá a to je na tom super. Je to příjemná oddechovka na jeden či dva večery.

20.02.2021 3 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Poslední recenze tohoto roku je na fantasy novinku Město duchů. Je to první díl ze série Cassidy Blake a ač fantasy moc nečtu tak mě anotace velmi zaujala a s chutí jsem se do knihy pustila.

Kniha je čtivá, zajímavá, místy vtipná, strašidelná a hlavně tajemná a záhadná. Většina příběhu se odehrává ve Skotském Edinburghu, kde historie ožívá.

Cassidy. Ne tak úplně živá holka, která je trochu poškozená, ale ne zničená. Narozená jednou nohou v zimě a druhou na jaře, fanoušek Harryho Pottera a samozřejmě z koleje Nebelvír s kámošem Jacobem, který je tak na okraj duch a sympoš se smyslem pro humor. Jejich vztah je boží. Když mu Cassidy otáčí stránky v komiksu protože normální duchové hýbat s věcmi nedokáží, když ji Jacob funí za krk, nebo si vybírá komiksy na dovolenou, které si má Cassidy zabalit. Cassidy staví věže z chipsů a Jacob se je snaží shodit. Kdo by nechtěl mít za kámoše ducha?

Nejsem vyloženě asi cílová skupina, ale hrozně mě to bavilo. Příběh měl všechno. Záhadu, super postavy, text se lehce četl a hlavně autorka v Edinburghu opravdu byla a všechny duchařské histroky jsou opravdu zdokumentovány, kromě jedné, kterou si vymyslela, ale je tak promyšlená, že bych ji klidně věřila.

Těším se na další díl s názvem Tunel kostí, který se bude odehrávat v Paříži.

30.12.2020 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

I když recenze na knihu jsou nic moc, přesto mě anotace zaujala a knihu jsem si ráda přečetla.

Na zadní straně knihy je napsáno "romantický příběh okořeněný erotikou". Sakra! To je pořádná hrst koření.Hodně mi to připomínalo Padesát odstínů šedi level 5. Kulila jsem oči hned na začátku.

Co se týče formátu knihy a textu tak se mi kniha četla moc dobře. Bohužel to je tak všechno. Podle mě je to jedno velké porno, charaktery postav mi přišli nemastné neslané, sexuální scény jsem pak jen v rychlosti přelétla a doufala, že přijde na nějaký příběh, přiznám se bez mučení, že kdyby to nebyla spolupráce tak knihu nedočtu.

Co musím ocenit, že autorka má rozhodně bujnou fantazii. Jedna hvězda je za ten konec, který mě začal alespoň trochu zajímat.

27.12.2020 1 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Poklidné městečko Castle Rock v čele se šerifem Alanem Pangbornem, kde si každý žije svým životem obrátí naruby nově otevřený a záhadný obchod s názvem Nezbytné věci. Kniha, nad kterou se člověk zamyslí jakou zlobu mají v sobě lidé ukrytou a že stačí malé popíchnutí a provedou věci o kterých se jim nezdálo ani v nejhorších nočních můrách.

To, že je to můj nejoblíbenější autor, kterého že srdce uznávám už zmiňovat ani nemusím, ale u žádného autora se mi to nikdy nestalo, ale vždycky když začínám Kingovu knihu mám zvláštní, záhadný pocit v břiše. Miluju jeho úvody a doslovy, autor s vámi komunikuje skrz knihu a tak je to podle mě správné. Mám pokaždé pocit jako bych se setkávala se starým známým.

Musím se přiznat, že to je první kniha od Kinga, která se mi četla hůř. V příběhu se objevuje mnoho postav, takže je jasné, že chvíli potrvá než se člověk prokouše jejich příběhy, pohledy na věc a jakou roli vlastně hrají, proto jsem byla chvílemi zmatená a musela jsem se více soustředit abych si vše ujasnila a neunikla mi nějaká důležitá věc. Proto bych ji nedoporučila těm, kteří s autorovou tvorbou teprve začínají. Těm bych spíš poradila Carrie, Řbitov zvířátek, Kouzelná skříňka pro Gwendy nebo jeho povídkové knihy. Ovšem když se děj rozjel a věci se daly do pohybu nedalo se od knihy odtrhnout. A co víc...dostat ji z hlavy. Poslední část, kde se začalo všechno doslova bořit byla úžasná, protože jedním slovem je tato kniha jedna velká KOMPLIKACE a nevěřila jsem, že by se něco z toho dalo spravit.

Opět musím vyzdvihnout originální, poutavý námět, Kingovu fantazii a velmi dobře strukturovaný a promyšlený příběh. Častokrát jsem se zapřemýšlela co všechno jsou lidé schopni udělat. Je to vlastně o to děsivější než nějaké příšery, protože lidé jsou schopni VŠEHO. Jedna věc mi vrtá hlavou a budu ráda když mi napíšete kdo četl Cuja i tuto knihu, protože mi přijde, že v knize je odkaz právě na Cuja, ale jelikož jsem ho ještě nečetla, tak nemohu posoudit.

24.12.2020 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Na knihách od Colleen miluju ta těžká témata, která vás dostanou do kolen a zároveň vám rvou srdce tak, že vás bolí celá hruď. Další co hrozně oceňuji je nepředvídatelný děj. Nikdy nevím co se ještě přihodí, protože v jejích příbězích se může stát vážně cokoli a jedině u jejích knih pláču nebo mám minimálně slzy na krajíčku. Colleen je prostě přebornice ve zvratech.

Příběh je psán z pohledu Morgan a její dcery Clary. Už první věty mě oslovily a chtěla jsem víc. Zpočátku jsem při vyprávění Morgan hodně přemýšlela jak se budu cítit já za 15 let až bude mému synovi 17 a bylo mi z toho chvílemi úzko. Vztahy s dospívajícími jsou vždycky těžké, kord když se k tomu vrství další a další negativa, která vás stahují na dno. Musím se přiznat, že už u šesté kapitoly jsem měla slzy v očích a nechápu prostě... tak je všechno vždycky zamotané, samé tajnosti a lži, že jsem si tentokrát vážně nebyla jistá jestli se dá všechno slepit dohromady. Morgan je podle mě neskutečně silná postava. S takovou jsem se ještě snad v knihách nesetkala.

Trochu mě zklamala kvalita papíru. Díky až příliš tenkým stránkám jsem kolikrát otočila více stran najednou a text mi prosvítal a rušilo mě to.

07.12.2020 5 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

První díl ze série Percyho Jacksona, do kterého jsem se dlouho přemlouvala a rozhodně nelituji, že jsem se do série pustila. I když už dávno nejsem cílová skupina knihu jsem si užila.

Příběh je psán vážně čtivě už od začátku, žádná omáčka což mi vyhovuje. Do příběhu jsem se hned ponořila. Autor dokazuje, že je skvělý vypravěč a ještě k tomu vytvořil úžasně promyšlený a hlavně až uvěřitelný svět.

Téma řecké mytologie, bohů a různých příšer mezi lidmi je originální a bavilo mě si určité bájné postavy zopakovat. Přiznám se, že jsem se bála toho, že příběh vlastně vypráví dvanácti letý chlapec, ale kdybych nevěděla kolik mu je, tak by mi to ani nepřišlo. Sice nemám ráda otevřené konce, ale tenhle vám vyloženě vybízí začít další díl, doufám, že se Percy bude vyvíjet a zdokonalovat své dovednosti.

A jen tak na okraj. Film je pouhá ochutnávka této knihy.

20.11.2020 4 z 5

Krátká knížka mistra hororu o holčičce ztracené v lese. Novela obsahuje minimum konverzací, ale za to skvělý popis. Skoro jsem slyšela bzučení komárů a vos.
Dle mého názoru je to něco úplně jiného než jsem u Kinga zvyklá. Nepřišlo mi to tak děsivé a uhrančivé jako ostatní knihy co jsem četla. I když samozřejmě hlavní myšlenka je skvělá. Kolikrát jsem si kladla otázku „co bych dělala já?"
Občas jsem si při čtení až rvala vlasy. Tolik špatných rozhodnutí jsem nesla těžce a vážně se bála jaké budou mít následky. Na to, že je kniha krátká, tak tam není ani odstavec nudy. Stále se totiž něco děje. King vás nenechá vydechnout. A stejně jako autora úvody nebo poděkování i jeho P.S. na konci knihy bylo skvělé.

29.10.2020 3 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Dobrá oddechovka,ale s žádnou vysokou literaturou nepočítejte.
Dvě hvězdy si ode mě kniha vysloužila Blakem samotným a skvělým prostředím hokeje, který miluju. Jess mi přišla chvílemi na to, že ji je 26 hrozně ufňukaná, naprosto nezvládající stres a vše snadno vzdá. Blake mě bavil.
Občas mě tam vyrušili nesrovnalosti takové jako, že měla na sobě kalhotky, ale pak je hledala na zemi. Ze začátku jsem se ztrácela v postavách. A hlavně jsem čekala nějaký pořádný zvrat, který nepřišel.
Dobrá na proložení četby nebo jako oddechovka. Ovšem stačí ji číst jen jednou.

22.10.2020 2 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Další kniha, která ovládla Instagram. Autorku delší dobu sleduji a moc mě baví a hlavně je vždycky pozitivní. Sice jsem Storki "Jsem tu a mám čokoládu" nečetla, ale na knihu jsem se těšila.
Recenze jsou buď velmi pozitivní nebo naprosto negativní až útočné přijde mi. Když je kniha o puberťácích tak se tak logicky budou chovat. Takže kdo píše, že postava Mei je trapná a dětinská, tak by mě zajímalo jací byli v pubertě ti, kteří to psali.
Styl psaní je jednodušší, ale čte se dobře. Na čtivosti přidávají i konverzace z Messengeru. Autorka si mohla dát větší práci text vyšperkovat, věřím že by na to měla. A není to útok na autorku, chápu, že napsat knihu není sranda. Co mi tam dost chybělo byl popis. Jak postav tak okolí. Když čtu, ráda si představuji prostředí i postavy, ale tady jsem jaksi nevěděla co si představovat.
Vazba knihy je teda horor. Chtěla jsem číst, ale musela jsem si dávat pauzy jak moc mě bolelo zápěstí a karpály.
Děj je předvídatelný, ale u jaký romanťárny není, že? Podle mě kniha nenadchne, ale ani mě neurazila. Když Ola napíše další knihy, přečtu si je.

14.10.2020 3 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Opět skvělá kniha, stejně jako Izolovaný a Balíček. Nad koupí knihy jsem nepřemýšlela a pustila se do ní aniž bych cokoli očekávala.
Text je dobře psaný na čte se rychle. 50 stran přečtete jako nic. A to nemluvím o tom, že je děj tak napínavý, že se nedá odtrhnout. Příběh je totiž tak zamotaný, že musíte číst dál a dál abyste si mohli vše nějak spojit, ale nesnažte se. Ono to totiž nejde. Zamotávala jsem se do příběhu jako do lepkavé pavučiny a dostala se z ní až když to teprve autor chtěl.
Vážně jsem dlouho nečetla tak zajímavý, zamotaný a perfektně promyšleným příběh.

11.10.2020 5 z 5

Lov Lov Elle Kennedy

Miluju hokej a jsem ráda, že jsem narazila na knihu, ve které jsou hokejisté. Co se týče postav tak na mě ze začátku Summer působila jako typická zbohatlická pipka, ale bavila mě, byla upřímná a na nic si nehrála. Její "úchylometr" mě moc bavil. Za to Fitz. Tajemnej, záhadnej sexy hokejista a ať měl jakéhokoli komplexy tak se občas choval jako zmetek. Brenna je boží.
Kniha měla delší kapitoly a to mě osobně moc nevyhovuje. Text se čte dobře, ale prostě jsem pořád čekala nějaký pořádný zvrat nebo něco... Líbilo se mi, že se kapitoly střídali z pohledu Summer a Fitze.
Jsem ráda, že v dalších dílech série se objevují příběhy postav, které jsem poznala v tomto příběhu Summer. Stejně jako to je v sérii Začít znovu od Mony Kasten. Díky tomu, ač tato kniha je průměrná, si přečtu i další díly. Na druhý se těším protože bude o Brenně.

20.09.2020 3 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Moc jsem se nemohla rozhodnout jestli se mi líbila nebo ne. Možná je to tím, že se Colleen zaměřila na problematiku deprese což oceňuji, protože je to pro mě přínosem se dozvědět více o této nemoci. Taky jsem se velmi zamyslela jako moc deprese není vidět, Bůh ví kolik lidí je na tom jako Merit.
Jako všechny knihy byla vrlmi čtivá a (což mě překvapilo) byla doplněná obrázky od Sagana, ale ve skutečnosti od Brandona Adamse, které jsou nádherné.
Hned co jsem se více a více dozvídala o rodině Vossových mě Colleen uchvacovala tím, jaké charaktery a zvláštní postavy vytvořila. Myslím, že rodin jako jsou Vossovi je mnoho, jen se o nich neví.

13.07.2020 4 z 5